Sosyal Yardımlar

Esenler Belediyesi Yardım Başvurusu 2023 – 2024

Esenler Belediyesi Yardım Başvurusu

Esenler Belediyesi Yardım Başvurusu

Esenler Belediyesi, hanesinde ikamet eden insanlara gelir desteği sağlayacağını duyurdu. Birçok belediye gibi Esenler Belediyesi de ekonomik şartların olumsuzluklarından etkilenen vatandaşlara, çeşitli konularda destek sağlama kararı verdi.

Esenler Belediyesi’nin Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Yüksek nüfusu ile bilinen ilçelerin başında yer alan Esenler Belediyesi, bu nüfusu yok saymamak adına çeşitli adımlar atmıştır. Halkın refah seviyesini arttırmak adına çeşitli projeler düzenlemiş ve halkı biraz olsun rahatlatmıştır.

  • Anne adayları (Esen Bebe Projesi)
  • İş Arayanlar (ESKAM)
  • Yardıma ihtiyacı olanlar (EDİM)
  • Barınma ihtiyacı olan öğrenci (Mihmandar Genç)
  • Yaşam standardı düşük olan aileler
  • Askerler (Asker aile yardımı)
  • Yaşlı ve yatalak hastalığı bulunanlar(Evde Bakım)
  • Psikolojik Danışmanlık

Esenler Belediyesi Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Esenler Belediyesinin Kendi internet sitesinden, e-devlet üzerinden veya bizzat hizmet binasına giderek çeşitli şekillerde başvurular yapılabilir. https://esenler.bel.tr/hizmetlerimiz/ adresi üzerinden belediyenin sitesi üzerinden başvurular gerçekleştirilebilmektedir.

Esen Bebe Projesi

Esen bebek projesi ile Esenler Belediyesi, annelerin en özel gününde yanlarında. Esenler Belediyesi, annelerin hamilelik süreci boyunca ve daha sonrası için çeşitli çalışmalar yapmış; yeni nesillerin yetişmesine yardımcı olmuştur. Annelerin kıymetini bilen Esenler Belediyesi Esen Bebe projesini 2011 yılında hayata geçirmiştir. Proje kapsamında Esenler’de ikamet eden annelerin, hamileliğinin 28 haftasından doğumdan sonraki 6 aylık sürece kadar çeşitli ihtiyaçları gidererek yanında olmaktadır.Büyük bir başarıya imza atan Esenler Belediyesi, Esenler Medipol Üniversitesi Hastanesi ile işbirliği ile anne bebek desteğini ücretsiz bir şekilde sağlamaktadır. Bu kapsamda bilinçli anneler ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla seminerler ve eğitimler de düzenlemektedir. Esenler Belediyesi’nin bu hizmetinden yararlanmak için “anne oluyorum” eğitimleri Esen bebe projesi kapsamında  yapılmaktadır. Esen Bebe çantasına sahip olabilmek için katılım belgesini Esenler Belediyesi ve kadın Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne ibraz etmek gereklidir. Hamilelik sürecinde annenin yanında olan Esenler Belediyesi, annenin ihtiyaç duyacağı bebek takım ürünlerini hediye etmesi, lohusalık döneminde yemek ikramı ile ailenin yanında olması, bebek bakım çantası, anne kart hizmeti ile ihtiyaç sahibi anneleri maddi yönden desteklemektedir. Esen bebek bakım çantasını hediye olarak alacak annelerin çantasında; bebek saç ve vücut bakım kremi, ıslak mendil, yeni doğan bezi, mama önlüğü, bebek tırnak makası, hijyen kadın pedi, fotoğraf albümü vs. yer alıyor.

ESKAM Projesi

Esenler mariyer merkezinin kısaltması olan Eskam, kendine uygun iş bulmak isteyen vatandaşların işverenler ile buluşmasını sağlayan bir projedir. Proje kapsamında hem ihtiyaç duyulan  nitelikli insanlar yetiştirme ve ihtiyaç duyulan personel erişimini kolaylaştırmayı amaç edinmiştir. Vatandaşların eğitim düzeyleri ve yetenekleri doğrultusunda kendilerine uygun olabilecek işler ile ilgili bilgiler veriliyor .Esenler Belediyesi 14.000 kişiyi istihdam etmiş bulunmaktadır. Diğer yandan ücretsiz meslek edinme kursları ile nitelikli personel yetiştirmeyi amaçlıyorlar.

EDİM Projesi

Açılımı Esenler dayanışma ve iyileştirme merkezi  olan EDİM Projesi, Edim kart aracılığı ile ihtiyaçların gerçek kişilere iletilmesinde yardım ediyor. Yaşam kalitesini arttırıyor. Gerçek ihtiyaç sahipleri belirlenerek EDİM kart adını  alan kredi kartına benzer yardım kartı ile ailenin ihtiyaçları karşılanıyor. Ailenin durumu ve çocuk sayısına göre yüklenen paraya göre ihtiyaçlar gideriliyor. Bu kapsamda ilçede 3000 muhtaç aile tespit edilip yardımlarda bulunuldu.

Mihmandar Genç

Üniversite öğrencilerinin en önemli sorunlarından biri olan barınma ihtiyacını karşılamak için Esenler Belediyesi sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde yurtlar açmıştır. Toplamda 350 öğrencinin barınmasına yardımcı olmuş ve projelerinin devam ettiğini duyurmuştur. Esen Akademi 11 ve 12 sınıfta okuyan öğrencilerin, üniversite hazırlığı sağlamak için ücretsiz kurslar vererek destek sağlamaktadır.

 

Asker Aile Yardımı

Resmi ikametgah adresi Esenler sınırı içinde bulunan askerlerin, asker evliyse eşinin asker bekar  ise anne veya babasının başvuruda bulunabileceği yardım projesidir.

Evde Bakım ve Hasta Nakil

Yatalak durumda olan, hastaneye kendi imkanları ile gidemeyen hastaların tedavi sürecinde nakil hizmeti verilmektedir. Aynı şekilde hastalığı nedeniyle hastaneye gidemeyen hastaların evde bakım hizmetleri ücretsiz olarak evlerinde gerçekleştirilmektedir

Psikolojik Danışmalık

Esenlerde ikamet eden vatandaşları ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmektedir. Bu kapsamda bireysel ve aile danışmanlığı hizmeti vermektedir. Aynı zamanda madde bağımlısı bireylere psikolojik ve tıbbi yardımlar uygulanmaktadır.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu