Devlet YardımlarıEngelli Yardımları

İşitme Cihazı Yardımı Nasıl Alınır?

İşitme cihazı yardımı, kişilerin yaşadığı işitme problemlerinde kullanılacak cihazlar için nakit yardımdır. kişinin bulunduğu ortamdaki sesleri bir mikrofon aracılığı ile toparlayarak şiddeti yükseltip, işitme kaybı yaşayan kişinin duyacağı seviyeye getiren elektronik alete denmektedir. Genel olarak işitme cihazı çalışma sistemi olarak bir mikrofonun sesleri toplaması ve işitme cihazının sesin şiddetini yükselterek bir hoparlörle bunu kişinin kulağına vermesi olarak anlatılabilir. Sesi sadece yükseltmek kişinin anlayacağı şekilde net ve anlaşılır olması demek değildir.

İşitme cihazı yardımı nasıl alınır?
İşitme cihazı yardımı nasıl alınır?

Dolayısıyla yalnızca sesi yükseltmenin işitme cihazının işlevsel olarak anlamına geldiğini söylemek mümkün değildir. Modern işitme cihazlarında sesleri ayırt eden kayıplara göre bazıları yükselterek sesi bastıran ve bulunan ortama göre program değiştirerek çınlama var ise çınlama maskeleyeceğiz ses veren küçük elektronik aletler haline gelmiştir. Dolayısıyla işitme cihazları arka planda oluşan gürültüye de ortadan kaldırarak aynı zamanda bulunan ortamdaki sesi net ve anlaşılır bir şekilde kişinin duymasını sağlamaktadır. Ancak herkesin bütçesi işitme cihazını almaya yetmeyebilir. Bu durumda devlet eliyle işitme cihazı yardımı yapılmaktadır.

İşitme Cihazını Yardımla Kimler Alabilmektedir?

İşitme cihazı yardımı kişilere SGK katkısı ile yardım yapılarak verilmektedir. Bunun için kişinin SGK güvencesi altında olması gerekmektedir. Kişilere işitme cihazı yardımı bedeli üzerinden SGK’nın verdiği katkı tutarını düşerek çok daha makul fiyatlara gelmektedir. Böylece işitme cihazına SGK tarafından katkıda bulunması için kurumla sözleşmeli olarak resmi sağlık kurumlarınca yani devlet veya SGK anlaşmalı Vakıf üniversitesi hastaneleri gibi en az 1 kulak burun boğaz hastalıkları uzman hekiminin içerisinde bulunduğu sağlık kurulu raporunun düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Isitme Cihazi Yardimi Nedir Nasil Alinir 2 - İşitme Cihazı Yardımı Nasıl Alınır?

Böylece SGK işitme cihazı yardımı bedeli üzerinden düşülerek işitme cihazına sahip olunacaktır. Kişinin her iki kulağında işitme kaybı var ise iki kulak için işitme cihazı ödemesi SGK tarafından yapılabilmektedir. Bunun için kişinin doktoruna giderek her iki kulağın yararlanabilmesi için işitme cihazı reçete etmesi istenebilir.

İşitme Cihazı Yardımı Ne Kadar Yapılmaktadır?

İşitme cihazı kişilerin tek bir kulak veya her iki kulağında da yaşamış oldukları işitme konusundaki sorunlar için verilen aletlere denmektedir. Ancak kişilerin bütçelerine uygun bir işitme cihazına sahip olmaları mümkün olmayabilir. Bu durumda SGK kişilere işitme cihazı konusunda yardım yapmaktadır. SGK 18 yaş ve üzerine 1 adet işitme cihazı için brüt olarak belirlenmiş 1514 TL işitme cihazı katkısı vermektedir.

Kişilerin yaşına ve emekli veya çalışan olma durumuna göre yapılmakta olan net olarak SGK katkısı da ayrıca değişmektedir. Bunun için bu yardım çeşitleri 0-4 yaş arası kişinin velisi çalışıyor ise net olarak 2180 TL 16 kuruş, velisi emekli ise 2452,68 TL olarak belirlenmiştir. 5 12 yaş için Veli çalışmakta ise net olarak 1937,92 TL, velisi emekli durumunda ise 2180,16 olarak belirlenmiştir. 13 18 yaş arası Veli çalışıyor ise net olarak 1816,8 TL, Veli emekli durumunda ise 2043,9 TL olarak belirlenmiştir.

Isitme Cihazi Yardimi Nedir Nasil Alinir 3 - İşitme Cihazı Yardımı Nasıl Alınır?

18 yaş üzeri olan kişiler için kişi çalışıyor ise net olarak 1211, 2 TL, emekli durumunda ise 1362,6 TL olarak belirlenmiştir. Emeklilerde ise ödemesi gereken %10 katılım payında SGK emekli maaşından düşerek çalışanlarda ise %20 katılım payını cihaz aldığı firmaya ödemektedir. SGK 5 yılda bir işitme cihazı için katkı ödemesi yapmış olmaktadır. Bunun için 5 yıl dolduğunda tekrar rapor çıkartarak yeni bir cihaz alınabilmektedir.

SGK katkısı kullanılarak alınan işitme cihazı yardımı için SGK işitme cihazı kullanabilmek adına pil desteği de yapmaktadır. Bu destek ise tek taraf için yıllık 104 adete tekabül etmektedir. 2 kulakta işitme cihazı kullanmakta ise kişiye her iki taraf içinde her yıl ayrı ayrı destek verilmektedir.

5/5 - (1 vote)

Yarım Haberleri Yazarı

E-Devlet yardımları, öğrenci bursları 2023 yardım yapan kurum ve kuruluş haberleri paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu