Sosyal Yardımlar

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu

Çocuk Yardımı 2023

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu

Devlet yeni doğum yapan ailelere destek olmak amacıyla doğum sonrasında çocuk yardım parası ödeneği vermektedir. Çocuk yardım parası doğum yapan tüm annelere Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bir yardımdır. Yeni doğum yapan bütün anneler bu yardım için bakanlığa başvurabilirler. Fakat başvurmak isteyen kişilerin yerine getirmeleri gereken birkaç şart mevcuttur. Bu şartları sağlayan bütün anneler çocuk yardım parasını alabilirler.

Çocuk Yardım Parası Kimlere Verilir
Çocuk Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır
Çocuk Yardım Parası Alma Şartları Nelerdir
Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır
Çocuk Yardım Parası E-Devlet Başvuru
Çocuk Yardım Parası Başvuru Formu
Çocuk Yardım Parası için Gerekli Evraklar
Çocuk Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır
PTT Çocuk Yardım Parası Sorgulama
E-Devlet Çocuk Yardım Parası Sorgulama
Çocuk Yardım Parası Ne Kadar
Çocuk Yardım Parası Ne Zaman Yatar
Çocuk Yardım Parası Anneye mi Babaya mı verilir
Çocuk Yardım Parası Her Ay mı Verilecek
Çocuk Yardım Parası Ödeme Aşamasında Ne Demek
Çocuk Yardım Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir
Çocuk Yardım Parası Kaç Günde Yatar

 

Çocuk Yardım Parası Kimlere Verilir

Çok yardım parası maddi zorluk yüzünden çocuklarını okula gönderemeyen ya da göndermede zorluk çeken ailelere destek olmak adına devlet tarafından verilen sosyal yardımlardan biridir. Çocuk yardım parası adı aldığında verilen birçok yardımlardan biri olan ŞEY yardımı diğer adı ile Şartlı Eğitim Yardımıdır. Çocuk yardım parası maddi zorluk çeken çocukların ihtiyaçlarını gidermeyen ailelere eğitim ve sağlık başta olmak üzere aşı parası, süt parası, doğum parası ve eğitim parası olarak ailelere vermektedir. Devlet tarafından muhtaç ailelere verilen çocuk destek bileşeni kapsamında para yardımı aylık olarak verilmektedir.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

Başvuru yapmak isteyen ailelerde başvuruyu yalnızca anne yapabilmektedir. Çocuk yardım parası başvuru e-devlet üzerinden yapılabileceği gibi İl/İlçe Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve ALO 144 Sosyal Yardım Hattı arayarak yapılır. Çocuk yardım parası başvurusu için kimliğiniz ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat başvuruda bulunmanız gereklidir. Doğum yaptıktan sonra çocuğunuza verilen geçici doğum kimliğini başvuru sırasında yanınızda taşımanız gerekmektedir. Çocuk yardım parası başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Alma Şartları Nelerdir
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz mavi kimlik sayesinde de yardımı alabilirsiniz.
Her hangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gereklidir.
Çocukları okula göndermeli ve sağlık kontrollerinin yapılması
Maddi durumunu kötü olmalıdır.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurusu yapılmalıdır.
Doğum sırasında çocuğun canlı dünyaya gelmesi, yardımı almanız için gereken şartlar arasındadır.

 

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır

Çocuk yardımı parası nasıl alınır sorusuna cevap vermek gerekirse çocuk yardımı parası almak için bizzat sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruda bulunmanız ya da ALO 144 ve ALO 183 sosyal yardım hattını aramanız gereklidir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunacak kişi hem kendisinin hem çocuğun kimliğini yanında götürerek çocuk yardımı başvurusu formu doldurması başvuru şartlarından biridir. Çocuk yardım parası başvurusu için bizzat sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruda bulunabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Çocuk yardımı parası başvuru yaparken TC kimlik numarası yazılı olan kimlik kartının mutlaka yanınızda olması gereklidir.

Çocuk Yardım Parası E-Devlet Başvuru

Çocuk yardımı parası e-devlet başvuru için internetten başvuruda bulunabilirsiniz. E-Devlet çocuk yardımı parası başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Başvuru Formu

Maddi durumu kötü ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler çocuk yardımı parası almak için çocuk yardımı başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Çocuk yardım parası başvurusu formu kaymakamlık binalarında bulunan İl/İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yapılmaktadır. Çocuk yardım parası başvuru formu e-devlet üzerinden başvuruda bulunan kişinin adres ve iletişim bilgileri otomatik olarak alındığından başvuru formunu doldururken her hangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Çocuk Yardım Parası için Gerekli Evraklar
Çocuğun kimlik bilgileri
Anne ya da babanın kimliği
Fakirlik belgesi
Çocuk yardım parası başvuru formu

 

Çocuk Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır

Çocuk yardım parası sorgulama nasıl yapılır? Yardım parası için başvuranların onaylanma süreçleri biraz uzayabilir. Bundan ötürü başvuru sürecinin takip edilmesinde zorluklar çekilebiliyor. Çocuk yardım parası için yaptığınız başvurunun onaylanması ve paranın yatırılma tarihiyle ilgili bilgileri sorgulamalar üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Sorgulamalar iki farklı kanal üzerinden yapılmaktadır.

 

PTT Çocuk Yardım Parası Sorgulama

PTT müşteri hizmetleri numarasını arayarak adınıza dair ödeme yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra başvurunuz ile ilgili gelişmeleri de sorabilirsiniz. PTT müşteri hizmetleri telefon numarası 444 1 788

E-Devlet Çocuk Yardım Parası Sorgulama

Bakanlığa çocuk yardım parası için başvuran vatandaşlar sorgulama işlemini daha hızlı bir şekilde e-devlet portalıüzerinden yapabilirler. E-devlet üzerinden çocuk yardım parası sorgulama nasıl yapılır?

İlk olarak turkiye.gov.tr adresine gidin.
E-devlet bilgileriniz ile sisteme giriş yapın.
Karşınıza çıkan ekrandaki arama kısmına Doğum Yardımı Sorgulama yazın
Açılan sayfada Doğum Yardımı Başvurusu Sorgulama kısmına giriş yapın

Açtığınız ekranda doğum yardım parasının ödenip ödenmeyeceği ile ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar

2023 yılı güncel çocuk yardım parası memur zammına yapılan miktarla aynı oranda artmaktadır. Devlet tarafından yapılan doğum yardım miktarı kaçıncı çocuğunuzun dünyaya geldiğine göre değişmektedir.

1-2 çocuklu hanelere 350 TL
3 çocuklu hanelere 450 TL
4 çocuklu hanelere 550 TL
5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 TL

Dördüncü veya daha sonrası için yardım miktarı 650 TL olarak sabit kalmaktadır. Yapılan çocuk yardım parası verileri 2023 yılı güncel rakamlar olarak güncellenmiştir.

Çocuk Yardım Parası Ne Zaman Yatar

Yardım parası yalnızca nakit olarak yapılan bir yardım olarak geçmektedir. Yani herhangi bir hastane masrafı vs. karşılanma durumu çocuk yardımında yoktur. Bundan dolayı PTT hesaplarınız üzerinden çekmeniz gerekmektedir. Çocuk yardım parası başvuru yapılan aydan sonraki ay hesaplara tanımlanmaktadır. Başvuru yaptığınız aydan sonraki ayın 25. gününe kadar anne adına açılan PTT hesabına para yatırılmaktadır. Bu sayede herhangi bir bankaya gitmenize gerek kalmadan PTT atmlerinden veya şubelerinden paranızı çekebilirsiniz. Paranın yatırılmasında tam olarak bir gün verilmediğinden dolayı süreci sizin takip etmeniz gerekmektedir. En geç ayın 25’ine kadar yatırılacak olan yardım parasını en yakın PTT şubesine giderek öğrenebilirsiniz. Ayrıca PTT müşteri hizmetlerini arayarak da paranın yatırılıp yatırılmadığını öğrenmeniz mümkün. E-devlet paneli üzerinden yaptığınız sorgulama ekranında da başvurunuz onaylandıysa paranın yatırılıp yatırılmadığı ile ilgili ekran da karşımıza çıkmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Anneye mi Babaya mı verilir

Çocuk yardım parası anneye mi verilir yoksa babaya mı verilir sorusuna cevap vermek gerekirse aşı parası, süt parası, doğum parası ve eğitim yardımı parası anneye verilen sosyal yardım parasıdır. ŞEY yardımı ve SED yardımı ödemeleri çocuğa yapılıyor ise bu yardım parası anneye ödenir.

 

Çocuk Yardım Parası Her Ay mı Verilecek

Çocuk yardımı parası her ay mı verilecek sorusuna cevap vermek gerekirse Şartlı Eğitim Yardımı ve Aşı Yardımı Parası aylık olarak verilen bir yardım olmasına karşın ödemeler iki ayda bir yapılmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Ödeme Aşamasında Ne Demek

Çocuk yardımı parası ödeme aşamasında ne demek sorusuna cevap vermek gerekirse çocuk yardımı başvurusu onaylanan kişilere verilen bu yardım parası e-devlet üzerinden çocuk yardımı parası ödeme aşamasında demek başvurunuzun onaylandığını ve ödemenizin 1 ay içerisinde yapılacağı anlamına gelir.

Çocuk Yardım Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir

Çocuk yardımı parası şartlı sağlık yardımı olarak ödeniyorsa çocuk 6 yaşına gelene kadar ödenmektedir. Şartlı Eğitim Yardımı ise çocuk lise eğitimini bitirene kadar ödenen sosyal yardım parasıdır.

Çocuk Yardım Parası Kaç Günde Yatar

Çocuk parası ödemeleri 2 ayda bir yapılan ödemelerden biridir. 2 ayda bir alınan çocuk yardım parası ayın son haftası ödenmektedir.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu