E-DevletYardım Haberleri

Kira Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Şartları

Ülkemizde bulunan belediyeler ve kaymakamlıklar başta gelmek üzere pek çok kurum; fakir ve dar gelirli vatandaşlara aylık kira borçlarını ödeyebilmeleri aşamasında yardımcı olmaktadırlar.

İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar, barınma giderlerini dahi karşılamakta zorlananmakla beraber; belediyelere ve kaymakamlıklara kira desteği almak üzere başvuruda bulunabilirler. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında ise evi yenilenmekte olan vatandaşlara ise tekrar evlerinde yaşamaya başlayana kadar kira yardımı yapılması söz konusudur. Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yapılmakta olan kira desteği; 6306 sayılı kanun Yönetmeliği’ne bağlı olarak bulunan, yönetmelikte belirtilen miktar doğrultusunda yapılmaktadır.

Kira Yardımı Ne Demektir ?

Kaymakamlık ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği çerçevesinde olarak yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılmakta olan kira yardımından muhtaç aileler yararlanabilmektedirler. Kira yardımı konusunda, yoksul ailelerin sokakta kalması ile ilgili olarak önlenmesi amaç edinmektedir.

Herhangi bir şekilde düzenli geliri ve sigortalı işi bulunmayan ailelere yapılmakta olan kira yardımı neticesinde yoksul ailelerin çocuklarının da evsiz kalması engellenmektedir. İhtiyaç sahibi olan ailelere kış aylarında yapılması ön görülen, yakacak yardımı ile birlikte aile bireylerinin soğuk kış günlerinde ısınmaları sağlanmaktadır.

Çocuklar içinse her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yapılmakta olan kırtasiye desteği neticesinde yoksul aile çocuklarının eğitim hayatları konusunda kesintisiz bir şekilde devam etmeleri mümkün bir hale gelmektedir. Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerine verilmiş olan kira yardımı; 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi ile ilgili olarak kanun gereğince yapılmaktadır.

Varsayılan kanuna göre afet riski mevcut olarak bulunmakta olan yapıların yıkılarak, yeniden inşa edilmesi sebebiyle evleri yeniden inşa edilene kadar vatandaşların sokakta kalmaları ve mağdur olmaları açısından, önlemek adına vatandaşlara maksimum 48 ay boyunca kira desteği sunulması söz konusudur.

Kısacası ifade etmek gerekirse, ülkemizde 2 çeşit kira yardımı yapılması söz konusudur.

Kira Yardımı Kimlere Verilmektedir ?

Kira yardımı kimlere verilmektedir ve kimler kira yardımı alabilir ile ilgili olarak , sorusuna cevap vermek gerekirse kira yardımı devlet, belediye ve kaymakamlık tarafından gerçekleştirilmektedir. Dar gelirli ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler kiralarını ödeyemedikleri durumdan dolayı, devlet ve belediyeden kira yardımı alabilmeleri mümkündür.

Pek çok sosyal yardımda bulunmakta olan devlet kira yardımını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı sayesinde gerekli inceleme sonrası uygun görülmekte olan ailelere yapması uygun görülmektedir.

Yoksula Kira Yardımı Yapan Kurumlar Hakkında 

Ülkemizde dar geliri ve yoksul ailelere kira desteği sunmakta olan en önemli kurumlar:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek sağlamaktadır.
 • Kaymakamlıklar destek sağlamaktadır.
 • Dernekler ve vakıflar destek sağlamaktadır.
 • Belediyeler destek sağlamaktadır.

Özellikle pandemi sürecinde sadece yoksul vatandaşlara değil, işleri durma noktasına gelmekte olan esnaflara da yardımcı olması ile bilinen bu kurumlara kira desteği almak üzere başvurabilmeniz mümkündür. Yukarıda belirtmiş olduğumuz kurumlar; işsiz ve muhtaç vatandaşlara öncelikli olmak şartıyla kira desteği sunmakla beraber muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olanlara, kısacası hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünü aşmamış olan ailelere de kira yardımı yapabilmeleri ile bilinmektedirler.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

Kira yardımı başvurusunu nasıl yapacağınız, başvuracağınız kuruma göre değişkenlik göstermektedir. Devlet ve bulunduğunuz ilçelerde kaymakamlıklar kira yardımı gerçekleştirmektedirler. E-Devlet ve Sosyal Yardımlaşama Vakfı vasıtası  ile kira yardımından faydalanmak üzere başvuru formu doldurmanız yeterli sayılmaktadır.  Başvurusu sonrasında yapılacak inceleme gereği uygun görülmekte olan ailelere kira yardımı yapılması söz konusudur. Devlet tarafından kira yardımı başvurusu sırasında izleyebileceğiniz yöntemler ile ilgili olarak aşağıdaki belirtmek isteriz ki :

kir yardimi e devlet basvuru formu 1 - Kira Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Şartları

E-Devlet Kira Yardımı Başvurusu Hakkında

Kira yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapmak suretiyle kira yardımı alabilmeniz mümkündür. E-Devlet kira yardımından yararlanmak üzere şahsen hak sahibi tarafından başvuru yapılması ön görülmektedir. Kira yardımı başvuru formu e-devlet sistemi olarak giriş yaparak doldurabilmeniz söz konusudur.

Adım adım e-devlet kira yardımı başvuru formu doldurmak ile ilgili olarak :

 • E-Devlet uygulamasını T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile girişi yapmalısınız.
 • Arma kısmına “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” yazarak bulmanız mümkündür.
 • Dilerseniz linke direk tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971

 • “Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir, bu konuda uyarmış olalım.
 • Kutucukları inceleyin ve bilgileri onaylayarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

Kaymakamlıklarla işbirliği içerisinde bulunan muhtaçlara kira desteği sunmakta olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kira yardımına başvurmak üzere, vatandaşların mevcut ikametgahlarının bulunduğu bölgedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekmektedir.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılmakta olan kira yardımının miktarı ve süresi ile ilgili olarak; vakfın bütçesi dahilinde ve ihtiyaç sahibi vatandaşların muhtaçlık durumları da göz önünde bulundurularak, değişiklik gösterebilmesi söz konusudur. Vakıflar da tıpkı belediyeler gibi yoksul ve muhtaç vatandaşlara her ay düzenli olmak koşulu ile kira yardımı yapabileceklerinin yanı sıra birkaç seferli olmak şartıyla da yardım sunabilmeleri söz konusudur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kira desteği ile ilgili olarak internetten veya e-devlet üzerinden başvuru yapılması maalesef mümkün değildir.

ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini aramak suretiyle, kira desteğine dair bilgi edinebilmeniz mümkündür. 

Dernek ve Vakif Kira Yardimi Basvurusu 1 - Kira Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Şartları

Dernek ve Vakıf Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar ile ilgili olarak; ülkemizde yoksullara gıda yardımı, para yardımı, eğitim ve burs yardımı olarak yardımlar yapmakta olan dernek ve vakıflara giderek de kira yardımına başvurabilmeleri mümkündür.

Dernek ve vakıflara kira desteği yapmak üzere, bu kurumların internet siteleri üzerinden başvuruda bulunmaları mümkündür. Dernek veya vakıf genel müdürlüklerine dair telefon numarasını aramak suretiyle veya mail yoluyla da başvurunuzu gerçekleştirebilmektesiniz.

Ülkemizde bulunan yoksul ve sahipsiz vatandaşlara kira yardımı, para yardımı gibi mevcut yardımlar yapmakta olan dernek ve vakıflara İHH İnsani Yardım Derneği, Vuslat Derneği, TOÇEV, Dost Eli Derneği, Ayhan Şahenk Vakfı, Düşün Taşın Derneği, Rüştü Akın Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı gibi dernek ve vakıfları örnek olarak gösterebilmemiz son derece mümkündür.

Kaymakamlık Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere kaymakamlıklar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile işbirliği içerisinde yoksul vatandaşlarına kira yardımı sunmaları ile bilinmektedirler.

Bu konuda vatandaşlar; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmek suretiyle, kira yardımı başvuru formu doldurdukları takdirde kaymakamlık kira desteği ile iligil olarak da başvurmuş olmaktadırlar.

Kira Yardımı Başvuru Sorgulama Hakkında

Ülkemizde belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ve başvurulan diğer kurumlar; başvuruları sıklıkla en fazla 1 ay içerisinde sonuçlandırmaktadırlar. Bazı durumlarda ise yoğunluk durumu dahilinde bu süre daha da uzun olabilmektedir.

Kira desteğine başvurmakta olan vatandaşlar; söz konusu olan başvurularının kabul edilip edilmediği ile ilgili olarak kira desteği alıp alamayacakları hakkında internetten ve e-devletten sorgulama yapabilmektedirler.

Belediye Kira Yardımı Sorgulama Hakkında

Belediye kira yardımı başvurunuzun sonucu ile ilgili olarak başvuru sayfası kullanılarak, görüntüleyebilmeniz mümkündür. Bu konuda alternatif olarak kullanılmakta olan ALO53 Beyaz Masa hattını veya başvurduğunuz belediyeye dair telefon numarasını arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kira Yardımı Sorgulama Hakkında

Başvurmuş olduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ya da ALO183 veya ALO144 Sosyal destek hatlarından birini aramak suretiyle, kira yardımı başvuru sonucunuzu öğrenebilmeniz söz konusudur.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhabalar. Kırklareli Belediyesi fatura yardımı yapıyor mu. Durumumuz çok kötü bu konuda yardım almak istiyorum.

 2. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Mardin Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu