Belediye YardımlarıYardım Haberleri

Doğalgaz Yardımı Başvurusu ve Sorgulama, Başvuru Formu

Özellikle kış aylarında   bir çok aileye belediye ve devlet tarafından yakacak ve kömür yardımının yanında doğalgaz yardımı da gerçekleştirilmektedir. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından, kara kış destek paketi kapsamında ailelere 500 TL doğalgaz faturası desteği başvurunu alınarak, gerekli ödemelere başlanmıştır.

Doğalgaz Yardımı  2022 – 2023

Doğalgaz yardımı alamayan veya başvuruda bulunamayan bir çok kişi doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır ya da doğal yardımı başvuru sorgulama işleminin nasıl yapıldığına dair merak içerisindedir. Sizlere doğalgaz yardımı başvuru formunun ve doğalgaz yardımı başvurusunun e-devlet üzerinden nasıl yapıldığına dair detaylı bilgileri sunmaktayız.

Dar gelirli vatandaşlara yapılan doğalgaz yardımı belediyeden yardım almakta olan veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alan kişilere öncelikli olarak sağlanmaktadır. Bu durumda Hanede yaşayan kişi sayısı, gelir durumu ve muhtaçlık durumuna bağlı olarak faturalarınızın tamamı yada belli bir kısmı ödenmek suretiyle işlemleriniz gerçekleştirilir.

2022 Doğalgaz Yardımı Başvurusu Hakkında

Doğalgaz yardımı başvurusu ve doğalgaz yardımı sorgulama ile ilgili Büyükşehir belediyelerinin destek açıklaması ile birlikte dar gelirli vatandaşların en çok araştırdığı konuların başında yer almaktadır. Elektrik ve doğalgaza gelen zamlar pek çok kişinin faturalarını ödemesinde ya da zorluk yaşamasına sebep olmaktadır.

İşsiz kalan, gelir kaybı yaşayan ve herhangi bir şekilde sosyal güvencesi bulunmayan kişilere yapılan doğalgaz yardımı ile birlikte, kış aylarında doğalgaz faturasını zorluk çekmeden ödeyebilme olacağına sahip olursunuz. Özellikle çocuklu ailelere yapılan bu yardım çocukların kışın üşememesi adına atılan büyük bir adımdır.

Doğalgaz Yardımına Kimler Başvurabilir

Doğalgaz yardımından yararlanmak için öncelikli olarak herhangi bir sosyal güvencenizin bulunmaması gerekir.

Bunun yanı sıra maddi desteğe ihtiyaç duyan ailelere verilen doğalgaz yardımından yararlanmak isterseniz aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir.

  • Hane halkı gelirinin asgari ücretin 3/1 den az olması gerekmektedir.
  • Engelli, hasta ve bakıma muhtaç kişiler yararlanabilir.
  • Her hangi bir sosyal güvencesini bulunmayan kişiler faydalanabilir.
  • İşsiz kalan ve çalışmayan kişiler yararlanabilir.

 

Eşi vefat etmiş kişiler, öksüz ve yetim kişiler faydalanabilir.

ABB doğalgaz yardımı kömür yardımı alan kişiler hariç herkes başvuruda bulunabilir. Fakat kömür yardımı alıyorsanız bu yardımdan yararlanmanız mümkün değildir.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Havaların soğuması ile beraber kış ayları gelmekte olduğundan, pek çok kişi doğal yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunu araştırmaya yönelmiştir. Özellikle geliri düşük kişilere ısınma yardımı olarak verilen bu yardım sayesinde yüksek gelen faturalarını ödemesine çeşitli olanaklar sağlanarak, yardım gerçekleştirilir.

Artan ev masraflarının yanında yakacak giderlerini düşünen vatandaşlara destek olmak amacıyla planlanan ısınma yardımı almak isteyen kişilerin, yaşadıkları ve resmi ikametgahlarının bulunduğu  yerdeki İl ve İlçe belediyelerine başvuruda bulunabilecekleri gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmaları mümkündür. Doğalgaz yardımı öncelikli olarak, yardım talep eden kişinin şahsi başvurusu ile kabul görmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı ve Belediyeler doğalgaz yardımını faturalarını ödemekte güçlük çeken ya da ödemesini gerçekleştiremeyen muhtaç kişilere bu yardımı gerçekleştirmektedir.

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

Doğalgaz yardımı nasıl alınır sorusu sizin de aklınızın bir köşesinde ise işte cevabı;

Doğalgaz yardımı almak için bulunduğunuz ildeki Belediyelerin Alo 153 beyaz hattını arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Ankara, İzmir ve İstanbul Belediyesi doğalgaz yardımı almak için doğalgaz yardımı formu doldurarak başvuruda bulunmanız halinde işlemleriniz gerçekleştirilecektir.

E-Devlet üzerinden Doğalgaz Yardımı Başvurusu Hakkında;

Doğalgaz yardımı başvurusu ve Doğalgaz yardımı başvuru sorgulama e-devlet üzerinden nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, yanıtı burada. Doğalgaz yardımı belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımlarından yalnızca bir tanesidir. E-Devlet üzerinden ısınma yardımı olarak verilen doğalgaz yardımına başvuruda bulunmak isterseniz ; https://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru linkine tıklamalı ve başvuruda bulunmalısınız. Gerekli inceleme sonrası uygun bulunmanız halinde size yardım sağlanacaktır.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Sorgulaması Hakkında

Doğalgaz yardımı başvuru sorgulama işlemi bulunduğunuz ilin Sosyal yardımlaşma biriminde gerçekleştirebileceğiniz gibi dilerseniz ALO 153 hattını arayarak başvuru sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Eğer doğalgaz yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılıyorsa, yetkili merkezlere giderek ya da arayarak iletişime geçebilir ve başvuru sonucu sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu İletişim Numarası

Doğalgaz yardımı başvurusu telefon numarası ve Doğalgaz yardımı başvuru sorgulama telefon numarası ALO 153 beyaz masası olarak kayıtlara geçmektedir. Bu numarayı arayarak yardım talep ve isteklerinizi iletebilir, başvuruda bulunabilir ve başvuru sonucunuz ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı İçin Nereye Başvurulur

Doğalgaz yardımı için başvurulacak yerlerin başında Belediyenin sosyal yardım masaları veya kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışa Vakıfları gelmektedir. Belediyelerden doğalgaz yardımı almak üzere, ilk olarak internet üzerinden belediyenin resmi sitesine girerek yardım formu doldurarak işlemlerinize başlayabilmeniz mümkündür. Doğalgaz yardımı için sosyal yardım merkezi binalarını ziyaret ederek, şahsen başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu Hakkında

Ankara Büyükşehir Belediyesi başvuru formu bu yardımı almak isteyenlerden tarafından mutlaka doldurulması gereken ilk işlem diyebiliriz. Şahsen belediyelerin sosyal yardımlaşma birimine gitmek suretiyle başvuru formu doldurabileceğiniz üzere, dilerseniz internet üzerinden de başvuru formunu doldurma imkanına sahipsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı başvurusu işleme alındıktan sonra, yardım sayfası geçici olarak kapatılmak durumundadır. Başvuruda bulunmak için https://forms.ankara.bel.tr/dogalgaz adresine tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

askida fatura uygulamasi - Doğalgaz Yardımı Başvurusu ve Sorgulama, Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu Hakkında

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile hizmet veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi her yıl pek çok aileye kömür yardımı ve ısınma yardımı yapması ile bilinir. İBB doğalgaz yardımı yaparak bu konuda öncü belediyelerden biri olarak bilinir. Askıda fatura uygulaması ile binlerce aileye yardımda bulunarak, belediye ayrıca doğalgaz faturası yardımı da yapmak da ve ihtiyaç sahipleri ile bir araya gelmektedir.

Her ay binlerce kişinin faturasını ödemede destek olan askıda fatura yardımında en çok ödenen faturalardan biri askıda fatura ödemesi olarak kayıtlara geçmektedir. Faturalarını ödeme konusunda zorlanan İstanbul il sınırları içinde yaşayan ve dar gelirli muhtaç vatandaşlar başvuruda bulunma konusuna imkana sahiptir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu Hakkında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı almak üzere başvuruda bulunan kişinin bizzat belediyenin sosyal yardımlaşma birime giderek başvuruda bulunabileceği gibi, dilerse internet üzerinden başvuru formunu da doldurarak işlemlerini sürdürebilir. İBB yardım başvurusu için yani askıya fatura bırakmak adına https://askidafatura.ibb.gov.tr/ linkine tıklayabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler ayrıca ısınma yardımı almak için ALO 153 numarasını arayabilir ve hem isteklerini dile getirip hem de bire bir soru sorma fırsatına sahip olabilirler.

5/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Kolay gelsin. Bingöl Belediyesi evde hasta bakım hizmetleri iletişim numarası verebilir misiniz.

  2. Yardım Habercisi teşekkürler. Doğalgaz Yardımı Başvurusu ve Sorgulama, Başvuru Formu konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu