Sosyal YardımlarYardım Haberleri

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor?

Gözlük ödemesi ne kadar, devlet gözlük ücreti ne kadar yatırıyor, 2022 gözlük ödemesi, gözlük camı devlet tarafından ödenen tutar gibi soruların cevaplarını  bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ülkemizde miyopi, hipermetropi gibi göz rahatsızlıklarına sahip olan vatandaşlar;  devlet hastanelerinde ya da özel hastanelerde muayene olduktan sonra aldıkları reçeteler doğrultusunda gözlük çerçevesi ve camı alabilme imkanına sahiptirler.

Bu aşamada devlet; hastalara gözlük ve çerçeve satın alabilmeleri adına bir miktar yardımda bulunmayı uygun görmektedir.

Ancak vatandaşlar devlet yardımını 3 yılda 1 alabiliyorlar. Yani kişiler, 3 yıl içerisinde doktora gidip, tekrar muayene olduklarında ve yeni reçeteye sahip olasalar bile devlet gözlük yardımından faydalanmaları maalesef söz konusu değildir.

Devlet Gözlük Yardımı Hakkından Kimler Yararlanma Hakkına Sahiptir ?

Ülkemizde sigortalı bir işte çalışanlar olarak SGK’lı bir işe sahip olanlar devlet gözlük ödemesinden faydalanabilme olanağına sahiptir.

SSK’lıların dışında Bağkur’lu çalışanlar ve Emekli Sandığı’na bağlılar da göz önünde bulundurularak, açıkçası tüm çalışanlar ve emekliler; gözlük çerçevesi ve camı satın alırken, devletten bir miktar nakdi yardım alabilme fırsatını değerlendirebilirler.

Bununla birlikte gözlük nakdi yardımından belirli bir süre için sigortalı olarak çalışanlar, sigortası işvereni ya da kendisi tarafından yatırılmakta olanlar yararlanma olacağına sahiptir.

Devlet gözlük hakkından yararlanabilmek için gerekli koşullar :

  • Sigortalı olmak aranan ilk özelliktir.
  • Devlet ya da özel hastanede muayene olmak.
  • Kişiye bir doktor tarafından gözlük çerçevesi ve cam alabileceğine dair reçete verilmiş olması.
  • Kişinin gözlük çerçevesi ve camını indirimli alabilmesi adına SGK anlaşmalı gözlükçülerden birine gitmiş olması.
  • Yukarıdaki şartların hepsini birden taşıyan kişiler; devlet gözlük yardımını rahatlıkla alarak, gerekli desteği görebilirler.
  • Devlet katkı payı almak isteyenlerin ise göz doktorunun yazdığı reçeteyi de yanında bulundurarak  mutlaka SGK anlaşmalı bir gözlükçüye gitmeleri gerekmektedir.
  • İndirim açısından ; sadece SGK anlaşmalı gözlükçülerde geçerliliği sağlanmaktadır.

Devlet Gözlük Camı için Ne Kadar Ödenir ?

2022 yılı için devlet; reçeteye sahip olan hastalar için gözlük numarasına göre 6 TL-20 TL arasında değişen rakamlarda yardım desteği sunmaktadır. Gözlük numarası arttıkça kişiye yapılan yardım miktarı da doğru orantılı bir şekilde artışı da o yönde artış göstermektedir.

Gözlük camları adına yapılan devlet yardım miktarı; gözlüğün diyoptri değerine göre değişkenlik gösterir. Hasta Kişi; satın alacağı gözlüğün diyoptri değerine göre 12,07 TL yardım alabileceği gibi 15,37 TL, 16,47 TL gibi yardımlar da alabilmesi , bu durumunun değişkenliğine göre hesaplanır. Devlet tarafından kişiye gözlük camı için en fazla 20 TL ödeme yapıldığı bilinmektedir.

2022 Yılı İçin Devlet Gözlük Çerçevesi Adına Ne Kadar Ödeme Yapar ?

Devlet tarafından gözlük çerçevesini değiştirmek isteyen ilgili vatandaşlara 2022 yılı için 37,80  TL katkı payı yardımı çıkarılmaktadır. 

Hem hipermetropi hem de miyopi hastaları, maksimum 37,80 TL yardım parası alabilmeleri konusunda sınırlandırılmaktadırlar.

Ülkemizde genellikle ithal gözlük çerçeveleri satılmakla beraber, yerli üretim gözlük çerçevesi satın almayı düşünen kişiler için ise  43,20 TL indirimden yararlanabilmeleri mümkündür.

Bu anlamda devlet; yerli üretim çerçevelerin satışını desteklemek adına gözlük kullanıcılarına 43,20 TL yardım yapmasıyla bilinmektedir. Gözlük katkı payı alan vatandaşlar, daha sonra gözlük katılım payını ödemekle de yükümlü tutulurlar.

Gözlük katılım payı nedir diye soracak olursanız ; gözlük çerçeve ve cam yardımı alan kişilerin maaşlarından daha sonra kesilen miktardır. Çalışan kişilerin maaşından %20 oranında katılım payı kesildiği bilinirken, söz konusu emekliler olduğunda ise emekli vatandaşlardan %10 oranında katılım payı kesilmektedir.

sgk gozluk odemesi ne kadar - Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor?

2022 Yılında SGK Gözlük Hakkı Kaç Lira?

 Kişiler için Devlet; 16 yılı aşkın süre boyunca 37,80 TL çerçeve katkı payı ödemesi ile bilinmektedir. Camlar için ödediği katkı payı için ise daha önce de bilgilendirdiğmiz gibi 6 TL ile 20 TL arasında değişkenlik gösteren rakamlar söz konusudur.

Mesela ; +2.00 hipermetrop bir hasta için yapılan gözlük yardımının ne kadar olacağını birlikte hesaplayalım;

Bu hastaya çift cam ücreti olarak 10.97 TL; çerçeve ücreti olarak da 37,80 TL ödeme yapıldığını düşünelim; Bu durumda devlet; gözlük için toplamda 48,77 TL bir ücret ödemiş oluyor. Fakat, çalışan kişilerden %20, emeklilerden de %10 oranında katılım payı kesilmektedir.

Bu durumda ise emekli bir kişi, gözlük yardımı olarak devletten toplamda 43,89 TL’lik bir destek sağlanmış bulunmaktadır.

SGK gözlük hakkı hesaplanırken, kişinin çalışmaya devam edip etmediği ya da emekli olup olmama gibi durumları da belirleyici olmaktadır.

2022 Yılı Numaralı Gözlük Cam Fiyatları

Herhangi bir gözlükçülerde satın alabileceğiniz cam üzerinde camın sahip olduğu özellikler fiyatı konusunda oldukça etkili olmaktadır. Gözlük camları; kendi arasında standart gözlük camları, %30 inceltilmiş camlar, filtreli 1,50 standart camlar, %60 inceltilmiş camlar, %70 inceltilmiş camlar gibi farklı sınıflara bölünmektedir. Bu durum kişiselleştirilmiş hasta özelliklerine değişkenlik gösterir.

Gözlük camlarının markası, camlarda kullanılan filtreler, filtrelerin sahip oldukları oranlar; gözlük cam fiyatlarını belirleyen öncelikli özellikler arasında yer alır.

Gözlüğü hangi gözlükçüden almış olduğunuz bile, gözlük fiyatları üzerinde belirleyici rol oynamaktadır.

Ortalama standart bir gözlük camı; 100-300 TL arasında değişmekle beraber daha kaliteli bir cam almak istediğinizde ise 800-1000 TL ödemeniz gerekebilir, buna hazırlıklı olmalısınız.

Özellikle %70 inceltilmiş cam alabilmeniz için yaklaşık 1000 TL gibi bir rakamı gözden çıkarmanızı tavsiye ederiz. Devlet bu anlamda, miktarın yalnızca maksimum 20 TL’sini ödemektedir.

2022 Numaralı Gözlük Çerçeve Fiyatları Hakkında

Numaralı gözlüklerin çerçevelerinin fiyatları da çerçevenin markasına, gözlük imalatı sırasında kullanılan malzemeye, gözlüğün tasarımı gibi birden çok özelliğe göre değişiklik gösterebilimektedir.

Basit metal bir çerçeveden oluşan gözlüğü ortalama 200-250 TL’ye alabilmeniz mümkün iken,  daha kaliteli gözlük ürünleri için 800-900 TL ödemeniz gerekebilir.

Tom Ford, Tommy Hilfiger, Gucci, Burberry, Ray Ban gibi dünya markası olarak bilinen gözlükleri ortalama 700-1500 TL’ den satın alma durumunuz söz konusudur. İthal olan bu markaları satın aldığınızda yine devlet, sizin için 37,80 TL ödeme gerçekleştirir. Yerli markalardan birini tercih ettiğinizde ise 43,20 TL indirimden faydalanma olanağınız bulunur.

SMS ile Gözlük Hakkı Sorgulama Hakkında

Devlet üzerinden sms ile gözlük hakkınızı sorgulayabilmeniz mümkündür.

SMS ile SGK gözlük hakkı sorgulamak için öncelikle telefonunuzun yeni mesaj oluşturma bölümüne girmeli ve aralarında boşluk bırakmak suretiyle, CAM yazmalı, TC kimlik numaranızı ve aile sıra numaranızı da yazdıktan sonra oluşan mesajı 5502’ye kısa mesaj olarak göndermeniz yeterli olacaktır.

Örnek verecek olursak ;

CAM 2223322111 2323 yazmalı ve mesajı 5502’ye göndermek üzere onay tuşuna basmalısınız.

Gözlük Cam Hakkı Kaç Yıldır ?İ

Gözü bozuk olan ve numaralı gözlük kullanan vatandaşlar için; 3 yılda 1 olacak şekilde gözlük cam ve çevrelerini değiştirdiklerinde devlet katkı payı alabilme imkanlarına sahiptir.

Ancak, bazı durumlarda 3 yıl dolmamış olsa bile kişiler, devlet destekli gözlük camı satın alabilecek fırsata sahiptir. Hangi hallerde 3 yıllık yenileme süresi dolmadan cam değişikliğinde devlet desteğinden yararlanabileceğiniz konusunda kısaca bilgilendirmemiz gerekirse ;

Kişinin gözlük numarasının ilerlemiş olması:

Kişinin gözlük numarasının derecesinde en az 0,5 oranında bir artışı söz konusu olduğunda 3 yıllık süre dolmamış bile olsa hastalar; doktordan alacakları reçete yolu ile gözlükçülerden indirimli cam fiyatlarından yararlanabilirler. Gözlük çerçevesi almak istediklerinde ise indirimden maalesef faydalanamazlar.

Kişinin gelişim çağında ve 18 yaş altında olması:

Henüz 18 yaşını doldurmamış, bu yüzden de gözlük numarası ilerleyen kişiler de istisnai olarak 3 yıl dolmadan gözlük camı alabilme hakkına sahiptir.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Merhaba ismin ÖZGÜR Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor? konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Erzurum merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  2. Merhaba paylaşımınız yeminle dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu