Sosyal Yardımlar

Bakırköy Belediyesi Yardım Başvurusu 2023 – 2024

Bakırköy Belediyesi Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Bakırköy Belediyesi Yardım Başvurusu

Bakırköy Belediyesi, hanesinde ikamet eden insanlara gelir, barınma, sağlık ,eğitim vs. desteği sağlayacağını duyurdu. Birçok belediye gibi Bakırköy Belediyesi de ekonomik şartların olumsuzluklarından etkilenen vatandaşlara, çeşitli konularda destek sağlama kararı verdi. Bu yazıda sizlere Bakırköy Belediyesi’nin yapacağı yardımları detaylıca ele alıp, kimlerin ve nasıl yararlanılacağını anlatacağız.

Bakırköy Belediyesi’nin Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Yüksek nüfusu ile bilinen ilçelerin başında yer alan Bakırköy Belediyesi, bu nüfusu yok saymamak adına çeşitli adımlar atmıştır. Halkın refah seviyesini arttırmak adına çeşitli projeler düzenlemiş ve halkı biraz olsun rahatlatmıştır. Başlatılan birçok proje ile halkın ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar geleceğe yön de vermektedir.

 • Ekonomik yetersizliği olan öğrenciler
 • Sosyal Yardım Mağazası (Halk Market) ve (Paylaşım Noktası)
 • Asker Ailesi Yardımı
 • Yaşam standardı düşük olan aileler (Halkkart)
 • Sağlık uygulamaları
 • Yaşlı ve yatalak hastalığı bulunanlar(Hasta Nakil Hizmetleri)
 • Sağlık Uygulamaları (Bakkart)
 • Şehit aile çocuklarına ücretsiz kitap ve Kırtasiye yardım
 • Sokak Çocukları evsiz kalmasın (ÇABA)
 • Veterinerlik hizmetleri
 • Hidroterapi

Bakırköy Belediyesi Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bakırköy Belediyesi, kendi internet sitesi olan https://www.bakirkoy.bel.tr/   üzerinden birçok yardım ve destek projesine erişim sağlamaktadır. Aynı zamanda belediyenin hizmet binası, kaymakamlık, muhtarlık gibi kurumlarda da gerekli yardım başvurusu ve takibi sağlanmaktadır. mail adresi üzerinden ve   0 212 414 97 00 iletişim numarası üzerinden bilgi alınabilmektedir. E-devlet üzerinden kişisel bilgileriniz ile çeşitli belediye yardımlarını takip etme hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımlarına da katılabilme imkanı bulunmaktadır. insankaynaklari@bakirkoy.bel.tr bağlantısı üzerinden iş başvuruları yapılabilmektedir.

Yurtiçi Burslar ve Harçlıklar

Bakırköy Belediyesi, hanesinde bulunan T.C vatandaşı öğrencilere burs yardımı yapmaktadır. Bakırköy Belediyesi öğrencilerin ekonomik yetersizliklerden dolayı eğitim haklarının ellerinden kaçırmaması adına çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda öğrencilerin burs imkanı sağlamaktadır. Başvurabilecek kişilerin Bakırköy ilçesinde ikamet ediyor olması gereklidir. Öğrencilerin ilkokul, ortaokul, lise ve dengi örgün eğitim kurumlarına devam ediyor olması gerekli olan koşullar arasında. Özel okulda veya Vakıf okulunda okuyan öğrenciler %100 bursu değilse eğitim yardımından faydalanamamaktadırlar. Açık öğretim öğrencileri bu hizmetten faydalanamamaktadır.  Bakırköy Belediyesi  Muhtarlık İşleri Müdürlüğü sosyal yardım şefliği bünyesinde burs başvuruları için istenen belgeleri internet sitesinde yayınlamıştır. https://www.bakirkoy.bel.tr/ bağlantısı üzerinden gerekli başvuru formaları doldurularak başvurular yapılabilmektedir.

Halk Market ve Paylaşım Noktası Projeleri

Bakırköy Belediyesi, Halk Market projesi kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara; Bakırköylü vatandaşların bağışladığı  ikinci el mağaza projesidir. Projede az kullanılmış veya yeni; bebek, kadın, erkek giyim ürünleri, ayakkabılar, çantalar vb. ürünler bulunmaktadır. Bakırköy İncirli Caddesi üzerinde bulunan eski Kadın Dayanışma evinin yerinde hizmete açılmış halka hizmet etmektedir. Aynı şekilde “Paylaşım Noktası” adı  verilen projede vatandaşlar kullanmadıkları giysilerini Bakırköy Meydanı’nda yer alan paylaşım noktasına getirerek, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşmasını sağlayabilmektedirler.

Asker Ailesi Yardımı

Vatani görevini yapmakta olan er ve erbaşların ailelerine yapılan yardımlara Asker Ailesi yardımı denir. Askere giden kişi evli ise bu projeden eşi faydalanabilmektedir. Askere giden kişi bekar ise başvuru önceliği ailesinde annesinindir. Vakıf mütevelliyi Heyeti tarafından muhtaçlık kararı verilen kişiler başvuru yapabilmektedir. Başvuran kişinin T.C kimlik  numaralı nüfus cüzdanı yeterlidir.

 

Yaşam Kalitesi Düşük İnsanlar (Halkkart)

Bakırköy Belediyesi, vatandaşlarının birçok hizmetten ücretsiz faydalanmasını sağlamak ; üye işyerlerinden  indirimli faydalanmasını sağlamak amacıyla  Halkkartı sunmuştur. 2004 yılından günümüze kadar toplam 113.722 vatandaşa Halkkart teslim etmiş, hizmetlerden faydalanmasını sağlamıştır. Verdiği hizmetler arasında:

 • Tıp merkezlerinden ücretsiz faydalanma
 • Çocuk Ağız ve Diş sağlığı hizmetlerinden ücretsiz faydalanma
 • Bakırköy Belediyesi çocuk evlerinden faydalanma
 • Bakırköy Belediyesi aşevi hizmetinden faydalanma
 • Çamaşırhane hizmetlerinden faydalanma
 • Bakırköy Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerden ve gezilerden ücretsiz faydalanmak gibi imkanlar yer almaktadır.

 

Sağlık Uygulamaları

Bakırköy Belediyesi, Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Tıp merkezlerinde 08.30 ve 16.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. SGK mensubu vatandaşlar, Bakırköy’de ikamet eden  Bakkart sahibi kentliler; kendilerine yönelik hizmetler sağlamaktadır. Belediye adına herhangi bir ek ücret talep edilmemektedir. Bakkart uygulaması ile  kentliler ücretsiz olarak Tıp merkezlerinden faydalanabilmektedir. Yine aynı şekilde Bakkart sahibi Bakırköylüler fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinden de ücretsiz şekilde yararlanabilmektedirler. Bel ve boyun fıtıkları, kireçlenmeler, kemik erimesi, ortopedik rehabilitasyon, nörolojik hastalıklar tedavi edilmektedir. Bir çalışma ile de Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tüm vatandaşları hizmet vermek üzere kurulmuştur. Merkezde Çocuk Ağız Diş Sağlığı hizmetleri eğitimi, koruyucu uygulamalı çalışmaları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilerek çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Okullarda öğretilen Ağız ve Diş Sağlığı eğitimi açısından çalışmalar yapılmıştır. Ve diş bakımına ihtiyaç duyan öğrenciler tespit edilerek gerekli tedavilerin yürütülmesi sağlanmıştır. Ayrıca Bakırköy Belediyesi’nin halk Eczanesi uygulaması ile ekonomik durumu uygun olmayan hastalara, ücretsiz ilaç teslimatı yapılmaktadır. yapılan ilaç bağışları kullanıma uygun ilaçların Halk Eczanesi ile ekonomik durumu el vermeyen hastalara yardım sağlanmaktadır.

 Hasta Bakımı ve Huzurevi Çalışmaları

Evde yardımcı Sağlık Hizmetleri kapsamında; doktor danışmanlığında laboratuvar analizi için kan alma, enjeksiyon serum uygulamaları, pansuman işlevleri, yara bakımı, ambulansla hasta nakil işlemleri kapsamında ambulans hizmetleri, Bakkart sahibi kentlere il ve  ilçe dışına hasta taşıma hizmeti verilmektedir. Şefkat huzurevinde, ilçede bulunan 60 yaş ve üzeri; kendi temel gereksinimlerini yapabilmekte zorluk çeken ve desteğe ihtiyaç duyan yaşlı halk konuk edilmektedir. 65 kişi kapasiteli yaşlı konukların; barınması, bakımları, beslenmeleri, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenerek yaşamlarının düzene sokulmaya çalışılması amaçlanmıştır.

 

Şehit Aile Çocukları Ücretsiz Kitap ve Kırtasiye  Yardımı

Bakırköy Belediyesi, sosyal sorumluluk projesi ile şehit ailelerinin çocuklarına her türlü kırtasiye ve kitap yardımını ücretsiz şekilde gerçekleştireceğini duyurdu. Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu Bakırköy Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ile Eray Kitabevi tarafından hayata geçilen projeyi anlattı. Projeye göre, şehit ailelerinin çocukları; üniversite, KPSS, yardımcı kitaplar gibi her türlü kitap ve kırtasiye ihtiyaçları ücretsiz şekilde karşılayacaktır. Proje detayları için 0212 414 96 88 numaralı Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü telefon numarası üzerinden bilgi alınabilecek ve aynı zamanda destek vermek ise hayırseverler irtibata gelebilecektir.

Sokak Çocukları Kalmasın

Bakırköy Belediyesi’nin (ÇABA) Çağdaş Bağımsız Yardımlaşma Derneği ile birlikte yürüttüğü projenin kapsamında 40 kişi kapasiteli erkek yurtları açılışı Yeşilköy’de yapıldı. Belediye bu kapsamda çevre düzenlemesi ve yol çalışmalarına destek verdi. Bu proje ile dinamik öğrenciler yetiştirmek ve geleceği avuçlarında tutan gençlerin yaşam kalitesini arttırarak üzerlerindeki yükü hafifletmek amaçlanmaktadır.

Veterinerlik Hizmetleri

Bakırköy Belediyesi, ilçe sınırlarında bulunan sokak hayvanlarına yönelik çalışmalar yürütmektedir. Bakırköy’deki hasta, yardıma muhtaç, saldırgan ve küpesiz hayvanlar yakalama ekipleri tarafından yakalanıp geçici bakım evlerine alınmaktadır. Aşılanan, kısırlaşan ve tedavileri tamamlanın sokak hayvanları doğal ortamlarını geri bırakılmaktadır. Bu şekilde hem hayvan hakları hem de şehir halkı için gerekli tedbirler alınmış olmaktadır.

Hidroterapi

Bakırköy Belediyesi’nin bir diğer çalışması ise engelli bireylere yönelik, Atatürk Yaşam Köyü içerisinde bulunan havuzda; engelli bireylere havuz içinde Rehabilitasyon desteği sağlamaktadır. Bu çalışmadan herhangi bir ücret talep edilmemek ile beraber doktor talebi üzerine yapılmaktadır. Doktorların gerek gördüğü hastalar üzerinde ücretsiz bir şekilde tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu