Sosyal Yardımlar

Fatih Belediyesi Yardım Başvurusu 2023 – 2024

Fatih Belediyesi Yardım Başvurusu

Fatih Belediyesi Yardım Başvurusu

Fatih Belediyesi, sosyal yardım ve kültürel alanda birçok etkinlikte ilçe sakinleri için yerini aldı. Hanesinde ikamet eden insanlara barınma, sağlık ,eğitim, sosyokültürel. desteği sağlayacağını duyurdu. Fatih Belediyesi de ekonomik şartların olumsuzluklarından etkilenen vatandaşlara, çeşitli konularda destek sağlama kararı verdi. Bu kapsamda ellerini sıvayan Fatih Belediyesi başta öğrenciler olmak üzere birçok vatandaşını topluma kazandırmak için çalışmalar yürüttü. 

Fatih Belediyesi’nin Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Fatih Belediyesi, ilçe halkı adına çeşitli adımlar atmıştır. Halkın refah seviyesini arttırmak adına çeşitli projeler düzenlemiş ve halkı biraz olsun rahatlatmayı amaçlamıştır. Birçok alanda halkın özellikle gençlerin yanında yer alan belediye, başlatılan birçok proje ile halkın ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar ile geleceğe yön vermektedir. Fatih Belediyesi tarih kokan geçmişinin bilincinde bir belediye olarak sahip olduğu tarihi dokuyu gelecek nesillere aktarmayı ihmal etmemiş; geçmiş ile gelecek arasında bir köprü görevi görmüştür.

 • Gıda yardımına ihtiyacı olan kişiler
 • Giyim yardımına ihtiyacı olan kişiler
 • Sosyal desteğe ihtiyacı olan kişiler
 • Toplumdaki engelli bireylerin ihtiyaç duyduğu yardımlar
 • Sosyal Yardımlaşmaya ihtiyacı olan kimseler
 • Hasta ve yaşlı hizmetleri
 • Veterinerlik Hizmetleri
 • Gençlik ve Spor hizmetleri
 • Kadın ve Aile Hizmetleri
 • Cenaze Hizmetleri
 • Gezi
 • Diyetisyen psikolog desteğine ihtiyaç duyanlar

Gıda Yardımı

Fatih Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde ikamet eden vatandaşlarının muhtarlıktan alınan durum bildirim belgesi ve kimlik kartları ile birlikte yaptıkları şahsen veya online müracaatlar sonucunda, ekiplerinden verilen ikamet adresine gidilerek tespit edilip aynı zamanda hane  sayısına göre erzak yardımları yapmaktadır. Fatih belediyesi bir başka hastalığa dikkat çekerek farkındalık oluşturmuştur. Çölyak hastalarına glütensiz gıda desteği sağlamaktadır. Sadece glütensiz gıda tüketmek zorunda olan Çölyak hastası vatandaşlar yardımdan faydalanmak için çölyak olduğunu belirten bildirim raporları birlikte online veya şahsen başvuru yapabilirler.

Et Yardımı

Fatih Belediyesi, ilçe sınırları içindeki vatandaşlarına yapılan bağışlar ile Fatih ihtiyaç sahiplerine et yardımını iletmektedir. Bağış yapılan etten kuruma kayıtlı olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara yılda bir kez olmak üzere ekiplerde et teslim eder.

Kömür Yardımı

Fatih Belediyesi, sınırları içerisine ikamet eden vatandaşları kömür desteklerini ;destek talepleri doğrultusunda komisyon kararları ile Müdürlük ekiplerince adreslere teslim edip hizmet sağlanmaktadır. Başvuru için gerekli belgeler; durum bildirim belgesi, kimlik fotokopisi ve ikametgahtır.

Giyim Yardımı

Fatih Belediyesi, Butik Fatih adını verdiği projesinde  vatandaşların talepleri doğrultusundan 4-13 yaş aralığı çocuklar, 65 yaş üstü yetişkinler, şehit yakınları, gazi ve engelli vatandaşlarına giyim desteği sağlamaktadır. Başvuru için gerekli belgeler; muhtarlıktan durum bildirim belgesi, kimlik fotokopisi, ikametgah ve engelli ise engelli raporu şeklindedir.

Eğitim Destekleri

 • Fatih Belediyesi Karınca Projesi olarak adlandırdığı eğitim programı ve kurslarla Fatih halkının ufkunu açmayı hedeflemektedir. Kendini geliştirmek için fırsat arayan Fatih halkı buradan ücretsiz olarak kurslardan ve eğitim programlarından yararlanabilmektedir. Başvurular şahsen müracaat ile yapılarak form doldurarak gerçekleştiriliyor.15 yaş üstü Fatih ilçesinde  ikamet eden herkes  eğitim programından yararlanabilmektedir.
 • Fatih Belediyesi Karınca El Emeği Eğitim Birimi olarak adlandırılan 110 branşta sanat ve meslek eğitimi kurslarını açtı. Fatih Belediyesi katılım koşullarını şu şekilde belirtiyor; 16 yaş ve üzeri herkes başvurabilir. Kontenjan dolmaması halinde yedek katılımcılara dair katılabilecektir. Giyim, boyama, amigurumi , aşçılık, bilgisayar işletmeciliği, cilt bakımı, çanta tasarımı, ebru sanatı, el nakışları, fotoğrafçılık, Hüsnü hat, ilk yardım gibi birçok branşta eğitim almak mümkündür.
 • Fatih Belediyesi üniversite sınavı kapsamında TYT ve AYT çalışan 9 ,10,11,12 ve mezun öğrencilerine destek kursları sağlamaktadır.

.

Gezi Hizmetleri

 • Fatih Belediyesi; Çanakkale, Bursa, Edirne şehirlerine Fatih ilçesi sınırları içerisinde yaşayan halkına gezi hizmeti sunmaktadır.18 yaş altında katılımcılar sadece velilerle katılımıyla katılabilirler. Her katılımcı etkinlikten bir defaya mahsus yararlanabilir ve sadece şehirlerden birini seçebilir.
 • Fatih Belediyesi rehber Profesör Doktor Ali Şükrü Çoruk eşiğinde Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde geçen Fatih’teki yerleri görebileceğiniz harika bir gezi rotası oluşturmuştur. Gezi rotası Ahi Çelebi Camii, Yeni Cami, Gülhane Parkı, Sultanahmet ve Divan yolu üzerinden geçerek Fatih’teki yerleri görebileceğiniz bir gezi turu oluşturmuştur.
 • Fatih Belediyesi sadece bir kere katılabilecek Fatih Belediyesi tarihi Kapalı Çarşı ve Hanları gezisi düzenliyor.550 yılı aşkın süredir kültür ve ticaretin harmanlandığı eşsiz bir mekan olan Kapalı Çarşı dünyanın önemli simgelerinden biri halinde, Fatih Belediyesi de bu tarihi geçmişi canlandırmak adına ücretsiz şekilde düzenlediği turlarla Kapalı Çarşı’nın hiç görülmeyen yüzünü gezme fırsatı sunuyor.

Veterinerlik Hizmeti

Fatih  Belediyesi, belediyenin toplama ekipleri tarafından usulüne uygun olarak topladığı sokak hayvanlarını ve rehabilite merkezlerine alır. Burada kısırlaştırır, aşılarını yaptırır. müdahale görmüş olduğunu gösterir kulağında küpeler takarak operasyon yaraları kapandıktan sonra kayıt altına alınan hayvanları; geri ortamına bırakır. Fatih Belediyesi sokak hayvanlarını kısırlaştırma hizmeti sunmaktadır adresi , Fatih Belediyesi sokak hayvanları tedavi merkezi Yedikule Mahallesi mermer kule Sokak No 6

Gençlik ve Spor Hizmetleri

Fatih Belediyesi, vatandaşlarına harika bir etkinlik fırsatı sunuyor. Yedikule hisarlarında balon futbolu fırsatı. Balon futbolu turnuvasında yarışmacılar vücudu kaplayan büyük ve sert plastik bir balon giyerek beşer kişilik iki takım halinde rakip takımının kalesine top atmaya çalışıyor. Online yapılan kayıtlarla etkinliğe katılmak mümkündür.

Fatih Belediyesi  kano ve kürek sporları merkezinde eğitimler vererek birçok insana yeni  hobiler bulma fırsatı sunuyor. Bu eğlenceli spora katılmak için yüzme bilme şartı bulunmaktadır. Online başvurular sonucu katılım sağlanmaktadır.

Sünnet Yardımı

Fatih Belediyesi, sunduğu toplu sünnet hizmeti ile her yıl yaz aylarında vatandaşlara sünnet hizmeti sağlamaktadır. Vatandaşların online veya şahsen başvuruları ile aileden alınan muvakatnameleri ile müracaatları halinde çocuklar sünnet kıyafeti desteği ile steril  hastane ortamında sünnet edilebilmektedir.

Cenaze Hizmetleri

Her belediye gibi Fatih  Belediyesi de  ilçe halkının acı günlerinde işlerini kolaylaştırmak adına çalışmalar yürütmektedir. İlçe sınırları içinde gerçekleşen doğal ölümler için ölüm muayenesi ve ölüm belgesi verilmesi işlemleri belediyenin Sağlık İşleri Müdürlüğü yürütülmektedir. Ölen kişilerin nüfus cüzdanı ve sağlık belgeleri belediye Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne verilmelidir. Vefat eden kişilerin doktor tarafından muayene edilmesi sonrası ,ölüm şüpheli değil ise, doktor tarafından ölüm raporu ve gömme izin belgesi verilir. Bu belge ile defin işlemleri mezarlıklar Müdürlüğü’ne başvurularak gerçekleştirilir.

Diyetisyen ve Psikolog Desteği

Fatih Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde yaşayan halka diyetisyen ve psikolog desteği hizmeti vermektedir. Bu kapsamda fazla kiloları olan vatandaşlar ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlar 0212 521 53 63 numaradan

 Kadın Aile ve Eğitim Birimi bölümünü arayarak randevu oluşturabilirler. Ön  randevular sonrasında psikologlar ve diyetisyenler tarafından geri dönüş sağlanarak randevu talepleri onaylanır. Böylelikle Fatih Belediyesi halkının sağlığını düşündüğünü kanıtlamıştır.

 Yavuz Selim Yaşam Merkezi ve Fındıkzade Yaşam Merkezlerinde diyetisyen ve psikolog desteği hizmeti bulunmaktadır. iletişim numaraları Yavuz Selim Yaşam Merkezi için 0212 453 14 53, Fındıkzade Yaşam Merkezi telefonu iletişim numarası ise 0212 453 14 53 35 32 dır.

Bebe Paketi Desteği

Fatih Belediyesi Kaymakamlığı, Fatih’te ikamet eden 0-3 aylık bebekleri olan ailelere; bebek paketi hizmeti sağlamaktadır. Kaymakamlıktan alınan verilere göre verilen bu paketlerden yararlanmak için 0212 521 53 63 numara telefon numarasından kayıt yaptırmak gerekmektedir.

Fatih Belediyesi Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Fatih  Belediyesi, kendi internet sitesi olan    https://www.fatih.bel.tr/  üzerinden birçok yardım ve destek projesine erişim sağlamaktadır. Aynı zamanda belediyenin hizmet binası, kaymakamlık, muhtarlık gibi kurumlarda sosyal yardım başvuru formu doldurarak para,  eğitim, barınma, beslenme gibi insanın temel ihtiyaçları için  yardım başvurusu ve takibi sağlanmaktadır. fabim@fatih.bel.tr Mail adresi üzerinden ve  0(212)4531453 iletişim numarası üzerinden bilgi alınabilmektedir. E-devlet üzerinden kişisel bilgileriniz ile çeşitli belediye yardımlarını takip etme hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımlarına da katılabilme imkanı bulun. Akşemsettin Mahallesi Adnan Menderes Vatan Bulvarı No:54 Fatih adresi üzerinden bizzat başvuruda bulunabilirsiniz.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu