Yardım Haberleri

Alo 183 Sosyal Destek Yardım Başvurusu 2022-2023

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir?

Bazı kurumlar kapsamında uzun uzun telefon numaraları kullanmanın aksine, 3 rakamlı numaralar ile birlikte vatandaşların kendilerine ulaşmasını kolaylaştırmaları söz konusudur. Vatandaşlar ile ilgili olarak, özellikle merak etmekte olduğu, birkaç numara bulunması mümkündür. Alo 183’te merak edilmekte olan numaralardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki ya Alo 183 Sosyal Destek Hattı Nedir? Hangi durumlarda kullanılmaktadır ?

Tüm dünyada olduğu üzere, ülkemizde de bazı acil numaraları bulunması söz konusudur. Bu numaralardan olması ile bilinen Alo 183 Sosyal Destek Hattı ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezi numarası olarak bilinir.

Bu hat ile beraber;

 • Aile Hizmeti
 • Kadın Hizmeti
 • Çocuk Hizmeti
 • Engelli Hizmeti
 • Yaşlı Hizmeti

Şehit ve gazi yakınlarına ise sosyal destek hizmeti verilmesi söz konusudur. Bu destek dahilinde gelmekte olan çağrılar değerlendirilmek üzere, rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmesi söz konusudur. Alo 183 hattı 7 gün 24 saat hizmet vermesi ile bilinir.

Özellikle kadın cinayetlerinin artmakta olduğu bu dönemde Alo 183 herkes tarafından merak edilmekte olan konular olarak bilinmektedir. Bir ihmal, istismar, şiddet durumunda, tedbir almak ve önleyici hizmet sunmak kapsamında Alo 183 büyük önem taşımak üzeredir. Alo 183 aracılığıyla yapılmakta olan ihbarlar dikkatle değerlendirilerek vakanın bulunduğu ilde görevli Acil Müdahale Ekip Sorumlusuna ya da kolluk kuvvetlerine bildirilmesi söz konusudur.  Gerektiği zaman emniyet ve jandarma ile koordinasyon sağlanmakla birlikte, en kısa sürede müdahale edilmesi amaçlanması mümkündür.

Alo 183 Hattının Engelli Hizmeti

Alo 183 hattına ulaşmakta olan engelli vatandaşlar bu hat aracılığıyla

 • Rehabilitasyon hizmetleri bilgisi 
 • İstihdam çalışmaları bilgisi 
 • Eğitim hizmetleri bilgisi
 • Evde bakım hizmetleri hakkında bilgi alabilmekte birlikte, istek ve şikayette bulunabilmektedir.

İşitme ve konuşma engelli olarak bilinen vatandaşlar 3G uyumlu telefonlar ile birlikte görevlendirilen ve işaret dili bilen personelle görüşebilme olacağına sahiptir. 0549 381 0 183 numaralı hatla görüntülü görüşme yapma imkanı da sağlanması mümkündür.

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Yardım Başvurusu

Alo 183 ile yapılmakta olan görüşmeler Türkiye sınırları içinde ücretsiz olarak bilinmektedir. Ayrıca bunun yanı sıra, ücretsiz sms gönderimi de sağlanması söz konusudur. Özellikle işitme ve konuşma engelli vatandaşlar ile ilgili olarak, ad-soyad, T.C. kimlik numarası ve taleplerini içermekte olan mesajları 183’e ücretsiz gönderebilmektedir.

Yurt dışında yaşamakta olan vatandaşlar +90 312 253 92 00 telefon numarası sayesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezi’ne ulaşabilme olanağına sahiptir.

alo 183 nerenin numarasidir - Alo 183 Sosyal Destek Yardım Başvurusu 2022-2023

Alo 183 Sosyal Destek Hattı Ne İşe Yaramaktadır ?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezleri üzerinden Alo 183 Sosyal Destek Hattı aracılığı ile aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ile gaziler ve gazi yakınlarına yönelik hizmetlere ilişkin olarak çağrılar değerlendirilmek suretiyle rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulması söz konusudur.

Ayrıca bunun yanı sıra ihmal, istismar ve şiddet vakaları ya da töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi ile ilgili olarak, tedbir mahiyetindeki ihbarlar da alınmakta, durumun aciliyeti göz önünde bulundurularak vakanın bulunduğu ilde görevli Acil Müdahale Ekip Sorumlusuna ya da kolluk kuvvetlerine bildirilmek üzere süreç ilerlemektedir. Acil Müdahale Ekibi vakayı değerlendirmekle birlikte, gerekli durumlarda emniyet ya da jandarma birimleri ile ilgili olarak, koordinasyon sağlamak suretiyle, en kısa zamanda müdahale edilmesi sağlanması söz konusudur.

Alo 183’ün çalışma şekli ile ilgili olarak da “ihbar veya başvuru” şeklinde isimlendirmek doğru bir ifade olacaktır. Alo 183 bir başvuru hattı olduğu gibi bir ihbar hattı olarak da kullanılmaktadır.

Mağdur vatandaşlara gerekli yardımlar ve müdahaleler Alo 183 üzerinden gelmekte olan ihbarların değerlendirilmesi suretiyle yapılmaktadır. İhbar kategorisi kapsamında olmayan başvurular ile ilgili de bir değerlendirme sürecinden geçmesi söz konusudur.

İhbarlık vakalar ile ilgili olarak, Alo 183, acil müdahale ekipleri ve kolluk kuvvetleri ile koordineli bir şekilde çalışmak üzere bilinmektedir. Bu nedenle de şiddete maruz kalan kişiye kaba kuvvet uygulamakta olan şahsa bir caydırıcılık uygulanmakta ve mağdurun bir zora maruz kalmadan kurtarılması sağlanmaktadır. Mesela eski dönemlerde ismini sık sık duymuş olduğumuz Çocuk Esirgeme Kurumu’nun şekli ile Alo 183’ün çalışma şekli özellikle çocuklarla ilgili ihbarlar söz konusu olduğu durumlarda büyük benzerlik göstermesi ile bilinmektedir.

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu Ne Demektir?

Alo 183 hizmetini ve Alo 183 sosyal destek başvurusunu siz değerli okurlarımıza anlatırken, gözlerden kaçabilmesi dahilinde önemli bir hususu belirtmemizde yarar olmaktadır. Yukarıda devletimizin sosyal sorumluluk çalışmalarının oldukça önemli bir kısmının Alo 183 den alınmakta olan başvurular üzerinde gerçekleştiğini belirttik. Ancak, Alo 183 ihtiyaç sahiplerine; para, kumanya,erzak yardımı gibi hizmetlerde bulunması söz konusu olmamaktadır. Devletimizin bu hizmetler kapsamında başka birimleri mevcut sayılmaktadır. Mesela “Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı Alo 144 Sosyal Yardım Hattı” bu birimlerden birisi olarak bilinmektedir. Başka bir ilgili kurum olan sosyal hizmetin kapsamı dahilinde bulunan bir ihtiyacı olan vatandaşlarımızın o numara ile irtibata geçmesi daha doğru sayılacaktır.

Gerekli açıklamaların ardından, sorumuzu tekrar sorarak, konuyu toparlamalıyız. Alo 183 sosyal destek başvurusu ne demektir?

Alo 183 kuruluş formatı kapsamında aile için mağduriyet meselelerinde ya da kadınların ve kız çocuklarının ihmale ya da şiddete, hatta istismara maruz kalması durumlarında sorumluluk üstlenmeleri söz konusudur. Bu anlamda ihmal, istismar, şiddet vakalarının ya da töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi ile ilgili olarak, gereken müdahalenin yapılması durumunda Türkiye Cumhuriyeti aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı Alo 183 hattının hizmet alanında bulunmaktadır.

Alo 183’ ün temel anlamda ortaya çıkış amacı olarak bilinmektedir. Bununla beraber, Alo 183 sosyal destek başvuru hattının şehit yakınlarına, gazilere ve gazi yakınlarına yönelik olarak pekçok çalışması da mevcut bulunmaktadır.

Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi Hakkında

Görev tanımının ardından, hareket kapsamında alo 183 sosyal destek başvurusunun dahilinde aile içi şiddet, ihmal, istismar gibi zorbalıklara maruz kalmakta olan kadınlar ve çocuklar söz konusu olduğu doğrultuda işe yaradığını söyleyebilmektedirler. Evvela mağdur olan kişileri kurtarmak ile sonrasında insanca bir hayat sürebilmesi adına gereken sosyal desteği sağlamak amacı ile Alo 183’ün amacıdır. Alo 183’ün aynı amaca hizmet etmesi bilinen bir diğer çalışma ise töre ve namus cinayetlerine önleme olarak bilinmektedir.

“Kadına şiddet” ve “kadın cinayeti” kategorisinde bulunmakta olan töre ve namus cinayetleri aile içi huzurun ve çağdaş kadın haklarının kanayan yarası olarak bilinir. Bu sebeple de töre ve namus cinayetlerini önlemek üzere Alo 183’e yapılmakta olan her bir ihbar çok önemli olmaktadır. Alo 183, dolayısıyla da aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, töre ve namus cinayetlerini önlemek ve mağdurlarına sosyal destek sağlamak amacı ile yüksek hassasiyet sahibi olmaktadır.

Alo 183 sosyal destek başvurusu kapsamında ise, şehit yakınlarına, gazilere ve gazi yakınlarına yardım sağlamak konusunda da işe yaraması ile bilinmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili canını hiçe saymak suretiyle kahramanca kendini feda eden kişilerin yakınları, kendini feda etmeyi göze almış durumda iken sağ kurtulanlar ve onların yakınları hayatın getirdiği yükümlülükleri herkes gibi karşılayabilecek güçte olmamaktadır. Bu sebeple de kendilerinin insani şartlarda yaşaması devletin sorumluluğunda olmaktadır. Devlet adına da bu hizmeti yapmakta olan kamu kurumu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Bakanlığa bağlı çağrı merkezi olan Alo 183 olarak bilinir.

Kısacası Alo 183 sosyal destek başvurusunun ne işe yaradığı ile ilgili olarak “şiddete ve istismara maruz kalmakta olan kadınların ve çocukların ve gaziler ile şehit ya da gazi yakınlarının daha iyi şartlarda yaşaması” olarak tek cümlede cevaplayabilmekteyiz.

5/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Aksaray merkezden ben ÜMİT. selam arkadaşlar paylaşım vallaha billaha iyi, teraziye tıkladım 02-07-2022 16:19:17

 2. Merhabalar. Kastamonu Belediyesi fatura yardımı yapıyor mu. Durumumuz çok kötü bu konuda yardım almak istiyorum.

 3. Kolay gelsin. Site çok işimize yaradı ben de bir şey sormak istiyorum. Yozgat Belediyesi süt yardımı yapıyor mu acaba eğer yapıyorsa süt yardımı için nereye başvuru yapmamız gerekiyor.

 4. Bingöl Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

 5. Afyon merkezden ben OSMAN BİLGE. Mrb web siteniz inanki hayran bıraktı, şukuladım 30-09-2022 09:43:31

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu