Yardım HaberleriYardım Kartı

Ankara Başkent Kart Başvurusu ve Başvuru İşlemleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi ve geliri olmayan vatandaşlara dağıtılan Başkent Kart ile vatandaşlar, anlaşmaları bulunan işyerlerinden alışveriş yapabilme olacağına sahiptirler.

Başkent Kart başvurusu onaylanan hak sahipleri ise, kartlarını fatura ödeme, para yatırma ve para çekme gibi işlemlerini gerçekleştirmek üzere rahatlıkla kullanabilirler.

Ankara il sınırları içerisinde ikamet eden, muhtaçlık sınırının altında yaşadığı anlaşılan vatandaşların başvurabilecekleri Başkent Kart’a üye olan işyerleri, cazip avantajlardan faydalanma imkanına sahiptir.

baskentkart nedir baskentkart basvuru basvuru sonuclari linki 1 - Ankara Başkent Kart Başvurusu ve Başvuru İşlemleri

Başkent Kart Nedir? Ne İşe Yarar?

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kısa bir süre önce tanımlanan, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ve pandemi sebebiyle mağdur olan esnaflara dağıtılması ön görülerek tasarlanan Başkent Kart; içerisinde belirli bir limit bulunan ve vatandaşların bu limitleri kullanarak, alışveriş yapabilmelerine olanak tanınmakta olan sosyal destek kartları olarak geçmektedir. Mevcut ihtiyaç sahipleri, kartlarını Türkiye’nin tüm illerinde ve hatta tüm dünya genelinde kullanabilme olanağına sahiptirler.

Ayrıca, temassız ödeme özelliğine sahip olan bu kartlar ile alışveriş merkezlerinde, mağazalarda, işyerlerinde hemen hemen elzem ihtiyaçlarınıza yönelik başvurabileceğiniz her yerde alışveriş yapılabilmektesiniz. Başkent Kart, akaryakıt istasyonlarında benzin alma amacı ile de kullanıma açıktır.

Başkent Kart sahipleri, kartlarından para çekerek, yardım parasını nakit para olarak da kullanabilme olanağına sahiptir. Bunun yanı sıra, kartlarına para yatırabilir, kartlarındaki mevcut bakiye ile elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi faturalarını da kolaylıkla ödeyebilme konusunda gerekli desteğe sahiptirler. Başkent kart; kredi kartı olarak da kullanılabilme özelliği içermektedir.

Başkent Kart Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ? 

23 Haziran 2022 tarihi itibariyle kullanıma sunulan Başkent Kart; Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal yardım projeleri arasında bulunması ile bilinmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu formu doldurmuş olan, belediyeye giderek, ihtiyacı doğrultusunda yardım talebinde bulunan ve yardım alan kişiler, Başkent Kart isimli yardım kartından öncelikli şekilde yararlanabilme konusunda oldukça titiz davranılmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, ALO153 hattını arayarak, mevcut başvurularına dair daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilme fırsatına sahiptirler. Başkent Kart satış noktalarımızdan, Başkent Mobil üzerinden ve web sitemizden ön başvuru yaparak sahip olabilmeniz söz konusudur.

Başkent Kart Kimlere Verilir?

Başkent Kart’a işyeri sahipleri de başvurarak, bu kartı kullanmanın avantajlarından rahatlıkla yararlanabilmektedirler. Başkent karta pandemi sayesinde maddi zarara uğrayan esnafların yanında, ihtiyaç sahibi olarak tanımlanan, muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar da başvurabilir ve bu destekten faydalanabilirler.

İhtiyaç sahiplerinin başvurularının kabul edilmesi durumunda Başkent Karta düzenli olmak suretiyle, belirli miktarda Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yardım parası ödemesi yapılmaktadır.

Muhtaçlık sınırının altında yaşadığı belirlenen Ankaralı vatandaşlar, hane halkı kişi başı aylık ortalama net kazancı baz alınarak, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olan ihtiyaç sahibi kişiler bu karta başvurabilme konusunda hakka sahiptirler.

Başkent Yardım kartı, öncelikli olarak tercihen muhtaçlara, kimsesizlere, işsizlere, engelli ya da kronik hastalara, dul kadınlara, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına ve afetzede vatandaşlarına sunulmaktadır.

Başkent Kart sahibi olup olamayacağınıza dair detaylı bilgi sahibi olabilmek için ALO153 hattını arayabilir ve tüm sorularınızın yanıtını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Başkent Kart Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır ? 

Başkent karta başvuran ihtiyaç sahipleri, başvurularının olumlu ya da olumsuz olan sonucunu öğrenmek için ALO153 hattını arayarak, yetkili kişilerden detaylı bilgi sahibi olabilmeleri söz konusudur.

Yapılan başvurular, ortalama olarak bir ay içerisinde sonuçlanmakla beraber başvurulardaki yoğunluk durumuna göre de bu sürenin uzaması durumu da mevcuttur.

baskent kart basvuru formu - Ankara Başkent Kart Başvurusu ve Başvuru İşlemleri

Başkent Kart Yardım Başvuru Formu 

Yardım başvuru formunda kişilere aylık kazançlarına, kişisel bilgilerine, aylık giderlerine ve iletişim bilgilerine dair sorular yöneltilerek kişiler hakkında gerçek bilgiler ışığında başvuru formuna tabii tutulmaktadırlar. Başvuru formları; Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından incelenmektedir.

İnternet üzerinden yapılan tüm başvurular, ön başvuru olarak kabul edilmekle birlikte, başvuru sahiplerinin başvurularının kabul edilebilmesi aşamasında formdaki sorulara doğru ve eksiksiz yanıtlar vermeleri son derece mühimdir.

Başkent Kart Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanmaktadır ?

Yukarıda detaylı olarak belirttiğimiz üzere başvurular, ortalama bir ayda sonuçlanmaktadır.

Kimi zaman başvuruların sonuçlanması, birkaç aya kadar uzayabilmektedir.

Başkent Kart Nereden Alınır?

Başkent Kart; başvurusu kabul edilip onay almış esnafların, işyerlerinin ya da ihtiyaç sahiplerinin ev ya da işyeri adreslerine kadar teslim edilmesi söz konusudur. Başvuru sahiplerinin Başkent kartı almak için belediyeye gitmeleri mühim değildir.

Başkent Kart Nerelerde Geçerlidir ?

Başkent Kart; tüm illerde olmak üzere, Türkiye’nin her yerinde post cihazının mevcut olduğu mağaza, market ve diğer işyerlerinde kullanılabilmesi söz konusudur.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar bu kartları ile kolayca alışveriş yapabilir, kartlarından para çekip, kartlarına para yükleyebilme olanağına sahip olabilirler. Başkent kartlarındaki para ile faturalarını ödeyebilir, akaryakıt istasyonlarında ise bu kartlarını kredi kartı gibi rahatlıkla kullanabilmektedirler. ihtiyaç sahibi vatandaşlar, Başkent Kart mobil uygulamasını akıllı telefonlarına indirmek suretiyle para gönderme, fatura ödeme, cüzdan hesabı oluşturma gibi işlemlerini gerçekleştirebilir durumdadırlar.

Başkent Kart Mobil uygulamasını akıllı telefonlarınıza Google Play Store ya da Apple Store üzerinden kolaylıkla indirilebilir ve hemen aktif edebilirsiniz.

Başkent Kart Nasıl Kullanılır?

Başkent Kart, temassız ödeme özelliğine sahip bir kart olma durumuna sahiptir.Alışveriş esnasında herhangi bir şifre kullanımı gerektirmeden, pos cihazına kartınızı okutarak mevcut işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Vatandaşlar, temassız ödeme özelliği bulunan post cihazlarının geçerli olduğu tüm market, mağaza veya diğer işyerlerinde Başkent kartları post cihazına yaklaştırarak yalnızca birkaç saniye kartlarını bekleterek, kullanabilme imkanına sahiptirler.

Hatta ihtiyaç sahibi vatandaşların, kartları ile online alışveriş bile yapabilmeleri için uygunlukları bulunmaktadır.

İsterlerse kartın içindeki mevcut bakiyeyi tek seferde ya da parça parça çekerek de ihtiyaçlarını karşılamak adına kullanmayı tercih edebilirler.

Başkent Kart Gaz Ödeme Nasıl Yapılır ?

Dar gelirli ve yoksul vatandaşlara destek olmak amacı ile başlatılan kara kış destek paketi kapsamında, Ankara il sınırları içerisinde yaşamakta olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen doğalgaz yardımı kapsamında ,Başkent Kartınıza yüklenen bakiyeleri doğalgaz faturanızı ödemek amacıyla kullanabilir ya da ön ödemeli doğalgaz kartınızı bakiye olarak yükleyebilme olanağına sahipsiniz.

Başkent kart doğalgaz yardımından yararlanmakta olan kişiler gazmatiklerden Başkent kartları ile doğalgaz faturalarını ödeyebilir veya ön ödeme bakiyesi yükleyebilme konusunda fırsata sahip olabilirler.

Başkent Kart Doğalgaz Yardımı Nedir ? Başvuru Nasıl Yapılır?

Başkent kart doğalgaz yardımı kullanımı yaparak gazmatiklerden kartınıza gaz dolumu gerçekleştirebilir ya da doğalgaz faturanızı rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Gazmatiklerden başkent kart ile fatura ödemek veya  kart yüklemesi yapmak amacı ile size en yakın kiosklara gitmeniz halinde, başkent kartınızı ile işlem yapmanız söz konusudur.

Kartınızı gazmatiklere taktıktan sonra kayıtlı telefon numaranızı girerek işleminize devam edersiniz. Açılan yeni sayfada Başkent kart ile ödeme yap butonuna basın, Başkent kartın arkasındaki barkod numarasını girerek ilerleyin ve karşınıza gelen bilgileri tekrar kontrol ederek teyidini sağlayın. Bilgiler doğru ise devam tuşuna basın ve para yükleme adımına geçerek mevcut tutarın ödemesini gerçekleştirin.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Yardım Habercisi teşekkürler. Ankara Başkent Kart Başvurusu ve Başvuru İşlemleri konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

  2. Çocuklarım için yardım talep ediyorum. Balıkesir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

  3. Merhaba ben FERİDE. Burdur Belediyesi sosyal destek yardımları konusunda yardım başvurusu yapmak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu