Sosyal Yardımlar

Kart16 Limiti Ne Kadar? Nereden Alınır? Bakiye Sorgulama ve Başvuru Sorgulama E-Devlet 2022 – 2023

 

Bursa il sınırları içerisinde ikamet etmekte olan ihtiyaç sahibi vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan birisi olarak bilinen Kart16 hakkında sizleri bilgilendirmemiz gerekirse;

Kart16 Nedir? Ne İşe Yarar?

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından; ihtiyaç sahiplerinin ve dar gelirli ailelerin başta olmak üzere, daha iyi ve verimli şartlarda yaşamını sürdürebilmeleri adına sosyal yardımlar gerçekleştirmesi söz konusudur. Bu yardımlar neticesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlar kişisel bakım, erzak, gıda ve okul malzemeleri gibi birçok temel ihtiyaçlarını giderebilmektedirler.

Bursa ili sınırları içerisinde yaşamını sürdürmekte olan muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşların kullanabilecekleri sosyal yardım kartı kapsamında, Kart16 ismi verilmektedir. Bu kartı almaya hak kazanan Bursalı vatandaşlar için, anlaşmalı olunan marketlere gidilerek temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullanabilmektedirler.

Gelir yetersizliği bulunan veya maddi imkansızlıklar sebebiyle ihtiyaçlarını karşılayamakta güçlük çeken vatandaşlara Bursa16 kart ile maddi yardımların sağlanması söz konusudur. Bu yardımlar arasında ise öncelikle Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Kart16 aracılığıyla ihtiyaç sahibi olan ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılaması için çalışmalar sürdürülmektedir.  Kart16 başvurusu gerçekleştiren ve sonrasında başvurusu olumlu sonuçlanan vatandaşlar içinse belediye tarafından adreslerine ulaştırılmakta olan kart ile anlaşmalı marketler üzerinden alışverişlerini yapabilmektedirler.

Kart 16 sigara ve alkol alışverişleri dışındaki her türlü alışverişin yapılmasına yönelik yardımcı olması amaçlanarak hareket edilmektedir. Bu yazımızın genel olarak içeriği kapsamında, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunmuş olduğu Kart 16 sosyal yardım kartı ile ilgili olarak detaylı bilgiye ulaşabilir ve kart başvurunuzu nasıl gerçekleştirebileceğinize dair fikir sahibi olabilirsiniz.

Kart16 Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

Maddi zorluklar içerisinde bulunmakta olan vatandaşlar adına maddi destek olmayı amaçlaması ile bilinen Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart 16 ile faaliyetlerine devam etmektedir. Bu sayede Kart 16 ismini ilk defa duyan kişiler içinse bu kartın ne işe yaradığı ya da nasıl alınacağını merak ederek bu serüvene ortak olmaktadırlar.  İçerisine belediyeler tarafından bakiye yüklemesi yapılması ile ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan harcama kartına dair Kart 16 ismi verildiğini belirtmek isteriz. Söz konusu kart ile market alışverişleri başta olmakla birlikte her türlü alışveriş gerçekleştirebilmektedir.

Kart 16 yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar için, bu aşamada Kart16 başvurusu nasıl yapılmaktadır? sorusunun cevabını araştırılmaktadır.  Bursa Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere verilmekte olan yardım kartından faydalanmak üzere vatandaşlar ilk olarak Bursa Belediyesi’nin internet sitesine giriş gerçekleştirmektedirler. Belediyenin internet sitesine giriş yapılmasının ardından, ikinci aşamada başvuru formunun doldurulması zorunlu tutulmaktadır.

Bu adım için başvuru gerçekleştirmek üzere, kişilerden ad, soyad, T.C kimlik numarası ve birtakım kişisel bilgiler talep edilmesi söz konusudur. Bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduğundan emin olunmasının ardından, başvuru işleminizi tamamlayabilmeniz mümkündür. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 için başvuruların bu şekilde gerçekleştirilebileceğini açıkladığını belirtmek isteriz.

Kart16 Başvuru Formu Hakkında

Kart 16 başvurusu yapmakta olan kişilerin araştırdığı başka bir konu ise Kart16 başvuru formudur. Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımların zaman kaybetmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması adına oldukça hızlı bir inceleme süreci gerçekleştirmesi söz konusudur. Bu inceleme süresince vatandaşların bilgisiz kalmaması üzerine güncel başvuru sorgulama sistemi hizmeti verildiğini belirtmek isteriz. Belediyenin resmi internet sitesine giriş gerçekleştirmek suretiyle hem Kart 16 başvuru formu hem de sorgulama kutucuğuna erişim sağlayabilmeniz mümkündür.

Kart16 Başvuru Sorgulaması Hakkında

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara verilmekte olan Kart16’ya başvurusunu gerçekleştiren vatandaşlar için sorgulama işlemini nasıl gerçekleştirebileceğini merak etmektedirler. Bursa Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilen sorgulama işlemlerinin yanında Kart 16 başvuru sorgulama E-devlet üzerinden sorgulama işlemi yapılabilmesi söz konusudur.

E- Devlet Kart16 Başvuru Sorgulaması Hakkında 

Covid-19 sürecinde yaşanmakta olan sağlık sorunları nedeniyle belediye binasına şahsen giderek yapılmakta olan başvurular yerine online sistem üzerinden yapılmakta olan başvurular kabul edilir duruma getirilmektedir. Bu şekilde zaman kaybetmeden başvuru formuna ulaşım gerçekleştirilmekte olup, vatandaşlar herhangi bir sıra aksaklık yaşamadan başvurularını gerçekleştirebilme olanağına sahip olmaktadırlar.

Sizler için de bu şekilde başvurunuzu yapmanızın ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi kart 16 başvuru sorgulama konusundaki işleminizi e-devlet üzerinden yapabilmeniz mümkündür. T.C. Kimlik numarası ve şifreniz vasıtasıyla e-devlet sistemine giriş yapmanız söz konusudur.

 Kart 16 sosyal yardım kartı kimlere verilmektedir ?

Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı bulunan Kart 16 hakkında merak edilen başka bir soru ise yardım kartının kimlere verildiği ile ilgilidir. Bursa sınırları içerisinde yaşamakta olan ve ihtiyaç sahibi olarak bilinen vatandaşlar Kart16 sosyal yardım hizmetinden yararlanabilme olanağına sahiptir. Fakat ihtiyaç sahipleri adına hazırlanmış olarak bilinen bu sosyal yardımın doğru adreslere gitmesi için birtakım şartlar koyulması söz konusudur. 

Aşağıda listesi bulunmakta olan şartlara uyum sağlayan vatandaşlar için kart16 yardımından yararlanabilmeleri söz konusudur.

İşsizlik ve muhtaçlık durumu bulunan vatandaşlar yararlanabilmektedirler.

Engellilik durumu bulunan vatandaşlar yararlanabilmektedirler.

Geliri yetersiz vatandaşlar yararlanabilmektedir.

65 yaş üstü vatandaşlar yararlanabilmektedir.

Afetzedeler yararlanabilmektedirler.

Şehit, asker ve gazi yakınları yararlanabilmektedir.

Kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar yararlanabilmektedirler.

Kart16 Nereden Alınmaktadır?

Kart 16 nereden alınır ile ilgili olarak, ihtiyaç sahibi vatandaşları yakından ilgilendiren bir konu olarak bilinmektedir. Kart 16 almak üzere Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne veya internet sitesi üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Sizden istenen belgeler ile ilgili olarak eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurdurulmasının ardından başvuru yapabilmeniz mümkündür. Başvuru yapmadan önce de mutlaka şartları karşılayıp karşılamadığınız öğrenmelisiniz.

Kart16 Başvurusu için Gerekli Belgeler Hakkında 

Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal kart başvurusu ile ilgili olarak, gerekli belgeler aşağıda yer almaktadır. Kart 16 sosyal yardımına başvuru yapmakta olan kişiler başvuru belgelerinin yanında bu belgeleri de ilgili kuruma teslim etmeleri gerekmektedir.

Mal beyanını bildiren belge talep edilmektedir.

Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi talep edilmektedir.

Kira sözleşmesi talep edilmektedir.

İkametgah belgesi talep edilmektedir.

Vukuatlı nüfus kaydı örneği talep edilmektedir.

Aile bireylerine ait olan T.C. kimlik kartlarının fotokopisi talep edilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan gelir belgesi talep edilmektedir.

Kart 16 sosyal yardımından yararlanmak üzere gerekli belgeler arasında bulunması söz konusudur. Bu durumda bazı ek belgelerin istenmesi mümkün olmaktadır. Bunun gibi durumlar ile karşılaşıldığınız takdirde özellikle engelli bireylerden talep edilmek üzere, engellilik durumunun belirten belgeler istenmektedir. Peki, Kart 16 limiti ne kadardır?

Kart16 Limiti Ne Kadardır?

Diğer sosyal yardım paketlerinde de olduğu üzere, kart 16 yardım paketinde ailede yaşayan kişilerin sayısı ile ilgili olarak yardımın miktarının değişmesine neden olduğunu belirtmek isteriz. Mesela, iki kişilik bir aile ve dört kişilik bir ailenin giderleri konusunda, aynı olmayacağı üzerine kart limitleri de birbirinden farklı olarak belirlenmesi söz konusudur. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kart16 kart limiti ile ilgili olarak aşağıdaki bilgiler güncelliğini korumaktadır.

3. Kişilik aileler adına 2022 Kart 16 kart limiti 100 TL’dir.

4 ve 5 kişilik aileler adına 2022 Kart 16 kart limiti 300 TL’dir.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu