Sosyal YardımlarYardım Haberleri
Trend

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler 2022 -2023

2022 – 2023 yılında devlet tarafından yapılan bir çok devlet yardımları  bulunmaktadır. Bunların bazıları e-devlet bazıları da kaymakamlık ya da benzeri devlet birimleri tarafından yapılmaktadır.

Bu yazımızda size devlet yardımları, devlet tarafından verilen yardımlar, e-devlet nakdi  yardımlar  gibi  bir çok konuda kısa bilgiler vermeye çalıştık. Devlet tarafından alınabilen tüm yardımları sizler için araştırıp konumuza ekledik.

Devlet kurumları arasında sosyal yardım veren pek çok kurum bulunmaktadır. Bu yardımlardan en fazla yararlanılan ve yararlanabileceğiniz yardım çeşitlerini ise sizin için özenle hazırlamış bulunmaktayız. Öncelikle kurum olmak üzere ardından kurumun verdiği yardımları başlık altına sıralayarak sizlerle paylaşmak üzere düzenlemekteyiz. 2022 yılına ait  Devlet yardımları şu şekildedir ;

Devlet tarafından yapılan sosyal yardım ve hizmetler ;

Devlet tarafından gerçekleştirilen sosyal yardımlar ve hizmetler denildiğinde akla gelen 3 önemli kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı ve Kızılay olarak belirtilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının Verdiği Yardımlar 

Türkiye de sosyal yardım denilince akla gelen ilk kurum açık ara fark ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıdır. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler konusunda ilk olarak vakıflara değinmemiz söz konusu olacaktır. Bu yardım kalemlerini tek tek incelememiz gerekirse;

Kömür Yardımı Hakkında

Sosyal yardımlaşma vakıflarının vermiş olduğu kömür yardımından faydalanmak amacıyla öncelikle yeşil kartlı olmanız gerekmektedir. Kömür yardımı kapsamında, 30 torba toplam 750 KG yardım yapılması söz konusudur.

Elektrik Yardımı Hakkında

Elektrik yardımından faydalanmak ile ilgili olarak, sosyal yardımlaşma vakıflarından düzenli bir yardım alıyor olmanız gerekmekle birlikte, bu yardımın herhangi bir başvurusu olmayıp vakıflardan düzenli maaş ya da yardım alanlara verilmek üzere gerçekleştirilmektedir.

Elektrik yardımlarında gerçekleştirilen yardım tutarları;

 • 1-2 kişilik haneler 75 KW 103 TL ödeme gerçekleştirilmektedir.
 • 3 kişilik haneler 100 KW 137,33 TL ödeme gerçekleştirilmektedir.
 • 4 kişilik haneler 125 KW 171 TL ödeme gerçekleştirilmektedir.
 • 5 veya daha fazla kişilik aileler 150 KW 206TL ödeme gerçekleştirilmektedir.

Çocuk Parası ( Eğitim Yardımı ) Hakkında

Söz konusu olan çocuğu anaokuluna, ilkokula ya da liseye giden ailelere ödenen yardım olarak gerçekleşmektedir. Yeşil kartlı olmanız öncelikli olarak gerekmektedir. Açık öğretim okuyanlar bu yardım kapsamında maalesef ki bulunmamaktadır.

 • İlk okula giden kız çocukları için, 50 TL’den 60 TL’ye kadar ödemeler gerçekleşmektedir.
 • İlk Okula giden erkek çocukları için, 45 TL’den 55 TL’ye kadar ödemeler gerçekleşmektedir.
 • Ortaöğretime giden kız çocukları için, 75 TL’den 90 TL’ye kadar ödemeler gerçekleşmektedir.
 • Ortaöğretime giden erkek çocuklar için, 55 TL’den 70 TL’ye kadar ödemeler gerçekleşmektedir.

Aşı Parası Yardımı  Hakkında

Yeni doğan çocuklara verilmek üzere hazırlanan aşı yardımlarından, yeşil kartlılar faydalanabilmektedir.Söz konusu çocuğunuz okul dönemine girinceye kadar ödeme gerçekleştirilmektedir.

 • Şartlı sağlık yardımı 45 TL’den 55 TL’ye kadar ödemesi gerçekleştirilmektedir.
 • Şartlı gebelik yardımı 45 TL’den 100 TL’ye kadar ödemesi gerçekleştirilmektedir.
 • Doğum yardımı 100 TL’den 150 TL’ye kadar ödemesi gerçekleştirilmektedir.
 • Lohusalık yardımı 45 TL’den 150 TL’ye kadar ödemesi gerçekleştirilmektedir.
 • Çoklu doğum yardımı 150 TL’den 215 TL’ye kadar ödemesi gerçekleştirilmektedir.

nakdi para yardimi 1 - Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler 2022 -2023

Dul Maaşı Yardımı Hakkında

Eşi vefat etmiş ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kadınlara ödenen yardım türüdür. Resmi nikah bulunma zorunluluğu bulunmaktadır. Ödeme süreleri ile ilgili olarak da düzenli olarak 2 ayda bir ödeme yapılmaktadır. Aylık 500 TL, 2 ayda bir 1000 TL ödeme yapılması söz konusudur. Dul maaşı başvuruları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılmak üzere düzenlenmiştir.

Yaşlılık Maaşı Yardımı Hakkında

65 Yaşını doldurmuş kişilere Sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından verilen maaş olarak adlandırılmaktadır. Aylık 1084 TL ödeme gerçekleştirilir.

yardim parasi nasil alinir 1 - Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler 2022 -2023

Engelli Maaşı Yardımı Hakkında

Sosyal Güvencesi olmayan vatandaşlara verilen maaş olarak belirtilmektedir. Bu yardım da sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından gerçekleştirilmektedir. En az %40 engelli raporu şartı aranması söz konusudur.

2022 yılı engelli maaşları hakkında ;

 • Eğer raporunuz(18 yaş ve üstü engelliler için) var ise,
 • %40-%69 arası oranda ise 865,81 TL  ödeme gerçekleştirilir.
 • %70 ve üzeri oran söz konusu ise 1,298,20 TL ödeme gerçekleştirilir.
 • Eğer engelli olan kişi 18 yaş altı grupta ise, bu durumda 18 yaş altı engelli yakın aylığı ödenerek, bu miktar 2022 yılı itibariyle 865 TL olarak ödenmesi söz konusudur.

Öksüz Yetim Aylığı Hakkında

Fakir ve yoksul ailelere sağlanan devlet yardımlardan birisi de anne ya da babası vefat etmiş olarak 18 yaş altı çocuklara verilen öksüz yetim maaşı adı altında geçmektedir.

2022 yılında Öksüz yetim maaşı ne kadar? Diye merak edenler için soruların başında gelmektedir. Devlet geçerli çocuk başına aylık 300 TL olmak üzere 2 ayda 600 TL olarak düzenleyerek, banka/PTT hesabına nakdi ödeme yapmaktadır. Anlaşılacağı üzere ödemeler 2 ayda bir, çocuk başına 600 TL olacak şeklinde yatırılması söz konusudur. Eğer hanede 18 yaş altı olarak 4 çocuk varsa 2 ayda bir 2,400 TL yardım gerçekleştirilir. Çocuk sayısında sınırlama bulunmamaktadır.

Asker Ailesi Maaşı Hakkında

Eşi yada oğlu askere gitmiş muhtaç durumdaki ailelere verilen yardım olarak bilinir. Asker ailesi olarak maaşlar 2022 yılı olarak ,aylık 500 TL olmak üzere 2 ayda bir 1,000 TL şeklinde düzenlenerek ödemeler gerçekleştirilmektedir.

Tüberküloz ve SSPE Maaşı Hakkında

Tüberküloz Ve SSPE hastalarına ödenen maaş olarak bilinir. Bu maaşlar ile ilgili başvurular sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılmaktadır. Tüberküloz ve SSPE hastalarına 2022 yılına ait verilere göre aylık 2,354 TL  ödeme gerçekleştirilir.

Slikozis Aylığı Hakkında

Silikozis hastalarına ödenen maaş olarak tanımlanır. Başvurular sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılarak gerçekleştirilir.

2022 itibariyle Rapor oranı şu şekildedir :

 • %15 ile %34 arası oran için hafif Silikozis olan vatandaşlara 1,712,23 TL ödeme gerçekleştirilir.
 • %35 ile %54 arası oran için orta Silikozis olan vatandaşlara 1,965,41 TL ödeme gerçekleştirilir.
 • %55 ve üstü oran için rapora sahip ağır Silikozis olan vatandaşlara ise 2,382,45 TL ödeme gerçekleştirilir.

SUY Yardımı Hakkında

Sosyal uyum yardımı olarak adlandırılmakta olan SUY yardımı ülkemize sığınmış yabancı uyruklu kişilere ödenen yardım olarak bilinmektedir. Aylık olarak yapılması söz konusudur. Gerekli şartları sağlayan yabancı uyruklu vatandaşlara kişi başı olarak aylık 200 TL yardım yapılması söz konusudur.

dul yetim yardimlari 1 - Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler 2022 -2023

Nakdi Yardım  2022

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları maddi imkansızlıklar içerisinde bulunan ihtiyaç sahibi ailelere maddi yardım desteğinde bulunması söz konusudur.. Kimi vakıflar bunu belli zaman dilimlerinde yapmakta iken kimileri ise ihtiyaç durumu dahilinde bir seferlik olarak yapılması da mümkündür.

Sosyal yardımlaşma nakdi yardım ne kadar fazla gerçekleştirilirse, halka o kadar faydalı olacak kurumlar arasında yer almaktadır. Kaymakamlıklardaki sosyal yardımlaşma vakıfları için de aynı durum söz konusu olarak bilinmektedir.

Kaymakamlık para yardımı dilekçesi vererek başvuruda bulunabilmeniz mümkündür. Devlet yardımı başvurusu yapan ailelerin gereklilik durumunu araştırıldıktan sonra yapılacak olan para yardımının miktarına karar verilmektedir. Maddi yardım başvurusunda nihai kararı vakıf mütevelli heyeti kararlaştırmaktadır.

Bunun yanı sıra nakdi yardım başlığı altında değerlendirilecek diğer bir yardım ise kira yardımı olarak nitelendirmektedir. Devletten kira yardımı nasıl alınır diye merak ediyorsanız ilgili web sitesini ziyaret ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aile Çalışma ve  Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Gerçekleştirilen Yardımlar;

Sosyal Yardımlaşma vakıfları dışında ciddi yardımlarda bulunan diğer bir kurum ise Aile bakanlığı olarak bilinmektedir. Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının verdiği yardımlara şöyle bir göz atacak olursak;

Evde Bakım Maaşı Yardımı

Kendi temel ihtiyaçlarını sağlayamayacak durumda olan engelli vatandaşlarımıza ödenen maaş olarak ödenmektedir. Engelli raporunda tam bağımlı ifadesi bulunan kişilere bağlanan maaşlardır. 2022 yılında ise bu maaş 2,354 TL olarak ödemesi gerçekleştirilmektedir.

SED Yardımı

Sosyal Ekonomik Destek Yardımı olarak bu yardım ailenin maddi zorluklarına karşı çocukları korumak adına bağlanan yardım olarak bilinmektedir. SED yardımı çocuklara bağlanması söz konusu olan yardımlardır. Söz konusu çocuklara 1,649 TL olarak ödemeler sağlanmaktadır. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı öğrenci yardımı olarak da bilinmesi mümkündür.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Yardım Habercisi teşekkürler. Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler 2022 -2023 konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

 2. Yardım Habercisi teşekkürler. Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Ve Hizmetler 2022 -2023 konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

 3. Çocuklarım için yardım talep ediyorum. Aydın Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

 4. Sosyal Yardımlar araştırırken konunuzu gördüm Kırıkkale Belediyesi yardımları için bilgi bekliyorum

 5. Van Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu