Belediye YardımlarıSosyal Yardımlar

İstanbul ve Ankara Askıda Fatura Yardımı

Ankara ve İstanbul Askıda Fatura Yardımı

İstanbul askıda fatura yardımı, pandemi zamanında başlatılan uygulamalardan biridir. Pandemi sebebiyle dünyada ekonomik etkilenmeler yaşandı ve ülkemiz de bu etkilenmelerden payını aldı. Vatandaşlarımızın yaşadığı ekonomik sorunlar, yaşamlarının temel ihtiyacı olan doğalgaz, elektrik, su faturalarının ödenmesine yansımış durumda. Daha önce askıda ekmek uygulamalarını görmüştük. Şimdi ise askıda fatura uygulamaları büyükşehir belediyeleri tarafından başlatıldı ve yürütülüyor.

Askıda fatura yardımı nedir, nasıl alınır?
Askıda fatura yardımı nedir, nasıl alınır?

İstanbul ve Ankara’da bu uygulamalar oldukça fazla talep görmekte. Ankara askıda fatura ve İstanbul askıda fatura uygulamalarından nasıl faydalanır? Birçok vatandaş bunu merak ediyor. Bunun yanı sıra yardım eli uzatmak isteyen hayırseverler ise desteklemek için bilgi arayışında. Bugüne kadar birçok hayırsever ve ihtiyaç sahibinin buluşturulduğu uygulamada sayıca fazla fatura ödendi.

Askıda Fatura nedir? Kimler Alabilir?

Askıda fatura yardımı ile ilgili bilgi sahibi olmayan birçok vatandaş bulunmakta. İstanbul askıda fatura sisteminde su ve doğalgaz faturaları için destek sağlanıyor. Ankara askıda fatura yardımında ise uygulama kapsamında ihtiyaç sahiplerinin su faturaları hayırseverler tarafından ödeniyor. Askıda fatura yardımı için ihtiyaç sahipleri belediyelerin ilgili birimine başvuruda bulunuyor. Başvurularının onaylanmasının ardından ilgili belediyeye göre su veya doğalgaz faturasını askıya bırakıyor. Şunu da belirtmek isteriz ki başvurusu onaylanan kişi adına olmayan faturalar kabul edilmiyor. Böylelikle haksızlığın önüne geçilmiş oluyor.

Askıda fatura ile Doğalgaz faturası yardımı
Askıda fatura ile Doğalgaz faturası yardımı

Belediyeler bu uygulamada ihtiyaç sahipleri ve yardımseverler arasında köprü görevi görüyor. Hayırseverler sistem üzerinde askıya bırakılan faturaları listeleyip ödeme sağlıyor. Başvurularda ihtiyaç sahibi olmayan kişilerin başvuruları onaylanmadığından, sadece gerçek ihtiyaç sahipleri destek alıyor. Bugüne kadar bu uygulamalar sayesinde milyonlarca lira değerinde fatura hayırseverler tarafından ödendi. İBB tarafından başlatılan uygulamayı, diğer büyükşehir belediyeleri de başlatarak askıda fatura hareketine katıldılar.

İstanbul Askıda Fatura Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi fatura yardımı pandemi döneminde başladı. Günümüzde bu yardım halen devam ediyor. Her kesimden vatandaş uygulamayı destekliyor, İBB’yi takdir ediyor. İstanbul askıda fatura yardımı uygulaması kapsamında şu ana kadar toplam 60.419.203 TL tutarında 367.916 askıda fatura ödendi. Askıda fatura sisteminde İSKİ ve İGDAŞ kurumlarına ait faturalar ödenebilmekte. Hayırseverler dilerlerse 200 TL üzerinde olan faturaların en az 50 TL olmak kaydıyla bir kısmını da ödeyebiliyor. Peki İBB askıda fatura yardımından kimler faydalanabiliyor? Başvurular şartları neler?

Askıda fatura ile su faturası yardımı

Öncelikle daha önce İBB’ye sosyal yardım talebi olumlu sonuçlanmış kişilerin başvurmasına gerek yok. Sosyal yardım talebiniz onaylanmışsa direkt sisteme girip askıya faturanızı bırakabilirsiniz. Ancak sadece sosyal yardım talebi onaylanmış kişinin adına olan faturalar onaylanır. Sosyal yardımınız onaylanmış olsa da faturayı askıya bıraktıktan sonra tekrar bir inceleme yine de yapılmaktadır. Eğer sosyal yardıma artık ihtiyacınız yoksa negatif geri dönüş alabilirsiniz. Sosyal yardım talebinde hiç bulunmadıysanız, bulunmanıza gerek yok. Yapılması gereken, İBB’nin “Askıya Fatura Bırak!” sayfasından faturanızı askıya bırakmanız. Bu işlemin ardından sistem gerekli incelemeler sonucu size bildirim sağlayacaktır. Daha fazla bilgi ve sorularınız için İBB ALO 153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Ankara Askıda Fatura Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hemen ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi de askıda fatura uygulamasını başlattı. ABB vatandaşları belediyenin bu uygulaması hakkında oldukça iyimser görüşlere sahip. Hayırseverler ve ihtiyaç sahipleri arasındaki köprü görevini üstlenen Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Tek Yürek platformunu kurdu. Böylece platform üzerinden Ankara askıda fatura ile yardım yapmak isteyenler, askıdaki faturaları ödeyebiliyor.

İstanbul ve Ankara askıda fatura yardımıyla fatura ödeme

Üstelik faturanın yanı sıra ihtiyaç sahiplerine nakit yardımı ve Ankara Kart bakiye yüklemesi yapabiliyorlar. Böylece platform üzerinden askıdaki elektrik, su faturaları ödenebiliyor. Bugüne kadar 5716 elektrik, 69.186 su faturası hayırseverler tarafından ödenmiş durumda. ABB askıda fatura başvurusu yapmak isteyenler ise Mavi Masa ALO 153’ü arayarak başvuruda bulunabiliyor. Aynı zamanda Başkent Mobil Uygulaması üzerinden veya ABB resmi sitesinden askıya fatura bırakarak başvuru yapılabilir. Böylelikle zor durumda olan ihtiyaç sahiplerinin, başvuruları hızlı bir şekilde onaylanmaktadır.

5/5 - (7 votes)

Yarım Haberleri Yazarı

E-Devlet yardımları, öğrenci bursları 2023 yardım yapan kurum ve kuruluş haberleri paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu