Sosyal Yardımlar

Devletten Evlilik Yardımı Başvurusu ve Başvuru Şartları

Evlilik Yardımı

Devletten Evlilik Yardımı Başvurusu ve Başvuru Şartları

Devletten Evlilik Yardımı Başvurusu ve Başvuru Şartları 2023; yeni evlenecek çiftler ev eşyaları ve düğün masrafları derken birçok borca girmektedir. Bu sebeple evlenecek çiftler daha az masrafa girmek için yardım veren kurumları araştırmaktadır. Evlenecek olan çiftlere yardım verileceği müjdesi devlet tarafından verilmiştir.

E-Devlet Evlilik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet Evlilik Yardımı Ne Kadar

Yeni Evlenenlere Devlet Desteği

Evlilik Yardımı Kimlere Verilir

Evlilik Yardımı İçin Gerekli Belgeler

SGK Evlilik Yardımı

Kaymakamlık Evlilik Yardımı

Devlet Çeyiz Hesabı Şartları Nelerdir?

Çeyiz Hesabı Yaş Sınırı Var mı?

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK Çeyiz Parası Sorgulama

Sigortalı Çalışan Kişiler Çeyiz Parası Alabilir mi?

Çeyiz Parasının Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Çeyiz Parası Hangi Bankadan Alınır?

Çeyiz Hesabına Ne Kadar Ödeme Yapılmalıdır?

Çeyiz Hesabı Ödeme Planı Değiştirilir mi?

Çeyiz Hesabı Farklı Bankaya Taşınabilir mi?

Yeni Evlenenlere Yardım Eden Kurumlar

 

 

E-Devlet Evlilik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet geçtiğimiz yıllarda ve 2023 yılında ilk kez evlenecek olan çiftlere maddi yardım desteği vermektedir. Yeni evlenecek olan kişiler bu yardımlardan faydalanabilmektedir. Devlet tarafından verilen evlilik yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar e-devlet sisteminden başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-evlilik-yardimi-basvurusulinkine tıklayarak TC kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yaparak evlilik yardımı başvurusu yapabileceklerdir.

 

 

Devlet Evlilik Yardımı Ne Kadar?

 

Devlet tarafından verilen evlilik desteğinden faydalanmak için çeyiz hesabının açılması gerekmektedir. Çeyiz hesabı açıldıktan sonra kişilerin düzenli olarak ödeme yapması gerekmektedir. Çeyiz desteği miktarı yapılan ödemelerin süresi ile belirlenmektedir. Aşağıda ödeme süresine göre ne kadar destek yapılacağı yer almaktadır.

36 aydan az ödeme yapanlar-%0 devlet katkısı- 0 TL azami devlet katkısı
36-47 ay arası ödeme yapanlar- %20 devlet katkısı- 11.840,63 TL azami devlet katkısı
48-59 ay arası ödeme yapanlar – %22 devlet katkısı – 13.662,26 TL azami devlet katkısı
60 ay ve üzeri ödeme yapanlar- %25 devlet katkısı- 16.394,72 TL azami devlet katkısı

 

Yeni Evlenenlere Devlet Desteği

Devlet yeni evlenen çiftlere birçok farklı alanda destek sağlamaktadır. Bu desteklerden biri çalışan kadın evlenmek için işten ayrılıyorsa, çalıştığı kurumdan tazminat alabilecektir. Bir yıl çalışan bir kadının alabileceği tazminat miktarı 3.577 TL’dir. Çalıştığı her ay için verilen tazminat ödeneği de 297.97 TL’dir. Yetim kız çocukları çeyiz desteği hesabı açtırarak devletin verdiği yetim aylığı ödeneğinden 12 veya 24 katı destek alarak yararlanabilmektedir.

 

Evlilik Yardımı Kimlere Verilir

Evlenecek olan kişiler evlilik yardımının kimlere verileceğini merak etmektedir. Evlilik yardımı geri ödemesiz olarak verilmektedir. Bu yardım ilk defa evlenecek kişilere bir defa verilmektedir. Fakat herkes evlilik desteğinden faydalanamayacaktır. Yardımdan anne babasını kaybedenler ölüm aylığı alanlar evlenecek kişinin resmi nikahının olduğu tarihte ölüm aylığı alırsa evlilik desteğinden faydalanabilecektir. Devlet tarafından verilen evlilik desteğinden erkekler faydalanamamaktadır.

Evlilik Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Evlilik yardımı başvurusu yapan kişilerden durumunun belgelenmesi için bazı belgeler talep edilmektedir. Talep edilen belgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Evlenme cüzdanı
Kimlik kartı
Başvuru yapılan kurum tarafından verilen dilekçe örneği

 

SGK Evlilik Yardımı

SGK’da evlenecek olan adaylara yardım yapmaktadır. SGK tarafından verilecek olan evlilik yardımından faydalanmak isteyen vatandaşların 4/A hizmet akdi ile çalışması ve 4/B kendi nam ve hesabına çalışan olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen hizmet akdinde çalışan ve ilk kez memur olan kız çocukları 01.10.2008 tarihinden itibaren SGK il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapmalıdır. Çeyiz parası yardımından faydalanmaya hak kazanan kişiler ikamet ettiği bölgede banka hesabı açtırması gerekir. Maalesef çeyiz parası elden verilmektedir.

Kaymakamlık Evlilik Yardımı

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları tarafından yeni evlenecek olan kişilere çeyiz yardım parası verilmektedir. Bu destekten faydalanmak isteyen kişiler ikamet ettikleri bölgenin ilçe kaymakamlıklarına müracaat ederek başvuru yapabilecektir.

 

Devlet Çeyiz Hesabı Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından verilen evlilik yardımı veya çeyiz desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Aşağıda devlet evlilik yardımı hesabı açma şartları yer almaktadır.

Hesabı açtıran kişinin TC vatandaşı olması
Türkiye’de bulunan bankalardan çeyiz hesabı açma
Evlilik tarihinden önce en az 3 yıl ödeme yapması
27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması

İkinci veya daha fazla evlilik yapan kişiler çeyiz yardımından faydalanamamaktadır.

Çeyiz Hesabı Yaş Sınırı Var mı?

Çeyiz hesabı açtırmak isteyen kişilerin ilk evliliğini 27 yaşından önce yapması gerekmektedir. Çeyiz desteğinden faydalanmak için en az 3 yıl ödeme yapılması gerekmektedir. Bu nedenle 24 yaşını doldurmadan çeyiz hesabı açtırılması gerekmektedir. 18 yaşından küçük olan kişiler ise velisi veya vasisi aracılığı ile çeyiz hesabı açtırabilmektedir.

 

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası başvurusu yapmak isteyen kişiler yetim aylığı alan ve evlenen kadınlar ikamet ettikleri bölgedeki SGK il ya da ilçe müdürlüklerine bizzat giderek başvuru yapabilecektir.

Evlenme ödeneği 01.10.2008 tarihinden itibaren çalışmaya başlayan vatandaşların SGK’ya giderek başvuru yapması gerekmektedir.
Başvuru yapacak olan vatandaşlardan çeyiz parası için evlenme ödeneği dilekçesi talep edilmektedir.
Ödenekten faydalanmak için başvuru yapan kişilerin resmi nikahlı evli olması gerekmektedir.
Başvuru dilekçesini kuruma veren vatandaşlar gerekli incelemeler yapıldıktan sonra ödenekten faydalanabilecekler.
Kız çocuklarına verilen ödemelerin miktarı iki yıllık yetim aylığıdır.
Eğer hanede evlenecek birkaç tane çocuk varsa son evlenen çocuğa daha fazla yardım yapılacaktır.

 

 

SGK Çeyiz Parası Sorgulama

    Çeyiz parası için yardım başvurusu yapan kişiler başvuruların nasıl sorgulanacağını merak etmektedir. Başvuru sorgulama yapmak isteyen kişiler farklı sorgulama yöntemleri ile yapabilmektedir. Sorgulama yapabilmenin ilk yöntemi ALO 170 numaralı hattı aramaktır. SGK il veya bizzat giderek TC kimlik numarası ile sorgulama yapılmaktadır. E-devlet sisteminden de çeyiz parası sorgulaması yapılabilmektedir. Sorgulama yapmak isteyen kişiler e-devlet kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Daha sonra Şahıs Ödemeleri bölümünden Evlenme Ödeneği seçeneğine tıklamalıdır. Son olarak çeyiz yardımı takibi ve sorgulaması yapılabilmektedir.

Sigortalı Çalışan Kişiler Çeyiz Parası Alabilir mi?

Çeyiz parası almak isteyen kişiler sigortalı bir işte çalışmamalıdır. Sigortalı bir işte çalışanlar çeyiz parası alamamaktadır. Yetim maaşı alan kişiler evlendikleri zaman devlet 24 katı kadar çeyiz yardımı vermektedir.

Çeyiz Parasının Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

    Çeyiz parasının hesabına yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen kişiler SGK il, ilçe müdürlüklerine bizzat giderek ya da ALO170 numaralı hattı arayarak öğrenebilirler. E-devlet sisteminden de çeyiz parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirler.

Çeyiz Parası Hangi Bankadan Alınır?

    Devlet tarafından verilen çeyiz parası veya evlilik ödeneği alacak olan kişilerin ödemeleri yetim aylığı alınan banka hesaplarına yatırılmaktadır. Başvurusu onaylanan adaylar banka hesabını kontrol ederek paranın yatıp yatmadığını öğrenebilmektedir.

Çeyiz Hesabına Ne Kadar Ödeme Yapılmalıdır?

Çeyiz hesabına ödeme yapılabilmesi için aylık veya 3 aylık ödeme planı bulunmaktadır. Aylık ödeme planı seçildiğinde 282,83 TL ile 2.828,34 TL arasında ödeme yapmalıdır. 3 aylık ödeme planına göre ödeme yapacak olan kişiler ise 848,50 TL ile 8.482,06 TL arasında ödeme yapmalıdır.

Çeyiz Hesabı Ödeme Planı Değiştirilir mi?

Çeyiz hesabı açtıran kişiler iki farklı ödeme planından birini seçmelidir. İlk başta hangi ödeme planı seçildi ise o plan doğrultusuna ödeme yapılmaktadır. Kısaca ödeme planlarında herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır.

Çeyiz Hesabı Farklı Bankaya Taşınabilir mi?

Çeyiz hesabı ücretsiz ve herhangi bir katkı parası ödenmeden bankalar arası taşınabilmektedir.

Yeni Evlenenlere Yardım Eden Kurumlar

Birçok genç maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenememektedir. Bu nedenle evlenecek olan çiftlere yardım eden farklı kuruluşlar vardır. Bu kurumlar aşağıdaki gibidir;

İLKSAN
HAYDER Derneği
Karz-ı Hasen Vakfı
Dost Eli Derneği
5/5 - (1 vote)

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu