Devlet YardımlarıÖğrenci Yardımları
Trend

Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2022-2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar adına yapılan en önemli sosyal yardımlardan birisi olarak değerlendiren elektrik yardımı ile ihtiyaç sahiplerinin aylık elektrik faturalarını indirimli olarak ödeyebilmeleri mümkün bir hale gelmektedir.

Temel ihtiyaçlarını karşılamak konusunda zorluk çeken, elektrik faturasını ödeme konusunda ise  güçlüğe düşen kişiler adına gerçekleştirilen elektrik desteğinden muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda kalan ihtiyaç sahibi kişiler yararlanabilmektedirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda bulunan, kronik hastalar adına düzenlenen ve  yapılan elektrik yardımı sayesinde kronik hastalara aylık 200 TL’ye tutarına kadar faturalarında indirim sağlanması söz konusudur.

Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı bulunan ihtiyaç sahipleri, otomatik olarak sayılan herhangi bir başvuru yapmalarına gerek duyulmadan elektrik tüketim desteğinden faydalanabilmektedirler.

Daha önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından herhangi bir yardım almamış ve vakıf kaydı bulunmayan kişilerin ise elektrik tüketim desteğine başvurabilmeleri açısından ikametgahlarının bulunduğu mevcut yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ve burada sosyal yardım hane kayıt talep formu doldurmaları talep edilmektedir. Bu konuda bilginiz olsun.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, elektrik yardımı alıp alamayacakları konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmak adına istedikleri zaman ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabilmektedirler. Mevcutta kayıtlı ikametgahınızın bulunduğu yerde bulunan vakfa ait telefon numarasını aramak suretiyle de elektrik yardımına dair bilgi almanız mümkündür.

Elektrik Tüketim Desteği Başvuru Sorgulaması 

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı bulunan ve çeşitli vakıflardan gıda ve erzak yardımı gibi yardımlar almakta olanlar, elektrik yardımı alıp alamayacaklarını da öğrenmek istedikleri durumlarda mevcut elektrik faturaları ile beraber PTT şubelerinden birine gidebilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirler.

İhtiyaç sahiplerine yönelik elektrik tüketim desteği yardımı PTT aracılığıyla yapılması söz konusu olduğundan, bu yardımdan faydalanmak üzere ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik faturaları ve TC kimlik kartları ile beraber kendilerine en yakın PTT şubesine gitmeleri gerekmektedir. Bu durumda vatandaşlar, PTT şubelerinden de başvurularının kabul edilip edilmediğini öğrenebilir durumdadırlar.

e devlet elektrik yardimi basvuru 1 - Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2022-2023

E-Devletten Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

Vatandaşlar, e-devlet üzerinden veya internetten elektrik yardımına başvurup, başvuramayacaklarına dair merak içerisindeler. Elektrik yardımı başvurusu e-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Elektrik yardımı almak üzere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından düzenli olarak yardım alıyor olmanız yeterli sayılmaktadır.

Elektik Yardımı Başvurusu Formu Doldurma Hakkında

Elektrik desteği yardımı almak üzere elektrik yardımı başvuru formu doldurmanız gerekli sayılmaktadır. Elektrik yardımı başvuru formu doldurulmasının ardından, gerekli inceleme yapılmasından sonra yardım talebinizi onaylandığınız takdirde, elektrik desteği yardımı almaya başlamaktasınız. Elektrik yardımı başvurusu formu içinse PTT şubelerine bizzat giderek doldurmanız gerekmektedir. Kimlik ve son aya ait elektrik faturası ile PTT şubelerinden dolduracağınız form yeterli sayılmaktadır.

Elektrik Tüketim Desteği Yardım almak üzere başvuru formu doldurmanızın ardından, ihtiyaç sahibinin kimliği ve elektrik faturası ile PTT şubelerine girerek yardımdan yararlanabilmesi söz konusudur.

2022 Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımı başvuru yapmak üzere geçerli kimlik belgesi ve mevcut mesken elektrik faturası ile  birlikte PTT şubelerine gitmeleri yeterli görülmektedir. Elektrik Tüketim Desteğinden faydalanmak adına ihtiyaç sahibi vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına ya da  başka herhangi bir kuruma başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından düzenli olarak yardım alan kişiler otomatik olarak elektrik yardım desteğinden yararlanabilme gibi bir olanağa sahiptirler.

Elektrik yardımı başvurusu ile ilgili olarak,  e-devlet üzerinden yapılmadığını belirtmek isteriz.  Eğer sizler de bu yardımdan yararlanmak istiyorsanız kimliğiniz ile birlikte PTT şubesine gitmeniz yeterli sayılmaktadır. Elektik yardımı başvuru yapmak istiyorsanız  mutlaka kimliğiniz ile birlikte PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir.

Elektrik Desteği Yardımı Ne Zaman Yatmaktadır ?

Söz konusu elektrik desteği yardımı, ihtiyaç sahiplerinin mevcut  faturalarında indirim şeklinde yapılmaktadır. Bu durumda söz konusu olan ihtiyaç sahibi kişiye nakit para olarak ödemesi yapılamamaktadır. Bu sebeple de ihtiyaç sahibi olan kişinin PTT hesabına veya farklı bir banka hesabına yatırılması söz konusu değildir.

Durumu olmayan vatandaşların, elektrik faturaları kendilerine teslim edilmesinin ardından PTT şubesine giderek, indirimli fiyatlardan yararlanabilmeleri mümkündür.

elektrik yardimi fatura destegi basvurusu 1 1024x576 - Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2022-2023

2022 Yılı Elektrik Yardımı Ne Kadar?

2022 yılında da geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere, kişiye yapılacak olan elektrik yardımı miktarı; ailedeki kişi sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

1-2 kişilik aileler adına ise aylık 75 KW, 2-3 kişilik aileler adına aylık 100 KW, 3-4 kişilik haneler adına aylık 125 KW, 5 ve üstü sayıda kişilik aileler adına aylık 150 KW elektrik indirim yardımı yapılması söz konusudur.

Elektrik Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir? 

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere elektrik yardımı, yalnızca gerçek anlamda ihtiyaç sahiplerine olarak muhtaç ve işsizlere yapılmaktadır.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, herhangi bir başvuru söz konusu olmaksızın PTT şubelerine giderek, faturalarını ödemek istediklerinde bu indirimden faydalanabilmeleri konusunda özgürdürler. Fakat, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı bulunmayan kişilerin ilk olarak vakfa kayıt olmaları gerekmektedir.

Kayıt sırasında kişiden talep edilmekte olan belgeler ise ;

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi istenmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği istenmektedir.
 • İkametgah belgesi istenmektedir.
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi istenmektedir.
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi istenmektedir.
 • Dul kadınlar için eşlerine dair ölüm belgesi istenmektedir.
 • Engelli vatandaşlar için 2022 engelli raporu istenmektedir.
 • Kronik hastalar için tam teşeküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu istenmektedir.
 • Afetzede vatandaşlar için bilirkişi raporu istenmektedir.
 • Mal beyanına dair belgeler istenmektedir.

Talep edilen belgeler, kişinin özel durumuna göre de değişkenlik gösterebilme özelliğine sahiptir.

Elektrik Yardımı Kimlere Verilmektedir ?

Elektrik yardımından muhtaçlık sınırının altında yaşamakta olan, dar gelirli ve yoksul vatandaşlar olarak bilinen, hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünü aşması söz konusu olmayan vatandaşlar yararlanabilmektedirler.

Eşi vefat etmiş ve geliri bulunmayan dul kadınlar, engelliler, kronik hastalar, düşkünler, kimsesizler, 65 yaş ve üstü gelirsiz yaşlılar, afetzedeler  ile birlikte kısaca ifade etmek gerekirse, toplumun muhtaç kesimi; elektrik yardımı alabilme konusu belli bir hakka sahiptir.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Yardımından Kimler Yararlanabilmektedir ?

Hayatını cihaza bağlı olarak devam ettirmek durumunda kalan kronik hastalar; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına elektrik tüketim desteği almak üzere başvuruda bulunabiliyorlar.

Söz konusu kişilerin yardım alabilmeleri adına, kronik hasta olduklarını tam teşekküllü bir hastaneden almakla mükellef oldukları sağlık kurulu raporu ile kanıtlamaları, dolayısıyla sağlık kurulu raporunu vakfa teslim etmeleri gerekmektedir. Kronik hastalar adına yapılan aylık elektrik yardımı ise; kullanılan cihazın özelliği baz alınarak aylık en fazla 200 TL olacak şekilde gerçekleştirilmektedir.

Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

Elektrik yardımı almak üzere talep de bulunan hastaların ikametgahlarının bulunduğu yerde konumlandırılan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekmektedir. Kendisi evden çıkamayacak durumda bulunan hastaların başvuruları, vasileri veya velileri tarafından gerçekleştirilebilir durumdadır.

Hastanın vasisinin ya da  velisinin olmaması durumunda, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından görevlendirilmekte olan personel, kronik hastanın evinde başvuruyu almaktadır.

5/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Merhaba ismim SÜLEYMAN Elektrik Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 2022-2023 konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Van merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu