Sosyal Yardımlar

Dul Kadın Maaşı Ne Kadar?

Dul Kadın Maaşı

Dul Kadın Maaşı Ne Kadar?

Ülkemizde eşi vefat eden dul kadınlara ya da dul erkeklere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dul maaşı, vefat eden kişinin geride kalan çocuklarına ise yetim aylığı bağlanıyor. Kişilerin dul maaşı alabilmeleri için vefat eden eşlerinin yasada belirtilen süre için sigorta primlerinin ödenmiş olmaları gerekiyor. Aynı zamanda vefat eden kişi ile geride kalan eş arasında mutlaka resmi nikahın da mevcut olması gerekiyor. Eşinden boşanmış olan kadınlara ise dul maaşı bağlanmıyor. Eşinden boşanmış kadınlar, mahkemeye başvurup kendileri ve velayetlerindeki çocukları için nafaka talep edebiliyorlar.

İçindekiler;

Eşinden Boşanan Kadın Dul Aylığı Alabilir mi?
Boşanmış Kadınlara Maaş Başvurusu
Boşanmış Dul Kadınlar için Yapılan Ayni ya da Nakdi Yardımlar
Belediyeler Tarafından Boşanmış Dul Kadınlar için Yapılan Yardımlar
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Boşanmış Dul Kadınlar için Yapılan Yardımlar
Boşanmış Dul Kadın Maaşı Ne Kadar 2023?
Boşanmış Dul Kadınlara Yardım Başvuru Şartları
Boşanmış Dul Kadınlara Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler
Aile Destek Yardımı Ne Kadar 2023
Çocuk Destek Bileşeni Ne Kadar 2023?
SED Yardımı Ne Kadar 2023?
Boşanmış Dul Maaşı Nasıl Alınır?

 

Eşinden Boşanan Kadın Dul Aylığı Alabilir mi?

 

Dul aylığı; sigortalı bir işte çalışırken vefat eden kişinin geride kalan eşine bağlanıyor. Kadınların yanı sıra erkekler de dul aylığı alabiliyorlar. Ancak boşanma halinde ne kadına ne de erkeğe dul maaşı bağlanmıyor. Bu kişiler, mahkemede eşlerinden nafaka talep edebiliyorlar. Talep edilen nafaka miktarı, eşin aylık kazancına, çocuk sayısına, eşin sigortalı bir işinin ya da düzenli gelirinin bulunup bulunmadığına, eşin boşanma sonrası yoksul duruma düşüp düşmeyeceğine ve talep edilen nafaka türüne göre değişebiliyor. Boşanan kadınlar, iştirak, yoksulluk ya da tedbir nafakası alabiliyorlar. Kısacası eşinden boşanan dul kadınlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dul maaşı bağlanmıyor.

Boşanmış Kadınlara Maaş Başvurusu

    Yukarıda bahsettiğimiz gibi eşinden boşanmış kadınlara hiçbir şekilde dul maaşı bağlanmıyor. Ancak düzenli geliri, sigortalı işi mevcut olmayan, muhtaçlık sınırının altında yaşayan dul kadınlar hem kendileri hem de çocukları için kamu kurumlarına ayni veya nakdi yardım alabilmek için başvurabiliyorlar. Boşanmış dul kadınların ayni ya da nakdi yardım alabilmek için başvurabilecekleri en önemli kamu kurumlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

Belediyeler
Kaymakamlıklar
Valilikler
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
TC Vakıflar Genel Müdürlüğü
Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı

Boşanmış dul kadınlar gerekli başvuru şartlarını taşıyor olmaları halinde yukarıdaki kurumlara başvurup pek çok yardım alabiliyorlar. Belediyelerin yardımlarına başvurmak isteyen dul kadınlar başvuruları için bağlı oldukları belediyeye, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüğüne gidebiliyorlar. Ön başvurular e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. E-devlet üzerinden boşanmış dul kadınlara yönelik belediye yardımlarına başvurmak için hemen https://turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz. Yine e-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ayni veya nakdi yardımlarına başvurulabiliyor. E-devlet üzerinden Bakanlık yardımlarına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklayabilirsiniz.

 

Boşanmış Dul Kadınlar için Yapılan Ayni ya da Nakdi Yardımlar

    Boşanmış dul kadınlar için yapılan en önemli ayni ya da nakdi yardımlar arasında gıda yardımı, erzak yardımı, doğalgaz yardımı, fatura yardımı, giysi yardımı, eşya ve mobilya yardımı vb. yardımlar ilk sıralarda bulunuyor.

 

Belediyeler Tarafından Boşanmış Dul Kadınlar için Yapılan Yardımlar

    Belediyeler tarafından dul kadınlar ve velayetlerindeki çocukları için yapılan en önemli yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

Gıda ve erzak yardımı
Nakdi yardımlar (para yardımı)
Doğalgaz yardımı
Fatura yardımı
Aşevi yardımı
Çocuklar için kırtasiye yardımı
Çocuklar için eğitim ve burs yardımı
Kira desteği
Beyaz eşya ve mobilya yardımı
Odun ve kömür yardımı
Sosyal destek kartı yardımı

Belediye yardımlarına ilişkin bilgi alabilmek için ALO153 Beyaz Masa hattını belediyenizi veya belediyenize bağlı olarak faaliyet gösteren sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerini arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından Boşanmış Dul Kadınlar için Yapılan Yardımlar

    Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından boşanmış kadınlar ve çocukları için yapılan yardımları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

Para yardımı
Aile destek paketi yardımı
Gıda ve erzak yardımı
Odun ve kömür yardımı
Giysi yardımı
Doğalgaz yardımı
Çocuk destek bileşeni yardımı
Elektrik tüketim desteği yardımı
Çocuklar için eğitim burs ve kırtasiye yardımı
Çocuklar için şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı
Çocuklar için SED yardımı
Diğer yardımlar

Yararlanabileceğin yardımlara ilişkin bilgi edinmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını 7/24 arayabilirsiniz.

 

Boşanmış Dul Kadın Maaşı Ne Kadar 2023?

    Boşanmış dul kadınlar, ne yazık ki dul maaşı alamıyorlar. Ancak belediyelere sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına pek çok yardım alabilmek için başvurabiliyorlar. Boşanmış dul kadınlara ; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Aile Destek Paketi yardımına ve Çocuk Destek Bileşeni yardımına başvurup aylık düzenli nakdi yardım alabiliyorlar. Belediyelere sosyal yardımlaşma ve dayanışmavakıflarına da düzenli para yardımı alabilmek için devlet başvurabiliyorlar. Aile Destek Paketi ve Çocuk Destek Bileşeni yardım başvuruları daha önce sizinle paylaştığımız e-devlet başvuru sayfası üzerinden de kolaylıkla yapılabiliyor.

Boşanmış Dul Kadınlara Yardım Başvuru Şartları

    Boşanmış dul kadınların yardım alabilmeleri için bazı başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor. Başvuru şartları başvurulan yardım türüne göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin; şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımına başvuran dul kadınların hanesinde çalışan sigortalı birey bulunmaması ve hane bireylerinin düzenli gelirinin olmaması gerekiyor.Boşanmış dul kadınlara yardım başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün;

TC vatandaşı olmak
Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
Hane bireyleri üzerine kayıtlı herhangi bir gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması
Kendisinden talep edilen belgeleri yardım alınacak kuruma zamanında teslim etmiş olmak

Boşanmış Dul Kadınlara Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

    Boşanmış dul kadınların ilgili kuruma başvuruları esnasında teslim etmeleri gereken bazı belgeler bulunuyor. Bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz;

Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
İkametgah belgesi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Hane bireyleri için TC kimlik kartı fotokopisi
Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
Ev kira sözleşmesi
SGK dan hane bireyleri için alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
Ek belgeler

Kişilerden özel durumlarına ya da hane bireylerinin özel durumlarına göre ek belgeler de istenebiliyor. Örneğin engelli bireyler için 2022 engelli belgesinin teslim edilmesi gerekiyor. Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesini başvuracağınız kurumdan öğrenebilirsiniz.

Aile Destek Yardımı Ne Kadar 2023

    Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının en çok rağbet gören nakdi yardımlarından olan Aile Destek Paketi yardımı kapsamında muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli ailelere aylık düzenli nakdi yardım yapılıyor. Bu yardıma eşinden boşanmış olan dul kadınlar da başvurabiliyorlar. Aile Destek Paketi yardımı kapsamında hane kişi başı aylık net kazancı;

450 TL ve altı olan dul kadınlar; aylık 1250 TL
450 TL ve 911.15 TL ve altı olan dul kadınlar; aylık 1100 TL
15 TL üzeri ve 1372,30 TL ve altı olan dul kadınlar; aylık 950 TL
30 TL üzeri ve 1833,465 TL’den az olan dul kadınlar; aylık 850 TL

Yardım alıyorlar.

Çocuk Destek Bileşeni Ne Kadar 2023?

    Aile destek yardımının bir parçası olan çocuk destek bileşeni yardımı da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor. Dul kadınlar, bu yardım dahilindeçocukları için nakdi yardım alabiliyorlar. Çocuk Destek Bileşeni yardımı dahilinde 1-2 çocuklu dul kadınlar aylık 350 TL, 3 çocuklu dul kadınlar aylık 450 TL, 4 çocuklu dul kadınlar aylık 550 TL, 5 ve üstü çocuklu dul kadınlar ise aylık 650 TL nakdi yardım alabiliyorlar.

SED Yardımı Ne Kadar 2023?

Boşanmış dul kadınlar; muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları halinde çocukları için SED yardımı da alabiliyorlar. SED yardımı dahilinde 2023 yılında;

Okul öncesi çocuklar için aylık 2.059,99 TL
İlköğretim çağındaki çocuklar için aylık 3.090,00 TL
Ortaöğretim çağındaki çocuklar için aylık 3.295,99 TL
Ortaöğretim çağındaki okumayan çocuklar için aylık 2.059,99 TL
Yükseköğretim çağındaki çocuklar için aylık 3.708.00 TL
Sosyal hizmet kuruluşundan ayrılan gençler için aylık 1.648 TL

SED yardımı ödeniyor.

Boşanmış Dul Maaşı Nasıl Alınır?

    Yazımızda da bahsettiğimiz gibi boşanmış dul kadınlar hiçbir şekilde dul maaşı alamıyorlar. Ancak boşanma davasını açtıktan sonra mahkemeden nafaka talep edebiliyorlar. Mahkeme boşanmış dul kadının yoksul duruma düşeceğine kanaat getirmesi halinde genellikle eşin maaşının %25’i oranında nafaka bağlayabiliyor. Örneğin aylık kazancı 16 Bin TL olan eşinden boşanan dul kadına nafaka olarak 4 Bin TL bağlanabiliyor. Bağlanan nafaka miktarı çocuk sayısına boşanmış kadının aylık kazancına, boşanılan eşin maddi durumuna bağlı olarak farklılık gösterebiliyor.

5/5 - (1 vote)

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu