E-DevletYardım Haberleri
Trend

E-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu 2022 – 2023 Nasıl Alınır ?

E- Devlet Kömür Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır?

Yaklaşmakta olan kış aylarında mağduriyetlerini karşılamak amacı ile muhtaç ailelere verilmekte olan Kömür yardımı ile ilgili olarak Belediye, Kaymakamlık ve Valiliklere bağlı olması ile bilinen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılması durumunda alınması söz konusudur.
Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılmaktadır?

Kömür yardımı başvurusu yapılacak kurum ve kuruluşlar nelerdir ?

 • SYDV’ler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kömür yardımında bulunmaktadır.
 • Aile Bakanlığı E-Devlet üzerinden kömür yardımında bulunmaktadır.
 • STK’lar Sivil Toplum Kuruluşlarına kömür yardımında bulunmaktadır.
 • Valilikler kömür yardımında bulunmaktadır.
 • Kaymakamlıklar kömür yardımında bulunmaktadır.
 • Belediyelerin başvuru birimlerine giderek kömür yardım müracaatı yapılması söz konusudur.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç ailelere yapılmakta olan bir yardımda kömür yardımı olarak bilinmektedir. Kömür yardımı başvurusu ile ilgili olarak ise, Sosyal Yardımlaşma Vakfına, Belediye Başkanlıklarına ve Vakıflara şahsen giderek yapılması söz konusudur.

Kömür desteğine başvuruda bulunmak amacı ile aşağıdaki adımlar tamamlanarak süreç işlemektedir ;
Öncelikle bağlı bulunduğunuz SYD Vakıfta aktif bir yardım dosyası açtırmanız gerekmektedir.

Dosyanız yok ise Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurmalsınız.

Kömür yardım başvuru talebiniz ile ilgili olarak ise, ilk olarak başvuru dilekçesi hazırlamanız gerektiğini belirtmek isteriz.

Dilekçenizi yukarıda belirtmekte olduğumuz kurumlardan kimlik bilgilerinizi vererek alabilir ve doldurabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Farklı bir seçenek ise kurumlarda bulunmakta olan dosyalarınız var ise incelenerek tekrar başvuru yapımına gerek duyulmadan işleminizi yapabilme durumunuzdur.

Ayrıca bunun yanı sıra, Kış Boyunca ihtiyaç sahiplerine sağlanmakta olan olan Kömür Yardımı başvurularınızla ilgili olarak e–devlet kapısından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ”Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” sayfası üzerinden de online olarak başvuru yapabilme durumunuz söz konusudur. Farklı bir yol olarak Belediyelerin e-devlet başvuru ekranından yapılması mümkündür.

E- Devlet Üzerinden Kömür Yardımı Hakkında

Yakacak Kömür yardımı Kış Desteği Başvuruları başlamaktadır. Başvurular ile ilgili olarak e-devlet üzerinden “ONLİNE BAŞVURU” kısmından ihtiyaç ve taleplerinizi açıklamanız kapsamında “YAKACAK KÖMÜR YARDIMI” olarak talebinizi doldurarak başvurunuzu oluşturmanız dahilinde başvurunuz alınmaktadır. Aksi halde Başvurularınız İşleme alınma durumu söz konusu değildir.

E-devlet yakacak yardımına başvurma ile ilgili olarak öncelikle belirtmek isteriz ki https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklamanız söz konusudur. Ardından da Yeni Başvuru menüsünden Uygulamaya Git seçeneğine tıkladıktan sonra başvuru formunda başvuracağınız yardım türünü ihtiyaç ve taleplerinizi aşağıdaki görsel deki gibi açıklamalı yazmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz. E-devlet üzerinden Bakanlık tarafından sağlanmakta olan Sosyal yardımlara e-devlet üzerinden bu şekilde başvuruda bulunabilmeniz mümkündür.

Başvurunuza ilişkin iş ve işlemler kayıtlı resmi ikamet adresinizin bulunduğu İl/İlçede bulunan 3294 Sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda faaliyetlerini yürütmekte olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yerine getirilmesi söz konusudur. Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilmektedir.

e devlet komur yardimi basvurusu 2022 2023 - E-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu 2022 - 2023 Nasıl Alınır ?

Kömür Yardımı Başvuru Şartları

Kömür yardımı başvuru şartlarından bahsedecek olursak:

 • Hanede Sosyal güvencesi bulunmakta olan bireylerin olmaması gerekmektedir.(BAĞ-KUR ve SSK)
 • Bunun nedeni ise, sigortalı kişilere yakacak yardımı yapılmaması olarak belirtilmektedir.
 • Aktif vergi kaydı bulunmaması gerekmektedir.
 • Nüfus dairesinde kayıtlı olan adres ile ikametgah ettiğiniz adresin aynı olması gerekir. Aksi takdirde farklı bir adrese gidebilme durumu söz konusudur.
 • Ekonomik olarak yardıma muhtaç olan vatandaşların muhtarlıktan alınan Yoksulluk Belgesinin olması gerekir.
 • Fakirlik belgesi alabilmek adına hane başına düşen gelirin 1.833 TL‘den daha az olması gerekmektedir.
 • Yardıma başvuran kişilerin daha önce Sosyal Yardım Vakıflarına başvuru oluşturmuş olmamış ve dosyası olmaması şartı bulunmaktadır.
 • Muhtaçlık durumu, Sosyal yardımlaşma vakıflarına yapılmakta olan başvuru ile yetkili kişilerin, muhtarlık tarafından tespiti yapılması gerekmektedir.

Bu şartları taşımakta olan her vatandaş kömür yardımını alabilmektedir.

Şunu da belirtmek isteriz ki bilmelisiniz ki son 1 yıl içerisinde vakıftan ve sosyal kurumlardan evinize inceleme geldi ise tekrar başvuru yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Gelen inceleme ekibi sizin adınıza kömür yardımınızı yazacak ve sisteme alacaktır.

E-devlet yardımına Başvuran kişi ile ilgili olarak aşağıdaki durumlar söz konusu ise değerlendirmeye alınmayacaktır :

 • Adresinin yurtdışı olması durumunda
 • Adres gizliliği kararının olması durumunda
 • 18 yaşından küçük olması durumunda
 • T.C. Vatandaşlığının olmaması durumunda
 • Son 15 gün içerisinde hanenizden herhangi bir Sosyal Yardım Başvurusu bulunması durumlarında.

komur yardimi alma - E-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu 2022 - 2023 Nasıl Alınır ?

Sigortalılara Kömür Yardımı Yapılır mı?

Muhtaç Ailelere ısınma amacı ile çeşitli kömür yardımı ülkemizde her il ve ilçede dağıtımlar yapılarak gerçekleştirilmek üzere planlanmaktadır. Başvuru sahibinin sigortalı olması gelir durumuna bağlı olarak herhangi bir durum teşkil etmez. Kişi sigortalı olarak çalışmasına rağmen aile yardıma muhtaç durumda ise ilgili kurumunda değerlendirmesi sonucunda kömür yardımı yapılabilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Dağıtımı yapılacak olan toplam kömür miktarı, il ve ilçe bazında tespit edilmek üzere aile başı kömür miktarları ve yardımlarından yararlanması söz konusu olan muhtaç aile sayıları, geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları, iklim koşulları ve kömürün ısıl değerleri dikkate alınmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenerek dağıtımı sağlanmaktadır.

Kömür teslimatları ise ailelerin ihtiyaçlarına nispeten yapılmak üzere, ısınma ihtiyacının karşılanması dışında kullanılmayacağını da belirtmek isteriz. Bu karar kapsamında 2022 yılında vakıflara ve vakıflar tarafından belirlenmekte olan ailelere doğrudan olarak belirlenen kurallara göre kömür sevkiyatı yapılması söz konusudur.

Haberin Videosunu İzle

4.7/5 - (3 votes)

Yarım Haberleri Yazarı

E-Devlet yardımları, öğrenci bursları 2023 yardım yapan kurum ve kuruluş haberleri paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu