Belediye YardımlarıSosyal Yardımlar
Trend

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Büyükşehir Belediyeleri, sayısı gittikçe fazlalaşan dar gelirli ve ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmektedir. Korana virüs salgını ile artan yardımlar sistemleştirilmiş ve çeşitli yardım faaliyetleri düzenlenmeye başlanmıştır. Bu yazımızda sizlere, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yardımları anlatacağız. Aynı zamanda nasıl ve nereden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu yapabileceğinizi göstereceğiz.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Pandemi döneminin getirdikleriyle birlikte, esnafa ve ailelere yardım faaliyetleri düzenlenmeye başlanmıştır. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile gıda yardım kolileri dağıtılmaktadır. İlçe belediyelerle de organize olarak yürütülen yardım faaliyetleri, şu anda 20 bin civarı aileye ulaşmıştır. İşsiz kalan, çalıştığı yer kapandığı için işten ayrılmak zorunda kalan vatandaşlarımıza yönelik maddi yardımlar da arttırılmıştır.

Pandemi döneminin dışında da işsiz ve sigortalı olarak iş yerinde çalışmayan veya düzensiz gelir elde eden muhtaç vatandaşlara da yardımlar yapılmaktadır. Temel ihtiyaçların yanında eğitim, giyinme ve barınma gibi konularda da vatandaşlarımıza yardımlar yapılarak destek olunmaktadır. Yardımların geneli nakit çeki ve alışveriş kuponu şeklinde olabilir. Ancak hijyen malzemeleri, kıyafet ve mobilya gibi ürünler direkt olarak verilebilmektedir.

Belediyeye yapılan yardım başvurularının kabul edilmesinden sonraki süreçte gıda, kıyafet ve alışveriş yardım çekinin dışında eğitim yardımları da yapılmaktadır. Ailesinin yanında kalmadığı, bu ve bunun benzeri sebepler yüzünden geçimini sağlamakta zorlanan öğrencilere eğitim yardımı yapılmaktadır. Böylece öğrencilerin hem ihtiyaçlarının giderilmesi hem de morallerinin yükselmesi hedeflenmektedir.

Belediye temel ve muhtaçlığa dair olan yardımların dışında sportif faaliyetlere yönelik yardım çalışmalarında da bulunmaktadır. Genç sporcular için yapılan bu yardımlar ile sporcuların motivasyonu artmaktadır.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ekipleri ile artan sosyal yardım faaliyetleri ile daha çok insana ulaşılması hedeflenmektedir.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Kimlere Verilir?

İhtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızın hangi yardıma başvuracağı bu kriterler açısından farklılık göstermektedir. Maddi yardım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın, maddi kazançları ile geçimlerini sağlayamıyor ya da hiçbir maddi kazanca sahip olmaması gerekir. Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın SGK kaydı bulunmamalıdır. Ek olarak muhtarlıktan yoksulluk belgesi alınarak yetkililere teslim edilmelidir. Yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın eksik ve yanlış bilgi içeren formlar vermemesi gerekmektedir.

Maddi yardımlardan yararlanan vatandaşlarımız gıda yardımı da alabilmektedir. Maddi imkanlarına bağlı olaraktan bu yardımların kaç kere yapılabileceği değişmektedir.

Belediyenin eğitim yardımından yararlanmak isteyen öğrencilerin üniversiteye hazırlık döneminde olması veya  ailesinin maddi kazancının düşük olması gibi sebeplerle eğitim hayatını devam ettiremiyor olması gerekmektedir. Sporcular için yapılan yardımlarda profesyonel genç sporcu adayları öncelikli yardımlardan yararlanmaktadır., Yaşlı veya engelli vatandaşlarımızın da  muhtarlığa giderek heyet raporu alması gerekmektedir.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Yardım başvuru formuna Belediyenin çağrı merkezlerindeki ekipler aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Doğru bilgilerin yetkiliye iletilmesi önemlidir. Form için gereken bilgiler ad, soyad ve iletişim bilgileri olduğu gibi başvuruda bulunan kişinin ekonomik kazancı da olabilmektedir. Şahsen başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın  şube müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

Çağrı merkezi görevlisine ulaşarak başvuru süreciniz ile alakalı bilgi edinebilirsiniz. Kimlik numaranız veya başvuru kayıt numaranız ile sonuçlara ulaşabilirsiniz. 444 40 10 numaralı hat üzerinden veya bu hatta alternatif olarak 153 numaralı hattından da direk iletişime geçebilirsiniz.

balikesir buyuksehir yardim basvurusu - Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Belediye, Balıkesir ilinde ikamet eden vatandaşlarımızın kendi ihtiyaçlarını karşılamaları için yeni bir kart sistemi oluşturmuştur. Sosyal Yardım Kartı, vatandaşlarımızın kendilerinin ve evlerinin; yemek, temizlik, kırtasiye ve kıyafet gibi ihtiyaçlarının karşılamasını amaçlamaktadır. Bunlara ek olarak elektrik, doğalgaz, su vb. faturalarının ödenebilmesini de amaçlamaktadır.  Büyükşehir Belediyesi, yapmış olduğu Sosyal Yardım Kartı Uygulamasıyla vatandaşlarının kolaylıkla alışveriş yapabiliyor olmasını önemsemektedir. Vatandaşlarımız sosyal yardım kartı içerisine yüklenen para ile diledikleri marketten alışveriş yapabilirler.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Belediye, pek çok ailenin aylık kuru gıda ve temel yemek malzemesi ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktadır. Sosyal Yardım İşleri Şube Müdürlüğü yetkilileri yardıma ihtiyacı olan aileleri belirlemektedir. Tek seferlik veya düzenli olarak verilen kuru gıda kolilerinin içinde taze yiyecekler de bulunmaktadır. Büyükşehir Belediyesinin gıda yardımından yararlanmak için bizzat belediye sosyal yardımlaşma birimine gidebileceğiniz gibi e-devlet üzerinden de sosyal yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Büyükşehir Belediyesi e-devlet üzerinden gıda yardım başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak  başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca yardım talebi sorgulama ve takip işlemini aynı link üzerinden inceleyebilirsiniz.

Ramazan ayında ve Kurban Bayramında yardım kolisi dağıtımı yapan Belediye, ailelerin mutfak harcamalarına yardımcı olmaktadır. İhtiyaç sahiplerine yılda 2 defa Ramazan ve Kurban Bayramında yardım kolisi dağıtılmaktadır. Bayram öncesinde ailelerin bir nebze de olsa rahatlaması hedeflenmektedir. Yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız ALO153 destek hattını arayabilirler.

Büyükşehir Belediyesinin erzak yardımından yararlanmak için belediyenin resmi internet sitesinden formu doldurabilir veya bizzat belediyeye başvurabilirsiniz.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Büyükşehir Belediyesi iş sıkıntıları ve ekonomik zorluklar sebebiyle borçlanan, iş kaybı yaşayan veya esnaf olarak geçimini sağlayamayan vatandaşlara maddi yardımlar yapmaktadır. Maddi yardımlardan vatandaşların daha rahat ulaşması ve kullanması için  çek, kupon gibi farklı şekillerde yardımlar yapılmaktadır. Öğrencilerin maddi yardımlardan yararlanması için  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmesi gerekmektedir.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Belediye, 3-6 yaş aralığında en az 1 tane çocuğu bulunan aileler için süt yardımları yapmaktadır. Süt yardımına ihtiyaç duyan aileler, e-devlet üzerinden ilgili belediye binasından ya da telefon numarasından başvuruda bulunabilmektedirler. Aynı zamanda ALO 153 hattını arayabilirsiniz. Ya da direk Büyükşehir Belediyesinin yardım birimine bizzat başvuruda bulunabilirsiniz.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ücretsiz Tablet Başvurusu

Korona virüs döneminde çıkan kararla birlikte öğrenciler uzaktan eğitim süreci ile eğitim hayatlarına devam etmek zorunda kalmıştı. Ancak zor durumda olan ailelerin çocukları tabletleri olmadığından dolayı sorun yaşamıştı. Bu yüzden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, eğitim gören öğrencilerine Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından  tablet tablet temini yapılmıştır.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İletişim

İletişim Merkezi –444 40 10
Santral –0 266 239 15 10
Özel Kalem –0 266 532 10 10
WhatsApp İhbar Hattı –0 552 266 10 10
0 266 239 05 50
belediye@balikesir.bel.tr
balikesirbb@hs01.kep.tr
4/5 - (1 vote)

Belediye Yardımları

Yardım haberleri ve güncel yardım bilgileri hakkında makaleler paylaşıyorum. Yardım bilgisi veren kurum haberleri.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Belediye Yardımları araştırırken konunuzu gördüm Şırnak Belediyesi yardımları için bilgi bekliyorum

  2. Merhaba ismim ŞENOL Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023 konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Muğla merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  3. Merhaba ismim UFUK Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023 konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Ankara merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  4. Merhaba Ardahan Belediyesi yardım kartı başvurusu yapmak istiyorum. Yardım kartı konularında bulamadım bana yazabilir misiniz.?

  5. Merhaba ben AHMET GÖKHAN. Bolu Belediyesi sosyal destek yardımları konusunda yardım başvurusu yapmak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu