Sosyal Yardımlar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımları 2023

Aile Bakanlığı Yardımları

Aile Bakanlığı Yardımları

. Gıda Yardımı

. Barınma Yardımı

. Yakacak Yardımı

. Sosyal Yardımlar Kimlere Verilir

. Çocuk Yardımları

. Kadınlara Yönelik Yardımlar

. Sağlık Yardımları

 

Sosyal yardımlar nasıl ve nereden alınır? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlardır. Sosyal Hizmet Merkezleri ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının vatandaşlarımıza vermiş olduğu yardımlardır. İstanbul Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerin yapmış olduğu yardımlar bu yardımların dışındadır. Bu yazımızda biz sosyal hizmet merkezleri ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının yaptığı yardım hizmetlerinden bahsedeceğiz.

. Gıda Yardımı

Gıda yardımını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Bu yardımda ihtiyaç sahibi vatandaşa koli ile gıda yardımı yapılır veya gıda alabilmesi için nakit destek verilmektedir.

. Barınma Yardımı

Barınma yardımı ev yapamayan vatandaşlara yapılan yardımdır . Kırsal kesimde yaşayan evi olmayan veya kendisine ev yapamayacak durumda olan vatandaşa barınma adı altında yapılan yardımdır.

. Yakacak Yardımı

Yakacak yardımı soba ile ısınmak zorunda kalan kış aylarında kömür almak zorunda olan fakat alacak durumu olmayan vatandaşlarımıza yapılan kömür yardımıdır.

. Sosyal Yardımlar Kimlere Verilir

Mal varlığının toplamı ve gelirinizin toplamı aile içinde yaşayan kişi sayısına bölündüğünde asgari ücretin üçte birinden az olan herkes bu yardımlardan faydalanabilir. Bu alanda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları çeşitli konularda yardımlar yapmaktadır . Mühim olan gelirinizin yüksek olmaması ve açlık sınırının altında olmanızdır.

 

. Çocuk Yardımları

Şartlı eğitim yardımı, Sosyal ve ekonomik destek, öksüz yetim maaşı, asker çocuğu maaşı, şartlı sağlık, gebelik yardımı, doğum yardımı, çoklu doğum yardımı gibi çeşitli yardımlar çocuk yardımlarıdır. Bunlar arasında şartlı eğitim yardımı vakıflar tarafından yapılmaktadır. Bu yardımları alabilmek için vakıflara başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Annesi veya babası vefat etmiş çok yada her ikisi birden vefat etmiş çocuk öksüz yetim maaşı alabilir. Eşi vefat eden kadınlar dulluk maaşı alabilir. Dar gelirli ailelerin çocukları askere gittiğinde ise muhtaç asker ailesi yardımı yapılır aynı zamanda bu maaşı alan kişiler asker çocuğu maaşı da alabilirler.

. Kadınlara Yönelik Yardımlar

Kadınlara yönelik çeşitli yardımlar vardır. Gebelik yardımı ve doğum yardımı Sosyal Hizmet Merkezi tarafından yapılmaktadır. İlk çocuğa 300 TL ikinci çocuğa 400 TL ve üçüncü çocuğa 600 TL verilmektedir. Doğumda eğer ikiz çocuğunuz oldu ise sosyal yardımlaşma vakfına giderek çoklu doğum yardımı da alabilirsiniz. Sonuç olarak doğum yaptığınızda hem doğum parası alırsınız hem de Vakıf’ a başvurarak çoklu doğum yardımı alabilirsiniz.

. Sağlık Yardımları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı genel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Genel sağlık sigortası yaptıran vatandaşlarımız işi yoksa çalışmıyorsa her hangi bir sağlık güvencesi yok ise bu hizmetten faydalanabilir. Genel sağlık sigortasına başvuran vatandaşımızın bir geliri ve mal varlığı yoksa devlet tarafından primleri ödenir ve yeşil kart sistemi ile sigortalı olup devlet hastanelerinde sağlık hizmetinden faydalanabilir hiçbir ücret ödemeden. Özel hastanelerde hizmet alma şansı maalesef yoktur.

Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ihtiyacı olan maddi durumu yetersiz tüm vatandaşlarımıza sağladığı çeşitli yardımlar hakkında bilgiler verdik . Mal varlığınız ve geliriniz aile kişi sayısına bölündüğünde yeterli gelire sahip değilseniz bir çoğundan yararlanabilirsiniz.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu