Öğrenci Yardımları

İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022-2023 Dönemi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından her sene düzenli olarak üniversite öğrencilerine verilmekte olan burs olarak bilinmektedir. Her yıl belirtilmekte olan miktar doğrultusunda öğrenciye verilmesi ile bu burs 2022 yılında 30.000 yeni öğrenciye verilmesi söz konusudur.

İBB burs başvurusu ile ilgili olarak , bu yıl toplamda 30.000 öğrenciye yıllık 3.200 Türk Lirası eğitim yardımı yapacağını açıklaması ile gündeme gelmektedir. Burs ödemeleri hakkında, bu yıl geçerliliği olan 1.200 TL, 1.000 TL ve 1.000 TL olmak üzere 3 taksit şeklinde öğrencilere yatırılması söz konusudur. Verilmek üzere düzenlenen, İBB bursuna öğrencilerin başvurması amacı ile belirtilen şartlar mevcuttur. Bu şartlar doğrultusunda karşılamakta olan bütün öğrenciler başvuru yapabilmek üzere hak kazanabilmektedirler.

İBB tarafından verilmesi ile bilinen eğitim yardım bursu her yeni yılın başlaması ile birlikte  güncellenmesi söz konusudur. Yeni öğretim yılının açılmasının ardından belediye Eylül ayında başvuru tarihlerini açıklamak üzere bildiri sağlar. Başvuru tarihleri ile ilgili olarak ise, en geç Ekim ayına kadar sürmesi olasıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu seneki burs başvuruları ile ilgili yeni düzenlemeler de getirdiğini belirtti. Bu doğrultuda artık aynı aileden 2 öğrenci eğitim yardımı adına burs başvurusunda bulunabilme olanağına sahip.

İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

İBB burs başvurusu hakkında, İstanbul Büyükşehir Belediye tarafından başvurulara açık olduğunu duyurmaktadır. Bu doğrultuda İBB burs başvurusu nasıl yapılmaktadır? Burs başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin öncelikli olarak aşağıda yer alan başvuru şartlarını karşılıyor olmaları istenmektedir. Başvuru şartlarını sağlamakta olan söz konusu adaylar, başvuru şartlarını sağladıklarına dair belgeleri teslim etmek zorundalığına sahiptirler. Başvuru tarihleri açıklanmasının ardından, adayların internet sitesi üzerinden başvurularını tamamlamaları gerektiğini belirtmek isteriz. İBB internet sitesine gerekli belgeleri yüklemek koşulu ile kolay bir şekilde başvurunuzu tamamlayabilmeniz mümkündür.

ibb burs basvurusu nasil yapilir - İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? 2022-2023 Dönemi

İBB Burs Başvurusu Formu Hakkında

İBB burs başvurusu yapmak üzere, gerekli başvuru şartlarını ve istenilen belgeleri tamamlamanız gerektiğini belirtmek isteriz. Bütün belgeleri tamamladığınız takdirde tek yapmanız gereken işlem, başvuru formunu doldurarak,  sonuçları beklemektir.

Başvuru formu ile ilgili olarak belirtmemiz gereken en temel bilgi ise; İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs sayfasından doldurabiliyor olmanızdır. Google aramalarına dair “İBB Burs Başvuru” yazmanız halinde, gencuniversiteli internet sitesine giriş yaparak, karşınıza çıkan ekranda form doldur kısmına tıklama gerçekleştirerek başvurunuzu tamamlamanız mümkündür.

İBB Burs Başvurusu Başvuru Şartları Hakkında

İBB burs başvurusu ile beraber İstanbul’da ikamet etmekte olan ve şehir dışında üniversite okumakta olan öğrencilere eğitim yardımı yapılması söz konusudur.

Bu öğrencilerin söz konusu olan eğitim yardımından yararlanması adına aşağıda yer alan şartları sağlaması gereklidir :

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gereklidir.

Öğrencinin kendisinin veya anne, babasının İstanbul’da ikamet etmesi gerekli görülmektedir. Eğer öğrencinin anne ve babası vefat etmiş durumdaysa herhangi bir yakınının İstanbul’da ikamet etmesi yeterli sayılır.

Herhangi bir üniversitede Önlisans veya Lisans öğrencisi olunması gereklidir.

Öğrencinin normal öğrenim süresi içerisinde eğitimine devam etmesi gerekliliği söz konusudur. Okulu uzatanlar bu burstan yararlanma imkanına sahip değildir.

Bursa başvuru yapmak üzere, herhangi bir devlet üniversitesinde okuyor olmanız gereklidir. Eğer özel ya da vakıf üniversitelerinde okuyorsanız %100 burslu olmanız şarttır.

Öğrencinin ara sınıf başarı notunun en az 100 üzerinden 53 olması veya 4 üzerinden 2.00 olması gereklidir. Son sınıf öğrencileri için ara sınıf notuna değil yıl sonu başarı notuna bakılmaktadır.

Öğrencinin gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacının olduğunu kanıtlaması gereklidir.

Şartları sağlamakta olan herkes için bu bursa başvuru yapabilmesine dair olanak sunulmaktadır. 

İBB Burs Başvurusu İstenilen Belgeler Hakkında

İBB burs başvurusu sayesinde verilecek olan eğitim yardımı kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerden bazı belgeler talep etmektedir. Bu belgeler öğrencinin başvuru şartlarını sağladığına dair kanıt niteliğinde sayılır.

İBB bursuna başvurmak üzere olan öğrencilerin tamamlaması gereken belgeler şu şekilde belirtilmektedir :

Nüfus cüzdanı fotokopisi talep edilmektedir.

E-Devlet üzerinden çıkarılan sabıka kaydı belgesi talep edilmektedir.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği talep edilmektedir.

Eğitim gördüğü üniversiteden alacağı öğrenci belgesi talep edilmektedir.

Eğitim gördüğü üniversiteden alacağı not durumunu gösteren transkript belgesi talep edilmektedir.

Ailesinin maddi durumunu gösteren herhangi bir belge. Gelir belgesi veya maaş bordrosu çıkarılabilir olması talep edilmektedir.

Ailede veya başvuracak olan öğrencide varsa engelli raporu fotokopisi talep edilmektedir.

Bursa başvuracak öğrencinin ailesinde başka okuyan kardeşi varsa şayet, e-devletten çıkarılan kardeşleri gösteren belgeler talep edilmektedir. Bu madde içerisinde kaydını dondurmuş kardeşiniz varsa dikkate alınmayacak olduğunu belirtmek isteriz.

Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge talep edilmektedir.

Eğer varsa öğrencinin İstanbul Kart bilgisi talep edilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediye bursu ile ilgili olarak sadece, internet sitesi üzerinden yapıldığını belirtmek isteriz. Başvurularınızı belirtilmekte olan süre içerisinde sadece web sitesi üzerinden yapmanız gerekmektedir. Ayrıca gönderilen bilgilerde yanlışlık varsa öğrencinin burs değerlendirmesine alınmayacağı bildirilmesi söz konusudur.

İBB Burs Başvurusu Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınmaktadır ?

İBB burs başvurusu adına lazım olarak bilinen, aile gelir belgesini temin etmede zorluk çekiyor olabilmeniz söz konusudur. Burs başvurusu kapsamında gerekli olan belgelerden bir tanesi de aile gelir belgesi olmakta birlikte, bu durum kuruma göre değişkenlik göstermektedir. Ailenin çalıştığı kurum ve kuruluşa göre bu belgeyi temin edeceğiniz yerler de değişiklik göstermesi ile bilinir. Eğer SGK’ya bağlı çalışmakta olan bir yerden alacaksanız belgeyi iş yerinden temin etmeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Ailesi kamuda çalışan bireyler içinse aile gelir belgesini Muhasebat Genel Müdürlüğü’nden alabilmektedirler. Ayrıca da ailesi kamuda çalışmakta olan kişilerin gelir belgesini e-devlet üzerinden de edinmesi söz konusudur. E-Devlet arama kısmına e-bordro yazarak bu belgeye ulaşabilmeniz mümkündür.

İBB Bursu Kimlere Verilmektedir ?

İBB burs başvurusu ile ilgili olarak, eğitim bursu almak isteyen ihtiyaç sahibi kişilerin belirli şartları sağlaması gerektiğini belirtmeliyiz.

İBB bursu kapsamında genel olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bilinen ve ikameti İstanbul’da bulunan üniversite öğrencilerine verilmesi söz konusudur. Fakat yalnızca bu şartları sağlamakta olan öğrenciler bursu alamamaktadırlar. Bursu almak isteyen öğrenciler şartları sağlamalarının ardından belirtilen zaman aralıkları içerisinde burs başvurusu yapabilmektedirler.

İBB Burs 2. Taksit Ne Zaman Yatırılmaktadır ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmesi ile bilinen, İBB bursunun taksit tarihleri hakkında yeni açıklamalar yapıldığını belirtmek isteriz. Bu konu kapsamında, Belediye sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre : 2021 – 2022 İBB burs 2. taksiti en geç olarak Mart ayının sonunda yatırılacağını belirtmekteler.

İBB tarafından yatırılması söz konusu olan 2. taksit 1.000 TL tutuarında ve toplamda 30.000 öğrenciye yatırılması planlanmaktadır.

İBB Burs 3. Taksit Ne Zaman Yatırılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamalarda 2. ve 3. burs taksitlerinin ne zaman yatırılacağı açıklandı. Yapılan açıklamalarda 2021 – 2022 İBB burs 3. taksitinin de en geç Mayıs ayının sonunda yatırılacağı söyleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yatırılacağı belirtilen 3. taksit de 1.000 TL olarak yatırılacağını duyurmaktadır.

İBB Burs Başvurusu Sonuçları Hakkında

İBB burs başvurusu sonuçları kapsamında yapılmakta olan son başvurulardan totelde 1 ay sonra açıklanma durumu söz konusudur . Başvuru yapmakta olan öğrencilerin göndermiş oldukları belgeler neticesinde belediye çalışanları tarafından kontrol edilmesi mümkündür. Yapılan kontrollerin ardından belediyenin düzenlediği formda en çok ihtiyacı olan 30.000 kişi seçilmektedir. Ayrıca belediyenin vereceği burs adına, yedek adaylar da belirlenmektedir. Eğer başvuru sonuçlandığı takdirde kuruma ibraz etmemeniz halinde, hakkınız yedek adaylara geçme durumunda yer almaktadır.

5/5 - (3 votes)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

4 Yorum

  1. Merhabalar. Edirne Belediyesi fatura yardımı yapıyor mu. Durumumuz çok kötü bu konuda yardım almak istiyorum.

  2. Merhabalar. Batman Belediyesi fatura yardımı yapıyor mu. Durumumuz çok kötü bu konuda yardım almak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu