Belediye YardımlarıGüncel HaberlerYardım HaberleriYardım Kartı

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Belediye Yardım Başvuru

Belediye yardımları nelerdir, belediye yardım başvurusu nasıl yapılır ...

Belediye yardımları nelerdir, belediye yardımları nasıl alınır, belediye yardım başvuru forumu, belediye yardım sonuçları, belediye gıda  yardımı gibi  başlıkları bu konumuzda  bulabilirsiniz.

Ülkemizde barınan, zor durumda olan kişi ve aileler için devletin resmi birimleri tarafından pek çok yardım kampanyası düzenlenmesi söz konusudur. Birçok kişiyi kapsayan bu yardımlar ise özel kuruluşlar, bakanlıklar ve belediyeler tarafından düzenlenmekte ve dağıtımı sağlanmaktadır. Bu bağlamda belediyeler, büyük bir sorumluluk ile sosyal yardım desteğinin ilk ayağı olarak görevlerini gerçekleştirmektedirler.

Diğer bir deyişle belediye yardımı olarak da bilinen bu destekler, birçok kişi tarafından merak konusu olmaktadır. Özellikle ülkemizin de içinde bulunduğu pandemi süresi boyunca ekonomik ve sosyal zorluk çeken pek çok kişi bu yardımlardan faydalanmak durumunda kalmıştır.

Peki belediye yardımları nedir ve neleri kapsamaktadır? Diye soracak olursanız ;

Belediye yardımları; ihtiyaç sahibi kişilerin farklı alanlarda belediyenin geliştirdiği yardım projelerinden yararlanabildiği destek hizmeti olarak tanımlanmaktadır. Her belediyenin kendi bünyesinde geliştirdiği ve belirli bir bütçeyle hazırladığı belediye yardımları, ihtiyaç sahibi birçok kişiye ulaştırılmak üzere planlanmaktadır. Hem maddi hem de sosyal olarak ihtiyaçların karşılandığı belediye yardımları yaşlı genç çocuk öğrenci birçok kişiye fayda gütmektedir. Bu anlamda tüm ülkede yürütülen belediye yardımları, pek çok vatandaşın ihtiyaçlarına cevap veren önemli bir hizmet olarak bilinir.

Belediye Hangi Yardımları Gerçekleştirir

Belediyelerin ihtiyaç sahiplerine sunduğu belediye yardımları, çeşitli kategorilerden oluşur, tek bir başlıkta toplamamız mümkün değildir. Sadece maddi yardım ile sınırlı olmayan bu destek, birçok kişinin her alandaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çeşitli kategorilerde hizmet vermek amacındadır.

Belediye yardımları başlıca iki kategoriye ayırabiliriz ;

nakdi bedlediye yardimllari 1 - Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Belediye Yardım Başvuru

Nakdi yardımlar

 • Ayni yardımlar olarak iki ana başlıktan oluşmaktadır.
 • Ayrıca Belediye yardımları çeşitliliklerine göre şu şekilde sınıflandırılır;

Belediye yardım parası (nakit)

Bir çok  belediye  ihtiyaç sahiplerine  başvurmaları  halinde  nakit yardımlar yapmaktadır.

Belediye gıda kolisi yardımı

İhtiyaç sahiplerine yapılan gıda  kolisi yardımı paketlerinden oluşmaktadır.

Kömür yardımı

Doğalgaz  kullanılmayan ya da  abonelik olmayan ihtiyaç sahiplerine  kış aylarında kömür yardımı yapılmaktadır.

Süt yardımı

Çocukların  gelişiminde en  önemli besinlerden olan süt yardımı bir çok belediye tarafından yapılmaktadır.

İlaç ve bakım yardımı

Hasta ve  bakıma  muhtaç ihtiyaç sahiplerine belediyeler  tarafından sunulan ilaç  yardımı ve  hasta  bakım yardımı hizmetini  kapsamaktadır.

Öğrencilere eğitim yardımı

Öğrencilere eğitim süresince destek paketleri, tablet yardımı, kırtasiye yardımı ve  harçlık yardımı gibi  eğitim yardımlarını  kapsamaktadır.

Maddi durumu olmayan ailelere yardım

Maddi burumu kötü ailelere belediyeler  tarafından  nakit, erzak, kıyafet gibi  yardımları kapsamaktadır.

Belediye sosyal kart yardımı

Bazı belediyeler tarafından  düzenlenen aylık  para yatırma sureti ile  kullanılan sosyal yardım kartı

Asker ailesi yardımı

Asker ailelerine  verilen  yardımları ve destekleri  kapsamaktadır

Mama ve bez yardımı

Maddi  durumu iyi olmayan ailelere  başvuru dahilinde mama ve  bez  yardımı hizmetini kapsamaktadır.

Belediye kırtasiye yardımı

Eğitim gören öğrencilerin okulda  kullanmak üzere okul  kıyafeti ve  kırtasiye  giderlerini karşılayan yardımları kapsamaktadır.

Engelli vatandaşlara destek

Engelli vatandaşların temel  ihtiyaçlarını gideren yardımları kapsamaktadır.

Erzak ve gıda yardımı

Gelir  durumu kötü olan ailelere erzak ve  gıda  yardım paketlerini  kapsamaktadır

Fakir aileler için giyecek yardımları

Özellikle  kış aylarında sokakta kalan  fakir aileler için giyecek  ve  barınma  yardımlarını kapsamaktadır.

 

Belediye Nakdi Yardımı Nedir ?

İhtiyaç sahiplerine dağıtılan belediye yardımlarının ilk türü, nakdi yardımlar olarak bilinmektedir. Nakdi yardımlar, ihtiyaç sahipleri ve yoksul vatandaşlara  nakit şekilde maddi destek sağlanan yardımları kapsamaktadır. Tek ya da sürekli olarak verilen bu yardımın amacı ise, aile ekonomisine destek olmaktır. 

Belediye nakdi yardımları:

 • Dar gelirli olanlara 
 • Sağlık problemi yaşayanlara 
 • Engelli olanlara ve engelli belgesi bulunanlara
 • İhtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişilere verilmektedir.

Yardım parası adı ile de bilinen bu hizmet, başvuru yapan ihtiyaç sahiplerinin evraklarla tespiti ardından ilgili belediye tarafından karşılanmak üzere planlanmıştır.

Belediye Ayni Yardımı Nedir?

Belediye nakdi yardımlarının yanı sıra pek çok ayni yardımı da bünyesinde barındırmaktadır. Ayni yardımlar ise nakdi yardımların aksine, doğrudan maddi destek yerine daha farklı ihtiyaçların karşılandığı, ürün ve hizmet odaklı vatandaşlara sunulan sosyal yardım olarak tanımlanmaktadır. Belediyenin sunduğu ayni yardımlar, ihtiyaç sahibi olan kişilere çeşitli seçenekler barındırarak ulaştırılması sağlanır. İlgili konu ile ilgili yardım başvurusunda bulunan kişiler, yapılan bazı değerlendirmelerin ardından yardımlardan faydalanabilme şansına sahip olabilirler.

Belediye ayni yardımları:

 • Odun ve kömür yardımları
 • Erzak yardımları
 • Yaşlı bakım hizmetleri
 • Okul-kırtasiye yardımları
 • Öğrencilere burs yardımları
 • Kıyafet yardımları
 • Şehir ve gazi yakınlarına sunulan yardımlar
 • Kira yardımları
 • Bebekler için bez-mama-giyecek yardımı
 • Engelli yardımları
 • Sosyal yardım kartları

belediye komur yardimi 1 - Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Belediye Yardım Başvuru

Belediye ilaç ve tıbbi araç yardımları başlıca sunmakta olup, pek çok kişinin başvuruda bulunduğu yardım seçenekleri arasında bulunmaktadır.

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyenin sunduğu yardımlardan detaylıca bahsettikten sonra, farklı ihtiyaç sahibi kişilerin yararlanacağı bu yardımların, her ildeki belediyeler tarafından belirlenmekte ve detaylandırılmakta olduğunun altını çizmek isteriz. Her kategoride verilen bu yardımlar, belirli şartlar çerçevesinde ihtiyaç sahibi ve yoksul insanlara sunulmak üzere hazırlanmıştır.

Özellikle belediyenin nakdi yardım paketlerinde gelir durumu belgelerle kanıtlanması zorunlu hale gelmekle birlikte, bununla alakalı evraklar başvuru aşamasında istenmektedir.

Ayni yardımlar için de aynı şekilde istenilen belirli evraklar ve durumlar aranmakta, bu belgelerin teslim alınıp incelenmesine göre yardımlar dağıtılmaya başlanmaktadır. 

belediye yardim basvurusu - Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Belediye Yardım Başvuru

Belediye Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Belediyelerin yönetim modelleri her ne kadar birbirine göre farklılık gösteriyor olsa da, temel anlamda aynı süreçler üzerinden başvuru işlemler sunulmaktadır.

 Bu sürecin ilerleme şekli şöyledir :

İlk olarak Belediyelerin sunduğu bu destek paketlerinden yararlanmak üzere ihtiyaç sahibi ya da yoksul kişiler başvuru yapmak üzere harekete geçmelidir. Belediye yardım başvurusu için gerekli olan bazı evrak ve belgeler mutlaka temin edilmelidir.

Her belediyenin sunduğu belediye yardım projeleri, kendi içerisinde farklılık göstermekte birlikte, aynı yardımları da sağladıkları durumlar bulunmaktadır. Her il kendine ait yardım paketleri oluşturmak üzere planlama gerçekleştirilmiştir. Bu yardımlar için belirli şartlar ve belgeler şartların göz önünde bulundurulması amacıyla istenmektedir. Bu anlamda hangi belediyeye yardım başvurusu yapılacaksa öncelikle belediyeden bu konu hakkında detaylı bilgi alınması önemle rica olunur.

Belediye yardım başvurusu için gerekli şartlar sağlandığı taktirde başvuru, bizzat belediyelerin oluşturduğu birimler üzerinden yapılmaktadır. Bunun yanında muhtarlıklar da kişi veya aileler adına başvuruları gerçekleştirilmektedir. Bunun sebebi yaş olarak uygunluğu olmayanlara da yardım amacı güdülmesidir. Ülkemizin içinde bulunduğu pandemi süresinde bu başvurular yapılmadan önce kurumla iletişime mutlaka geçilmesi gerekmektedir. Konuya dair bilgi alınması konusunda hassasiyet gösterilmelidir. Nitekim önlemler kapsamında başvuru işlemleri online olarak da yürütülebilme imkanına sahiptir.

Başvuru işlemi gerçekleştikten sonra inceleme süresi başlatılarak, sürece start verilir. Bu sürede durum tespiti yapılmakta ve başvurunun doğruluğu kontrol edilmek üzere devam edilmektedir.

İncelemenin ardından başvurular onaylanmakta veya reddedilmek suretiyle seçenekler doğrultusunda vatandaşlar bilgilendirilir. Bu noktada onaylanan başvuru sahipleri, en kısa süre içerisinde belediye yardımlarından faydalandırılmak üzere işlemleri sürmektedir.

Kolay ve kısa sürede belediye yardım başvurusu yapılmakta ve tamamlanmaktadır. Belediye yardımı almaya hak kazanan kişilere, ilgili belediye tarafından en kısa sürede olacak şekilde bilgilendirme yapılmaktadır. Yardımlar ilgili kişi ya da ailelere özenle teslim edilir. Birçok kişinin ihtiyaçlarını karşılayan bu hizmet sayesinde, ülkemizin tüm belediyelerinde daima yardımlar sunularak, böylece vatandaşların yararına olacak şekilde işlemler yürütülmek üzere işlemler devam etmektedir.

2022 Belediye Yardım Kampanyaları Nelerdir?

Belediye yardımları nedir ve neleri kapsar sorularının genel olarak cevaplarından detaylı ve açıklayıcı bir dil ile bahsettik. Bahsettiğimiz belediye yardımlarının, her belediye bünyesinde farklı projelerle uygulandığını da vurgulamaktayız. Maalesef ki ülkemizin de içinde bulunduğu pandemi, birçok kişiyi sıkıntılı duruma sokmuş, özellikle ihtiyaç sahibi kişilerin daha fazla desteğe ihtiyacı olmakla birlikte yardım kapılarını çalmaya başlamışlardır.

Ramazan ayının da gelmesi ve önlem amaçlı yaşadığımız tam kapanma dönemi, bu ihtiyaçların artmasına ve belediyelerin bu konuda da yardım kampanyaları düzenlemesine olanak sağlamıştır. Her ilde bulunan büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyeleri oluşturdukları yardım kampanyalarla birçok kişiye destek olmayı hedefleyerek, belirli koşullar doğrultusunda yardıma muhtaç olan herkese yardım elini uzatmışlardır.

Özellikle İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir gibi büyük şehirler tam kapanma süresinin başlaması ile birlikte oluşturdukları yardım paketlerini arttırarak duyurusunu sağlayıp, tüm kitlelere ulaşmasını sağlamaktadır. Her ilde sunulan belediye yardım paketleri, başvuruya açılmış durumdadır. İnternet üzerinden yapılan başvurular sonucu ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılmaya başlanmıştır. 

ibb sedep programi hakkinda tum bilgiler 1024x519 - Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Belediye Yardım Başvuru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, belediye yardımları konusunda oldukça geniş seçeneklerin bulunduğu şehirlerin başında gelir. İstanbul’da ikamet eden ve desteğe ihtiyaç duyan her vatandaş belediyenin sunduğu sosyal ve ekonomik imkanlardan yararlanabilme konusunda fırsata sahiptir. Sunulan destek paketlerinden yararlanmak isteyen İstanbullular, 153 Beyaz Masa üzerinden kolayca başvuru yaparak yardımlar konusunda hem bilgi alabilir hem de başvuruda bulunabilirsiniz.

Oluşturulan başvurular, aile veya kişilerin sosyal ve ekonomik durumlarının incelenmesinin ardından değerlendirilmeye alınmaktadır. Yapılan incelemelerin ardından belediyenin sunduğu desteğe ihtiyaç duyan kişilerin tespiti ile yardımlar gerekli kişilere ulaştırılır.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhaba Sakarya Belediyesi yardım kartı başvurusu yapmak istiyorum. Yardım kartı konularında bulamadım bana yazabilir misiniz.?

 2. Merhaba İzmir Belediyesi yardım kartı başvurusu yapmak istiyorum. Yardım kartı konularında bulamadım bana yazabilir misiniz.?

 3. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Mersin Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

 4. Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Belediye Yardım Başvuru Konusundaki bilgileriniz için teşekkürler. Bu konuda çok bilgilendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu