Belediye Yardımları

Büyükçekmece Belediyesi Yardım Başvurusu 2023 – 2024

Büyükçekmece Belediyesi Yardım Başvurusu

Büyükçekmece Belediyesi Yardım Başvurusu

Büyükçekmece Belediyesi, ilçesinde ikamet eden halka ve ilçesinin gelişmesine yönelik projeler üzerinde çalışmalar yürütmektedir. Halkanın eğitim, sosyal, kültürel, iş istihdamı, gıda temini, giyim temini gibi birçok eksikliğini gidermek adına belediye olarak üzerine düşeni yapmaktadır. Halkın refah seviyesini elinden geldiğince yükseltmeye çalışan Büyükçekmece Belediyesi halkının sorunlarını halkından dinleyerek gerçekçi ve kalıcı çözümler bulmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda çeşitli araştırmalar ve gözlemlemeler sonucunda sosyal yardım yardımlar yapmaktadır.

Büyükçekmece Belediyesi’nin Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Büyükçekmece Belediyesi, ilçesinde ikamet eden Büyükçekmece halkına yönelik yürüttüğü hizmetleri, halkın desteği ve katılımıyla yürütmektedir. Birçok belediye gibi sosyal yardımlarda bulunan belediye, halkın ihtiyaçlarını belirlettiği görevliler komutasında, belirlemiş halkın düşüncelerini göz önüne alarak çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda halka kalıcı ve etkili yardım projeleri düzenlemeye çalışan Büyükçekmece Belediyesi, üzerine düşen görevi yapmaktan çekinmemektedir. Projelerini sosyal medya hesapları üzerinden, internet sitelerinden ve kamuya açık hizmet binalarından takip etmelerini tavsiye etmiş ve fikirleri doğrultusunda hareket edeceğini bildirmiştir. Sosyal belediyecilik anlayışına yönelik davranışları ile örnek teşkil eden Büyükçekmece Belediyesi halkının bilinçli ve talepkar tutumları içinde olmasını istemiş ve taleplerini dikkate alarak yaşam bölgelerini kalkındırmayı amaç bilmiştir.

 • Cenaze Hizmetlerine ihtiyacı olan kişiler
 • Eğitim hizmetlerine ihtiyacı olan kişiler
 • Gençlik ve spor hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişiler
 • Kütüphane hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişiler
 • Sosyal Yardımlardan yararlanılmak (gıda, giysi, nakdi yardım, yakacak yardımı vs.) isteyen kişiler
 • Diyetisyen ve Psikolojik Danışmanlık hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler

Büyükçekmece  yardımlarına ve hizmetlerini başvurabilir, gerekli koşulları sağladıkları müddetçe faydalanabilirler. Bu hizmetlerden faydalanmanın ön koşulu ilçede ikamet etmektir. Daha sonrasında ilçe sakinleri her biri için ayrı şekilde gerçekleşen hizmetlerden faydalanabilmektedirler. Büyükçekmece Belediyesi halkının eğitimine ve kültürüne önem vermiş, halkı bilinçlendirmek ve geliştirmeyi görev edinmiştir. Bu nedenle eğitimi önem vermiş ve geçmişte eğitimini tamamlayamamış insanlara dahi eğitim fırsatı sunmuştur.

Cenaze Hizmetleri

Büyükçekmece Belediyesi, cenaze hizmetleri kapsamında; cenazenin evi ev adresinde taziye çadırı kurulumu gerçekleştirebilmektedir. Masa, sandalye ve çay hizmeti gibi hizmetler vermektedir. Aynı zamanda Kur’an ve dua okuması için belediyenin hocalarını yönlendirmektedir. Belediyenin camileri olan ;Kuba Camii, Tepecik Camii, Mimar Sinan Camisi taziye evleri için hizmet vermektedir. Aynı zamanda mezarlığa veya camiye ikram arabası göndererek acılı ailelere destek olmaktadır. Cenaze evi misafirlerinin şehri içi ulaşım için araç gönderimi sağlayarak akrabalara karşı gerekli saygıyı vermektedir. Şehir dışına çıkacak olan cenazeyi ve cenaze yakınlarının araç programını İstanbul Büyükşehir Belediyesi cenaze işleri şefliği yapmaktadır. Belediyenin bu konuda bir çalışması yoktur.

Eğitim Hizmetleri

 • Dünya Kostümleri Müzesi: 2011 yılında açılan müze kültürel değerlerin tanıtılmasında ve gelecek kuşakları saklanması adına yürütülen projede, günümüz teknolojisinde gelişen giysiler dışında tarihin derinliklerinde varlığını korumayı başaran ve bugünlere ulaşan  toplumlara ait giysi, aksesuar gibi eserlerin sergilendiği bir müzedir. Müze pazartesi ve resmi tatil günleri hariç ziyarete açıktır. Ziyaret 08.30 ile 17.00 saatleri arasında ücretsiz şekilde gerçekleşmektedir. İletişim numarası: 0212 883 07 22

 Müze adresi:Mimar Sinan Mahallesi Çarşı Sokak No 4

 • Alamara Sanat Evi bünyesinde halka açık resim kursu ile hem çocukları hem de yetişkinleri kapsayan kültürel bir etkinliktir.Ayrıca sanat atölyelerinde üretilen resimler sergilenmektedir. Proje kapsamında karakalem çalışmaları, Güzel Sanatlar akademisine hazırlık eğitimleri, yağlı boya eğitimleri, Vitray eğitimleri, mozaik eğitimleri ve pastel boya eğitimleri verilmektedir. İletişim nnumarası:0212 873 00 09 adres: Pınartepe Mahallesi Turgut Özal Caddesi Sütçü Sokak No 1
 • Barış Manço Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi, sahne sanatları kapsamında eğitim veren Barış Manço Kültür Merkezi; yöresel halk oyunları ve halk müziği ile geçmiş ile genç nüfusu tanıştırmayı amaçlamaktadır. Sahne sanatları eğitimi kapsamında Türk Halk Müziği Korosu, halk oyunları, bağlama, gitar, piyano, flüt, keman , tiyatro, drama, bale modern dans gibi eğitimler verilmektedir. İletişim numarası: 0212 883 19 14 adres: Biz deariye Mahallesi Mimar Sinan Caddesi No 29
 • Atatürk Kültür Merkezi Sanat Akademisi kapsamında Büyükçekmece Belediyesi, her yıl düzenli olarak 10-14 yaşları arasındaki öğrencileri bir sınav ile sanat akademisine kazandırmaktadır. Bu öğrencilere piyano, bateri, keman ve flüt eğitimleri vermektedir. İletişim:0212 883 00 40 adres bilgileri: Fatih Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Caddesi No 43
 • Evden Yeniden Okula Eğitim Projesi :Herhangi bir nedenle eğitimini yarıda bırakmış ya da gidememiş olan öğrencilerin eğitimlerini bıraktıkları yerden devam etmelerini hedefleyen projede birçok kişi diploma sahibi olmuştur. Bu proje Büyükçekmece halkı tarafından büyük ilgi görmüştür. Okuma yazma eğitimi ile başlayan ve üniversiteye kadar uzanan bu yolculukta belediye halkın yanında yer almaktadır.
 • Meslek kursları: Büyükçekmece Belediyesi 2008 yılından bu yana çeşitli branşlarda eğitimler vermektedir. Kurs merkezinde hem çocuklara hem de yetişkinlere eğitimler verilebilmektedir. Yaz aylarında, yaz okullarında çocuklara yönelik zeka geliştirici eğitimler ile devam etmektedir. Mesleki kurslar adına; bilgisayar kullanımı, İngilizce A1 ve A2 seviye, saç bakımı ve yapımı, manikür, ilk yardım, İş Güvenliği ve iş sağlığı, arıcılık, emlak danışmanlığı, aşçı çırağı, pastacı çırağı gibi bölümleri kapsamaktadır. Aynı zamanda kurslara katılan kursiyerlerin motivasyonlarını ve katılımı arttırmak amaçlı çeşitli geziler düzenlemektedir.

Gençlik ve Spor Hizmetleri

Büyükçekmece Belediyesi, çocuk yetişkin fark etmeksizin yıl boyunca devamlılığı olan spor olanakları sunmaktadır.7-14 yaş arasındaki çocuk ve gençlere; futbol, voleybol, atletizm, bisiklet, güreş, hentbol ,yelken, tenis, okçuluk gibi eğitimler vermektedir. 18 yaş üstü kadın ve erkeklere yönelik  programları oluşturarak programlar kapsamında düzenlenen etkinliklere kesintisiz olarak devam etmektedir. Programda fitness, pilates, yoga, zumba ve yürüyüşler yer almaktadır.

Kütüphane Çalışmaları

Büyükçekmece Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi’nde faaliyet gösteren Gatem projesine katılım sağlamıştır. Çok sayıda vatandaşı bir araya getirerek kitap okuma katkısı yapılmıştır. Kütüphane vatandaşların bizzat getirdiği kitaplar, evlerden ve dükkanlardan alınan bağışların sonucunda elde edilen kitaplar, belediyeye ait kumbaraları da toplanan kitaplar ile gelişmektedir. Kitap okuma alışkanlığı aşılamaya çalışan belediye birçok alana kitap hizmeti sağlamıştır. Bunların arasında 17 adet kıraathane, 5 adet Kuaför, site ,dernek , camii ,kafeler ve ilkokul olmak üzere park ve bahçelerde de kütüphaneler oluşturulmuştur.

Sosyal Yardımlar

Büyükçekmece Belediyesi, Sosyal Destek ve Hizmetler Müdürlüğü kapsamında ilçe sınırları içerisinde ikamet eden çocuk, genç, engelli, yaşlı, göçmen vatandaşlara yönelik sosyal hizmet vermektedir. Sosyal belediye kapsamında çalışmalar yapan Büyükçekmece Belediyesi, Sivil toplum kuruluşları ve gönüllüleri ile çalışmalar yapmaktadır. Nakli ve ayni yardımlar yapmaktadır. Dilekçe ile yapılan başvurular, ilgili bölge sorumluları ile yapılan incelemeler sonucu yapılan ev ziyaretleri ile yazılan rapor sonucunda yardımın yapılıp yapılmayacağı bir karara bağlanır. Belediyenin yaptığı yardımlar; nakdi destekler, hasta bezi destekleri, tekerlekli sandalye desteği, hasta yatağı, okul kıyafeti, okul çantası, kırtasiye desteği, sevgi ile gıda bankası, gıda yardımları, kurban eti dağıtımı, kömür yardımı kıyafet ve ikinci el eşya yardımı olarak değerlendirilebilir.

Diyetisyen ve Psikolog Desteği

 • Büyükçekmece Belediyesi halkın beslenme problemini kaldırmak ve obeziteye karşı korumak amacıyla diyetisyenler tarafından düzenlenen beslenme programları desteği ile vatandaşlıkları obeziteye karşı korumayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda hastalıklara karşı beslenme tedavisinde kullanılan ilaçlara yönelik beslenme tedavisi, gebe ve emzirmede sağlıklı beslenme, yetişkinlerde sağlıklı beslenme, yaşlılarda sağlıklı beslenme ve engellerde sağlıklı beslenme konularında bilinçlendirmektedir.
 • Büyükçekmece Belediyesi, ilçe sakinlerinin bireysel ve çevresel sorunlara karşı başa çıkma becerilerini geliştirmek; vatandaşları psikolojik sorunlarına destek sağlamak, insanların ekonomik, kültürel ve sosyal içe çöküşlerine çözüm aramak amacıyla ücretsiz şekilde psikolojik danışmanlık hizmeti

Büyükçekmece Belediyesi Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Büyükçekmece Belediyesi, ilçesinin internet sitesi  bağlantısı olan https://www.bcekmece.bel.tr/   üzerinden Büyükçekmece Belediyesi’nin yapmış olduğu hizmetler ve çalışmalardan ilçelileri haberdar etmektedir. Büyükçekmece Sakinleri internet sitesi b ağlantısı dışında ilçenin Kaymakamlık muhtarlık binası gibi hizmet binalarına yaptıklarım sosyal yardım başvurularını inceleyebilmekte ve takibini yapabilmektedirler.  danisma@bcekmece.bel.tr   E-posta adresi üzerinden ve  (212) 885 25 00  numarası ile başvuru yapabilir veya yapmış oldukları başvurular ile ilgili detaylı bilgiler alabilmektedirler. Bir başka seçenek ile e-devlet üzerinden kişisel bilgiler ile yararlanabilecekleri hizmetlerden haberdar olabilmektedirler Büyükçekmece ilçe sakinleri hizmet binası olan Kumburgaz Merkez Mah. Belediye Cad. No:3 Büyükçekmece adresi üzerinden de iletişime geçebilir sorunlarına çözümler arayabilirler. Hizmet binasını ile doğrudan muhatap olup görüşebilir sorunlarına çözüm bulabilmektedirler.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu