Sosyal Yardımlar

Bim Hediye Kartı Nedir? Bim Kartı Nasıl Alınır? Bim Kart Başvuru 2023

BİM HEDİYE KARTI NEDİR? NASIL ALINIR?

Özellikle Ramazan ayının gelmesi ile birlikte başlayan kumanya dağıtımı ile ilgili alternatif olarak geliştirilmekte olan hediye kartı uygulaması kapsamında, BİM’e ait bir ürün olarak bilinmektedir. Bim Hediye kartı ile ilgili, kumanyadan farkı ihtiyaç sahibi ile ilgili, kendi arzusu dahilinde uygun bir şekilde alışveriş yapma imkanı vermesi ile belirtilmektedir. Bu açıdan oldukça ilgi toplamakta olan Bim hediye kartı uygulaması yalnızca Ramazan ayına özel olmamakla birlikte, farklı dönemlerde de yardımlaşmaya önem veren kişiler açısından hem pratik hem de faydalı bir uygulama modeli olarak bilinmektedir.

BİM tarafından hayata geçirilmekte olan hediye kartı projesi ile ilgili olarak, yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi olan en yakın BİM bölge merkezi ya da mağazasına müracaat etmesi yeterli sayılmaktadır. Başvuru esnasında, hediye kartı adına düşünülen alışveriş bakiye miktarı ödemesi yapılması gerekmektedir. Bu işlemlerin arkasından yaklaşık olarak bir hafta sonra kart, müracaat etmekte olan kişinin ev adresine gönderilmektedir.

Kart içerisinde bulunan bakiyenin bir yıl içerisinde olan harcanması önemli sayılmaktadır. Kartın geçerlilik süresi bir yıl olarak bilinmektedir. Ayrıca bunun yanı sıra, kart içerisindeki bakiyenin nakde çevrilme imkanı söz konusu olmamaktadır. Bununla beraber, kart Türkiye’nin her yerinde BİM mağazalarında kullanılabilmektedir.

Bim Hediye Kartının özellikleri 

BİM hediye kartı kapsamında yüklenilmesi düşünülmekte olan miktarın en az olarak 100 lira olması gerekmektedir. Bu miktarda düşük yükleme yapılma imkanı söz konusu olmamaktadır.

Bim hediye kartında bulunan bakiyenin tek seferde tüketilmesine gerek olmamaktadır.

Kart aktif olmasının ardından bir yıl içerisinde bakiye tükenene kadar ki çoklu alışveriş yapılabilmesi mümkündür.

Bim Hediye kartı uygulaması yalnızca BİM tabelasına sahip olan marketlerde geçerli olmakta ve BİM’in diğer bir mağazası FİLO’da geçerliliği olmayan bir kart olarak bilinmektedir.

Bim Hediye Kartı Ne İşe Yarar ?

Bim hediye kartı uygulaması ile beraber ihtiyaç sahiplerine yönelik kumanya yardımlarının hediye kartı sistemiyle verilmesi ve böylece ihtiyaç sahipleri ile ilgili olarak da  kendi alışverişlerini planlayabilmelerine imkan verilmesi söz konusudur. Bunun yannda, ramazan ayında çalışanlarına ait olarak, nakdi yardım veya gıda gibi bilinen yardımlarda bulunması ile bilinen işyerleri için de kullanılabilir bir kart ürünü olarak bilinmektedir. Kumanya hazırlama ve dağıtımı kapsamında ise çok daha pratik ve kolay bir uygulamayı ifade etmekte olan hediye kartı ile yardımlarınızın güvenli bir şekilde teslim edildiğinden emin olabilmeniz mümkündür.

Bim Hediye Karti Nedir - Bim Hediye Kartı Nedir? Bim Kartı Nasıl Alınır? Bim Kart Başvuru 2023

 Bim Hediye Kartı Bakiye Sorgulaması Hakkında

Kartınızın içinde mevcut olarak ne kadar bakiye kaldığını öğrenmeniz ile ilgili olarak en basit ve tek yolu bim mağazaları olarak bilinmektedir. Size en yakın bime gitmek suretiyle kasadaki görevliye kartınızı uzatmanız yeterli sayılmaktadır. Bu sayede Bim hediye kartınızın ne kadar limite sahip olduğunu konusunda da harcamanızdan sonra içinde ne kadar para kaldığı ile ilgili rahatlıkla öğrenebilmeniz mümkündür.

2002 yılından bu yana satışları inanılmaz artmış olan, bankalarda, restourant otomasyon sistemi kullanılan işletmelerde ve perakende sektöründe bolca görebilmemiz söz konusudur. Türkçeye hediye kartı olarak çevrilmiş akıllı kart aslında bir para kartı olarak geçmektedir. Tüketici için riskli olmakla birlikte, ancak işletme için yüzde yüz dönüş anlamına gelmektedir. Hediye kartı sayesinde para üstü almak diye bir şey söz konusu değildir.

Birde son kullanım tarihi çok önemli bir noktadır. Bu kartların alanlar genellikle bu karttan daha fazla harcama yapması söz konusu olmaktadır. Yüzde 30-40 oranından daha fazla bir kullanıma sahip olması mümkündür. Hediye vereceğiniz kişi kapsamında bir nevi kısıtlı özgürlük sağlamakta olan bu kartlar pek çok markanın son yıllardaki gizli silahlarından birisi olması ile bilinmektedir. Hediye Kartları, müşteriler adına işletmelerin özel ve içinde belli bir miktar bakiye yüklenmiş olan kartlar olarak bilinmektedir. Hediye kartlar ön ödemeli kart olarak çalışması durumu söz konusudur. Hediye kartın içerisinde bulunan bakiyeyi belirlenen süre içerisinde işletmelerde para gibi kullanabilmektesiniz.

Hediye Kartları Sistemi, müşterileri adına sevdiklerine hediye almakta yaşamakta olduğu zorluğu ortadan kaldıran bir sistem olarak bilinmektedir.

Hediye kartından alan kişiler için karttaki bakiye miktarı kadar olan bir üründen alabiliyor ve seçme hakkı hediye kart sahibinde olması söz konusudur. Bu doğrultuda herhangi bir  sınırlama yoktur. Hediye kartı sistemi aynı zamanda da geleceğe dönük alışveriş kuponu olarak da kullanılabilmektedir.

Hediye Kartı Nasıl Alınmaktadır ?

Bu kartları mağazalarınızdan temin edebilmeniz söz konusudur.

Karta mağazanın belirlemiş olduğu  minimum ve maksimum miktar belirlenerek, bu miktarlar arasında herhangi bir miktarda yükleme yapılabilmesi söz konusudur.

Hediye Kart, mağazalarınızda bulunan tüm ürünler de geçerli olmakla birlikte tam ya da kısmi ödeme olarak kullanılabilmesi mümkündür. Miktar hediye kartınızdan düşülmekle birlikte, kalan miktar makbuzda gösterilmektedir.

Kartta alınmakta olan bir üründe değişiklik yapılması ya da nakit paraya çevrilmesi söz konusu değildir. Yalnızca bakiye ileride yapacağınız alışverişlerde destek olarak kullanabilmeniz adına mümkündür.

Kart bakiyenizi kontrol etmek üzere, kart numaranızı belirtmeniz gerekeceğini söylemeliyiz.

Kartınıza yükleme yapmak üzere, hediye kartın geçerli olduğu herhangi bir mağazasına gelmeniz yeterli sayılmaktadır.

Hediye kartı, çek garantisi, kredi ya da tam ödemeli kredi kartı olması söz konusu değildir.

 Nakit ile değiştirilemez ya da başka bir hediye kartı satın almak için kullanılması mümkün değildir. Bu kartı etkinleştirmek  adına ya da yükleme yapmak üzere, şirketin şartları doğrultusunda minimum ve maksimum limit belirleyebilmeniz söz konusudur.
Son işlem tarihinden itibaren 365 gün aktif kalmaktadır. Kartı bir yıl içinde kullanmanız gerektiğini belirtmeliyiz. Bir yılın sonunda ise kartın kullanım süresi sona ermekle birlikte, kalan bakiyesi silinmektedir. Hediye Kartına örnek vermemiz gerekirse, Multinetin çıkarmış olduğu  Multinet Gift Kart en doğru örnek olacaktır.

BİM Yardım Kartı Başvuru Formu Doldurma

Bim yardım kartı başvuru formu ile ilgili olarak; sosyal yardımlar üzerine ayrı ayrı formlar bulunması söz konusu değildir. Sosyal yardım almak istediğinizi belirtmeniz durumunda size verilmekte olan formda, hangi sosyal yardımı almak istediğinizle ilgili olarak şıklar bulunması söz konusu değildir. İhtiyaç sahibi olmanız durumunda ise sosyal yardım kartı, giysi yardımı, yakacak yardımı, erzak yardımı gibi pekçok yardımdan faydalanabilmeniz mümkündür.

Başvuru formu kapsamında, hanede yaşamakta olan kişi sayısı, meslek, aylık gelirinize dair sorular bulunması söz konusudur. Başvuru formunuz sonrasında ise, yetkili kişiler tarafından incelemeye alınmaktadır. Bu nedenle bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. İhtiyaç sahiplerinin başvuru formunda verdiği bilgiler kapsamında, belediyeler sosyal yardım kartına ihtiyacı olmakta olan kişileri tespit etmektedir.

BİM Yardım Kartı Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılıyor?

Bim Yardım Kartı Sorgulaması ile ilgili olarak; sosyal yardım kartına başvuru yapmakta olan ihtiyaç sahipleri ile ilgili olarak pek çok sorgulama seçeneği bulunması söz konusudur. Başvurular sıklıkla bir ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat ülkemizde Covid-19 sebebi ile birçok vatandaşımız geçim sıkıntısı çekmesi söz konusudur. Bu nedenle de sosyal yardımlara başvurular artmaktadır. Başvuruların yoğun olduğu dönemlerde ise bu süreç biraz daha uzayabilmektedir. 

Sosyal yardım sorgulaması ile birlikte aşağıda belirttiğimiz gibi yapabilmektedir :

Bağlı bulunduğunuz belediye binalarına gitmek suretiyle başvuru durumunuzu sorgulatabilmeniz mümkün değildir.

ALO 153 Beyaz Masa Hattı sorularınız ile ilgili olarak  7/24 hizmet vermesi söz konusudur.

Başvurularınız ile ilgili olarak, gerçekleştirmekte olduğunuz sosyal yardım vakıfları ve belediyeleri arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-devlet başvuru sayfası vasıtasıyla başvuru durumunuzu öğrenebilmeniz mümkündür.

5/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu