Sosyal Yardımlar

Elektrik Yardımı

Doğal Gaz Yardımı

Elektrik ve Doğal Gaz Yardımı Hakkında Bilmedikleriniz

Doğal gaz desteği özellikle yaklaşan kış aylarından ötürü insanların özellikle ilgi konusu olmaktadır.
Bu konu ile ilgili olarak Recep Tayyip Erdoğan şu şekilde bir açıklamada bulundu : ‘ Biz sosyal destekleri sadece yoksullara değil hak ve ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza verildiği anlayışla sistemi sürekli geliştiriyoruz. Bu kapsamda doğalgaz tüketim desteğidir. Şubat ayından itibaren başvuruları alınmaya başlayan bu desteğin ilk ödemelerini 311 bin haneye yapmıştık. Yeni başvuru döneminde ev sahipliği yanında kiracıları da doğalgaz desteğine aldık. Hane bayşı 900 lira ile 2 bin 50 tl ‘dir olarak beklenen gelişmeleri duyurdu.
Doğalgaz Yardımı Başvuru Süreci
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kararınca, hayata geçirilmekte olan “Doğalgaz Tüketim Desteği” programı dahilinde olan hanelerin faydalanabilmesinden ötürü, başvuru sahibinin söz konusu olan şu şartları taşıması beklenmektedir :
• Türk vatandaşı olması istenir.
• E-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması talep edilir.
• Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması gerekmektedir.
• İkamet adresi dahilinde ön ödemeli veya faturalı sayaca bağlı olarak bulunan bir doğal gaz aboneliği bulunması beklenir.
• Ödenecek olan faturasının mesken abone grubuna ait olması gerekmektedir.
Hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmiş olması gerekmektedir.

 

Doğalgaz Yardımı Ödemeleri Nereden Yapılabilir ?
Doğalgaz ödemeleri ile ilgili olarak nasıl yapılacağı hakkında, ödemenin söz konusu olan hak sahibinin PTT kartına yatırılacağını bildirilmektedir. Başvuru sonucu hak sahibi durumuna uygun olan kişiler PTT’ye doğalgaz faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilme olanağına sahip olabilmektedirler.
Elektrik Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Herhangi bir kurum ile ilgili olarak, başvuru yapılması konusunda gerek olmaması ile beraber, hak sahiplerinin Kimlik Kartı ve elektrik faturasını yanında bulundurarak, PTT şubesine gitmesi yeterli olabilmektedir.
Düzenli olarak sosyal yardım/2022 sayılı yasa kapsamı dahilinde olan aylık almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam etmekte olan söz konusu hanelerin sistem üzerinde aylık kontrolü yapılmasının ardından ödemeler hazırlanmakta ve süreç bu şekilde işlemektedir.

Ödemeler Ne Zaman Yapılmaktadır ?
Ödemeler ile ilgili olarak, aylık yapılmasının yanı sıra, ETD programı kapsamında aşağıdaki gibi süreç devam eder;
1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık 75 kilovatsaat
3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilovatsaat
4 kişilik muhtaç hanelere aylık 125 kilovatsaat
5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık 150 kilovatsaat karşılığı tutar kadar aylık destek verilmesi söz konusudur.

Herhangi bir kuruma başvuru yapılması ile ilgili olarak hiç gerek olmaması ile birlikte; hak sahiplerinin Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterli sayılmaktadır.

Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanabilmektedir?
SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş olan ve Muhtaç, Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK), Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY), Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ), Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY), Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı)ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler faydalandırılmak üzere destek sağlanması söz konusu olmaktadır.
Hep Destek Tam Destek
Türkiye Aile Desteği’nden yararlanmakta olan haneler ile ilgili olarak Devlet, Elektrik Tüketim Desteği’nden de yararlandıracaklarını duyurdu. Yanık, “1-2 kişilik haneler kapsamında 75 kilovatsaat yani 108 TL, 3 kişilik haneler kapsamında 100 kilovatsaat yani 144 TL, 4 kişilik haneler kapsamında 25 kilovatsaat yani 180 TL ve 5 ve üzeri nüfus sayısına sahip haneler ile ilgili olarak 50 kilovatsaat yani 216 TL karşılığı elektrik tüketim desteği sağlayacağız” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Söz konusu olan destek ile ilgili olarak vatandaşlarımızın başvurusu sırasında varolan hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekmektedir.
2022 yılı kış dönemi kapsamında başvuruları Eylül’ün ilk haftası itibariyle e-Devlet üzerinden yeniden almaya başladıklarını duyuran Yanık, yeni başvuru döneminde kiracı olması ile bilinen sosyal yardım faydalanıcısı vatandaşlara da doğalgaz desteklerinden faydalanma imkanı sundukları konusunda açıklamada bulundu.

Oy Verin !

Yarım Haberleri Yazarı

E-Devlet yardımları, öğrenci bursları 2023 yardım yapan kurum ve kuruluş haberleri paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu