Sosyal Yardımlar

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama2023; Adana’nın en güzel ilçelerinden biri olan Çukurova sınırlarında ikamet eden dar gelirli ve yoksul vatandaşlarımız; Çukurova Belediyesi’ne başvurup, gıda yardımı, erzak yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı vb. pek çok yardımdan yararlanabiliyorlar. Pek çok ayni ve nakdi yardım çalışmasına imza atan Çukurova Belediyesi’nin yardımlarına e-devlet platformu üzerinden başvurabiliyor.

Çukurova Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?
Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama
Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası
Çukurova Belediyesi Yardım Başvuru Formu
Çukurova Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?
Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler
Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

 

Çukurova Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Çukurova Belediyesi tarafından yapılan yardımlar, diğer belediyelerimiz tarafından yapılan yardımlarda olduğu gibi ayni ve nakdi yardım olacak şekilde ikiye ayrılıyor. Para yardımı olarak yapılan yardıma nakdi yardım; gıda yardımı, erzak yardımı vb. ürün veya hizmet yardımı şeklinde yapılan yardımlara ise ayni yardım deniliyor. Belediye tarafından yapılan yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

Gıda ve erzak yardımı
Odun ve kömür yardımı
Giysi yardımı
Eşya yardımı
Mobilya yardımı
Sosyal destek kartı yardımı
Aşevi yardımı
Kira desteği
Fatura yardımı
Para yardımı
Çocuklar için eğitim yardımı
Çocuklar için burs ve kırtasiye yardımları
Sağlık yardımları
Doğalgaz yardımı
Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar (tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, havalı yatak vb. yardımlar)
Şehit ve gazi yakınları ile asker aileleri için yapılan yardımlar (gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, giysi yardımı vb.)
Afetzede vatandaşlar için yapılan yardımlar (gıda, erzak, giysi, eşya vb.)
Dul kadınlar ve yetim çocukları için yapılan yardımlar
65 yaş ve üstündeki kimsesiz ve sahipsiz yaşlılar için yapılan yardımlar
Yaşlılar için evde yaşlı bakım hizmetleri
Diğer yardımlar

Çukurova Belediyesi, muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık net kazancı güncel asgari ücretin 1/3’üne ve altında bir rakam denk gelen vatandaşlarına pek çok ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor. Belediye tarafından düzenli olarak ilçe sınırlarında yaşayan ihtiyaç sahipleri tespit ediliyor ve bu kişilerin ev adreslerine kadar makarna, bulgur, zeytin, peynir vb. yemeklik malzemelerin yer aldığı gıda ve erzak kolileri teslim ediliyor. Odun ve kömür yardımı kapsamında yoksul vatandaşların evlerine kadar kış aylarında odun ve kömür içeren poşetler götürülür. Evlerinde eşyası ve mobilyası mevcut olmayan ihtiyaç sahiplerinin evleri belediyeye hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanan eşyalar ile dekore ediliyor.

Çocuklar için her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yapılan kırtasiye ve eğitim yardımları ile çocukların eğitim masraflarının bir kısmı karşılanıyor. Yardımlar, nakdi yardım veya ayni yardım şeklinde olabiliyor. Ayni yardım dahilin de ihtiyaç sahibi çocuklar için ayakkabı, çanta, mont, bot gibi giysilerin yanı sıra kalem, kitap, defter gibi kırtasiye malzemeleri de dağıtılıyor. 65 yaş üstündeki hasta yaşlılar için evde bakım hizmeti sunan belediye, engellileri ve kronik hastaları da unutmuyor. Zaman zaman bu kişiler için tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, havalı yatak vb. malzemeler dağıtabiliyor. Belediyeye bağlı olan aşevlerinde çıkarılan sıcak ev yemekleri, yoksul ve sahipsiz vatandaşlar dağıtılıyor. Belediyenin gıda yardımı, erzak yardımı, giysi yardımı vb. yardımlarından dul kadınlar ve yetim çocuklar, şehit, gazi ve asker yakınları da yararlanabiliyorlar.

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çukurova Belediyesi yardımlarına başvurmak isteyenler, sosyal hizmet merkezine, belediyeye bağlı olan sosyal yardım işleri müdürlüğüne giderek belediye yardımlarına başvurabiliyorlar. Ön başvurular e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor. E-devlet üzerinden Çukurova Belediyesi yardımlarına TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileriniz ile başvurabiliyorsunuz. Belediye yardımlarına e-devlet platformu üzerinden başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız. Daha sonra başvuracağınız belediyeler arasından Çukurova Belediyesi’ni işaretlemelisiniz. Başvuru formunu doldurmalı ve formda başvurabileceğiniz yardım türlerini işaretlemelisiniz. İhtiyaç duyduğunuz tüm yardımlara aynı form üzerinden başvurabilirsiniz.

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

E-Devlet başvuru sayfası üzerinden aynı zamanda sorgulama da yapılabiliyor. Vatandaşlar başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden görüntüleyebiliyorlar. Vatandaşlar, Çukurova Belediyesi’ne ya da sosyal hizmet merkezine ait olan telefon numarasını ya da ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak da başvuru sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda vatandaşlar belediyeye, sosyal hizmet merkezine giderek de başvuru sonuçlarına dair detaylı bilgi alabiliyorlar.

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvuru detaylarını öğrenmek, başvuru şartlarına dair bilgi edinmek ya da başvuru sonucunuzu takip etmek adına Çukurova Belediyesi’ne ait olan 0322 239 64 64 numarasını arayabilirsiniz.

Çukurova Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediyeye giderek ya da e-devlet üzerinden belediye yardımlarına başvuranların başvuru esnasında başvuracakları ve yararlanmak istedikleri yardımlara ilişkin olarak başvuru formu doldurmaları gerekiyor. Bu formda kişilerin mesleklerine, aylık gelir ve giderlerine hanedeki çalışan ve kişi sayılarına adres ve iletişim bilgilerine dair soruları yanıtlamaları gerekiyor. Kişilerin formda güncel bilgiler paylaşmaları gerekiyor. Muhtaç olmamalarına rağmen yardım almak için kendilerini muhtaç beyan edenler ve Çukurova Belediyesi’nden ayni ya da nakdi yardım alanlar, daha sonradan muhtaç olmadıklarının belediye tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar. Bu kişilerin aldıkları yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor. Ödeme yapmayan kişiler ise Çukurova Belediyesi tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Çukurova Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Yardımlardan muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar, yararlanabiliyorlar. Başvuru sahiplerinin mutlaka Çukurova ilçe sınırlarında yaşıyor olmaları ve TC vatandaşı olmaları gerekiyor. Yardımlarda öncelik işsiz ve gelirsiz vatandaşlara veriliyor. Yardımlara kimlerin başvurabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
Kronik hastalar
Engelliler
Dul kadınlar ve yetim çocukları
Şehit, asker ve gazi aileleri
65 yaş ve üstündeki yaşlı ve sahipsiz vatandaşlar
Afetzedeler

Kişilerin yardım alabilmeleri için hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul veya gayrimenkul mevcut olmaması gerekiyor.

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Yardıma başvuranların başvuruları sırasında teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
İkametgah belgesi
Hane bireylerinin mal beyanlarına dair belgeler
Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
Hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ve gelirsizlik belgesi
Ek belgeler

Kişilerin ek belgeler teslim etmeleri de gerekli olabiliyorlar. Örneğin hanedeki engelli bireyler için 2022 engelli belgesinin, kronik hastalar için sağlık kurulu raporunun teslim edilmesi gerekiyor.

Çukurova Belediyesi Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Başvurular genelde birkaç hafta içinde sonuçlanıyor. Kimi zaman da başvuruların sonuçlanması birkaç aya kadar da uzayabiliyor. Sonuçlar e-devlet platformunda açıklanmanın yanı sıra kişilere SMS ile de bildiriyor.

 

 

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu