Devlet YardımlarıSosyal Yardımlar

Eşi Vefat Edene Yardım Nedir, Nasıl Alınır?

Eşi Vefat Edene Yardım Nedir?

Eşi vefat edene yardımlar, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından duyurulmuştur. Devlet tarafından verilen bu yardımda eşi vefat eden kadınlara düzenli nakit yardımı yapılır. Destek alacak kadınların nikahlı eşlerinin vefat etmiş olması durumunda yardım geçerli olacaktır.

Eşi vefat eden, desteğe muhtaç olan kadınlara yönelik bu nakit yardımıyla geçim sıkıntılarını önlemek amaçlanır. Eşi vefat eden kadınlara yardım türü, sigortası bulunmayan ve tekrar evlenmemiş kadınlara yönelik her ay hesaplanan yardımdır. Bu devlet yardımı her ay belirli miktarlar üzerinden hesaplanır ve kişilerin paylaşacağı banka hesabına 2 ayda bir olmak üzere yatar.

Eşi vefat edenlere devlet destekleri
Eşi vefat edenlere devlet destekleri

Eşi vefat eden kadınlara yardım alabilmek için bazı şartlar ve koşullar bulunmaktadır. Bu yazıda eşi vefat eden kadınlara yardımın nasıl alınabileceğini okuyabilirsiniz. Yardım şartlarının neler olduğu detaylı bir şekilde listelenmiştir. Ayrıca kişilere ne kadar yardım verildiğini görüntüleyebilir ve bilgi sahibi olarak başvuru yapabilirsiniz.

Eşi Vefat Eden Kadınlar İçin Yardım Şartları

Eşi vefat ettiği zaman yardım almak isteyenlerin karşılaması gereken bazı koşullar bulunur. Örneğin sigorta girişi bulunan, bir işte çalışan kadınlar eşi vefat edenlere yardımdan yararlanamazlar. Bunun yanı sıra eşi vefat ettikten sonra tekrar evlenmiş, resmi nikah kıymış kadınların da bu yardım türünden faydalanmaları mümkün değildir. Eşi vefat edene yardım şartları kapsamlı olarak şu şekildedir;

  • Yardım almak isteyen kadınların, resmi nikahlı eşlerinin vefat etmiş olması durumu göz önünde bulundurulur. Eşin vefat etmesinin dışında boşanma, yaralanma, iş göremeyecek kaza geçirme gibi durumlarda bu yardımlar geçerli olmaz.
  • Başvuruda bulunabilmek için ikamet edilen bölgedeki SYD (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma) vakfı ziyaret edilmelidir. Bu vakıf üzerinden ilgili yardım için başvuru yapılabilecektir.
  • Eğer eski eşi vefat ettiyse, kadınlar bu yardım türünden faydalanamazlar. Yardımı alabilmek için son resmi nikahlı eşlerinin vefat etmiş olması durumu gözetilmektedir.
  • Eski eşi vefat ettikten sonra tekrar evlenmiş kişiler bu yardım türünden yararlanamayacaktır. Yardımı alabilmek için medeni halinin dul olması ve kişinin tekrar hiçbir şekilde evlilik geçirmemiş olması gerekecektir. Resmi nikahlı ya da dini nikahlı olması fark etmeksizin herhangi bir birlikteliği bulunan kişilere bu yardım verilmez.
Eşi vefat etmiş kadınlar nasıl devletten yardım alır?
Eşi vefat etmiş kadınlar nasıl devletten yardım alır?
  • Yardımı alacak kişinin Sosyal Güvenlik Kuruluşlarına (SGK) Tabii olmaması gerekir. Çalışan ve Sosyal Güvenlik kaydı bulunan kişiler eşi vefat edene yardımdan yararlanamayacaktır. Bu yardım türü, çalışmayan kadınlara yöneliktir.
  • Aynı zamanda kişi dışında ikamet ettiği hane içinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kaydı bulunan bireyler olması durumunda yardım alınamaz. Örneğin çocuğu çalışan bir kadının bu yardımdan yararlanması mümkün değildir.
  • Kişinin, aynı zamanda Engelli yardımı almıyor olması gerekir. 2022 Engelli yardımı alan kadınların eşlerinin vefat etmesi durumunda iki yardımdan birini tercih edilmelidir. İki yardım aynı anda alınamamaktadır.
  • Yardımı alan kişilerin medeni halleri kontrol eder. Sistem üzerinden yapılan incelemelerin yanı sıra Sosyal Yardımlaşma Derneği ekibi tarafından incelenecektir. Medeni hallerinde değişiklik olan kişiler bu yardımdan yararlanamayacaktır.

Eşi Vefat Edenler Yardım Başvurusunu Nasıl Yapabilir?

Yardım almak isteyen kadınlar SYD (Sosyal Yardımlaşma Derneği) vakıfları üzerinden başvuru yapabilirler. Başvurularını bizzat ikamet ettikleri il veya ilçedeki SYD vakıflarına iletebilirler. Başta medeni hal ve SGK kayıtları olmak üzere çeşitli incelemelerin yapılmasıyla başvuru değerlendirilecektir. Başvurusu uygun bulunan kadınlara 2022 yılı itibariyle aylık 325 TL olmak üzere 2 ayda bir ödeme yapılacaktır.

Kadınlara Devlet Yardımı (2022)
Kadınlara Devlet Yardımı (2022)

Eşi yardım eden kadınlar ikamet ettikleri bölgede en yakın SYD vakfını ziyaret ederek durumlarını bildirebilirler. Gerekli prosedürlere uygun bir şekilde başvurularını iletebilirler. Uygun bulunan kadınların verecekleri banka hesaplarından veya kimlik bilgileri üzerinden iki ayda bir olmak koşuluyla ödemeler yapılacaktır. Medeni halinin değişmesi, yardımın sona ermesine sebep olacaktır.  Ayrıca kendisinin veya hanedeki  bireylerin SGK kaydının oluşmasında da yardım iptal edilebilir.

 

4.7/5 - (3 votes)

Yarım Haberleri Yazarı

E-Devlet yardımları, öğrenci bursları 2023 yardım yapan kurum ve kuruluş haberleri paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu