Sosyal YardımlarYardım Haberleri

İBB Halk Ekmek Yardımı Nasıl Alınır? Ekmek Yardımı Başvurusu

İBB Halk ekmek  yardımı nereden alınır? Halk ekmeği yardımı  başvuru şartları, Ücretsiz halk ekmeği desteği , İstanbul halk ekmek yardımı  gibi  soruların cevaplarını bu  makalede  bulabileceksiniz.

İBB Halk Ekmeği Yardımı Başvurusu 

Muhtaç, yoksul ve dar gelirli vatandaşları için gerçekleştirmek istediği sosyal yardımları ile ülkemizdeki diğer belediyelerin de sosyal belediyecilik anlayışı kazanmalarına öncülük eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi; gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, para yardımı, İstanbulkart yardımı gibi pek çok desteğine 2022 yılında da devam ediyor.

İstanbul il sınırlarında ikamet eden tüm yoksul, işsiz, muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar; ihtiyaç duydukları sosyal yardımları almak adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunabilirler.

Ekmek yardımı başvuruları; e-devlet platformu üzerinden online olarak yapılabilmektedir. İBB’ye bağlı olan sosyal hizmetler müdürlüklerine, dolayısıyla başvuru noktalarına giderek de sosyal yardımlara başvurabilmektedirler.

İBB Yardımları Hakkında

Pek çok yardıma ev sahipliği yapan İBB; yoksul vatandaşlarına nakdi yardım olarak bilinen para yardımının yanında kömür ve odun yardımı, mobilya ve eşya yardımı gibi birçok ayni yardımlar da yaparak ihtiyaç sahiplerini sevindirmektedirler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları, ayni ve nakdi yardımlar olacak şekilde kendi içerisinde ikiye ayrılır.

İBB’nin yanında ülkemizdeki tüm belediyeler de yardımlarını ayni ve nakdi yardımlar olarak gerçekleştirilmektedir.

İBB tarafından yoksul ve muhtaç vatandaşlara yönelik olarak yapılan en önemli sosyal yardım türleri şu şekildedir ;

 • Gıda ve erzak yardımı yapılır.
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı yapılır.
 • Giysi yardımı yapılır.
 • Mobilya ve eşya yardımı yapılır.
 • Bebek bezi ve bebek maması yardımı yapılır.
 • Yeni doğan bebek paketi desteği yapılır.
 • Engelliler için yapılan yardımlar yapılır.
 • Muhtaç dul kadınlar için yapılan yardımlar yapılır.
 • Muhtaç şehit, asker ve gazi yakınları için yapılan yardımlar yapılır.
 • Afetzede vatandaşlar için yapılan yardımlar yapılır.
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirilir.
 • Sosyal destek kartı yani İstanbulkart dağıtımı yapılır.
 • Bebekler ve çocuklar için Halk Süt dağıtımı yapılır.
 • Sen Oku Diye eğitim yardımı yapılır.
 • Genç Üniversiteli Yardımı gerçekleştirilir.
 • Sağlık yardımı yapılır.
 • Tıbbi malzeme ve cihaz yardımı yapılır.
 • Evde yaşlı bakım hizmeti gerçekleştirilir.
 • Askıda Fatura Projesi kapsamında fatura yardımı yapılır.
 • Öğrenciler için kırtasiye yardımı yapılır.
 • Öğrenciler için eğitim ve burs desteği yapılır.
 • Kira desteği gerçekleştirilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; eşi vefat eden dul kadınlara, onların yetim çocuklarına, afetzedelere, yaşlılara, öğrencilere, dolayısıyla temel asgari ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken İstanbullu tüm vatandaşlarına yardımlar yapılarak, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Gıda ve erzak yardımı dahilinde muhtaç kişilerin tespit edilmesinden sonra bu kişilerin ev adreslerine gıda ağırlıklı yardım kolileri teslim eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi; kurduğu aşevlerinde her gün çıkan sıcak ev yemekleri de kimsesizlere, düşkünlere ve muhtaçlara dağıtmaktadır.

Yaşlılar için evde bakım hizmeti veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi; böylelikle kendi kendine kişisel bakımlarını gerçekleştiremeyen, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, kendisine bakacak bir yakını ya da  aile bireyi bulunmayan yaşlı bireylerin periyodik sağlık kontrollerini için de görevlendirdiği sağlık personelleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Kış ayları yaklaştığında fakir ailelere ısınma giderlerini azaltabilmeleri adına yakacak odun ve kömür dağıtan İBB; evinde kullanabileceği sobası olmayan ya da sobası eskiyen vatandaşlara soba dağıtması amacıyla çeşitli yardımlar gerçekleştirmektedirler.

Engelli vatandaşlar için ise durum şöyle ki ; tekerlekli sandalye, baston, akülü tekerlekli sandalye, havalı yatak gibi medikal ve tıbbi malzemeleri ücretsiz bir şekilde hediye eden İBB; muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarını da göz önünde bulundurarak nakdi ve ayni yardıma ihtiyacı olanları unutmamayı ön görerek planlanmış yardımlardır.

Bunun yanı sıra düzenli bir işi ve geliri olmayanlar; İBB Yeni Doğan Bebek Paketi Desteğine başvurmak suretiyle, yeni doğan bebekleri için alabilecekleri hediye paketindeki bebek bezi, bebek maması, bebek beşiği, bebek battaniyesi gibi malzemeler ise ücretsiz bir şekilde sahip olabilmektedirler.

Mültecileri de unutmayarak zaman zaman para yardımı, gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi; deprem, sel, yangın gibi doğal afetler ya da kazalar sonrasında çalışma gücünü veya mal varlığını zamanla yitiren ve ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişilere içinde nakdi ve ayni yardımlar uygun görülmektedir.

ibb halk sut yardimi basvuru belgeleri - İBB Halk Ekmek Yardımı Nasıl Alınır? Ekmek Yardımı Başvurusu

İBB Halk Süt Yardımı

Çeşitli yardımlarla gündeme gelen İBB, Muhtaç Ailelerin Bebekleri için Halk Süt dağıtımına da el atmaktadır.Muhtaç ve yoksul ailelerin 3-6 yaş aralığındaki bebeklerinin hem fiziksel hem de ruhsal gelişimlerini desteklemek amacı güdülerek, muhtaç ailelere her ay 8 litreye kadar süt dağıtan İBB; çocukların sağlıklı ve temiz süte ulaşabilmelerini ve kaliteli sütlerle beslenebilmelerini mümkün kılmak için elinden geleni yapmaktadır.Söz konusu sütler ise ailelere her ay ücretsiz bir şekilde dağıtılmaktadır.

UHD olarak geçen uzun ömürlü sütlerde hiçbir şekilde katkı maddesi yer almamakta  ve Halk süt çocuklar için bir sütte bulunması gereken tüm vitamin ve mineralleri eksiksiz bir şekilde içermesi ile gündeme gelmektedir.Güvenilirlik açısından bu iç rahatlatıcı niteliktedir.

Yardıma muhtaç aileler; her bir çocukları için aylık 8 litre sütü ücretsiz alabilme olanağına sahip olmaktadır.Çocuklar; 6 yaşlarını doldurduklarında ise çocuklara yapılan süt yardımı maalesef kesilmektedir.

ibb egitim yardimi 1 - İBB Halk Ekmek Yardımı Nasıl Alınır? Ekmek Yardımı Başvurusu

İBB Eğitim Yardımı Hakkında

İBB; Sen Oku Diye Eğitim Yardımı ile Öğrencilere Umut Aşılamaya devam ediyor.Muhtaç ailelerin lise ve ortaöğretim çağındaki çocuklarına yaptığı kırtasiye ve giysi yardımları sayesinde bu çocukların geleceğe daha umutla bakmalarına da imkan sunmaktadır.İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Sen Oku Diye Eğitim Yardımı kapsamında şehit, yetim ve öksüz ilköğretim ve lise öğrencilerine umut Vaad eden gelişmelerde bulunmaktadır.

Eğitim yardımı ile de gündemden düşmeyen İBB; yalnızca burslu eğitim gören öğrencilere yardım etmekle kalmayıp, ilköğretim ya da lise eğitimi alan engelli öğrenciler Sen Oku Diye Eğitim Yardımından ücretsiz olarak fayda sağlayabilmektedirler.

Eğitimde Fırsat Eşitliğini sağlamak amacı güdülerek yapılan bu yardım kapsamında öğrencilere 300 TL eğitim desteği sunularak, oldukça cömert yardımlar sağlanmaktadır.

Başvurular online platformda gerçekleştirilebilir durumda.

Sen Oku Diye Eğitim Yardımı’na hemen başvurmak ve başvuruyla ilgili detaylı bilgi edinmek adına https://senokudiye.ibb.istanbul/ linkini tıklayabilir ve merak ettiklerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İBB Üniversite Eğitim Yardımı Hakkında 

İBB; Genç Üniversiteli Yardımı ile Üniversite Öğrencilerini de Unutmamaktadır.25 yaş altında olan ve üniversiteyi kazanan öğrenci kardeşlerimizin başvurabilecekleri Genç Üniversiteli Yardımı kapsamında başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahibi üniversitelilere gerekli yardım İBB tarafından burs anlamında bağlanmaktadır.

Her öğrenciye aylık bağlanacak burs miktarı ise öğrencinin muhtaçlık durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Her bir öğrenciye aylık ortalama 300-400 TL arası burs olanağı sunulmaktadır.

Genç Üniversiteli Yardımı alacak öğrencilerin devlet üniversitesinde okumaları ya da özel üniversitelerde tam burslu eğitim almaları şartı söz konusudur. Açıköğretim öğrencileri ise uzaktan eğitim görenler ve ücretli değişim programına katılan öğrencilerin; Genç Üniversitelilerin bursuna başvuruları imkanlar dahilinde mümkün değildir.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. İzmir Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

 2. Bitlis Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

 3. Merhabalar. Nevşehir Belediyesi fatura yardımı yapıyor mu. Durumumuz çok kötü bu konuda yardım almak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu