Devlet YardımlarıYardım Haberleri

E-Devlet Çocuk Parası Başvuru PTT Çocuk Parası Sorgulama 2022-2023

Yeni doğum yapmış olan annelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmekte olan çocuk parası sayesinde söz konusu olan annelerin çocuklarının ihtiyaçlarını daha iyi bir şekilde karşılayabilmeleri amaç edinilmektedir. Kendisi veya eşi sigortalı bir işte çalışmakta olan kadınlara yönelik düzenlenerek yapılmakta olan çocuk parası yardımı kapsamında anneler; Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine şahsen giderek başvuruda bulunabilmektedirler.

Başvurular ile ilgili olarak belirtmek isteriz ki, Sosyal Hizmetler Merkezleri aracılığıyla da gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Bununla beraber çocuk parası almak üzere talepte bulunan annelerin birtakım başvuru şartlarını da taşıyor olmaları gerekmektedir.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

Yeni doğum yapmış anneler; 15 Temmuz 2015 tarihinden itibaren doğmuş olan çocukları adına çocuk parasına başvuruda bulunabilmektedirler.

Yardım parasını almak isteyen yeni doğum yapmış olan annelerin yukarıda da belirttiğimiz üzere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Merkezlerine bizzat gitmeleri ve burada söz konusu olan başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. E-devlet üzerinden veya farklı bir platform kullanmak üzere, açıkça belirtmek gerekirse; internet bağlantısı üzerinden çocuk parasına başvurulması maalesef mümkün değildir.

Çocuk parasına başvurmak istemekte olan tüm adayların doğum yardımı başvuru dilekçesi ile ilgili olarak, eksiksiz şekilde doldurarak ve başvuru sırasında yetkili kişilere teslim etmek suretiyle gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

cocuk parasi ptt - E-Devlet Çocuk Parası Başvuru PTT Çocuk Parası Sorgulama 2022-2023

Çocuk Parası Başvuru Şartları Hakkında

Çocuk parası ile ilgili olarak , sadece kendisinin veya eşinin sigortalı işi bulunan anneler adına yatırılıyor olması gerekmektedir.

Başvuru şartları ise şu şekildedir:

 • Annenin ya da  babanın TC vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması gerekmektedir.
 • Doğumun 15 Temmuz 2015 tarihi itibariyle gerçekleşmesi gerekmektedir.
 • Doğumun canlı doğum olarak gerçekleşmesi gerekmektedir.
 • Annenin çocuk parasına doğum tarihi olan günden sonra en fazla 5 yıl içerisinde başvurmuş olması gerekmektedir.
 • Doğumun kimlik paylaşım sistemine kayıt edilmiş olması gerekmektedir.
 • Annenin veya  eşinin bebeğinin doğum tarihinden önce olan en az 120 gün adına sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartların hepsini aynanda taşıyan doğum yapmış ihtiyaç sahibi anneler; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çocuk parasına başvuruda bulunabilmektedirler.

Çocuk parası, başvurusu kabul edilmekte olan ihtiyaç sahibi annelerin PTT hesaplarına yatırılarak süreç devam etmektedir. Bu sebeple de başvuruların şahsen anne tarafından yapılması gerektiğini belirtmek isteriz. Annenin başvuramayacak kadar durumda olması durumunda ise başvurular, baba tarafından da yapılabilmek üzere düzenlenmektedir.

2022 -2023 Yılına Dair Çocuk Parası Ne Kadardır?

2022 yılı için düzenlenen yeni doğum yapan anneler kapsamında yatırılmakta olan çocuk parası miktarı, annenin kaçıncı doğumunu yaptığı ile ilgili olarak da değişiklik gösterebilmektedir.

İlk çocuk adına 300 TL, ikinci çocuk adına 400 TL, üçüncü ve daha fazla sayıdaki çocuk adına 600 TL ödeme yapılması söz konusudur. Çoğul gebelikler kapsamında ise annenin ikiz, üçüz veya dördüz doğurması halinde ise yapılmakta olan yardım miktarı, artış göstermektedir. Söz konusu olan çoğul gebelikler kapsamında doğum yapan anneye ilk çocuğu adına 300TL, ikinci çocuğu adına 400TL, üçüncü ve daha fazla sayıdaki çocuğu için de 600 TL ödeme yapılması bilinmektedir. Mesela, üçüz çocuk doğurmakta olan anne, toplam olarak 1300 TL, dördüz doğuran anne ise 1900 TL çocuk parası almaktadır. Söz konusu olan çocuk parası, kendisi veya eşi sigortalı çalışan anneler için ödenmesi söz konusu olan yardımlar arasındadır.

Kamu işçileri ile ilgili olarak da, çalıştıkları kurum kapsamında doğum parası almaktadırlar. Fakat çalıştığı kamu kurumundan almış olduğu çocuk parası, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmakta olan çocuk yardım parasından az bulunan kişiler, aradaki fark adına Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Merkezlerine başvuruda bulunabilmektedirler.

Çocuk Parası Başvurusu için Gerekli Evraklar Hakkında

Çocuk parası yardımına başvuruda bulunan kişilerin başvuru sırasında bazı belgeler teslim etmeleri söz konusudur.

 • Anneye ve bebeğine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi talep edilmektedir.
 • Doğum raporu talep edilmektedir.
 • Doğum belgesi talep edilmektedir.
 • Başvuru dilekçesi talep edilmektedir.
 • Başvurunun yapılabilmesi adına doğumun KPS kapsamında, kimlik paylaşım sistemine de kayıt edilmesi gerektiğini belirtmek isteriz.

Çocuk Parası Nereye Yatmaktadır ?

Söz konusu olan çocuk yardım parası, annenin PTT hesabına yatırılmaktadır. Anneler, TC kimlik kartları sayesinde ikametgahlarının bulunduğu bölgedeki PTT şubelerinden birine gitmek suretiyle, çocuk parasını çekebilmektedirler.

Bu yardım parasının ise, anne dışında hiç kimse tarafından çekilmesi mümkün olmamaktadır.

cocuk yardimi parasi nedir nasil basvurulur 2019 cocuk yardim parasi basvuru sartlari 1280x720 1 - E-Devlet Çocuk Parası Başvuru PTT Çocuk Parası Sorgulama 2022-2023

E- Devlet PTT Çocuk Parası Sorgulaması Hakkında

Çocuk parası ile ilgili başvurunuzun kabul edilip edilmediğine dair ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarından herhangi birini arayarak, detaylı bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür.

Mevcut ve aktif olan İkametgahınızın bulunduğu bölgedeki PTT şubesine gitmek suretiyle de burada çalışmakta olan kişiden paranın hesabınıza yatıp yatmadığını öğrenebilmeniz mümkündür.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenmektedir ?

Anneler, çocukları 5 yaşını doldurduklarındaki zamana dek çocuk parasına başvuruda bulunabilmektedirler. Ancak doğumun 15 Temmuz 2015 tarihi itibariyle gerçekleşmiş olması gerektiği notunu buraya düşmüş olalım.

Çocuk, 5 yaşını tamamladığı takdirde, 6 yaşından gün aldığı vakitte yatırılmakta olan çocuk parası kesintiye uğramaktadır.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatmaktadır ?

Çocuk yardım parası kapsamında, başvurusu kabul edilmekte olan annelerin PTT hesaplarına başvurulmakta olan aydan sonraki ayın 25’ine kadar yatırıldığını belirtmek isteriz.

Mesela, Haziran’ın 15’inde çocuk parasına başvurmakta olan kişinin şahsi hesabına Temmuz ayının 25. gününe kadar yatırılmış olması söz konusudur.

PTT Çocuk Parası Sorgulaması Hakkında

Çocuk parası başvurusu kabul edilen anneler, bireysel olan PTT hesaplarına dair yardım parasının yatırılıp yatırılmadığı ile ilgili olarak  e-devlet üzerinden de sorgulama gerçekleştirebilmektedirler.

Sorgulama kapsamında PTT şubesine gitmek suretiyle, hesaplarına yatmakta olan parayı çekebilmeleri mümkündür.

İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar, söz konusu olan kurumlar tarafından bireysel PTT hesaplarına yatırılması ile bilinen tüm kurum ödemeleri kapsamında ve yardım paraları dahilinde olan tüm ödemeleri de e-devlet üzerinden görüntüleyebilmektedirler.

PTT Çocuk Parası Sorgulama Telefon Numarası

PTT Çocuk parası sorgulama telefon numarası nedir sorusuna cevap vermek gerekirse PTT Çocuk parası sorgulama için ALO 144 numarasını arayarak çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca PTT çocuk parasının adınıza yatıp yatmadığını PTT çağrı merkezi numarası olan 444 1 788  arayabilirsiniz.

PTT Çocuk Parası Ödeme Aşamasında Ne Demektir?

PTT çocuk parası ödemesi kapsamında,  ne demek olduğuna dair kafanızda oluşan sorusuna cevap vermek amacıyla, e-devlet üzerinden söz konusu çocuk parası sorguladığınız çocuk parası ödemesi aşamasında demek olduğunu ve ödemenizin onaylandığı hatta söz konusu olan yardımı, en geç olarak 45 gün içerisinde PTT şubelerinden çekebileceğiniz anlamına geldiğini belirtmek isteriz.

Sizler de çocuk parası alıyor durumda iseniz veya almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili olarak her türlü soru ve merak ettikleriniz kapsamında e devlet üzerinden de , yukarıda belirtmiş olduğumuz numaralar üzerinden de iletişim sağlayarak konu ile ilgili detaylı bilgi sahib olabilirsiniz.

4.7/5 - (3 votes)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu