Belediye YardımlarıSosyal Yardımlar

İBB Sosyal Yardım Başvurusu – SEDEP Başvurma Koşulları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Ekonomik Destek Programı başvuru koşulları ve bilgileri

İBB gelir düzeyi düşük olan ailelere yaşamlarını sürdürebilmek için SEDEP( Sosyal Ekonomik Destek Programı ) adı altında sosyal yardımlaşma organizasyonu  oluşturmuştur. SEDEP nedir  ? SEDEPbaşvuru koşulları nelerdir? SEDEPnive nasıl başvurulur gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız.

SEDEP NEDİR ?

SEDEP İBB ‘ nin  yürüttüğü Sosyal Ekonomik Destek Programı’ nın kısaltılmasıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi  tarafından gelir düzeyi  düşük olan ve İstanbul’ da ikamet eden ailelere yapılan bir destek programıdır. Bu program dahilinde ailelere İBB Nakdi yardımlar, çocuklara kırtasiye yardımları, erzak yardımları gibi bir çok alanda sosyal yardım faaliyeti gerçekleştirilmektedir.

SEDEP İle Hangi Yardımlar Alınabilir ? 

SEDEPtarafına yapılacak bir başvuru sonucunda aşağıdaki yardımlar ihtiyaç sahiplerine  yapılabilmektedir.

Sosyal Destek Kartı (İstanbulkart), Eşya Desteği, Tersine Göç Desteği, İstanbul Halk Süt Desteği, İstanbul Halk Ekmek Desteği, Askıda Fatura, Aile Destek Paketi, Anne Bebek Destek Paketi, Eğitim Destek Paketi, Tablet Desteği, Yeni Doğan Desteği Paketi gibi yarımlar alınabilir.

Sosyal Destek Kartı Yardımı Nedir?

İBB tarafından verilen Sosyal Destek Kartı ( İstanbul Kart ) gelir durumu düşük olan ailelere geçimlerini sağlayabilmek için  aylık olarak nakit yardımlarının yatırıldığı karttır. Başvuru sürecinden sonra uygun görülmüş ailelere aylık olarak bu  yardımlar otomatik olarak yatırılmaktadır.

Bu yardımları almak için ailenin gelir durumlarının hayatlarını ikame edemeyecek durumda olması ve başka gelirlerinin olmaması gerekmektedir. Başvuru sürecinin sonrasında aileler sosyal destek kartlarına online ve gerektiği durumlarda yerinde ziyaret sonrasında hak ediş sağlayabilecek ve aylık olarak yardımlarını almaya başlayabileceklerdir.

Sosyal destek kartları  A101 , Şok Marketler vb bir çok market zincirinde kullanılabilmekte ve  aylık olarak  belirlenen miktar sosyal destek kartlarına yatırılmaktadır.

İBB Eşya Yardımı 

Yaşadıkları hanelerinde eşyaların  oturulamaz durumda olan aileler, evlerini su basmış ya da yangın, doğal afet vb. durumlardan dolayı  kullanılmaz duruma gelmiş ve maddi durumları iyi  olmayan ailelere İBB tarafından eşya yardımı  yapılabilmektedir.

Eşya yardımını almak için SEDEP programına online olarak  başvuru yapılabilir ve ya ALO 153 İBB hattı aranarak gerekli  müracatlar yapılabilmektedir.

Bağışlanan eşyalar bazen eşyalarını değiştiren hayır sahibi insanların eşyaları ( Revizyon ve temizlikleri yapıldıktan sonra verilir ) Bazen de firmalarda  hibe ve yardımla verilen kullanılmamış eşyalar olarak yardım sahibinin ihtiyacına göre  belirlenip  verilmektedir.

İBB Tersine Göç Desteği 

İBB tarafından verilen tersine  göç desteği, İstanbul sınırlarında ikamet etmekte olan ve  memleketlerine , köylerine dönmek isteyen ama  bunlara maddi olarak hazır olmayan aileler için uygulanır. İstanbul  nüfus oranının git gide artması ve ekonomik yaşam kalitesinin düşmesinden dolayı İBB köylerine dönmek isteyen vatandaşlarına da dönüş için yardımlar yapmaktadır. Bu yardımları da SEDEP tarafından  tersine  göç yardımı  olarak adlandırılmıştır.

İBB Halk Süt Desteği

İBB tarafından verilen halk süt desteği ihtiyacı olan ailelere  İBB tarafından üretimi  ve  sevkiyatları sağlanan İBB Halk sütün ulaştırılmasını amaçlayan bir programdır. Özellikle çocukların gelişiminde etin rol oynayan en değerli besin olan sütler İBB Halk Süt ekipleri sayesinde ihtiyaç sahiplerine  günlük olarak ulaştırılmaktadır.

İBB Halk Ekmek Yardımı

İBB Halk ekmek İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından üretimi yapılan ve belirli besin değeri ve standarlarda üretilen ekmektir. İstanbul’ da ihtiyaç sahibi ailelere İBB tarafından ücretsiz olarak hanede yaşayan insanların durumuna göre halk ekmek ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır.

İBB Halk Ekmeği yardımına ulaşmak için ALO 153 ve ya SEDEP  internet sitesinden online başvuru olarak yapılabilmektedir.

İBB Askıda Fatura Yardımı

Fatura ödemek her mükellefin vazifesidir. Gelir durumu  olmayan insanların da elektrik, su, yakıt vb. temel ihtiyaçları kullanma hakkı vardır. Dar gelirli aileler özellikle kış ayalarında faturaları ödemekte çok zorluk  çekmektedir. Bu yüzden İBB tarafından askıda fatura uygulaması  başlatılmıştır.

Askıda fatura uygulaması faturalarınızı askıya bırakarak hayırsever insanlar tarafından ödenmesi sureti ile yapılan bir yardımlaşma şeklidir. Askıda fatura uygulamasına fatura bırakabilmek için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

https://askidafatura.ibb.gov.tr/

Aile Destek Paketi 

Aile destek paketi ihtiyacı olan aileler ile yardım yapmak isteyen aileleri bir araya toplayan sosyal yardımlaşma platformudur. İBB tarafından hayata geçirilen ve geliştirilen aile destek paketi sayesinde ihtiyaç sahibi ailelere  nakit yardımı yapılmakta ve bir çok ihtiyaçları bu sayede giderilmektedir.

Aile destek paketinde  100₺ ve 250₺  lik paketler hakkında yardımda bulunabilirsiniz.

https://askidafatura.ibb.gov.tr/aile-destek

 

Anne – Bebek Destek Paketi 

Anne destek paketi ile 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere 1 çocukta 150₺ , 1 den fazla çocuğu olan annelere 250₺ sosyal destek yardımı yapılabilmektedir. İhtiyacı olan aileler ile hayır sahiplerini buluşturan bu organizasyonda ister  150 ister  250 ₺  yardım  yapabilirsiniz.

Yapılan yardımlar direk  ihtiyaç sahibi annenin istanbul kartına yatırılacak ve SMS ile bilgilendirilecektir.

Anne Bebek sosyal yardım organizasyonuna katılmak için aşağıdaki linkten destek olabilirsiniz.

https://askidafatura.ibb.gov.tr/anne-bebek-destek

Eğitim Destek Paketi

Eğitim destek paketi üniversite  öğrencilerinin ihtiyaçlarını gidermek için düşünülmüş bir sosyal yardımlaşma projesidir. Öğrenimlerine devam eden öğrencilerin kısmı ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan yardımlar direk  öğrencinin istanbul katına yatırmak sureti ile ulaştırılır.

250₺  olan yardımı  yapmak için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.

https://askidafatura.ibb.gov.tr/egitim-destek

Bu yardımların yanı sıra SEDEP tarafından  yeni doğan destek paketi ve okulda öğrenimlerine devam eden öğrenciler için tablet desteği de yapılabilmektedir.

ibb sedep kayit formu 1024x487 - İBB Sosyal Yardım Başvurusu - SEDEP Başvurma Koşulları

SEDEP Başvuru Nasıl Yapılır? 

SEDEP yani Sosyal Ekonomik Destek Paketi başvurunu Alo 153 arayarak yada https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ adresine  girerek ister telefonunuzdan isterseniz  tablet ya da bilgisyarlarınızdan online olarak başvuru  yapabilirsiniz.

Yapılan başvurular sırası ile değerlendirmeye alınıp sonrasında iletişim kanalları ile SEDEP yardımı almaya hak kazanan ihtiyaç sahibi ailelere ulaşılmaktadır.

Yapılan başvuru olumlu bulunduğu durumlarda ailenin sosyal durumunu incelemek için SEDEP çalışanları tarafından hane tespiti ve incelemesi yapılır. Yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda yardıma muhtaç  olunduğu kanaatine varıldığında sosyal yardım başlatılır ve Sosyal Destek Kartına ( İstanbul Kart ) aylık olarak yadımlar  yatırılmaya başlanır.

SEDEP Programına online başvuru yapmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz

https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

ibb basvuru sorgulama 1024x538 - İBB Sosyal Yardım Başvurusu - SEDEP Başvurma Koşulları

SEDEP Başvuru Sonucu Öğrenme 

SEDEP programına başvurdunuz ama sürecin ne durumda olduğunu merak ediyorsanız online olarak https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ adresinden müracatınızın hangi aşamada olduğunu bilgilerinizi girerek kontrol edebilirsiniz.

Online olarak SEDEP başvuru durumunu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linki  kullanabilirsiniz. 

https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama

İBB Tarafından bir çok yardım ve Sosyal Destek  uygulaması mevcuttur. Eğer ihtiyaç sahibi iseniz ve ya etrafınızda gerçekten ihtiyaç sahibi aileler var ise ALO 153 beyaz masayı arayarak ve ya ihtiyaç sahibi aileleri https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/   adresine  yönlendirerek siz de ihtiyaç sahibi ailelere ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

SEDEP hakkında ve ya SEDEP yardımlarının kapsamı hakkında soracağınız sorular, aklınıza takılan bilgiler var ise yorum yaparak cevaplar arayabilirsiniz.

SEDEP İBB tarafından yürütülen Sosyal Destek ve Sosyal Yardımlaşma Organizasyonudur.

SEDEP Online Giriş

SEDEP programına  online olarak  giriş  yapabilirsiniz. SEDEP Online için  https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/  linkini  kullanabilir, 7 / 24 Sedep Online hizmetlerden faydalanabilir ve SEDEP Online başvuru yapabilirsiniz.

Haberin Videosu

5/5 - (1 vote)

Yardım Başvuru

Yardımbaşvuru.Net kurucusu ve yardım haberleri editörü. Belediye yardımları, devlet yardımları ve sosyal yardımlar konusunda makale editörü.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Düzce Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

  2. selamun aleyküm web sitesi harbiden dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

  3. S.a. Karabük Belediyesi yardımları konusunda arayabileceğim bir numara var mıdır ? Evde yatalak hastam var lütfen bu konuda destek almam lazım.

  4. Merhaba ben SERPİL. Hatay Belediyesi sosyal destek yardımları konusunda yardım başvurusu yapmak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

  5. Aydın merkezden ben EBRU. Merhabalar paylaşım vallaha billaha dikkat çekici, teşekkürler 08-07-2022 17:26:17

  6. Belediye Yardımları araştırırken konunuzu gördüm Bursa Belediyesi yardımları için bilgi bekliyorum

  7. Merhabalar. Erzincan Belediyesi fatura yardımı yapıyor mu. Durumumuz çok kötü bu konuda yardım almak istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu