Sosyal Yardımlar

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu, Şartları Nelerdir ve Burs Miktarı Ne Kadardır?

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu, Şartları Nelerdir ve Burs Miktarı Ne Kadardır

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden üniversiteli gençlere İBB tarafından eğitim bursu verilmektedir. Üniversiteye yeni kayıt olan ve üniversite eğitimine devam eden öğrencilere her sene olduğu gibi bu senede hem para yardımı ve konaklama desteği verileceği İBB tarafından açıklanmıştır. İBB burs başvurusu 2023 yılında maddi durumu yetersiz olan öğrencilere yılda 3 defa olmak üzere toplamda 4500 TL ödeme yapılacaktır.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Kimlere Verilir
İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nasıl Yapılır
İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nereden Yapılır
İBB Genç Üniversiteli Burs Başvuru Tarihi Ne Zaman
İBB Genç Üniversiteli Burs Başvuru Şartları
İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
İBB Genç Üniversiteli Burs Miktarı Ne Kadar
İBB Genç Üniversiteli Bursu Ne Zaman Verilecek
İBB Genç Üniversiteli Bursu Evrak Yükleme Nasıl Yapılır
İBB Genç Üniversiteli Aile Gelir Durumu
İBB Genç Üniversiteli Bursu Sonuçları Ne Zaman Açıklanır
İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı
İBB Genç Üniversiteli Bursu Aile Gelir Belgesi
İBB Genç Üniversiteli Bursu Geri Ödemeli mi?
İBB Genç Üniversiteli Bursu Hangi Bankaya Yatacak?
İBB Genç Üniversiteli Bursu Kaç Taksit

 

İBB Genç Üniversiteli Bursu Kimlere Verilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi üniversite bursuna başvuruda bulunmak için bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. İBB genç üniversiteli bursu kimlere verilir sorusuna cevap vermek gerekirse bu bursu üniversite eğitimine devam eden maddi durumu yetersiz olan kişilere öncelikli olarak verilmektedir. İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden öğrencilere verilen İBB genç üniversite bursu iki yıllık yada 4 yıllık üniversite öğrencileri alabilir. Maddi yardım alan, üniversiteyi burslu okuyan kişilere verilen bu burs için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2 olması şartı aranmaktadır. 25 yaşından büyük, disiplin cezası almış ve açık öğretimde okuyanlar İBB burs başvurusunda bulunamazlar.

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nasıl Yapılır

İBB burs başvurusunda bulunmak için İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı sayfasına giriş yaparak TC Kimlik, Ad ve Soyadı bilgileri girilerek başvuru oluşturulur. İBB burs başvurusu için hemen bu linke https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/BasvuruKosullari.aspxtıklayabilirsiniz. İBB genç üniversiteli burs başvurusu İstanbul Senin uygulaması üzerinden online olarak yapılmaktadır. İstanbul Senin Uygulaması telefonunuza indirip kullanıcı girişi yaparak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. İBB burs başvuru linkine tıkladıktan sonra hem kendi bilgilerinizi hem de velinizin bilgilerini girmeniz gerekmektedir. İBB burs başvurusu yılda bir defa yapılmasına karşın gelen yoğun talep üzerine İBB burs 2. Başvuru yapılacağını açıklamıştır. Eğer İBB 1. Burs başvurusu yapmadıysanız yada kaçırdıysanız İBB burs 2. Başvurusu yapabilirsiniz.

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu Nereden Yapılır

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu İstanbul Senin uygulaması üzerinden online olarak yapılmaktadır. İstanbul Senin uygulamasını telefonunuza indirmek için “İstanbul Senin APP Store” “İstanbul Senin Google Play” kullanabilirsiniz. Telefonunuza uygulamayı indirdikten sonra giriş yaparak burs başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvuru Tarihi Ne Zaman

İBB burs başvurusu üniversite kayıtların bitmesi ve okulların açılmasından sonra ekim ayının son haftasına kadar devam etmektedir. İBB burs başvurusu son tarihi ise 2023 yılında 16 Ekim olarak bildirilmiştir. 16 Ekim tarihine kadar başvuruda bulunan tüm öğrencilerin incelemesi yapıldıktan sonra onaylanan kişilere burs ödemeleri yapılacaktır.

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvuru Şartları

İBB burs başvuru şartları 2023 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenmiştir. Aşağıda sıraladığımız şartları taşıyan öğrenciler burs için başvuru yapabilirler;

TC vatandaşı olmak
Öğrencinin kendisinin veya ailesinin İstanbul’da ikamet etmesi
Önlisans veya Lisans öğrencisi olmak
Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak
Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf/Özelüniversitede yüzde yüz burslu okuyor olmak
Ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 yada 4 üzerinden 2 olması
Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak

 

İBB Genç Üniversiteli Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İBB burs başvurusunda bulunacak kişilerin mutlaka aşağıdaki belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Bu belgeler burs başvurusunun onaylanmasında dikkate alınacak belgelerdir. İBB genç üniversiteli burs başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listeledik;

Nüfus cüzdanı fotokopisi
Sabıka kaydı/Disiplin cezası almadığına dair belge
Vukuatlı Nüfus kayıt örneği
Öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript
Bursluluk belgesi
Disiplin belgesi
Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler ( gelir belgesi, maaş bordrosu vb.)
Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi
Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
Sadece aktif öğrenci olan kardeşler dikkate alınacaktır.
Kayıt donduran kardeşler değerlendirmeye alınmaz
Açık öğretimde okuyan kardeşler değerlendirmeye alınmaz
Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge
Öğrencinin İstanbul Kart bilgisi

 

İBB Genç Üniversiteli Burs Miktarı Ne Kadar

Üniversite öğrencilerine destek olmak için verilen burs miktarı 2023 yılı için toplamda 4500 TL olarak belirlenmiştir. İBB tarafından verilen bu burs 1.500 TL olarak üç taksit halinde öğrencilere ödenecektir.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Ne Zaman Verilecek

İBB burs başvurusu yaptıktan sonra başvurusu onaylanan öğrencilere toplamda 4500 TL ödeme üç taksit halinde yapılacaktır. Öğrencilere verilen burs ödeme tarihleri ise Aralık, Şubat, Mayıs aylarında 1500 TL olarak üç parça halinde ödenecektir. İBB Genç Üniversiteli burs parası ne zaman yatacağı ayrıca İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından SMS ile bildirilecektir.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Evrak Yükleme Nasıl Yapılır

İBB burs başvurusu için internet üzerinden başvuru yaptıktan sonra İBB genç üniversiteli başvurusu ekranından evrak yüklemesi yapmanız gerekmektedir. Vukuatlı nüfus kayıt örneğinde aile bireylerinin isimlerinin yer alması gerekmektedir. E-devletten sorgulama yapılırken aile seçeneği tıklanarak belgeye ulaşılabilir. Resmi olarak anne-baba ayrı değil ise ikisinin de gelir durum belgesinin yüklenmesi gerekmektedir. Eğer boşanma süreci varsa ikisinden birinin gelir durum belgesi ve boşanma davasının devam ettiğine dair mahkeme belgesinin sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Hatalı evrak yüklemesi yaptığınızda yada eksik evrak yüklediğinizde size SMS ile bilgilendirme yapılarak tekrar evrak yüklemeniz talep edilecektir.

İBB Genç Üniversiteli Aile Gelir Durumu

İBB bursu için evrak yüklemesi için gelir belgesini SGK’danya da E-Devlet sisteminden SGK Tescil Hizmet Dökümü sayfasından alabilirsiniz. Aile gelir durumunu gösteren tüm belgeleri ayrı ayrı yüklemeniz gerekmektedir. Aile gelirinin olmadığını gösteren belgeleri yüklemeniz ayrıca faydanıza olacaktır. Gelir durumunu gösteren son aya ait maaş bordrosu son aya ait olması gereklidir.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Sonuçları Ne Zaman Açıklanır

İBB genç üniversiteli başvuruları 5 Ekim tarihi ile başladı ve 16 Ekim tarihi ile son bulacaktır. İBB burs başvurusu yapıldıktan sonra gerekli inceleme yapılarak tarafınıza SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Başvuru sonrası gelen talepler incelenip eğitim desteği alacak öğrenciler belirlendikten sonra ödeme yapılacaktır.

 

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı

Okuyan öğrencilere maddi destek veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi genç üniversiteli eğitim yardımı her sene eğitim öğrenim döneminin başlaması ile beraber öğrencilere verilmektedir. İBB eğitim yardımı almak isteyen kişiler her sene başvuruda bulunmaları gereklidir.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Aile Gelir Belgesi

Maddi zorluk çeken ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan öğrencilere öncelikli olarak verilen İBB genç üniversiteli bursu başvurusunda bulunacak kişiler ailenin maddi durumunu gösteren belgeleri başvuruda bulundukları sırada yüklemeleri gerekmektedir. E-devlet SGK hizmet dökümü belgesi aile gelir belgesi olarak gösterilebilir.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Geri Ödemeli mi?

İBB burs geri ödemeli bir ödenek değildir. Üniversite öğrencilerine verilen eğitim desteği bursu tamamen karşılıksız olarak verilir ve asla geri talep edilmez. İBB eğitim bursu alan tüm öğrencilere verilen İBB eğitim bursu tamamen geri ödemesiz ve karşılıksız olarak verilmektedir.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Hangi Bankaya Yatacak?

İBB Genç üniversiteli burs başvuru yaparken sizden istenen IBAN numarasını girmeniz gereklidir. Başvurusu esnasında bildirdiğiniz IBAN numarasına banka fark etmeden yatırılmaktadır. Eğer 18 yaşından küçükseniz ve IBAN numaranız yoksa hanede yaşayan anne yada babanızın IBAN numarasını girebilirsiniz.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Kaç Taksit

İBB Genç üniversiteli bursu toplamda 3 taksit olarak ödenmektedir. 1500 TL+1500TL+1500 TL olmak üzere 3 eşit taksit halinde ödeme yapılmaktadır.

Oy Verin !

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu