Yardım BaşvurusuYardım Haberleri

Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Temel asgari ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken, barınma, ısınma, giyecek, gıda ve erzak gibi yaşamsal ihtiyaçlarını karşılarken maddi yetersizliğe düşmekte olan kişiler; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına veya  belediyelere başvurarak, giyecek yardımı alabilmektedir.

Giyecek yardımı başvurusu kabul edilen yardıma muhtaç kişiler; hem kendileri hem de çocukları için hırka, mont, ayakkabı, çanta, elbise gibi günlük giymeye uygun giysilere ücretsiz bir şekilde sahip olabilme imkanına sahiptir.

Ülkemizde bir çok belediye, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yanında dernekler ve vakıflar da ihtiyaç sahiplerine giysi yardımında bulunma konusunda epey çaba sarf etmektedir.

Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Giysi yardımı almak isteyen yardıma muhtaç vatandaşlarımız, yardım almak amacıyla belediyelere, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da dernek ve vakıflara başvurmak suretiyle gerekliliklerini dile getirebilmektedirler.

Belediye Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapmaktadır ?

Belediyelerin giysi yardımından faydalanmak için resmi olarak mevcut ikametgahınızın bulunduğu yerdeki büyükşehir belediyesine veya ilçe belediyesine şahsen giderek, burada başvuru formu doldurabilmeniz söz konusudur. E-devlet üzerinden ise ön başvurularınızı gerçekleştirebilmeniz oldukça kolay ulaşılabilir bir yöntemdir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı giyecek yardımına ve diğer yardımlara başvurmak amacıyla resmi olarak mevcutta ikametgahınızın bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmek suretiyle, burada hane kayıt talep formu doldurarak sürecinizi devam ettirebilirsiniz.

ALO183 ya da ALO144 Beyaz Masa hatlarından herhangi birini arayarak, giysi yardımı alıp alamayacağınız konusunda bilgi sahibi olabilir, yardım başvurusu esnasında sizden talep edilen belgeler hakkında detayları öğrenmeniz söz konusudur.

Dernek ve Vakıf Giyecek Yardımı Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki en önemli sivil toplum kuruluşları olarak bilinen dernek ve vakıflar da ihtiyaç sahiplerine giyecek yardımında bulunma konusunda oldukça cömert davranışlar sergilemektedirler.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, dernek ya da vakıflara ait olan giysi yardım merkezlerine giderek, burada ihtiyaç duydukları giysileri kendilerine uykun ölçü ve bedende, mevsimine uygun olarak teminini sağlayabilirler. Yaşadığınız yerdeki dernek ya da vakfa giderek, giysi yardımına başvurmanızda söz konusudur.

E Devlet Giyim Yardimi Basvurusu 1 - Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

E-Devlet Giyim Yardımı Başvurusu Hakkında

E-devlet üzerinden daha önce de bahsettiğimiz gibi belediyelerin giysi yardımlarına başvurabilmeniz olasıdır.Fakat Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı giysi yardımı konusunda e-devlet üzerinden başvuru sağlamanız maalesef mümkün değildir.

Bununla beraber online sistem kullanarak, başvuru sonucunuzu e-devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvuru sayfası üzerinden takip edebileceğiniz, anlık verilere sahiptir.

Giysi Yardımı Başvuru Sorgulama Hakkında

Giysi yardımı başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmenizin yolları ;

Belediye Giysi Yardımı Başvuru Sorgulama:

ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak veya başvurduğunuz belediyeyi aramak suretiyle, başvuru sonucunuzu kolayca öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz, sorgulama işlemi için bizzat belediyeye gidebilir, şahsen soracaklarınız ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. E-devlet başvuru sayfası üzerinden yapmış olduğunuz başvurunuzun son durumunu da takip etmeniz söz konusudur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Giysi Yardımı Sorgulama:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kıyafet yardımı başvuru sonucunuzu e-devlet üzerinden iletişim sağlayarak kolaylıkla detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Başvurduğunuz vakfa ait telefon numarasına ulaşarak veya vakfa giderek de sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Dernek ve Vakıf Giysi Yardımı Sorgulama:

Dernek ve vakfa ait olan iletişim bilgilerini kullanarak, yetkililerle iletişime geçebilir ve işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Giyecek Yardimi Yapan Dernek ve Vakiflar - Giyecek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Giyecek Yardımı Yapan Dernek ve Vakıflar Hakkında

Ülkemizdeki dernek ve vakıfların büyük bir çoğunluğu; yoksul ailelere ve çocuklara başta gıda olmak üzere; eğitim, sağlık, giysi yardımı gibi yardımlarda bulunmaktadır.

Özellikle annesi ya da babası hayatta olmayan, yetim ve öksüz çocuklar; giysi yardımı sayesinde eğitim hayatları için gerekli olan ayakkabı, mont, çanta, önlük gibi temel sayılan malzemelere kavuşabilmektedirler.

Dernek ve vakıflar, çocuklar için giysi yardımının yanında, burs yardımı ve kırtasiye yardımı da yapabilmektedirler.

Dernek ve vakıflar; kendi bütçeleri ile ihtiyaç sahiplerine giysi yardımı yapabileceklerinin yanı sıra hayırseverler tarafından bağışlanan temiz ve kullanışlı kıyafetleri de yoksul kişilere dağıtabilmeleri söz konusudur.

Ülkemizde giyecek yardımı yapan en önemli dernek ve vakıfları;

 • Hayata Destek Derneği
 • Dost Eli Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Ay Işığı Derneği
 • Hızıreli Sosyal Yardımlaşma Derneği
 • İHH İnsani Yardım Vakfı
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • Nef Vakfı
 • Aip Acil İhtiyaç Projesi Vakfı
 • Suna ve İnan Kıranç Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı

Yukarıda belirtmiş olduğumuz vakıflara giysi yardımının yanında para yardımı, kırtasiye yardımı, eğitim yardımı gibi yardımlar almak adına da başvuruda bulunabilirsiniz.

Giyecek Yardımı Başvuru Formu 

Belediyelerin, dernek ve vakıfların veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yardımlarına başvuran tüm ihtiyaç sahiplerinin başvuracakları yardımlarla ilgili olarak başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

Formda ise başvuran kişilerin mesleklerine, hanedeki kişi sayılarına, gelir ve giderlerine dair soruları yanıtlamaları önemli bir koşuldur. Bu form sayesinde kurumlar; gerçek ihtiyaç sahiplerini formda sorulara verilen yanıtlara bakarak, tespit edebilmekte ve yanılma payını ortadan kaldırmaktadırlar. Bu sebeple de kişilerin sorulara doğru yanıtlar vermeleri son derece mühimdir.

Giyecek yardımı başvuru formunu bilerek ve isteyerek yanlış dolduranlar hakkında ise, mesela muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç gösterip giysi alanlar, sonradan durumun fark edilmesi halinde cezai yaptırıma maruz kalmaktadırlar.

Bu kötü niyetli kişilerin ceza olarak, aldıkları yardımların nakit karşılıklarını güncel faizleriyle ödemeleri gerekmekte ve şart olarak sunulmaktadır. Aksi halde bu kişilere giysi yardımı yapan kurum tarafından dava açılması söz konusudur.

Giyecek Yardımı Kimlere Verilir?

Giyecek yardımı; öncelikli olarak işsiz ve muhtaç vatandaşlar için yapılmaktadır. İşsiz ve muhtaç vatandaşların dışında muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda kalanlar, hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar gibi yoksul ve dar gelirli olanlar da giyecek yardımı konusunda bu fırsatlardan faydalanabilirler.

Engeli sebebi ile çalışamayan engelli vatandaşlar, çalışmasına engel kronik hastalığı olan kronik hastalar gibi, eşi vefat etmiş ve gelirsiz dul kadınlar, yetim ve öksüzler, yoksul ailelerin çocukları, afetzedeler, şehit ve gazi yakınları, muhtaç asker yakınları da giysi yardımına ve yanı sıra diğer sosyal yardımlara da başvuru da bulunabilirler.

Muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olanlar için ise kötü haber; giysi yardımı ve diğer sosyal yardımlardan maalesef yararlanmaları mümkün değildir.

Giyecek Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Giyecek yardımı ve sosyal yardım başvurusu sırasında ihtiyaç sahiplerinden talep edilen en önemli belgeleri aşağıdaki gibidir ;

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi istenir.
 • İkametgah belgesi istenir.
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi istenir.
 • Gelir belgesi istenir.
 • Mal beyanına ilişkin belgeler istenir.

Kişilerden yukarıdaki belgelere ek olarak, farklı belgeler de talep edilebilme durumu söz konusudur. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak; kronik hastalığı dolayısıyla çalışamayacak durumda olanlardan hastalıklarına dair sağlık kurulu raporu olmak üzere, engelli vatandaşlardan ise engelli raporu talep edilmesi söz konusudur.

5/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Düzce Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

 2. Denizli merkezden ben BÜŞRA. Merhabalar sayfanız valla ilgi uyandırıcı, tebrikler 05-07-2022 20:48:52

 3. Çorum Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

 4. Artvin merkezden ben TUĞBA. Selamın aleyküm sayfan yeminle mükemmel, sosyal medyada paylaştım 02-08-2022 22:52:01

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu