Belediye YardımlarıGüncel Haberler

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Büyükşehir Belediyeleri, sayısı gittikçe fazlalaşan dar gelirli ve ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmektedir. Korana virüs salgını ile artan yardımlar sistemleştirilmiş ve çeşitli yardım faaliyetleri düzenlenmeye başlanmıştır. Bu yazımızda sizlere, Ankara Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu yardımları anlatarak nasıl ve nereden yardım başvurusu yapabileceğinizi göstereceğiz.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı aracılığıyla yapılan Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu; başvuru, değerlendirme ve sorgulama aşamalarıyla birlikte tamamen online platformlarda yürütülmektedir. Pandemi dönemindeki çeşitli sorunlar sebebiyle daha hızlı ve pratik bir çözüm yolu arayan Belediyenin dijital sisteme geçişi, vatandaşlarımız tarafından olumlu geri dönüşler almıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Pandemi sürecinin dışında da; vatandaşlarının temel gıda, yemek ve temizlik ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan Belediye ailelerin yaşadıkları ilçeleri baz alarak bütçe belirleyip yardımlarda bulunmaktadır.

Nakit yardımları dışında Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım başvuru formu ve belgelerinin teslim edilmesiyle alınan yardımlar şu şekildedir:

 • Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığından bağış olarak alınan giysi ve eşyaların ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılması
 • Üreticiden satın alınan mahsulün ücretsiz dağıtımı
 • Şehit ve gazi ailelerine, karantina sürecinde olanlara, sağlık çalışanlarına, engelliler ve 65 yaş üstünde olanlara düzenli aralıklarla gıda yardımı
 • Sıcak yemek, çorba ve günlük ekmek dağıtımı
 • Elver Kampanyası dahilinde yardıma muhtaç kişilerin hesabına para yatırılması
 • Pandemiden etkilendiği düşünülen farklı meslek dallarınavmarket alışverişi için yardım kartı dağıtımı

Öğrencilere de çeşitli yardımlar da bulunan Belediye, maddi imkansızlıklar sebebiyle YKS 2022 başvurusunu gerçekleştiremeyen öğrencilerin başvuru ücretlerini karşılıksız bir şekilde ödemiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesinin nakit ve gıda yardımlarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın sahip olması gereken koşullar şu şekildedir:

 • Ankara il sınırları içinde ikamet ediyor olmak
 • Hane gelirinin TÜİK tarafından açıklanan yoksulluk sınırını geçmiyor olması
 • Yardım başvurusu yapan kişinin adresinde yapılan inceleme sonucunda aldığı puanın komisyonca 100 veya üzeri olarak belirlenmesi
 • Kişinin yakacak yardımına başvurmuş olması halinde, adresinde doğalgaz kullanımının bulunmaması

Pandemi sürecinin vatandaşlarımıza getirmiş olduğu zorluklar sebebiyle yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın karşılaması gereken koşullar ise şu şekildedir:

 • Hane içerisinden yalnızca bir kişinin başvuruda bulunmuş olması,
 • 65 yaş, engellilik nedenlerinden dolayı yaşlı ve hasta bakım parası almıyor olmak,
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden herhangi bir yardım almamak,
 • Hane içerisinde memur, kamu çalışanı, emekli ve sigortalı çalışan ya da BAĞKUR’a bağlı olan herhangi birinin bulunmuyor olması,
 • Kişinin hayvancılıkla uğraşması veya çiftçi olması halinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklerden yararlanmaması,
 • Covid-19 nedeniyle işi kapanmış olup kısa çalışma ödeneğinden veya kredi desteklerinden yararlanmıyor olmak

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi çok çeşitli başvuru yöntemlerine sahiptir. Ankara Belediyesinin vatandaşlarına sağladığı yardımlara başvuruda bulunmak için tüm aile bireylerinin kimlikleri ve kimlik fotokopileri, muhtarlığın onayladığı yoksulluk belgesi, adrese dayalı olan aile beyanı fişi ile Sosyal Yardımlar Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürlüğüne direkt başvuruda bulunmak gerekmektedir. Aşağıda listelediğimiz başvuru merkezlerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Akyurt AYM,
 • Altındağ AYM,
 • Araplar AYM,
 • Bala Gençlik Merkezi,
 • Elmadağ Gençlik Merkezi,
 • Kahramankazan AYM,
 • Kızılcahamam Gençlik Merkezi,
 • Kuşcağız AYM,
 • Mamak Gençlik Merkezi,
 • Ortapınar Yenikent Gençlik Merkezi,
 • Yahyalar AYM,
 • Ayaş AYM,
 • Kalecik AYM.

İnternet adresi üzerinden işlemleri gerçekleştirmek isteyen vatandaşlarımızın https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ adresine giderek gerekli tüm bilgileri girdikten sonra SMS onay kodunu beklemesi gerekmektedir. Ek bir belgeye gerek kalmadan bir hafta içerisinde başvuru sonucunuz tarafınıza iletilecektir.

E-devlet sistemi üzerinden yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımız https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresinden başvuruda bulunabilmektedir.

Başvuru süreci hakkında yetkililer tarafından bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımız (0312) 322 11 33 numaralı telefonu

Sıcak aş yardımı almak isteyen vatandaşlarımızın ise  0 530 010 07 50 numaralı danışma hattını ya da ALO BAŞKENT 153 numaralı telefon hattını araması gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, başvuru yapabilmeniz için sizlerden form talep etmektedir. Hangi yardıma başvurmak istiyorsanız ilgili formları doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurmanız gerekir. Formları hatalı bir şekilde doldurduğunuz taktirde başvurunuz maalesef ki iptal edilir. Belediye’ye ait resmi web sitesi linkine tıklayarak veya Mavi Masa internet sitesine giriş yaparak formlara ulaşılabilmektedir.

İnternet kullanmadan direk kuruma başvuru yapmak isteyen  vatandaşlarımızın form ile birlikte gerekli evrakları tamamlayarak ilgili kurumlara başvurması gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu  https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/1

Ankara Başkent Kart Başvuru Formu  https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru

ankara buyuksehir belediyesi yardim basvurusu nasil yailir 1 - Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Gıda yardımına ihtiyacı olan aileler, Ankara Büyükşehir Belediyesine gıda yardımı başvurularında bulunabilmektedirler. Gıda yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın ALO 153 Mavi masa destek hattını araması ya da  https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/1 formunun doldurması gerekmektedir.

Maddi durumu kötü, çalışmayan ve işten çıkarılan kişilere verilen gıda yardım başvuruları yetkililer tarafından onaylandıktan sonra erzak kolileri kişinin ev adresine teslim edilmektedir.

Yine gıda yardımları kapsamında  öğrencileri de desteklemeye çalışan Ankara Büyükşehir Belediyesi; ODTÜ, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Hacettepe ile Gazi Üniversiteleri’nin yanı sıra OSTİM Metro İstasyonu’nda da sıcak çorba dağıtımı yapmaktadır.

Başvuru olmaksızın ihtiyaç sahibi ailelere Ankaralı üreticilerden aldığı soğan ve patatesi ücretsiz bir şekilde dağıtan Belediye, vatandaşlarını doyurmaya çalışırken çiftçiye de destek sağlamaktadır. Ek olarak Belediye, çocuk sahibi ailelere de süt yardımlarında bulunmaktadır.

baskentkart nedir baskentkart basvuru basvuru sonuclari linki 1 - Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Kart Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesinin yardımlarından yararlanmak için geliştirilen ve kredi kartı mantığı ile çalışan Başkent Karta başvurmak  için Belediyenin forms.ankara.bel.tr adresi üzerinden  istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. İhtiyaç sahiplerine verilen Başkent Kartı almaya hak kazanan vatandaşlara cep telefonuyla bilgilendirme yapılmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara il sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli vatandaşlarına doğalgaz yardımı yapmaktadır. Vatandaşların 4 ay olacak şekilde her ay Başkent Kart hesaplarına nakit olarak yatırılacaktır. Kara Kış Destek Paketi kapsamında sosyal yardım alan vatandaşlarımıza toplamda 2150 TL doğalgaz yardımı ödemesi yapılması amaçlanmaktadır.

Ankara Doğalgaz Yardım Başvurusu için https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/1 adresine giderek gerekli bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

Ankara Buyuksehir Belediyesi Baskent Kart Basvurusu - Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Ankara Büyükşehir Belediyesi Elver Yardım Kampanyası

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan ayı itibariyle daha fazla vatandaşa yardımların ulaşması hedeflenmiştir. https://www.ankaratekyurek.com/elver.php adresi üzerinden vatandaşlarımız isimleri gizlenerek 100, 200, 500, 1000 TL gibi farklı bütçelerde yardım yapabilmekte ve ihtiyaç sahibi insanlara el uzatmaktadır. Yardımlardan 1000 TL alan ihtiyaç sahipleri bir daha başvuruda bulunamamaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Bilet Ver Uygulaması

Ankara Büyükşehir Belediyesi,  halihazırda belediyeden yardım alan ve yardım talebinde bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için Bilet Ver uygulamasını başlatmıştır. https://biletver.ego.gov.tr/ adresi üzerinden vatandaşlarımızın Ankara Kartlarına yükleme yapabilir ve ulaşım ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su Faturası Ödeme Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi su faturasını ödemekte zorlanan vatandaşlarına yardım kampanyası başlatmıştır. Vatandaşlarımıza yardım eli uzatmak isteyenlerin https://suver.aski.gov.tr/ adresi üzerinden Su Faturası Ödemesi sekmesine tıklaması gerekmektedir. Su faturası borcu olan abonelerin borç miktarları karşınıza çıkacaktır. Dilediğiniz vatandaşımızın ödemesini yaparak yardımda bulunabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İletişim

Adres: Emniyet Mah. Hipodrom Caddesi No: 5 Yenimahalle
e-posta: ankarabuyuksehirbelediyesi@hs01.kep.tr
Telefon: +90 (312) 507 10 00
5/5 - (1 vote)

Belediye Yardımları

Yardım haberleri ve güncel yardım bilgileri hakkında makaleler paylaşıyorum. Yardım bilgisi veren kurum haberleri.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Merhaba ismin ÇAĞLAR Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023 konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Amasya merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 2. Belediye Yardımları araştırırken konunuzu gördüm Balıkesir Belediyesi yardımları için bilgi bekliyorum

 3. Merhaba ben BALA BAŞAK. Muş Belediyesi sosyal destek yardımları konusunda yardım başvurusu yapmak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

 4. Belediye Yardımları araştırırken konunuzu gördüm Gaziantep Belediyesi yardımları için bilgi bekliyorum

 5. Merhaba ben RUMEYSA. Şırnak Belediyesi sosyal destek yardımları konusunda yardım başvurusu yapmak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu