Sosyal Yardımlar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardımları 2023, İhtiyaç Sahibi Ailelere 300,400 ve 600 TL ödeme yapıyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardımları 2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,

İhtiyaç Sahibi Ailelere 300,400 ve 600 TL ödeme yapıyor! Alınmayan ödemeler iade edilecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocuk sahibi ihtiyacı olan ailelere destek vermeye devam ediyor. Doğum yardımı olarak bilinen ödemeler çocuk sayısına göre 300,400 ve 600 TL olarak ödeniyor. 2022 doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kimler alabilir ve diğer detayları derledik sizler için…

Doğum Yardımını Kimler Alabilir?

Doğum yardımı alabilmek için ailelerin gerekli başvuru şartlarını taşımaları şartı bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Eylül ayı ödemelerine ilişkin yaptığı değerlendirmede vatandaşlara 33,2 milyon TL nakdi yardım yapıldığını duyurdu. Doğum yardımı alabilmek için anne, baba veya her ikisinin de T.C vatandaşı olması gerekmektedir. Mavi kart sahipleri de doğum yardımı alabilir. Bu yardımlar 2015 ve sonrası doğum yapanlara ödenmektedir. 2015 tarihinden önce doğum yapanlara doğum yardımı ödemesi yapılmaz.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler yardımlarından faydalanmak için başvuru yapmak şarttır. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlarımız Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler Merkezlerine başvuruda bulunabilirler. Doğum yardımından faydalanmak isteyenler ilgili nüfus müdürlüğüne gidip kimlik paylaşım sistemine kayıt olmalı ve Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesini doldurmalıdır.

Doğum Yardımı Ücreti Ne Kadar?

     Doğum yardımı ücreti 2022 yılında bir çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üç ve daha fazla çocuk sahibi olanlara ise 600 TL olarak ödeme yapılır. Doğum yardımı alan ailelere yardım PTT aracılığıyla ödenir. T.C. kimlik numarası veya Mavi Kart numarası üzerinden ödenen tutarlar 1 yıl içerisinde çekilmez ise ücretler iade olur.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu