Öğrenci YardımlarıSosyal YardımlarYardım Haberleri

Engelli Kimlik Kartı Alma ve Başvuru Belgeleri 2022-2023

En az %40 engel oranına sahip olması ile bilinen kişilerin alabilecekleri engelli kimlik kartı ile ilgili olarak; kart sahiplerinin yaşamlarını ciddi oranda kolaylaştırmanın yanında, hayat kalitelerini de yükseltmesi ile bilinmektedir. 2022 yılına ait engelli raporuna sahip olması ile bilinen vatandaşlar; engelli kimlik kartları neticesinde pek çok avantajdan da faydalanabilmektedirler.

İhtiyaç sahibi kişilerin engelli maaşı alabilmeleri konusunda olanak tanımakta olan engelli kimlik kartı ile ilgili olarak; vatandaşlara Aile, ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verildiğini belirtmek isteriz.

Engelli Kimlik Karti Basvurusu nasil yapilir - Engelli Kimlik Kartı Alma ve Başvuru Belgeleri 2022-2023

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

Engelli kartına başvurmayı amaçlayan ihtiyaç sahibi vatandaşların Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine şahsen gitmeleri ve burada başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Söz konusu olan vatandaşlar, ön başvuru işlemleri ile ilgili olarak e-devlet kanalı üzerinden de kolaylıkla gerçekleştirebilmektedirler.

E-Devletten Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınmaktadır ?

İnternet üzerinden engelli kimlik kartı nasıl çıkar ve E-Devletten kimlik kartı başvurusu nasıl yapılmaktadır konusunda,  cevap vermek niteliğinde düşünecek olursanız, e-devlet üzerinden engelli kimlik kartı almanız mümkündür.

E-Devletten engelli kimlik kartına başvuruda bulunmak üzere:

 • E-Devlet uygulamasına telefondan veya uygulama üzerinden turkiye.gov.tr adresine giriş yapın
 • E-Devlet uygulaması üzerinden  T.C. Kimlik numaranızı ve şifrenizi girin
 • Giriş yapmanızın ardından ise uygulama sizi ana sayfaya yönlendirecek
 • Ana sayfada bulunan E-Hizmetler linkine tıklayın ve ardından da Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı sayfasına giriş yapın
 • Dilerseniz ana sayfada bulunmakta olan arama kısmına direk Engelli Raporu yazarak işleminize devam edebilirsiniz.
 • Engelli raporu başvurusu ile ilgili olan sayfasında sizi başvuru linkine yönlendirecek
 • Engelli raporu ve engelli kimlik kartı başvurusu adına, sağlık kurulundan raporu %40 ve üzeri oranda engelli bulunursa engelli kişinin engelli kartına başvuru kabul edilmektedir.
 • Başvuru sonrasında sizin belirlediğiniz adrese engelli kimlik kartınız posta ile teslim edilecek olup, süreç bu şekilde ilerlemektedir.

Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzeri engelli olduğunu belgelemekte  ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerince verilmekte olan Engelli Kimlik Kartı almak üzerine başvuruda bulunabilme olanağına sahiptir.

engelli kimlik karti nasil alinir yardimbasvuru 1 - Engelli Kimlik Kartı Alma ve Başvuru Belgeleri 2022-2023

Engelli Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir? 

Engelli kartına başvurmakta olan tüm vatandaşların engelli olduklarını kanıtlamaları ile birlikte birtakım belgeleri Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir.

Başvuru sırasında kişiden talep edilmekte olan bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz :

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi talep edilmektedir.
 • Engelli kartı başvuru dilekçesi ya da formu talep edilmektedir.
 • Kişinin engel oranı kapsamında en az %40 olduğunu göstermekte olan ve tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken engelli raporunun aslı ve onaylı örneği(2022 sağlık kurulu raporu) talep edilmektedir.
 • 2 adet vesikalık fotoğraf talep edilmektedir.

İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar, yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler ile birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine gitmek suretiyle, başvurularını gerçekleştirebilmektedirler.

E-devlet üzerinden ön başvurusunu gerçekleştirilmekte olan ve randevu alan kişilerin de randevu tarihi kapsamında yukarıda bulunan belgelerle beraber il müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Bu durumda e-devlet üzerinden engelli kartına başvurmak tek başına yeterli olmamaktadır. Kişinin daha sonra il müdürlüklerine şahsen başvurması gerekmektedir.

Mevcut engelli kartını kaybettiği gerekçesi ile engelli kimlik kartına başvurmakta olan vatandaşların ise başvuru sırasında kayıp kart dilekçesi doldurmaları gerekmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Başvuru Dilekçesi Nasıl Alınır ? 

Vatandaşların Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerinde mutlaka doldurmaları gerekmekte olan başvuru dilekçesi veya formunda kişiye kişisel bilgilerine ve engel oranına dair bazı sorular yöneltilmektedir.

İhtiyaç sahibi kişinin engelli kartı çıkarabilmesi adına formda bulunan mevcut sorulara doğru yanıt vermesi gerekmektedir. Aynı zamanda da söz konusu kişinin formda güncel iletişim bilgilerini paylaşmayı da ihmal etmemesi gerekmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Başvuru Sorgulaması 

Engelli kartı başvurunuz ile ilgili olarak, kabul edilip edilmediği ile ilgili öğrenmek üzere ALO183 veya ALO144 Sosyal destek hatlarından birini arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Alternatif olarak ise e-devlet başvuru sayfası üzerinden de başvurunuzun son durumunu takip edebilmeniz mümkündür.

Başvuruda bulunduğunuz, Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğüne ait olan telefon numarasını aramak suretiyle de başvuru sonucunuzu öğrenebilmeniz olasıdır.

Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınmaktadır?

Engelli kimlik kartınızı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine başvurmak suretiyle, başvurunuz onaylandığı takdirde alabilmeniz mümkündür. Engelli kişiler engel durumunu göstermekte olan belge ile birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne şahsen gerekli evrak ve belgeler ile birlikte başvuruda bulunmaları halinde almaları mümkün olmaktadır.

Engelli Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkmaktadır ?

Engelli kimlik kartı ile ilgili, başvuru tarihinden itibaren ortalama olarak 7 gün içerisinde çıkarılması söz konusudur. Ardından kişinin başvuru dilekçesinde belirttiği üzere mevcut ve aktif ikametgah adresine posta yoluyla iletilmesi söz konusudur. Bazen de başvurulardaki yoğunluk durumu ile ilgili olarak, bu süre daha da uzun olabilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Kaç Yıl Geçerlidir ?

Engelli kimlik kartlarının geçerlilik süresi ile ilgili, kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiğini belirtmek isteriz. Bu aşamada ise, sağlık kurulu raporunun kaç yıl üzerine verildiği belirleyici olmaktadır.

Kimlik kartı ile ilgili olarak; kaybedilmesi, çalınması, üzerindeki bilgilerin okunamaz hale gelecek şekilde yıpranması durumlarında ise vatandaşların vakit kaybetmeden yenileme işlemini gerçekleştirmeleri kapsamında, kartlarını kullanabilmeleri ve kartlarının avantajlarından faydalanabilmeleri aşamasında son derece önem arz etmektedir.

Yenileme sırasında da vatandaşların ilk kart başvurularında teslim etmiş oldukları belgeleri Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir. Bu durumda yenileme işlemi içinde ilk başvuru işlemi gibi yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi kişinin kullandığı engelli kimlik kartı, kartın geçerlilik süresinin dolması, kişinin vefat etmesi, engel oranının %40 altına düşmesi gibi durumlarda da geçerliliğini kaybetmektedir. Bu detay bilgiyi de sizlerle paylaşmış olalım. Bunun dışında ise, kişinin sonradan kart alabilmek üzere, sahte belge teslim ettiğinin veya başvuru formunda yanlış beyanda bulunduğunun fark edilmesi durumunda da kart, direk olarak iptal edilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Ücretli midir ?

Engelli kartı çıkarmak isteyen vatandaşlardan hiçbir şekilde ücret talep edilmesi söz konusu değildir. Bu kartlar, tamamen ücretsiz bir şekilde çıkartılabilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Başvuru Formu Nereden Alınmaktadır ?

Engelli kimlik kartı başvuru formu ile ilgili olarak da, başvuru sahiplerine Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlükleri tarafından verilmektedir.

Vatandaşlar, bu formu doldurarak, başvurularını gerçekleştirebilmektedirler.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınmaktadır ?

Engelli kartına başvurmakta olan vatandaşların başvuru formunda doldurdukları bilgiler ışığında ve teslim ettikleri belgelerin; Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlükleri tarafından detaylı bir şekilde incelendiğini belirtmek isteriz.

Daha sonra ise söz konusu olan başvurusu kabul edilmiş kişilerin mevcut ikametgah adreslerine yeni kimlik kartları gönderilmesi sağlanmaktadır. Başvurusu olumsuz değerlendirilenler için de konuya dair sms, e-mail veya telefon yoluyla bilgilendirilme gerçekleştirilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Telefon Numarası Hakkında

Engelli kimlik kartı başvuru şartlarına, başvuru adına talep edilen belgelere dair bilgi edinmek üzere ALO183 veya ALO144 Sosyal destek hatlarını arayabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Yardım Habercisi teşekkürler. Engelli Kimlik Kartı Alma ve Başvuru Belgeleri 2022-2023 konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

 2. Kolay gelsin. Site çok işimize yaradı ben de bir şey sormak istiyorum. Adıyaman Belediyesi süt yardımı yapıyor mu acaba eğer yapıyorsa süt yardımı için nereye başvuru yapmamız gerekiyor.

 3. Kolay gelsin. Site çok işimize yaradı ben de bir şey sormak istiyorum. Adana Belediyesi süt yardımı yapıyor mu acaba eğer yapıyorsa süt yardımı için nereye başvuru yapmamız gerekiyor.

 4. Çocuklarım için yardım talep ediyorum. Ağrı Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

 5. Merhaba ismim ONUR Engelli Kimlik Kartı Alma ve Başvuru Belgeleri 2022-2023 konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Batman merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 6. Merhaba ismim ZERİN Engelli Kimlik Kartı Alma ve Başvuru Belgeleri 2022-2023 konusunda detaylı bilgi istiyorum. Bir de eğer mümkünse Edirne merkez belediye tarafından yapılan yardımları konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu