Sosyal YardımlarYardım Kartı
Trend

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Sorgulama 2022

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir?

Belediler tarafından gündemde olan, İhtiyaç sahiplerine gıda ve erzak yardımı, barınma yardımı, kömür ve yakacak yardımı, para yardımı gibi yardımlar gerçekleşmektedir. İBB tarafından muhtaçlık sınırının altında yaşamakta olan vatandaşlara verilmekte olan İBB sosyal yardım kartı; belirli limitlere sahip olmakla beraber ,limitleri belirli aralıklarla yüklenen yardım kartları olarak işlevsellik sağlamaktadır. 

İstanbulkart olarak yaygın bilinmekte olan İBB sosyal destek kartları, yalnızca muhtaç, dar gelirli ve yoksul vatandaşlara, açıkça ifade etmek gerekirse hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan kişilere verilmesi tercih edilen destek türüdür.

Bu yardım kartları sayesinde ihtiyaç sahipleri, BİM, Migros, Carrefoursa başta olmak üzere İBB anlaşmalı marketlerden yapabilecekleri gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım malzemesi gibi  marketlerde satılan tüm malzemeleri alabilmeleri konusunda sınıra tabii tutulmuşlardır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu 

İhtiyaç sahiplerinin gerek sosyal destek kartı olsun, gerekse diğer İBB yardımlarından faydalanmak üzere doldurmaları gereken başvuru formu; ihtiyaç sahibi vatandaşın gelir ve gider durumuna göre muhtaçlık seviyesini tespit etmeye yönelik sorular içererek o kişiler hakkında bilgi sahibi olmak üzere tasarlanmış formlardır.

Sosyal yardım kartı başvuru formunu dolduracak kişilere, kişisel bilgilerinin yanı sıra mesleğine, aylık kazanç ve gider durumuna dair sorular da sorularak detaylı bilgiler talep edilmektedir. Bu sayede İstanbul Büyükşehir Belediyesi; İstanbul il sınırlarında ikamet eden gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmak adına durumu kolaylıkla tespit edilebilir kılmaktadır.

Yardımların muhtaç ve yoksul vatandaşlara ulaştırılması aşamasında ise sosyal yardım başvuru formu, oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple de ihtiyaç sahibi tüm vatandaşların formdaki sorulara doğru yanıtlar vermelerini talep etmektedir.

İBB Sosyal Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir ? 

İBB sosyal yardım kartına ilk kez başvuracak kişilerin öncelikle başvuru formu doldurmaları ve başvuru için gerekli tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmeleri gerekmektedir.

Başvuru için gerekli olan bu evraklar ;

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi istenir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği istenir.
 • İkametgah belgesi istenir.
 • Gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi istenir.
 • Mal beyanına ilişkin belgeler istenir.
 • Fakirlikten alınabilen fakirlik belgesi istenir.

İBB yardımlarına başvuran kişilerden, yukarıdaki belgelere ek olarak farklı belgeler teslim etmeleride talep edilebilmektedir. Muhtaç ve gelirsiz dul kadınlardan eşlerine dair ölüm belgesi gibi, engeli sebebi ile çalışamayan engellilerden 2022 engelli raporu olmak üzere, kronik hastalardan sağlık kurulu raporu gibi ek belgeler istenmesi söz konusu olabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İstanbulkart, öncelikli olarak kimsesiz, fakir ve işsizlere, kısacası yardıma muhtaçlara verilmesi uygun görülmektedir.

Muhtaçlara ek olarak, muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar olarak hane halkı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünü aşmayanlar da sosyal destek kartına başvuruda bulunabilirler.

Engelliler, kronik hastalar, afetzedeler, şehit ve gazi yakınları, muhtaç asker aileleri, eşinden boşanan veya  eşi vefat eden dul kadınlar, kimsesiz ve gelirsiz 65 yaş üstü yaşlılar; kısaca ifade etmek gerekirse, toplumun temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken kesiminin maddi destek alabilmek adına İBB sosyal yardım kartına başvurabilmesine olanak sağlamaktadır.

Fakat işsiz olmalarına veya  muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü bulunan kişilerin, sosyal destek kartı alması maalesef mümkün değildir.

ibb kart hangi marketlerde gecer 1 - İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Sorgulama 2022

2022 Yılı için İBB Kart Hangi Marketlerde Geçerlidir ?

Yalnızca İBB anlaşmalı marketlerde geçerli olan İBB kartın geçerli olduğu marketler;

 • BİM
 • Migros
 • ŞOK
 • A101
 • Rammar
 • Onur
 • Carrefoursa
 • UCZ
 • Çağrı
 • Kim
 • Happy Center

İBB sınırlarında yer alması sebebi ile, yukarıdaki marketlerden herhangi birine giderek, kartınızdaki limitlere göre ihtiyacınıza yönelik alışveriş yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Hakkında

Başvurusu kabul edilen tüm ihtiyaç sahipleri adına ilk seferde 200 TL yükleme yapılmaktadır.

Sonraki yüklemelerin ise miktarı, ailenin muhtaçlık durumuna ve ailedeki kişi sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

4 kişilik aileler için düzenlenen miktar, aylık 200 TL yapılırken, 5 ve üstü kişilik aileler için ise aylık 300 TL olarak yüklemesi gerçekleşmektedir.

ibb sosyal yardim sonuclari - İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Sorgulama 2022

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulaması  Nasıl Yapılır ? 

İstanbulkart sahipleri, kartlarındaki limiti tek seferde kullanabilecekleri üzere, parça parça  farklı alışverişlerinde de kullanma olacağına sahiptir.

Kartlarında kalan limiti ise alışveriş yaptıkları marketteki kasa noktasından rahatlıkla öğrenebilirler. E-devlet üzerinden bakiye sorgulama işlemi yapılması maalesef mümkün değildir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, İstanbulkart dolum noktalarından bakiyelerini sorgulayabilir ve gerekli işlemleri sağlayabilirler. Yardıma muhtaç vatandaşlar, kart bakiye sorgulama ya da karta bakiye yükleme işlemlerini İstanbulkart’a ait olan online site üzerinden de gerçekleştirebilirler.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

İBB sosyal yardım kartı başvurusu hakkında, başvuru için gerekli belgelere, başvuru şartlarına ya da yararlanabileceğiniz tüm İBB sosyal yardımları ile ilgili ayrıntılı bilgi almak amacıyla 7/24 hizmet veren ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilir ve gerekli desteği bulabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul il sınırlarında ikamet eden kimsesiz, yardıma muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara verilen İBB sosyal yardım kartı sayesinde ihtiyaç sahipleri; temel ihtiyaçlarını İstanbul kartlarına yüklenen limitler sayesinde rahatlıkla karşılayabilmektedirler. İBB tarafından yapılan en önemli sosyal yardım türlerinden olarak gösterilen İBB sosyal yardım kartları; İBB anlaşmalı olan tüm marketlerde  geçerliliğini sürdürmektedir.

Post cihazlarına okutarak, farklı bir işleme gerek kalmaksızın, kredi kartı gibi kullanılabilen İBB sosyal yardım kartlarına tanımlanan limitler sayesinde, ailelerin muhtaçlık durumlarına göre değişiklik gösteren tutarlar ihtiyaca yönelik harcanabilmektedir. İBB kart başvuru formu doldurarak, sosyal yardım kartı başvurularını gerçekleştirebilmeniz söz konusudur. Ön başvurular ise e-devlet üzerinden kolaylıkla sağlanabilmektedir.

E-devlet üzerinden sosyal destek kartına başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların siteye ait online linkini tıkladıktan hemen sonra, uygulamadaki bilgiler ile konu hakkında merak ettiklerini rahatlıkla öğrenebilirler. İhtiyaç sahipleri, sonrasında başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamlayıp, sosyal yardım türleri arasından da sosyal destek kartı seçeneğini tercih ederek, başvurularını tamamlayabilirler.

İBB tarafından ihtiyaç sahiplerine sunulan bu benzeriz fırsat sayesinde, gerçekten muhtaç ve düşkün kişiler belirlenerek, gerekli şartlar sağlanması halinde, ihtiyaca yönelik yardımlar gerçekleştirilmektedir. Kişisel ve detaylı bilgiler göz önünde bulundurularak tamamlanan süreç doğrultusunda ilerlenmektedir. Bu sebeple ihtiyaç sahibi kişilerin verdikleri bilgiler ışığında hareket edilerek, İBB kartlarına yatırdıkları tutarlar bu doğrultuda değerlendirilerek limitler belirlenmektedir.

İBB sosyal kart yardımları konusunda gerekli hassasiyeti göstermektedir. Buradaki amaç, gerçek ile sahtekar kişilerin ayırt edilerek, yardımın hak sahibini bulması konusunda emin olmaktan geçmektedir. Kötü niyetli kişilere itibar etmemek adına gerekli önlemler alınmaktadır. Bu sebeple ihtiyaç sahiplerine yönlendirilen sorular karşısında doğru ve eksiksiz bilgiler iletmek son derece önemli bir husustur.

4/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Sosyal Yardımlar araştırırken konunuzu gördüm Batman Belediyesi yardımları için bilgi bekliyorum

 2. Merhaba Kayseri Belediyesi yardım kartı başvurusu yapmak istiyorum. Yardım kartı konularında bulamadım bana yazabilir misiniz.?

 3. Yardım Habercisi teşekkür ederim yazınız için İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Sorgulama 2022 konusunda tüm aradığım cevapları buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu