Sosyal Yardımlar

Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu

Afetzede Hak Sahipliği

Afetzede Hak Sahipliği Sorgulama E-Devlet

AFAD afetzede kayıt başvurusu nasıl, nereden yapılır? İşte tespit yönetmeliğine göre depremzedelerin hakları!

Afetzede hak sahipliği başvurusu nasıl yapılır, sorusu Kahramanmaraş depreminin ardından gündeme geldi. 10 ilde yıkıcı etkilere neden olan deprem tüm Türkiye’yi yasa boğarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan depremzedelere kira ve taşınma yardımı sağlayacaklarını belirtti. Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremde evleri yıkılan veya ağır hasar görenler ‘AFAD E-Devlet Afetzede Hak Sahipliği Sorgulama Ekranı’ ile kendilerine verilen hakları öğrenebilecekler. Peki, afetzede kayıt başvurusu nereden yapılır? İşte depremzedelerin tespit yönetmeliğine göre hakları ve afetzede hak sahipliği e-devlet başvuru ekranı.

AFAD afetzede hak sahipliği başvuru ekranı, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremin ardından öne çıkan konulardan oldu. 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen iki deprem, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya ve Kilis’te büyük yıkıma yol açtı. Bölgede ekiplerin yoğun çalışması sürerken, afetzede başvurusu nasıl yapılır, sorusunun yanıtı gündeme geldi. Afet sebebiyle kendilerine ait konutları yıkılan, yanan veya oturamayacak derecede ağır hasar gören afetzede aileler hak sahipliği başvurusunu e-devlet üzerinden yapabilecek.

Afetzede Hak sahipliği nedir?

Prof.Dr.Devrim Güngör, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu; Depremden zarar gören vatandaşlarımızın sahip olduğu önemli haklar var. Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısı ile Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun’un 29. Maddesi’nde “Yıkılan, yanan veya ağır hasara uğrayan veya uğraması muhtemel olan binalarla imar planları gereğince kamulaştırılmasında zorunluluk bulunan yerlerdeki binalarda oturan ailelere hak sahibi olmak şartıyla konut yaptırılır veya kredi verilir” şeklinde bir düzenleme yer almaktadır. Hak sahibi sayılmanın şartları ise Afet Sebebiyle Hak Sahibi Olanların Tespiti Hakkında Yönetmelik’te detaylı açıklanmıştır. Örneğin, kiracı ve misafir konumunda olan kişiler hak sahibi sayılamazlar.

Kimler Hak Sahibi?

7269 sayılı Afetler Kanununun 1051 sayılı Kanunla değiştirilen 29 uncu maddesi gereğince hazırlanan yönetmeliğe göre;

Madde4

a) Afet sebebiyle kendilerine ait bulunan konutları yıkılan, yanan veya oturulamayacak derecede ağır hasar gören afetzede aileler,
b) Kendilerine ait konutları muhtemel bir afete maruz bulunan aileler,
c) Afet gören yerlerin bitişiğinde veya yakınında, üzerinde bina yaptırılmak üzere İmar ve İskan Bakanlığınca tespit edilip imar planına dahil edilen veya bu konutları için kıtmet belgesi verilen aileler,

Hak sahibi sayılırlar ve bu ailelere yeniden konut yapılır veya konut kredisi verilir.

 

Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aynı yönetmelik uyarınca afet sebebiyle, kendilerine ait bulunan konutları yıkılan yanan veya oturamayacak derecede ağır hasar gören afetzede aileler “ Hak sahibi” sayılır ve bu ailelere yeniden konut yapılır veya konut kredisi verilir. (Md.4/1-a). Hak sahipliği başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet uygulaması AFAD’ın bina/inşaat kredisi sağlama hizmetine vatandaşları yönlendirmektedir. Hak sahipliği ya da hasar tespiti konusundaki itirazlara ilişkin olarak da idari yargı yoluna başvurulabilir.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu