Sosyal Yardımlar

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Ekranı 2023

Doğalgaz Yardım Başvurusu 2023

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Ekranı

Ülkemizde belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları kış aylarında ısınma giderlerini karşılayamayan vatandaşlara kömür ve odun yardımında bulunuyor. Doğalgaz ile ısınan aileler içinse belediyeler ve vakıflar tarafından doğalgaz yardımı yapabiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından faturalarını ödeyemeyen vatandaşlar düşünülerek başlatılan Askıda Fatura projesi, diğer belediyelere örnek teşkil ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesine sosyal yardım alabilmek adına başvuran yani belediyelerde muhtaç olarak kaydı bulunan kişiler; su ve doğalgaz faturalarını karşılama noktasında yardımsever vatandaşlardan destek alıyor. Bazı belediyeler ise doğalgaz giderlerini karşılamakta zorlanan ihtiyaç sahiplerinin faturalarının tamamını ödeyebileceği gibi bir kısmını da ödemeyi tercih edebiliyor.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır
E-Devlet Doğalgaz Yardımı Başvurusu
Doğalgaz Yardımı Başvuru Ekranı
Doğalgaz Yardımı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır
Doğalgaz Yardımı Başvuru Sorgulama
Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu
Doğalgaz Yardımı Başvurusu Hata Veriyor
İBB Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?
Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu
Ankara Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır
Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu Formu
Doğalgaz Fatura Yardımından Kimler Yararlanabilir?
Doğalgaz Yardımı için Gerekli Belgeler
Doğalgaz Yardımı Başvurusu Telefon Numarası
Doğalgaz Yardımı Var Mı? Doğalgaz Yardımı Yapılıyor mu?
Yakacak Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte doğalgaz ile ısınan yoksul ve dar gelirli aileler; doğalgaz fatura giderlerini nasıl karşılayabileceklerini düşünür oldu. Özellikle işleri durma noktasında gelen vatandaşlar; doğalgaz faturalarının bir kısmının devlet tarafından karşılanıp karşılanmayacağını araştırmaya koyuldu. İhtiyaç sahibi vatandaşlar; doğalgaz fatura yardımı almak adına ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyeye ya da belediyeye bağlı olarak görev yapan Sosyal Hizmet Müdürlüklerine başvurabiliyorlar. Başvuruların bizzat muhtaç vatandaşlar tarafından yapılması gerekiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da tıpkı belediyeler gibi elektrik, su ya da doğalgaz faturalarını ödemekte maddi yetersizliğe düşen kişilere yardımcı olabiliyorlar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımına başvurmak isteyenlerin ise ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor. Belediyelerin doğalgaz yardımına başvuran kişiler aynı zamanda gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, mobilya ve eşya yardımı vb. diğer yardımlara da aynı form üzerinden başvurabiliyorlar. Aynı şekilde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giden kişiler de burada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, elektrik yardımı vb. yardımlarına başvurabiliyorlar.

E-Devlet Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Devlet tarafından bir çok haneye yapılmaya başlanan doğalgaz yardımı yapılan son düzenleme ile beraber e-devlet üzerinden kolay şekilde yapılmaktadır. E-Devlet doğal yardımı başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak hemen talep oluşturabilirsiniz. Doğalgaz yardımı başvurusu e-devlet üzerinden başvuruda bulunduktan sonra gerekli inceleme sonrası uygun görülmesi halinde düzenli olarak doğalgaz yardımı alacaksınız. E-Devlet doğalgaz yardımı başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvurusu sayfası üzerinden takip edebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Ekranı

Doğalgaz yardımı başvuru ekranı e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Doğalgaz yardımı başvuru ekranı için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Doğalgaz yardımı başvuru ekranı girişi yaptın sonra başvuru formunu doldurarak sizden istenen bilgileri girebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır

Doğalgaz yardımına başvuruda bulunan birçok kişinin merak ettiği konulardan biride doğalgaz yardımı başvurusu kaç günde sonuçlanır sorusudur. Doğalgaz yardımına başvuruda bulunduktan sonra ortalama 14 gün içerisinde başvurunuz sonuçlanmaktadır.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımı başvurularının kabul edilip edilmediğini sorgulamak isteyen vatandaşların ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini aramaları gerekiyor. Belediyeye elektrik su ya da doğalgaz yardımı alabilmek adına başvuranlar ise sorgulama işlemlerini ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak gerçekleştirebiliyorlar. Vatandaşlar başvurdukları belediyeyi ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını aramak suretiyle de başvurularının durumunu takip edebiliyorlar.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

Belediyelerin ya da vakıfların doğalgaz yardımına başvurmayı düşünen ihtiyaç sahiplerinin öncelikle doğalgaz yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor. Bu formlar, kişilerin aylık kazançlarına, mesleklerine, gelirlerine, giderlerine, aylık fatura ödemelerine dair birtakım sorulardan oluşuyorlar. Belediye değerlendirme kurulu ya da vakıf mütevelli heyeti başvuru sahibinin sorulara verdiği yanıtları ve başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgeleri inceledikten sonra yardım edeceği kişilere dair karar veriyor. Yani form ile kişilerin muhtaçlık durumlarını tespit etmeyi amaç ediniyor. Bu yüzden de doğalgaz yardımı, su ya da elektrik yardımı vb. yardımlar almayı düşünenlerin formdaki sorulara doğru yanıtlar vermeleri gerekiyor. Aksi halde muhtaç veya dar gelirli olmamalarına rağmen kendilerini işsiz ve muhtaç gösterenler bu durumun belediye ya da vakıf tarafından fark edilmesi sonrasında cezai yaptırıma maruz kalıyorlar. Bu kişilerin doğalgaz yardımı ve aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor. Geri ödeme yapmayan kişiler hakkında ise dava açılıyor.

 

 

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Hata Veriyor

Doğalgaz yardımı başvurusu e-devlet üzerinden başvuruda bulunduğunuzda hata veriyorsa sistemde aşırı yoğunluk olduğu anlamına gelir. Doğalgaz yardımı başvurusu yapamıyorum diyorsanız sistem yoğunluğunun daha az olduğu gece vakitlerinde ya da daha sonra tekrar denebilirsiniz.

İBB Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB askıda fatura projesi ile doğalgaz ve su faturalarını ödeyemeyenlere yardımcı oluyor. İBB tarafından başlatılan askıda fatura projesi sayesinde mevcut doğalgaz veya su faturalarını ödeyemeyen ve İBB’ye başvuran kişilerin hayırsever vatandaşlar tarafından faturaları ödeniyor. Doğalgaz faturası yardımı almak isteyenlerin Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine bizzat başvurmaları gerekiyor. Hayırsever vatandaşlar ise askıda fatura sitesine girerek burada yer alan faturaları ödeyebiliyorlar. Aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine maddi yardımlarda da bulunabiliyorlar. Aile Destek Paketi’ni seçen hayırsever vatandaşlar, ihtiyaç sahibi ailelere 100 TL ya da 250 TL bağış yapabiliyorlar. Eğitim Destek Paketi ile üniversite öğrencilerine 250 TL bağışlayabiliyor, Anne-Bebek Destek Paketi ile 0-3 yaş aralığında bir çocuğu olan annelere 150, birden çok çocuğu olan annelere ise 250 TL bağışlayabiliyorlar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı; maddi durumu kötü olan ailelere doğalgaz yardımı yapacağını söylemiştir. Yardımdan yararlanmak için başvuruda yapılması gereklidir. Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımından yararlanmak için;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
Ankara il sınırları içerisinde yaşamak
Maddi durumu kötü olmak
Her hangi bir gelir kaynağının bulunmaması

 

Ankara Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Ankara il sınırları içerisinde yaşayan kişilere yapılacak olan doğal gaz yardımından yararlanmak ve başvuruda bulunmak için internet üzerinden belediyenin resmi sitesinden başvuruda bulunmanız gereklidir. Doğalgaz yardımı başvurusu yapmak için https://forms.ankara.bel.tr/dogalgaz linkine tıklayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu Formu

Ankara il sınırları içerisinde yaşayan maddi durumu kötü olan ailelere yapılan doğalgaz yardımı başvurusu formu doldurarak sizlerde hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Belediye tarafından yapılan açıklamada doğalgaz faturası yardımında bulunan ailelere kış boyunca yardım yapılacaktır.

 

 

 

Doğalgaz Fatura Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Doğalgaz fatura yardımına muhtaçlık sınırının altında yaşayan bireyler, yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında kalan yoksul ve dar gelirli haneler başvurabiliyorlar. Sigortalı bir işte olmalarına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olanlar bu yardımdan yararlanabiliyorlar. Muhtaç ve işsizler, engelliler, çalışmasına engel kronik hastalığı olanlar, eşi vefat etmiş gelirsiz dul kadınlar, afetzedeler, muhtaç asker, şehit ya da gazi yakınları kısacası temel ihtiyaçlarını karşılayamayan doğalgaz fatura yardımı alabiliyorlar. Belediyeler ya da vakıflar tarafından muhtaç vatandaşlar için yapılan doğalgaz yardımı, tek seferli olabileceği gibi düzenli de olabiliyor. Yani vatandaşlar, kış ayları bitene kadar doğalgaz yardımı alabiliyorlar. Belediyeler ya da vakıf tarafından yapılan yardımların süresi belediye ya da vakıf bütçesine başvuruların yoğunluğuna ve başvuru sahiplerinin muhtaçlık durumlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Doğalgaz Yardımı için Gerekli Belgeler

Doğalgaz, elektrik, su vb. fatura yardımı almak isteyen ya da diğer sosyal yardımlara başvuran kişilerden bazı belgeler talep ediliyor. Talep edilen bu belgeler, kişilerin özel durumlarına göre değişebiliyor. Örneğin engelli vatandaşlardan 2023 engelli raporu talep edilebiliyor. Yardım başvurusunda kişiden talep edilen belgeler şu şekildedir;

TC kimlik no aslı ve fotokopisi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
İkametgah belgesi
Aile bireylerine dair gelir belgesi
Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
Doğalgaz fatura yardımı başvuru formu
Engelliler için 2023 engelli raporu
Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu

 

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Doğalgaz yardımına, yardım için gerekli belgelere ve başvuru şartlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek adına belediyelere ait ALO153 Beyaz Masa hattını veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ALO144 veya ALO183 Sosyal destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Var Mı? Doğalgaz Yardımı Yapılıyor mu?

Devlet tarafından yapılan elektrik faturası yardımı ve yakacak yardımının yanında bazı illerde doğalgaz yardımı uygulaması başlanmıştır. Bazı illerde ise doğalgaz yardımı belediye tarafından askı fatura ile ödenmeye başlanmıştır. Doğalgaz yardımı ısınma yardımı olarak pilot uygulama olarak başlamıştır.

 

 

Yakacak Yardımı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kış aylarında ısınma ihtiyaçlarını kömür ve odun sobası ile karşılayan yani evinde doğalgaz bulunmayan kişiler, belediyelere ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yakacak yardımı almak adına başvurabiliyorlar. Yakacak yardımı dahilin de kış ayları yaklaşmaya başlarken belediyeler ve vakıflar tarafından ihtiyaç sahiplerine kömür ve odun dağıtıyor. Dağıtılan kömür ve odunlar sayesinde yoksul vatandaşlar kış aylarında soğuk havalardan korunabiliyorlar. Evinde kömür sobası olmayan muhtaç vatandaşlar ise soba yardımı alabiliyorlar. Belediye yakacak yardımına e-devlet kanalı üzerinden başvurabilirsiniz.

Yakacak yardımı ön başvuru işlemini e-devlet üzerinden gerçekleştirmek isteyen vatandaşların öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve- talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları, uygulamaya git seçeneğine tıkladıktan sonra belediye sosyal yardım başvuru formunda başvuracakları belediyeyi seçmeleri gerekiyor. İhtiyaç sahipleri daha sonra başvuru formunu doldurup formun altında yer alan sosyal yardım türleri arasından yakacak yardımını işaretleyerek, belediye yakacak yardımına başvurabiliyorlar. Dilerlerse listede yer alan ve ihtiyaç duydukları gıda ve erzak yardımı, kırtasiye yardımı, sosyal destek kartı vb. diğer yardımlara da başvurabilirsiniz. Başvuru sonuçlarını ise aynı link üzerinden takip edebilirsiniz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yakacak yardımına başvurmayı düşünen vatandaşların ise bizzat vakfa gitmeleri gerekiyor. Vakıf yakacak yardımı başvuru sonucunu öğrenmek isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkinden öğrenebilirler.

 

5/5 - (1 vote)

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu