Sosyal Yardımlar

65 Yaş Maaşı Başvurusu Şartları, Başvuru Formu ve Sorgulama

65 Yaş Maaşı Başvuru

65 Yaş Maaşı Başvurusu Şartları, Başvuru Formu ve Sorgulama

65 Yaş Maaşı Başvurusu Şartları, Başvuru Formu ve Sorgulama 2023; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanmakta olan kimsesiz ve gelirsiz muhtaç yaşlılara bağlanmasıyla bilinen yaşlılık maaşı, diğer bir deyişle 65 yaş aylığı; yaşlı vatandaşların asgari ihtiyaçları kapsamında daha kolay olarak karşılayabilmelerine olanak tanımasıdır.  Bu amaç doğrultusunda herhangi bir sosyal güvencesi olmayan yoksul ve gelirsiz vatandaşların başvurabilmelerinin mümkün olduğu yaşlılık maaşı, vatandaşlara 2023 sayılı 65 yaşını doldurmuş muhtaç güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun kapsamında sunularak hayata geçirilmiştir. Kanun kapsamında ise 65 yaşını doldurmuş olarak bilinen kimsesiz ve gelirsiz kadın veya erkek tüm TC vatandaşları yaşlılık maaşına başvurabilmek için hak sahibidir. Bununla beraber 65 yaş aylığı belirli şartları taşıyan kişilere verilmesi ile bilinmektedir.

65 Yaş Aylığı Ne Demektir?
65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?
65 Yaş Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?
65 Yaş Maaşı Başvurusu Başvuru Formu
65 Yaş Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?
TC ile Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?
2023 Yılı 65 Yaş Maaşı Ne Kadardır?
Yaşlılık Maaşı Başvuru Formu Doldurma
Yaşlılık Maaşı Sorgulama Telefon Numarası Öğrenme
Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?
65 Yaş Aylığı Ne Zaman Yatmaktadır?
Yaşlılık Maaşı Nereye Yatmaktadır?
65 Yaş Maaşı için Gerekli Evraklar Nelerdir?
65 Yaş Aylığı Her Ay mı ödenmektedir?

 

65 Yaş Aylığı Ne Demektir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç ve kimsesiz 65 yaş ve üstü yaşlılara bağlanması ile bilinen maaşın adına genel olarak yaşlılık maaşı denilmektedir. Bağlanan bu maaşı ile yaşlı bireyler; kira, giyim, gıda, yakacak, sağlık gibi söz konusu ihtiyaçlarını karşılamak adına kullanabilmektedir. Yaşlılık maaşı ile ilgili olarak, işsiz ve gelirsiz vatandaşların yararlanabildiğini söyleyebiliriz. Bu doğrultuda 65 yaş aylığı almaya hak kazanmış olan vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından gıda ve erzak yardımı yakacak yardımı kira desteği elektrik desteği olmak üzere pek çok yardımlar da alabilmektedir.

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

65 yaş aylığına başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların mevcut ikametgahlarının bulunduğu bölgedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmek suretiyle ve burada başvurularını şahsen gerçekleştirmelerini gerekmektedir. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında yaşlılık maaşının yanında gıda ve erzak yardımı, kömür yardımı, giysi yardımı, elektrik tüketim desteği olmak üzere bilinen diğer sosyal yardımlara da başvurabilmeleri söz konusudur. Yaşlılık maaşı başvuruları ise e-devlet üzerinden veya farklı bir platform üzerinden şu an için yapılması mümkün olmayan başvurulardır.

65 Yaş Maaşı Başvurusu Başvuru Formu

65 yaş maaş başvurusu yapmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına TC kimlik kartları ile beraber gittiklerinden kendilerine verilecek olan 65 yaş maaşı başvuru formunu doldurmaları gereklidir. Başvuru formunda sizden istenen bilgileri mutlaka eksiksiz olarak doldurmanız gereklidir. 65 yaş maaşı başvuru formu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfından doldurulup aynı şekilde bu kuruma teslim edilecektir.

65 Yaş Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yaşlılık maaşı almak isteyen kişiler başvurularını nereye yapacaklarını merak etmektedir. 65 yaş maaşı olark bilinen yaşlılık maaşı başvuru sadece ikametgah adresinizin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yapılmaktadır.

TC ile Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC kimlik no ve e-devlet şifreniz ile e-devlet sistemi üzerinden de yaşlılık maaşı başvuru sonucunuzu sorgulayabilirsiniz. E-devlet şifrenizin olmadığı takdirde size en yakın PTT şubesine gitmek suretiyle şifrenizi alabilmeniz mümkündür.

2023 Yılı 65 Yaş Maaşı Ne Kadardır?

Temmuz ayında yapıldığı bilinen son zamla beraber 2604 TL olarak yükseliş gösterdiği bilinen yaşlılık maaşına artış gelmiştir. Bu sayede artık yaşlılar aylık 2604 TL yaşlılık maaşı almaktadırlar.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Formu Doldurma

Yaşlılık maaşı başvuru formunda ise vatandaşların aylık gelirlerine, mesleklerine, kazançlarına ve giderlerine ait olarak sorular sorulmaktadır. Bu sorular neticesinde 65 yaş üstü vatandaşların muhtaçlık durumlarını tespit etmek amaçlanmaktadır. Kendisine 65 yaş aylığı bağlanmasını talep eden tüm vatandaşların başvuru formunda doğru bilgiler paylaşmaları oldukça önemlidir. 65 yaş aylığı, sadece muhtaç ve yoksul vatandaşlara bağlandığından ötürü başvuru formunda yanlış bilgiler paylaşmakta olan ve kendisini gelirsiz gösterenler ile ilgili olarak maaş almaya hak kazananlar için daha sonrasında durumun vakıf tarafından fark edilmesi dahilinde cezai yaptırıma maruz kalacaklarını bildirmek isteriz. Bu doğrultuda vatandaşların almış oldukları tüm 65 yaş aylıkları ile ilgili olarak güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekmektedir. Böylelikle yapılması söz konusu olan ödemeler diğer ihtiyaç sahipleri için harcanarak süreç kontrollü bir şekilde ilerlemektedir. Ödeme yapmayanlar içinse mahkemeye verilmeleri söz konusudur.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama Telefon Numarası Öğrenme

65 yaş aylığına, başvuru şartlarına, yaşlılık maaşı için gerekli belgelere yaşlılık maaşı alıp alamayacağınız ile ilgili olarak bilgi edinmek üzere daha önce de bahsettiğimiz üzere ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Yaşlılık maaşından kimlerin yararlanabileceği ile ilgili detaylar aşağıdaki gibidir;

65 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
TC vatandaşı olmak gerekmektedir.
Nafaka almıyor olmak gerekmektedir.
Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak gerekmektedir.
Sağlık sigortası sahibi olmamak gerekmektedir.
Hiçbir gelir sahibi olmamak gerekmektedir.
Sosyal Hizmetler Kanunu’na göre harçlık almıyor olmak gerekmektedir.
Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak gerekmektedir.

Hanesi dahilinde kendisi dışında sosyal güvenceli olarak çalışmakta olan 65 yaş ve üstü yaşlılar için muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları durumunda hane halkı kişi başı aylık ortalama kazançları asgari ücretin 1/3’ünü aşmamaları dahilinde yaşlılık maaşına başvurabilmektedir.

65 Yaş Aylığı Ne Zaman Yatmaktadır?

    Önceleri yaşlılık maaşları, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olacak şekilde, 3 ayda 1 toplu şekilde yatırılması söz konusu idi. Eylül ayında yapıldığını bildiğimiz son düzenleme ile beraber artık yaşlılık maaşları aylık olarak yatırılmaktadır. Yaşlılık maaşının hangi gün yatırılacağına dair hak sahibinin TC kimlik numarası hanesine göre belirlenmektedir. TC kimlik no son hanesi 0-5 olan vatandaşlara her ayın 5’inde, 1-6 olan vatandaşlara 6’sında, 2-7 olan vatandaşlara ayın 7’sinde, 3-8 olan vatandaşlara ayın 8’inde, 4-9 olan vatandaşlara ise ayın 9’unda ödenmektedir.

Yaşlılık Maaşı Nereye Yatmaktadır?

Yaşlılık maaşı başvurusu olumlu sonuçlanmakta olan hak sahiplerinin bireysel PTT hesaplarına yatırılmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar TC kimlik kartları ile birlikte PTT şubelerinden herhangi birine gitmek suretiyle yaşlılık maaşlarını çekebilmektedirler. PTT kart sahibi olması ile bilinen vatandaşlar kartlarını kullanarak ATM’lerden de maaşlarını çekebilirler. Yaşlılık maaşı ile ilgili olarak PTT şubelerinden hak sahibi kişi haricinde başka hiç kimse tarafından çekilmesi mümkün değildir. İhtiyaç sahibi kişinin eşi annesi veya çocuğu gibi yakınları da maaşını çekememektedir.

65 Yaş Maaşı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

    Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına 65 yaş maaşı almak üzere başvuran kişilerden talep edilmekte olan belgeler ise;

TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlikbelgesi
Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
İkametgah belgesi
Mal beyanına ilişkin belgeler
Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
Muhtaçlık sınırının altında yaşamaları durumuna karşın üzerlerine kayıtlı değerli menkulü veya gayrimenkulü olan kişiler 65 yaş aylığı alamamaktadır.

 

65 Yaş Aylığı Her Ay mı ödenmektedir?

Önceleri 65 yaş aylığı 3 ayda 1 ödenmesi söz konusuydu. Bu durumda 3 aylık maaşlar vatandaşların bireysel hesabına toplu şekilde yatırılmaktaydı. Eylül ayında yapılmakta olan düzenleme ile artık ihtiyaç sahibi vatandaşların maaşlarını aylık olarak alma şansları da söz konusu olmaktadır. İsteyen kişiler için her ay maaşlarını alabilmektedirler. İsteyenler için 3 ayda 1 olacak şekilde maaşlarını almaya devam edebilecekler.

 

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu