Sosyal Yardımlar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı güncel sosyal yardım tutarlarını duyurdu ! 2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı güncel sosyal yardım tutarlarını duyurdu !

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı güncel sosyal yardım tutarlarını duyurdu bu kapsamda sosyal yardımlara çocuk destek bileşeni ismiyle yeni bir program daha dahil edilirken, aile desteği ve doğalgaz desteklerinde de ödeme miktarı arttırıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı’nı genişlettiklerini belirterek, Türkiye Aile Destek Programı ile büyüyen ve gelişen Türkiye’mizin refahını vatandaşlarımızla paylaşmaya devam ediyoruz. Programımızdan daha fazla vatandaşımızın istifade etmesi için mevcut bütçemiz 15 milyar TL’ye 25 milyar TL ilave ederek programımızı genişletiyoruz. Bu doğrultuda 450 TL – 600 TL olan destek tutarımızı 850 TL -1250 TL’ye yükseltiyoruz dedi.

Bakan Derya Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni sosyal yardım paketinin detaylarını paylaştı. Sosyal  refah paylaşımını önde tutan bakış açısıyla ve arz odaklı güçlü sosyal yardım sistemi kurduklarını belirten Bakan Yanık , “Kaynaklarımızın bütün toplum kesimlerinin yararına olacak şekilde dağıtılmasını her dönemde önceledik ve bu doğrultuda çalışıyoruz” dedi .

Türkiye Aile Destek Programının genişletilmesi ve etkinliğini artırmaya yönelik çalışmaların tamamlandığını bildiren Bakan Yanım, şunları söyledi : “ Küresel ekonomik dalgalanmalardan ihtiyaç sahibi ailelerimizi koruyabilmek için desteklerimizi sunmaya devam ediyoruz. Türkiye Aile Destek Programıyla büyüyen ve gelişen Türkiye’mizin refahını vatandaşlarımızla paylaşmaya devam ediyoruz. Programımızdan daha fazla vatandaşımızın istifade etmesi için mevcut bütçemiz 15 milyar TL’ye 25 milyar TL ilave ederek programımızı genişletiyoruz. Bu doğrultuda 450 TL-600 TL olan destek tutarımızı 850 TL-1.250 TL’ye yükseltiyoruz.”

 

“Çocuk Destek Bileşeni” Hayata Geçiriliyor

Bakan Yanık, sosyal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklara ilave destek sağlayacaklarını bildirerek, Çocuk Destek Bileşeni çerçevesinde hanelerde bulunan çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek vereceklerini belirtti. Bakan Yanık, “Bu kapsamda 1-2 çocuklu hanelere 350 TL, 3 çocuklu hanelere 450 TL, 4 çocuklu hanelere 550 TL, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 TL ilave destek sağlayacağız” dedi.

Türkiye Aile Desteğinden yararlanan haneleri Elektrik Tüketim Desteğinden de yararlanacaklarının bilgisini veren Bakan Yanık, “Programa başvurusu kabul edilen ancak Elektrik Tüketim Desteği  alamayan hanelere ETD sağlanmasına dair tüm çalışmalarımızı tamamladık. Bu doğrultu da 1-2 kişilik hanelere 75 kw karşılığı elektrik tüketim desteği (108 TL), 3 kişilik hanelere 100 kw karşılığı elektrik desteği (144 TL , 4 kişilik hanelere 125 kw karşılığı elektrik desteği (180 TL) ve 5 ve üzeri nüfusa sahip hanelere 150 kw karşılığı elektrik tüketim desteği  (216 TL) sağlayacağız” dedi.

Bakan Yanık, Türkiye Aile Destek Programından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız E-Devlet üzerinden ve adreslerinin kayıtlı olduğu ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla başvurularını yapabilirler hatırlatmasını yaparak yeni ödemelerin Kasım ayı ödemelerine yansıtılacağını vurguladı.

 

Doğalgaz Tüketim Desteğinde Tutar Arttırıldı

Bakan Derya Yanık, yeni sosyal yardım paketi içerisinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ısınma giderlerine destek olmak amacı ile bu yıl hayata geçirilen Doğalgaz Tüketim Desteğinde önemli düzenlemeler yapıldığı bilgisini verdi. Bu çerçevede Doğalgaz Tüketim Desteğinde 3 milyar TL’lik bir destek sağlamayı hedeflediklerini belirten Bakan Yanık , “2022 yılı kış dönemi için destek tutarlarımızı arttırdık. Hak sahibi vatandaşlarımıza yönelik yıllık 415 TL ile 1.150 TL arasında ilden ile değişkenlik gösteren yardım tutarımızı 900 TL ile 2.500 TL arasında olacak şekilde arttırdık” dedi.

2022 yılı kış dönemi için söz konusu destek programına yönelik başvuruları eylül ayının ilk haftası itibari ile E-Devlet üzerinden yeniden almaya başladıklarını hatırlatan Bakan Yanık, yeni başvuru döneminde sadece kiracı olanlara değil ev sahibi olan tüm sosyal yardım faydalanıcısı vatandaşlarda doğalgaz desteğinden faydalanma imkanı sunduklarını ifade etti.

Sağlık Raporu Bulunan Kronik Hastalara Yüzde 5 Ek Ödeme Yapılacak

Bakan Yanık, sağlık raporu bulunan kronik hastalara veya hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını belirtti. “Vatandaşlarımız başvuruları sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi halinde yaşadığı hanelere belirlediğimiz destek tutarına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız” dedi.

Sosyal Yardım Kalemlerinin Bütçesi 11,5 Milyar TL’ye Yükseltildi

     Açıklanan yeni sosyal yardım paketi içerisinde düzenli sosyal yardımlarından faydalanan ailelere sağlanan destek tutarlarında artışlar yapıldığını söyleyen Bakan Yanık, “Yardım programımızın tutarlarında yüksek oranlarda artışlar sağladık.2022 yılında tutar artışı sağladığımız yardım programlarımız için ayırdığımız 6 milyar TL bütçemizi yıllık 11,5 milyar TL’ye yükselttik ”dedi.

Bakan Derya Yanık, artış yapılan sosyal yardım detaylarını şu şekilde paylaştı:

Prefabrik ev yapımı yardımını 40 bin TL’den 150 bin TL’ye, ev onarım yardımını 25 bin TL’den 75 bin TL’ye, betonarme ev yapımı yardımını 70 bin TL’den 200 bin TL’ye çıkardık. Buna ek olarak Şartlı Doğum Yardım Programı kapsamında vermiş olduğumuz 150 TL’lik tutarı 500 TL’ye, Çoklu Doğum Yardımını 215 TL’den 400 TL’ye, Şartlı Sağlık Yardımını da 55 TL’den 100 TL’ye yükselttik.”

Bakan Yanık , Öksüz Yetim Yardımında 300 TL olan destek tutarını 600 TL’ye, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nkdi yardımı da 500 TL’den 1.000 TL’ye çıkardıklarını bildirdi.

 

 

   

 

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu