Sosyal Yardımlar

Afad Kira Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu

Afad Kira Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu

Afad Kira Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu; 17 Haziran 2009 tarihinden bu yana ülkemizde meydana gelen afetlerden ötürü mağdur olan afetzede vatandaşlarımıza yönelik olarak pek çok yardımda bulunan Afad; Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı; Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde yaşanan depremler yüzünden evlerini kaybeden ya da başka şehirlere taşınan vatandaşlara kira yardımında bulunuyor. Afetzedeler için daha ilk günden bu yana gıda yardımı, barınma yardımı, sağlık yardımı, çadır yardımı, arama ve kurtarma çalışmaları vb. pek çok yardım çalışması yürüten AFAD kira yardımına depremden etkilenen 11 ilde yaşayan vatandaşlarımız başvurabiliyorlar. Vatandaşların kira yardımı alabilmeleri için mutlaka ikametgahlarının deprem bölgelerinden birinde bulunması gerekmektedir.

AFAD Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır
AFAD Kira Yardımı Başvurusu E-Devlet
AFAD Deprem Kira Yardımı Kimlere Verilecek
AFAD Kira Yardımı Başvuru Formu
AFAD Kira Yardımı Ne Kadar?
AFAD Kira Yardımı Sorgulama
Kira Yardımı Yattı mı, Ne Zaman Yatacak?

 

AFAD Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde arka arkaya meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden ötürü on binlerce kişi evini kaybetti, 50 bine yakın vatandaşımız ise vefat etti. Deprem sonrası arama ve kurtarma faaliyetleri yürütmeye başlayan AFAD; yüz binlerce kişiyi enkaz altından sağ çıkarmayı başardı. Yüz binlerce depremzede için giysi, gıda ve çadır desteği sunan AFAD; depremzedeler için kira yardımında bulunmaya devam ediyor. Barınma desteği kapsamında afetzede vatandaşlar için 15 Bin TL taşınma yardımı yapılıyor. Aynı zamanda AFAD bütçesinden ayrılan para ile her bir depremzede için kira yardımı yapılıyor. Evleri yıkılan kiracılar, AFAD’a başvurup, aylık 3.000 TL; ev sahipleri ise 5.000 TL kira yardımı alabiliyorlar. Afetzedelerin kira yardımı alabilmeleri için oturdukları konutun Bakanlık tarafından hasarlı olarak tespit edilmesi yeterli oluyor. Yani evleri deprem dolayısıyla yıkılan ev sahiplerinin ya da kiracıların yanı sıra evleri hasar alan kiracılar ve ev sahipleri de AFAD kira yardımı alabiliyorlar. AFAD kira yardımı, afetzede vatandaşların ikametgah adreslerinin bulunduğu il valiliği tarafından yapılacak olan incelemeler sonrasında başlatılıyor.

AFAD Kira Yardımı Başvurusu E-Devlet

AFAD kira yardımı başvuruları e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor. E-devlet üzerinden AFAD kira yardımına başvurmak adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetim-afetzede-barinma-destegi-basvurusulinkini tıklayabilirsiniz.

AFAD Deprem Kira Yardımı Kimlere Verilecek

Deprem kira yardımı, depremin etkilediği 11 ilde ikametgahıbulunan, evleri deprem dolayısıyla yıkılan ya da ağır veya orta hasar alan haneler için verilecektir. Yardımlar, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı teknik ekipleri tarafından evleri yıkık, ağır hasarlı, orta hasarlı ya da acil yıktırılacak olarak tespit edilen ev sahiplerine ve kiracılara verilecek. Afetzede vatandaşlar; 12 ay boyunca AFAD kira yardımından yararlanabilecekler. Yani yardım, bir yıllık süre için yapılacak. AFAD kira yardımından ev sahiplerinin yanı sıra kiracılar da yararlanabilecekler. TC vatandaşı olan ve ikametgahı deprem bölgelerinden birinde olan kişiler, kira yardımının yanı sıra taşınma yardımı da alabilecekler.

AFAD Kira Yardımı Başvuru Formu

AFAD kira yardımı başvuru formuna afetzede vatandaşlar, e-devlet platformu üzerinden erişebiliyorlar. Bu formda kişilere kişisel bilgilerine, ikametgah bilgilerine, adres ve iletişim bilgilerine yönelik sorular soruluyor. AFAD kira yardımı almak isteyen depremzede vatandaşların formdaki tüm soruları eksiksiz yanıtlamaları gerekiyor.

AFAD Kira Yardımı Ne Kadar?

AFAD kira yardımına başvuranlar, başvuru sonuçlarını da e-devlet üzerinden görüntüleyebiliyorlar. Başvuru linki üzerinden sorgulama da yapılabiliyor. AFAD yardımlarına başvuruda bulunmak için AFAD Yardım başvurusu ve başvuru formu yazımızı okuyabilirsiniz.

AFAD Kira Yardımı Sorgulama

AFAD kira yardımına başvuranlar, başvuru sonuçlarını da e-devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Başvuru linki üzerinden sorgulamada yapabilirsiniz. AFAD yardımlarına başvuruda bulunmak için AFAD yardım başvurusu ve başvuru formu yazısını okuyabilirsiniz.

Kira Yardımı Yattı mı, Ne Zaman Yatacak?

AFAD taşınma yardımı ve kira yardımı ödemeleri, kısa bir süre önce başladı. Ödemelerin en yakın zamanda depremzedelerin hesabına yatırılacağı, cumhurbaşkanı tarafından duyuruldu.

 

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu