Sosyal Yardımlar

Başkent Kart Yardımları Nelerdir? Başkent Kart Gıda Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Başkent Kart Yardımları Nelerdir? Başkent Kart Gıda Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Başkent Kart Yardımları Nelerdir? Başkent Kart Gıda Yardımı Ne Zaman Verilecek 2023; Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara il sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlara dağıtılan Başkent Kart isimli sosyal destek kartlarına yüklenen gıda yardımı paraları ile aileler, gıda ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Yalnızca Ankara il sınırlarında değil Türkiye’nin 81 ilinde de geçerli olan Başkent sayesinde muhtaç vatandaşlar; market alışverişini kartlarına yüklenen yardım paraları ile yapabiliyorlar. POS cihazının mevcut olduğu tüm mağaza, market ve işyerlerinde geçerli olan Başkent Kart; kırtasiyelerde, toplu taşıma araçlarında ve benzinliklerde de kullanılabiliyor. Yani kart sahipleri, kartlarına yüklenen maddi yardım parasını farklı ihtiyaçlarını karşılamak adına kullanabiliyorlar.

Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?
Başkent Kart Kimlere Verilir?
Başkent Kart Başvuru Şartları
Başkent Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler
Başkent Kart Başvuru Formu
Başkent Kart Başvuru Sorgulama
Başkent Kart Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?
Başkent Kart Nelerde Geçerli?
Ankara Başkent Karttan Para Çekebilir miyiz?
Başkent Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?
Başkent Kart Yardım Ne Zaman Yatacak?
Başkent Kart Ne Zaman Yüklenecek?
Başkent Kart Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?
Başkent Kart Her Ay mı Yatacak?
Başkent Kart Ne Kadar Para Veriyor?

 

 

Başkent Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden ayni ya da nakdi sosyal yardım alan yani muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar, Başkent Kart alabiliyorlar. Başkent Kart sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşların Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmet binası A Blok’taki Başkent Kart bankosuna başvurmaları gerekmektedir. Ön başvurular internet üzerinden de kolaylıkla yapılabiliyor. İnternet üzerinden ön başvurularınızı hemen gerçekleştirmek adına sosyalhizmetler.ankara.bel.tr linkini tıklayabilirsiniz.

Başkent Kart Kimlere Verilir?

Başkent Kart yardımına muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık net kazancı güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar, başvurabiliyorlar. Kart, öncelikle işsiz ve muhtaç olan yani gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olanlara dağıtılıyor. Başkent Kart’a kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
İşsiz ve muhtaç vatandaşlar
En az %40 engel oranına sahip olan ve engeli dolayısıyla çalışamayanlar
Kronik hastalar
Dul kadınlar (eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış olan)
Asker, muhtaç ve şehit yakınları
Afetzede vatandaşlar
65 yaş ve üstü sahipsiz ve gelirsiz yaşlılar

Kısacası gıda, giyim, barınma vb. temel ihtiyaçlarını karşılarken maddi anlamda zorluğa düşenler, Başkent Kart isimli sosyal destek kartına başvurabilirler. Başvuru şartlarını taşıyanların başvuruları, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul ediliyor.

Başkent Kart Başvuru Şartları

Başkent Kart başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

TC vatandaşı olmak
Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
Hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması
Kendinden talep edilen belgeleri zamanında teslim etmek
18 yaşını doldurmuş olmak
Ankara il sınırlarında ikamet ediyor olmak

Yukarıdaki tüm şartları taşıyanlar Başkent Kart isimli sosyal yardım kartını alabiliyorlar.

Başkent Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler

Başkent Kart’a başvuranların Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru sırasında teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
İkametgah belgesi
Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
Hane bireylerinin mal beyanlarına dair belgeler
SGK’dan hane bireyleri için alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
Ev kira sözleşmesi
Ek belgeler

Ek belgeler hanedeki kişilerin çalışmalarına engel teşkil eden özel bir durumlarının ya da sağlık sorunlarının bulunup bulunmadığını gösteren belgeler istenir. Örneğin hanedeki engelli kişiler için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken 2022 engelli raporunun yani sağlık kurulu raporunun teslim edilmesi gerekir.

 

 

Başkent Kart Başvuru Formu

İnternet üzerinden ya da Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne gidilerek yapılan başvurularda kişilerin mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor. Bu formda kişilere gelir ve gider durumlarına yani muhtaç olup olmadıklarını tespit etmeye yönelik bazı sorular sorulmaktadır. Başvurunun olumlu sonuçlanmasını isteyenlerin bu soruları eksiksiz yanıtlamaları ve sorulara güncel yanıtlar vermeleri gerekiyor. Yoksul olmamasına rağmen yardım alabilmek adına kendisini yoksul gösterenler ve kart alıp bir süreliğine kartı kullananlar hakkında sonradan durumun belediye tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırım uygulanıyor. Bu kişilerden kartlarına yatırılan yardım paralarını güncel faizleriyle geri ödemeleri talep ediliyor. Ödeme yapmayan kişiler ise mahkemeye verilir.

Başkent Kart Başvuru Sorgulama

Başkent Kart başvurunuzun olumlu veya olumsuz sonucunu öğrenmek adına belediyeye ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz veya bizzat belediyenize gidebilirsiniz. Başvuru sonucunuzu ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak da öğrenebilirsiniz.

Başkent Kart Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Başkent Kart başvuruları ortalama birkaç hafta içerisinde sonuçlanıyor. Olumlu ya da olumsuz sonuçlar, kişilerin telefon numaralarına SMS ile gönderiliyor. Bu yüzden başvuru sahiplerinin başvuru formunda güncel iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekiyor. Başvurularda yoğunluk olması halinde başvuruların sonuçlanması birkaç aya kadar da uzayabilir.

Başkent Kart Nelerde Geçerli?

Başkent Kartların POS cihazlarının mevcut olduğu tüm illerdeki mağaza, market ve işyerlerinde geçerliliği bulunuyor. Kırtasiyelerden, giyim mağazalarından, petrol ofislerinden de bu kartlar ile alışveriş yapılabiliyor. Kart sahipleri bu kartları tüm mağazalarda kullanabiliyor. Kart kullanıcıları su, doğalgaz, elektrik vb. faturalarını ödemek için tıpkı banka kartı ve kredi kartı olarak da kullanabiliyorlar.

Ankara Başkent Karttan Para Çekebilir miyiz?

Başkent Kart sahipleri, kartlarını tıpkı bir kredi ve banka kartı olarak kullanılabiliyor. Kartlarındaki parayı nakit para olarak çekebiliyor, kartlarına para yükleyebiliyor ya da havale/EFT ile kartlarındaki parayı farklı banka hesaplarına transfer edebiliyorlar.

Başkent Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başkent Kart kullanıcıları, kart limitlerini kolaylıkla sorgulayabiliyorlar. Diğer bankaların ATM’lerinden sorgulama ve para çekme işlemi yapabiliyorlar. Başkent Kart mobil uygulamasını akıllı telefonlarına Google Play Store ya da Apple Store üzerinden indirebiliyor ve sorgulama işlemini mobil uygulama üzerinden de yapabiliyorlar.

AF6E83B8 C0E7 4993 9094 6CA24B3AE94D 200x135 - Başkent Kart Yardımları Nelerdir? Başkent Kart Gıda Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Başkent Kart Yardım Ne Zaman Yatacak?

Başkent Kart sosyal yardım kartına yardım paralarının ne zaman yatırılacağı, yatırılacak olan yardım türüne bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Örneğin doğalgaz yardımı 2022 yılında yılda 2000 TL olacak şekilde dört sefer 500 TL şeklinde yatırılmıştı. 2023 yılının Ocak ayında da 500 TL doğalgaz yardımı yatırıldı. Nisan ayının sonuna kadar diğer 3 ödemenin de yatırılması planlanıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi kırtasiye desteği kapsamında 300 TL yardım parasını ise muhtaç ailelerin çocukları için 2022 yılının Eylül ve Ekim aylarında yatırıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından her ay ihtiyaç sahipleri için et yardım parası da yatırılıyor. Yatırılan bu para ile ihtiyaç sahipleri, marketlerden her ay için bir kilo et satın alabiliyorlar. Yani et yardım parası, her ay ihtiyaç sahiplerinin kartlarına yatırılıyor. Büyükşehir Belediyesi; 2022-2023 eğitim ve öğretim dönemi için kantin desteği de sunmaya başladı. Bu destek kapsamında her ay ailedeki her bir çocuk için velilerin kartlarına 330 TL kantin destek parası yatırılıyor. Yardımın 9 aylık eğitim ve öğretim dönemi boyunca yapılması hedefleniyor. Başkent Kartlara yatırılan bir diğer yardım parası olan gıda yardım parası ise iki ayda bir yatırılıyor. İhtiyaç sahiplerinin hesaplarına gıda yardım parası olarak iki ayda bir 500 TL yatırılıyor. Hanelere aylık 250 TL gıda yardımı sunuluyor. 2023 yılının ilerleyen aylarında ise yardım parasının miktarının artması planlanıyor.

Başkent Kart Ne Zaman Yüklenecek?

Başkent Kart isimli sosyal destek kartlarına yardım paralarının ne zaman yükleneceği yardım türüne göre değişebiliyor. Doğalgaz yardım paraları Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında yatırılıyor. Kantin yardım desteği ise 9 ay için yatırılıyor. Gıda yardım paraları ise genelde yılda 5 sefer için yükleniyor. Yardım paralarının yatırıldığı iki ayda bir yatırılıyor.

Başkent Kart Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Başkent Kart gıda yardımı, iki ayda bir sefer veriliyor. Kart kullanıcılarının kartlarına iki ayda bir 500 TL yükleniyor.

Başkent Kart Her Ay mı Yatacak?

Başkent Kart yardımı, her ay yatmıyor. Yardım parası, iki ayda bir yatırılıyor.

Başkent Kart Ne Kadar Para Veriyor?

Gıda yardımı dahilinde 2 ayda 1.500 TL yardım parası kartlara yatırılıyor.

 

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu