Belediye YardımlarıYardım Haberleri

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Para Yükleniyor?

Sosyal yardım kartı olarak tanımlanan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunmuş olduğu yardım kampanyalarından birisi olarak tanımlanmaktadır. Gerçekleştirilen bu kampanya neticesinde maddi sıkıntı içerisinde olan aileler için, edinecekleri kart ile birlikte belirlenen marketlerden alışveriş yapabilmeleri söz konusudur. İBB görevlilerinin incelemesi neticesinde muhtaçlık durumu tespit edilmiş olan bireylere veya ailelere sunulmakla birlikte sağlanan olanak belirli limitlerle sınırlıdır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Almak  2022 – 2023 

Bahsi söz konusu olan limitler ise, sosyal yardım kartına sahip olma hakkı kazanmakta olan kişilerin muhtaçlık durumu doğrultusunda, değişkenlik gösterebilmesi söz konusudur.  İhtiyaç sahibi olan bireylerin, beslenme, giyim kuşam, temizlik başta olmak üzere temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmekte olan bu yardım kampanyasından faydalanmayı talep eden bireylerin web üzerinden başvuru yapabilmeleri söz konusudur. Öyle ki konuyu detaylı bir şekilde araştırmakta olanların en fazla aklını meşgul eden soru ise İstanbul “Sosyal yardım kartı ne zaman açılacak?” Sorusudur hiç şüphesiz. 

IBB Sosyal Yardim Karti Nasil Kullanilir Kimlere Verilir Bakiye Sorgulama 1 - İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Para Yükleniyor?

İBB Yardım Kartı Başvuru Bilgileri 

Yıl sonu gelmesi ile birlikte, İstanbul Sosyal Yardım Kartlarının denetim yapılması nedeniyle kullanıma bir süreliğine kapanması söz konusudur. Bu durumda İstanbul Sosyal Yardım kartının ne zaman açılacağı ile ilgili olarak, kullanıma kapanmakta olan sosyal yardım kartlarının 2022 Mart ayı itibariyle kullanıma açılmakta olması söz konusudur.

Ancak ne yazık ki bu bilgi resmi bir bilgi niteliğini taşımamakla birlikte, kişisel sosyal yardım kartınızın ne zaman açılacağı ile ilgili net bir tarih bilgisi edinmek üzere ALO 153 numaralı telefon hattını arayabilmektedirler. Bu sayede konuyla ilgili de detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Alma Koşulları 

İBB’nin yürütmüş olduğu en büyük yardım kampanyalarından biri olarak bilinen Sosyal Yardım Kartı kampanyasına yoğun ilgi gösterilmektedir. Bu durumda binlerce İstanbullu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Sosyal Yardım Kartı desteğinden faydalanması söz konusudur. İhtiyaç sahibi birçok kişi “İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı nasıl alınır?”  gibi sorularının cevabını merak etmektedir.

Bu tür soruların cevabı ise tahmin edebileceğinizden çok daha kolay olmaktadır. İBB Beyaz Masa’nın İstanbulluların hizmetine sunmakta olduğu ALO 153 hattını aramak suretiyle kısa sürede başvuruda bulunabilmeniz söz konusudur. Ancak maalesef ki bazı zamanlar ALO 153 hattı oldukça meşgul olabilir.Bu konuda bilginiz olsun.

Bunun gibi durumlarla karşılaştığınızda yapabileceğiniz en iyi yöntem ise başka bir hattan İBB’ye ulaşmaya çalışmaktır diyebiliriz. 0212 444 00 93 numaralı telefon hattı üzerinden operatörlere talebinizi iletebilirsiniz. Yetkili birim ile iletişime geçmek suretiyle başvurunuzu hızlıca tamamlayabilmeniz mümkündür. Başvurunuzun tamamlanmasının ardından ise değerlendirme süreci başlayacaktır.

IBB Sosyal Yardim Karti Nasil Kullanilir Kimlere Verilir Bakiye Sorgulama 2 - İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Para Yükleniyor?

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilmektedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sunmuş olduğu sosyal yardım kartı desteğinden faydalanabilmeniz açısından önemli birkaç unsur söz konusudur.

 Bu unsurları kısaca belirtmek gerekirse :

 • Başvuran kişi 18 yaşını mutlaka doldurmalıdır.
 • Bağ – Kur, SSK ya da Emekli Sandığı  kurumlarından ödeme almakta olan biri ne yazık ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Yardım Kartı hizmetinden faydalanması söz konusu değildir.
 • Başvurusu söz konusu olan kişi üzerine kayıtlı olacak bir mülk bulunmaması en önemli şartların başında gelmektedir.

Bu şartları sağlamanız halinde, gireceğiniz değerlendirme sürecinin ardından ortalama olarak 6 ay içerisinde İBB Sosyal Yardım Kartınız kullanıma açılmış olacaktır. Kartınızın kapalı olduğu süreçler doğrultusunda, içinde biriken bakiye herhangi kayba uğramadan ve açıldığında toplu olarak yüklemesi gerçekleştirilmektedir. İBB Sosyal Yardım Kartları, başvurunun ardından muhtaçlık şartlarını taşıdığı belirlenen ailelerin evlerine teslimi sağlanmaktadır.

İstanbul Sosyal Yardım Kartı Başvuru Evrakları Nelerdir ? 

İstanbul Sosyal Yardım Kartı başvurusunu maalesef ki şu an uygun olanak sağlanamadığından, internet ortamında gerçekleştirmek mümkün değildir. Başvuru gerçekleştirilmesinin ardından istenen tüm evrakları belediyeye elden teslim etmelisiniz. Beyan edilen bilgilerin doğrultusunda gerekli araştırmalar yapılarak, doğruluğu esas alınması söz konusudur. Evraklar aracılığıyla beyan edilmekte olan adres, kimlik gibi temel bilgilerin yanlış veya eksik olması durumunda başvurunuz tamamen geçersiz sayılmaktadır. Bu sebeple evrakları tam olarak teslim etmek büyük öneme sahiptir. 

İstanbul Sosyal Yardım Kartı Başvuru Evrakları listesi ise şu şekildedir ;

 • Önlü arkalı güncel kimlik fotokopisi istenmektedir.
 • Bireyin İstanbul ili sınırları içerisinde bulunan adreslerinde ikamet ettiğini kanıtlamak üzere ikametgah belgesi talep edilmektedir.
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmadığını beyan etmek amacıyla fakirlik belgesi istenmektedir.
 • Eşin vefatı nedeniyle başvuruda bulunacak olan kadınlardan istenen ölüm belgesi talep edilir.
 • Sağlık problemleri sebebiyle iş gücü kaybı yaşayan ve bu sebeple ihtiyaç sahibi durumuna düşmüş kişilerden sağlık raporu talep edilir.
 • Eğer kişi çalışıyor ancak kazancı ile geçinmesi söz konusu olmadığı için muhtaçlık şartlarını taşıması durumunda, hane içerisinde bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısının resmi beyanatı talep edilmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgelerin birçoğunun, güncel olarak e-devlet üzerinden alınabilmesi söz konusudur. Fakirlik kağıdı hakkında ise, ikamet ettiğiniz mahallenin muhtarlığına başvurmanız gerekmektedir. Tüm belgeleri eksiksiz olarak tamamladıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Var Mıdır ?

2020 yılında düzenlenen yönerge doğrultusunda İstanbul sosyal yardım kampanyasına ait kulanım limitleri kategorilere ayrılmış durumdadır. Bu doğrultuda İstanbul sosyal yardım kartı limitleri düşük, orta ve yüksek olarak düzenlenmesi yapılmıştır. Belirlenen bu limitler ise yardım almak isteyen kişilerin ihtiyaçlarına göre değerlendirilerek verilmesi sağlanmaktadır.

İBB Süt Yardımı Başvurusu Hakkında :

İBB süt başvurusu 3-6 yaş arasında bulunan çocukların süt gereksiniminin giderilmesi açısından ailelere yönelik verilen bir destek türüdür. Kas ve kemiklerin büyümesi amacı ile  faydalı olduğunu bildiğimiz  süt ihtiyacını ise bazı aileler yoksulluk dolayısıyla karşılayamama duruma gelmektedirler. 2019 yılının Ekim ayında yürürlüğe girdiğini bildiğimiz bu çalışma sayesinde yüzlerce aileye süt yardımı yapılması söz konusu olmuştur. Bu anlamda yardımlar devamlılığını korumaktadır.

Buna durumda ailelere 50, 100, 150₺ bandında süt parası verilmesiyle beraber, ihtiyaç sahiplerine ulaşımı sağlanmaktadır. Aylık olarak ödemesi gerçekleştirilen bu kartların aynı zamanda sürekliliğinin olduğunu belirtmek isteriz. Belirtilmesi gereken bir kısım ise sosyal yardım kartınızla ilk aldığınız seferde 200₺ para gönderimi sağlanmaktadır.

İBB Süt Yardımından Kimler Faydalanmaktadır ?

Uygulamaya geçtiği günden itibaren pekçok aileye süt yardımında bulunan İBB çalışmalarına hala devam etmektedir. İBB süt yardımı ile ilgili olarak en çok merak edilen konulardan biri de süt yardımından kimlerin faydalanabileceği kısmıdır. 

Bu konuya açıklık getirmek adına bu kapsamdaki şartlar şu şekildedir ;

 • Evinizde 3 ile 6 yaş aralığında çocuğunuz bulunuyorsa ve vücut sağlıkları açısından onların süt ihtiyacını karşılamakta zorlanıyorsanız bu yardımdan faydalanabilmeniz mümkündür. 
 • Bu yardım doğrultusunda ailenizde kaç çocuk bulunduğu tespit edilmesi ile beraber, aylık olarak düzenli bir gelirinizin olup olmadığı da sorgulama altına alınmaktadır.
 • Yardım uygulaması kapsamında evde kaç çocuk bulunuyorsa, süt dağıtımı da ona göre belirlenmekte ve sağlanmaktadır.
 • Evde bulunan her çocuk için iki litre süt hakkı mevcuttur.
 • Belediye önceliğini sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydı bulunan kişilerden yana kullanması ile bilinmektedir.
5/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Kolay gelsin. Ağrı Belediyesi evde hasta bakım hizmetleri iletişim numarası verebilir misiniz.

 2. Yardım Habercisi teşekkürler. İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Para Yükleniyor? konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

 3. İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Para Yükleniyor? Konusundaki bilgileriniz için teşekkürler. Bu konuda çok bilgilendim.

 4. Yardım Habercisi teşekkürler. İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Para Yükleniyor? konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

 5. Çocuklarım için yardım talep ediyorum. Siirt Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

 6. Kolay gelsin. Site çok işimize yaradı ben de bir şey sormak istiyorum. Tunceli Belediyesi süt yardımı yapıyor mu acaba eğer yapıyorsa süt yardımı için nereye başvuru yapmamız gerekiyor.

 7. Yardım Habercisi teşekkür ederim yazınız için İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Para Yükleniyor? konusunda tüm aradığım cevapları buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu