Sosyal Yardımlar

Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

 

Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Diyanet Vakfı her yıl yurt içi ve yurtdışına binlerce karşılıksız yardım eden kurumlardandır. Vakıf öğrenciden ihtiyaç sahibi kişilere kadar herkese yardım etmektedir. Diyanet Vakfı tarafından verilen yardımların amacı fırsat eşitliğinin sağlanması ve ihtiyaç sahibi vatandaşların birazda olsa rahatlamasını sağlamaktadır.

Diyanet Vakfı Hangi Yardımları Yapar?
Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
Diyanet Vakfı Yardım Talep Formu
Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?
Diyanet Vakfı Yardımları Kimlere Verilir?
Diyanet Vakfı Yardımları İçin Gerekli Belgeler
Diyanet Vakfı Yardımlarından Faydalanma Şartları Nelerdir?
Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu İletişim

 

Diyanet Vakfı Hangi Yardımları Yapar?

Diyanet Vakfı ihtiyaç sahibi kişilere yardımlar yapmaktadır. Vakıf tarafından yapılan yardımların neler olduğu vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Diyanet Vakfı tarafından yapılan yardımlar ile ilgili detayları sizlerle paylaşacağız;

Yurtiçinde yapılan yardımlar

Burs yardımı
Gıda-erzak yardımı
Ayni ve nakdi yardımlar
Kurban yardımı
Afet ve acil durumlarda insani yardımlar
Alışveriş yardım kartı

Yurtdışında yapılan yardımlar

Savaş, afet ve acil durumlarda insani yardımlar
Gıda paketi ve iftar sofraları
Vekaletle kurban kesimi
Cami, mescit ve medrese projeleri
Su kuyusu projeleri
Dini ve sosyal hizmetlerin desteklenmesi
Burs yardımı

 

 

Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diyanet Vakfı tarafından verilen yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlar yardım başvurusunun nasıl yapılacağını merak etmektedir. Vakıf tarafından verilen yardımlara başvuru yapmak oldukça kolaydır. Yardım başvuruları online olarak yapılmaktadır. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar kurumun resmi web sitesine giriş yaparak yardım talep formunu doldurmalıdır. Yardım talep formunu doldurduktan sonra ve gerekli belgeleri sisteme yükledikten sonra yardım başvuru işleminiz tamamlanacaktır. Diyanet Vakfı yardım başvurusunda bulunmak için https://tdv.org/tr-TR/iletisim/linke tıklayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Diyanet Vakfı Yardım Talep Formu

Diyanet Vakfı tarafından verilen yardımlara başvuru yapmak isteyen vatandaşların doldurması gereken formdur. Yardım Talep Formunda yer alan sorular hangi yardıma başvuru yapılacağına göre değişmektedir. Mesela burs yardımı başvurusu yapan bir öğrencinin talep formunda okuduğu üniversite, nakdi yardım başvurusu yapan kişinin talep formunda kişinin bakmakla yükümlü olduğu gibi sorular yer almaktadır. Diyanet Vakfı yardımlarından faydalanacak olan vatandaşların yardım talep formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması gerekmektedir. Verilen bilgiler ilgili kişiler tarafından incelenmektedir. Yalan veya eksik beyanda bulunan kişiler Diyanet Vakfı yardımlarından faydalanamayacaktır.

Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Diyanet Vakfı’na yardım başvurusu yapan kişiler başvuru sonuçlarının nasıl öğrenileceğini merak etmektedir. Yardım başvurusu yapan vatandaşlar başvuru sonucunu online olarak kolayca sorgulanabilmektedir. Yardım başvurusu online olarak iki farklı platformdan sorgulanmaktadır. Bu platformlardan biri kurumun resmi web sitesi diğeri ise E-Devlet’tir. E-Devlet sisteminden sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar TC kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yaparak başvuru talebini sorgulayabilmektedir. Kurumun web sitesinden sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar ise, siteye giriş yaparak TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapmalıdır. Sorgulama işlemi yapılırken kişilerin seri numarası, aile kimlik numaraları gibi bilgilerde talep edilmektedir.

Diyanet Vakfı Yardımları Kimlere Verilir?

Diyanet Vakfı tarafından verilen yardımlar ihtiyaç sahibi, dar gelirli geçim sıkıntısı çeken vatandaşlara verilmektedir. Verilen yardımlardan gazi aileleri, şehit aileleri, bakıma muhtaç kişiler, eğitim hayatını devam ettirmekte sıkıntı çeken öğrenciler, engelli bireyler ve bakıma muhtaç olan kişiler faydalanabilecek. Diyanet Vakfı tarafından verilen yardımlar fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla verilmektedir. Yardımlardan faydalanan vatandaşların durumu bir nebzede olsa iyileşecek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecektir.

Diyanet Vakfı Yardımları İçin Gerekli Belgeler

Diyanet Vakfı’na yardım başvurusu yapacak vatandaşlardan bazı belgeler talep edilmektedir. Talep edilen yardımlara göre istenilen belgeler değişiklik göstermektedir. Vakıf tarafından istenen bazı belgeler aşağıdaki gibidir;

İkametgah belgesi
Muhtardan alınacak fakirlik belgesi
Kimlik fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği

 

Diyanet Vakfı Yardımlarından Faydalanma Şartları Nelerdir?

Diyanet Vakfı yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşların taşıması gereken şartlar aşağıda yer almaktadır;

Afet yaşamış veya eşini kaybetmiş olması
İhtiyaç sahibi olması
Çalışmayacak durumda olması
Bakıma muhtaç olması
Engelli olması ya da herhangi bir hastalığının olması
Gelir durumu alt seviyelerde olması
Eğitimini devam ettirmekte sıkıntı çeken öğrenciler

Bu belirtilen yardım başvuru şartlarını yerine getiren vatandaşlar Diyanet Vakfı tarafından verilen yardımlardan karşılıksız olarak faydalanabilecektir.

Diyanet Vakfı Yardım Başvurusu İletişim

 

Diyanet Vakfı’na yardım başvurusunda bulunmak isteyen veya yardım başvuruları ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler 0312 416 90 00 numaralı iletişim hattını arayarak ya da 0530 918 19 75 numaralı WhatsApp destek hattına yazarak merak ettiğiniz konular ile ilgili bilgi edinebileceklerdir.  Diyanet Vakfı’na bizzat giderek bilgi almak isteyen ve yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar Kültür Mahallesi Dr. Mediha Eldem Sokak No:72/B 06420 Kocatepe/Ankara adresine giderek veya ikamet ettikleri bçlgelerdeki Diyanet Vakfı Müdürlükleri’ne müracaat ederek başvuru yapabileceklerdir.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu