E-DevletYardım Haberleri

65 Yaş Maaşı Sorgulama, Yaşlılık Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır?

Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanmakta olan kimsesiz ve gelirsiz muhtaç yaşlılara bağlanmasıyla bilinen yaşlılık maaşı, diğer bir deyişle, 65 yaş aylığı; yaşlı vatandaşların asgari ihtiyaçları kapsamında daha kolay olarak karşılayabilmelerine olanak tanımasıdır. Bu amaç doğrultusunda herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, yoksul ve gelirsiz vatandaşların başvurabilmelerinin mümkün olduğu yaşlılık maaşı, vatandaşlara  ‘2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun’ kapsamında sunularak hayata geçirilmiştir.

Kanun kapsamında ise 65 yaşını doldurmuş olarak bilinen kimsesiz ve gelirsiz kadın veya erkek tüm TC vatandaşları, yaşlılık maaşına başvurabilmek üzere hak sahibidir. Bununla beraber 65 yaş aylığı; yalnızca belirli şartları taşıyan kişilere verilmesi ile bilinmektedir.

Yaşlılık Maaşı(65 Yaş Aylığı) Ne Demektir ?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç ve kimsesiz 65 yaş ve üstü yaşlılara bağlanması ile bilinen maaşın adına genel olarak yaşlılık maaşı denilmektedir. Bağlanan bu maaşı ile yaşlı bireyler;  kira, giyim, gıda, yakacak, sağlık gibi söz konusu ihtiyaçlarını karşılamak adına kullanabilmektedirler.

Yaşlılık maaşı ile ilgili olarak, işsiz ve gelirsiz vatandaşların yararlanabildiğini söylemeliyiz. Bu doğrultuda, 65 yaş aylığı almaya hak kazanmış olan vatandaşlar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, kira desteği, elektrik desteği olmak üzere pekçok yardımlar da alabilmektedirler.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

65 yaş aylığına başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların mevcut ikametgahlarının bulunduğu bölgedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmek suretiyle ve burada başvurularını şahsen gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında yaşlılık maaşının yanında  gıda ve erzak yardımı, kömür yardımı, giysi yardımı, elektrik tüketim desteği olmak üzere bilinen diğer sosyal yardımlara da başvurabilmeleri söz konusudur.

Yaşlılık maaşı başvuruları ise, e-devlet üzerinden veya farklı bir platform üzerinden şu an için yapılması mümkün olmayan başvurulardır.

TC ile Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ? 

TC kimlik no ve e-devlet şifreniz ile e-devlet sistemi üzerinden de yaşlılık maaşı başvuru sonucunuzu görüntüleyebilmeniz mümkündür. E-devlet şifrenizin olmadığı takdirde size en yakın PTT şubesine gitmek suretiyle, şifrenizi alabilmeniz söz konusudur.

2022 Yılı 65 Yaş Maaşı Ne Kadardır?

Temmuz ayında yapıldığı bilinen son zamla beraber 763 TL olarak yükseliş gösterdiği bilinen yaşlılık maaşına %8.45 oranında artış gelmiştir. Bu sayede Artık yaşlılar, aylık 827 TL yaşlılık maaşı almaktadırlar.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Formu Doldurma 

Yaşlılık maaşı başvuru formunda ise vatandaşların aylık gelirlerine, mesleklerine, kazançlarına ve giderlerine ait olarak sorular sorulmaktadır.

Bu sorular neticesinde 65 yaş üstü vatandaşların muhtaçlık durumlarını tespit etmek amaçlanmaktadır. Kendisine 65 yaş aylığı bağlanmasını talep eden tüm vatandaşların başvuru formunda doğru bilgiler paylaşmaları oldukça önemlidir.

65 yaş aylığı, sadece muhtaç ve yoksul vatandaşlara bağlandığından ötürü başvuru formunda yanlış bilgiler paylaşmakta olan ve kendisini gelirsiz gösterenler ile ilgili olarak,  maaş almaya hak kazanlar için; daha sonrasında durumun vakıf tarafından fark edilmesi dahilinde, cezai yaptırıma maruz kalmalarını önemle hatırlatmak isteriz.

Bu doğrultuda vatandaşların almış oldukları tüm 65 yaş aylıkları ile ilgili olarak  güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekmektedir. Böylelikle yapılması söz konusu olan ödemeler, diğer ihtiyaç sahipleri için harcanarak süreç kontrollü bir şekilde ilerlemektedir. Ödeme yapmayanlar içinse mahkemeye verilmeleri söz konusudur.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama Telefon Numarası Öğrenme

65 yaş aylığına, başvuru şartlarına, yaşlılık maaşı için gerekli belgelere, yaşlılık maaşı alıp alamayacağınız ile ilgili olarak bilgi edinmek üzere, daha önce de bahsettiğimiz üzere ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Yaşlılık Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir ? 

Yaşlılık maaşından kimlerin yararlanabileceği ile ilglil olarak detaylıca bilgi vermemiz gerekirse :

 • 65 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • TC vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Nafaka almıyor olmak gerekmektedir.
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası sahibi olmamak gerekmektedir.
 • Hiçbir gelir sahibi olmamak gerekmektedir.
 • Sosyal Hizmetler Kanunu’na göre harçlık almıyor olmak gerekmektedir.
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak gerekmektedir.

Hanesi dahilinde kendisi dışında sosyal güvenceli olarak çalışmakta olan  65 yaş ve üstü yaşlılar; için muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları durumunda, hane halkı kişi başı aylık ortalama kazançları, asgari ücretin 1/3’ünü aşmamaları dahilinde yaşlılık maaşına başvurabilmektedirler.

65 yas maasi ne zaman yatar - 65 Yaş Maaşı Sorgulama, Yaşlılık Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır?

65 Yaş Aylığı Ne Zaman Yatmaktadır ?

Önceleri yaşlılık maaşları, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olacak seviyede, 3 ayda 1 toplu şekilde yatırılması söz konusu idi. Eylül ayında yapıldığını bildiğimiz son düzenleme ile beraber artık yaşlılık maaşları, aylık olarak yatırılmaktadır.

Yaşlılık maaşının hangi gün yatırılacağına dair hak sahibinin TC kimlik numarası son hanesine göre belirlenmektedir.

TC kimlik no son hanesi 0-5 olan vatandaşlara, her ayın 5’inde, 1-6 olan vatandaşlara, ayın 6’sında, 2-7 olan vatandaşlara, ayın 7’sinde, 3-8 olan vatandaşlara, ayın 8’inde, 4-9 olan vatandaşlara ise ayın 9’unda ödenmektedir.

Yaşlılık Maaşı Nereye Yatmaktadır ?

Yaşlılık maaşı, başvurusu olumlu sonuçlanmakta olan hak sahiplerinin bireysel PTT hesaplarına yatırılmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, TC kimlik kartları ile birlikte PTT şubelerinden herhangi birine gitmek suretiyle, yaşlılık maaşlarını çekebilmektedirler.

PTT Kart sahibi olması ile bilinen vatandaşlar, kartlarını kullanarak, ATM’lerden de maaşlarını çekebilmektedirler.

Yaşlılık maaşı ile ilgili olarak, PTT şubelerinden hak sahibi kişi haricinde, başka hiç kimse tarafından çekilmesi mümkün derğildir. İhtiyaç sahibi kişinin eşi, annesi veya çocuğu gibi yakınları da maaşını çekememektedir.

3 aylik maasi hakkinda bilgiler yardimbasvuru - 65 Yaş Maaşı Sorgulama, Yaşlılık Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır?

65 Yaş Maaşı için Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına 65 yaş maaşı almak üzere başvuran kişilerden talep edilmekte olan belgeler ise :

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi talep edilmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği talep edilmektedir.
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi talep edilmektedir.
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi talep edilmektedir.
 • İkametgah belgesi talep edilmektedir.
 • Mal beyanına ilişkin belgeler talep edilmektedir.
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi talep edilmektedir.
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşamaları durumuna karşın, üzerlerine kayıtlı değerli menkulü veya gayrimenkulü olan kişiler, 65 yaş aylığı alamamaktadırlar.

65 Yaş Aylığı Her Ay mı Ödenmektedir ?

Önceleri 65 yaş aylığı, 3 ayda 1 ödenmesi söz konusu idi. Bu durumda 3 aylık maaşlar, vatandaşların bireysel hesabına toplu şekilde yatırılmaktaydı. Eylül ayında yapılmakta olan düzenleme ile artık ihtiyaç sahibi vatandaşların maaşlarını aylık olarak alma şansları da söz konusu olmaktadır. İsteyen kişiler için her ay maaşlarını alabilmektedirler.

İsteyenler için, 3 ayda 1 olacak şekilde maaşlarını almaya devam edebilmektedirler. Sizler de 65 yaş aylığı alıyorsanız veya almayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili olarak her türlü soru ve görüşleriniz ile ilgili olarak internet sitesi üzerinden detaylıca bilgi sahibi olabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Giresun Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

 2. Yardım Habercisi teşekkür ederim yazınız için 65 Yaş Maaşı Sorgulama, Yaşlılık Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır? konusunda tüm aradığım cevapları buldum.

 3. Çocuklarım için yardım talep ediyorum. Düzce Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

 4. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Osmaniye Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

 5. S.a. Bayburt Belediyesi yardımları konusunda arayabileceğim bir numara var mıdır ? Evde yatalak hastam var lütfen bu konuda destek almam lazım.

 6. Bilecik Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu