E-DevletYardım Haberleri

Çocuk Yardım Parası Nereden ve Nasıl Alınır 2022-2023

Devletimiz, yeni doğum yapmış olan anne ve ailelere destek olmak üzere, doğum sonrasında “Çocuk yardım parası” ödeneği vermesi ile bilinmektedir.

Çocuk yardım parası, doğum yapmış olan tüm annelere Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmekte olan bir yardım türüdür. Yeni doğum yapan tüm anneler bu yardım amacıyla bakanlığa başvurabilmektedirler. Ancak, başvurmak isteyen kişilerin yerine getirmesi istenen birkaç şart bulunmaktadır. Söz konusu şartları sağlayan bütün anneler, çocuk yardım parasını alabilmek konusunda olanağa sahiptir.

Çocuk Yardım Parası Kimlere Verilmektedir?

Çocuk yardım parası, maddi zorluk sebebi ile çocuklarını okula göndermekte güçlük çeken veya gönderemeyen ailelere destek olmak amacıyla devlet tarafından verilmekte olan sosyal yardımlardan birisi olarak belirtilmektedir. Çocuk yardım parası adı altında verilmesi söz konusu olan pek çok yardımlardan birisi olarak bilinen ŞEY yardımı diğer adı ile Şartlı Eğitim Yardımı olarak geçmektedir. 

Çocuk yardım parası maddi zorluk çekmekte olan tüm çocukların ihtiyaçlarını gidermekte güçlük çeken ailelere eğitim ve sağlık başta olmak koşulu ile aşı parası, süt parası, doğum parası ve eğitim parası olarak ailelere vermesi durumu söz konusudur.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Başvuru yapmak üzere olan ihtiyaç sahibi ailelerde başvuruyu sadece anne gerçekleştirebilmektedir. Çocuk yardım parası başvuru e-devlet aracılığı ile yapılabileceği gibi İl/İlçe Sosyal Yardımlaşma Vakfı ya da  ALO 144 Sosyal Yardım Hattı arayarak da gerçekleştirilebilmektedir.

Çocuk yardım parası başvurusu adına, kimliğiniz ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına şahsen giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Doğum yaptıktan sonra ise çocuğunuza verilmiş olan geçici doğum kimliğini başvuru sırasında mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekir.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu Şartları Nelerdir? 

Çocuk yardım parası nasıl alınabilir ? Sorusuna cevap olarak başvuru şartlarını yerine getirmekte olan bütün aileler bu yardımdan yararlanabilmektedirler. Öncelik buna bir açıklık getirelim.

Çocuk yardım parası başvuru şartları ise;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz mavi kimlik sayesinde de yardımı alabilmeniz söz konusudur.
 • Her hangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması gerekir.
 • Çocukları okula göndermeli ve sağlık kontrollerinin yapılması gerekmektedir.
 • Maddi durumunu olmayacak niteliğe sahip olmalıdır.
 • Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına başvurusu yapılmış olmalıdır.
 • Doğum sırasında çocuğun canlı dünyaya gelmesi, yardımı almanız için gereken şartlar arasında yer almaktadır.

dogum yardim 1 - Çocuk Yardım Parası Nereden ve Nasıl Alınır 2022-2023

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınmaktadır ?

Söz konusu olan Çocuk yardımı parası nasıl alınır sorusuna cevap vermek üzere, çocuk yardımı parası almak adına şahsen  sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruda bulunmanız veya  ALO 144 ve ALO 183 sosyal yardım hattını aramanız gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunacak kişiler hem kendisinin hem çocuğun kimliğini yanında götürmek şartı ile, çocuk yardımı başvurusu formu doldurması başvuru şartlarından biri olarak belirtilmektedir. Çocuk yardım parası başvurusu olarak şahsen sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruda bulunabilmenizin yanı sıra e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilmeniz mümkündür.

Çocuk yardımı parası başvurusunu yaparken, T.C. kimlik numarası yazılı olan kimlik kartının mutlaka yanınızda olması gerekmektedir.

Çocuk Yardım Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 

Maddi durumu kötü ve her hangi bir sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi kişilerin çocuk yardımı parası almak üzere, çocuk yardımı başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Çocuk yardım parası başvurusu formu ise, kaymakamlık binalarında bulunan İl/İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfında  yapılmak suretiyle gerçekleştirilir.

Çocuk yardım parası başvuru formu e-devlet üzerinden de başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi kişinin adres ve iletişim bilgileri otomatik olarak alındığından dolayı, başvuru formunu doldururken her hangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan işlemleriniz devam etmektedir.

Çocuk Yardım Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? 

Çocuk yardım parası almak üzere gerekli belgeler :

 • Çocuğun kimlik bilgileri gereklidir.
 • Anne yada babamın kimliği gereklidir.
 • Fakirlik belgesi gereklidir.
 • Çocuk yardım parası başvuru formu gereklidir.

Ayrıca Bakınız: Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Çocuk yardım parası sorgulama nasıl yapılmaktadır? Yardım parası üzerine başvuranların onaylanma süreçleri biraz uzaması söz konusudur. Bundan dolayı başvuru sürecinin takip edilmesinde zorluklar çekilebilmesi olasıdır.

Çocuk yardım parası almak üzere, yaptığınız başvurunun onaylanması ve paranın yatırılma tarihiyle ilgili olarak bilgileri sorgulamalar üzerinden öğrenmeniz söz konusudur. Sorgulamalar 2 farklı kanal üzerinden yapılarak işlemleriniz devam eder.

PTT Çocuk Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ? 

PTT müşteri hizmetleri numarasını aramak suretiyle, adınıza dair ödeme yapılıp yapılmadığını öğrenebilmeniz olasıdır. Bunun yanında ayrıca, başvurunuz ile ilgili gelişmeleri de sorabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

PTT müşteri hizmetleri telefon numarası ise : 444 1 788’dir.

e devlet bebek dogum yardimi basvurusu 1 - Çocuk Yardım Parası Nereden ve Nasıl Alınır 2022-2023

E-Devlet Çocuk Yardım Parsı Sorgulama Nasıl Yapılır ? 

Bakanlığa çocuk yardım parası üzerine başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlar sorgulama işlemini daha hızlı bir şekilde e-devlet portalı üzerinden yapabilmektedirler. E-devlet üzerinden çocuk yardım parası sorgulama nasıl yapılmaktadır ?

 • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine gitmelisiniz.
 • E-devlet bilgileriniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Karşınıza çıkan ekrandaki arama kısmına “Doğum Yardımı Sorgulama” yazarak ilerleyin.
 • Açılan sayfada “Doğum Yardımı Başvurusu Sorgulama” kısmına giriş yaparak, açtığınız ekranda doğum yardım parasının ödenip ödenmeyeceği ile ilgili bilgiye ulaşabilir ve detaylıca bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Ne Kadardır ?

2022 yılına ait güncel çocuk yardım parası, memur zammına yapılan miktarla aynı oranda artış göstermektedir. Devlet tarafından yapılmakta olan doğum yardım miktarı kaçıncı çocuğunuzun dünyaya geldiğine göre değişkenlik göstermektedir.

Eğer ilk çocuğunuzu dünyaya getirdiyseniz yardım miktarı 300 TL olarak belirlenmektedir.

Eğer ikinci çocuğunuzu dünyaya getirdiyseniz yardım miktarı 400 TL olarak belirlenmektedir.

Eğer üçüncü çocuğunuzu dünyaya getirdiyseniz yardım miktarı 600 TL olarak belirlenmektedir.

Dördüncü ya da daha sonrası içinse yardım miktarı 600 TL olarak sabit kalarak süreç işlemektedir. Yapılan çocuk yardım parası verileri 2022 yılı güncel rakamlar olarak güncellenmiş hali bu şekildedir.

Çocuk Yardım Parası Ne Zaman Yatmaktadır ?

Çocuk yardım parası ne zaman yatar? Sorusuna dair sizleri aydınlatmamız gerekirse Yardım parası yalnızca nakit olarak yapılmakta olan bir yardım olarak bilinmektedir. Herhangi bir hastane masrafı gibi karşılanma durumu çocuk yardımında mevcut değildir. Bundan ötürü PTT hesaplarınız üzerinden çekmeniz gerekerek, işlemlerinize devam edersiniz.

Çocuk yardım parası başvuruda bulunulan aydan sonraki ay hesaplara tanımlanmak üzere işlemler devam etmektedir. Başvuru yaptığınız aydan sonraki ayın 25. gününe kadar ise anne adına açılan PTT hesabına para yatırılması söz konusudur. Bu nedenle, herhangi bir bankaya gitmenize gerek duyulmadan, PTT atm lerinden ya da şubelerinden paranızı çekebilmeniz mümkündür. Çocuk yardım parası ne zaman yatırılır? Kısmına gelecek olursak; Paranın yatırılması konusunda tam olarak bir gün verilmediğinden ötürü süreci sizin takip etmeniz gerekir.

En geç ayın 25’ine kadar yatırılması ön görülen yardım parasını en yakın PTT şubesine gitmek suretiyle öğrenebilmeniz mümkündür. Ayrıca PTT müşteri hizmetlerini arayarak da paranın yatırılıp yatırılmadığını öğrenmeniz söz konusudur.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Merhabalar. Ordu Belediyesi fatura yardımı yapıyor mu. Durumumuz çok kötü bu konuda yardım almak istiyorum.

 2. Trabzon merkezden ben TUBA. Mrb web siten ciddiyim çok iyi, facebookta paylaştım 22-06-2022 23:46:14

 3. Merhaba ismim DERYA Çocuk Yardım Parası Nereden ve Nasıl Alınır 2022-2023 konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Hakkari merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 4. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Elazığ Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

 5. S.a. Şanlıurfa Belediyesi yardımları konusunda arayabileceğim bir numara var mıdır ? Evde yatalak hastam var lütfen bu konuda destek almam lazım.

 6. Merhaba ismim METİN Çocuk Yardım Parası Nereden ve Nasıl Alınır 2022-2023 konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Karabük merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 7. Merhabalar. Diyarbakır Belediyesi fatura yardımı yapıyor mu. Durumumuz çok kötü bu konuda yardım almak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu