Devlet YardımlarıÖğrenci YardımlarıYardım Haberleri

Öğrenciye Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar Yatar ? 2022-2023

Temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda zorlanmakta olan ailelerin eğitim çağına gelmiş çocuklarına yönelik olarak yapılmakta olan kırtasiye yardımı neticesinde veliler; çocuklarının kırtasiye masraflarını daha kolay bir şekilde karşılayabilir duruma gelmektedir.

Muhtaç ya da ihtiyaç sahibi olarak kabul edilen vatandaşlarımızın yanında, pandemi sürecinde işsiz kalmış ve işten çıkarılmak zorunda kalan ailelerin de faydalanabileceği kırtasiye ve eğitim yardımı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılması mümkün olan yardım türüdür.

Bakanlığın yanında belediyeler tarafından yapılabilmesi söz konusu iken, kırtasiye yardımı sayesinde muhtaç ve yoksul aile çocukları, eğitim hayatlarına pandemi sonrasında da kaldıkları yerden devam edebilir seviyeye gelmektedirler.

İhtiyaç sahibi çocukların eğitim hayatlarına ara vermelerini önlemek amacıyla, onların okuldaki mevcut diğer öğrencilerle eşit şartlarda eğitim alabilmeleri konusunda yardımcı olmak, çocuklara ve gençlere daha iyi bir gelecek sunmak amacı ile yapılan kırtasiye yardımdan faydalanmak talebinde bulunmak isteyen aileler ise bu yardıma nasıl başvurabileceklerini öğrenmek istemektedirler.

Kırtasiye Yardımı Ne Demektir?

Maddi durumu elverişli olmaması ile bilinen, yoksul olarak kabul edilmekte olan velilerin çocuklarına dair kullanmak üzere alabilecekleri kırtasiye yardımı; sosyal dayanışma ve yardımlaşmayı arttırmak amacı ile, öğrencilerin eğitim hayatlarına daha sıkı bir şekilde sarılmalarını sağlayarak, öğrencileri ve velileri kırtasiye masraflarından kurtarmak amacıyla yapılmaktadır.

Herhangi bir işi bulunmayan, SGK kaydı dahi olmayan muhtaç veliler veya dar gelirli veliler, bu yardıma başvurabilmektedirler. Ülkemizde aile halkı kişi başı aylık ortalama net geliri; asgari ücretin 1/3’ü ve altında bulunanlar; dar gelirli aileler olarak kabul edilmektedirler. Bu durumda muhtaç olan işsizlerin yanında, işi olmasına rağmen ailesinin temel asgari ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken veliler de çocukları için bu yardımdan faydalanabilmektedirler.

Kırtasiye yardımı kapsamında ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; başvurusu kabul edilmiş olan velilerin hesaplarına bir miktar para yatırması ile bilinir.

İhtiyaç sahibi Veliler; hesaplarına yatırılan bu para ile kırtasiyelerden kalem, defter, kitap vb. temel malzemeleri satın alabilme olanağına sahip olabilmektedirler.

Bununla beraber her eğitim öğretim dönemi başlangıcında da öğretmenlere de kırtasiye yardımı yapılmaktadır. Bu yardım türü; MEB tarafından öğretmenler adına yapıldığından dolayı eğitim ödeneği olarak adlandırılan bu yardımı, yoksul vatandaşlara yapılan kırtasiye yardımı ile karıştırmamak gerekmektedir.

Kırtasiye Yardımı Nereden Alınmaktadır ?

Kırtasiye yardımı nereden alınabilir ve kırtasiye yardımı nasıl alabilirim diye düşünüyorsanız, ilk olarak devlet kırtasiye yardımı ve kırtasiye yardım parası vermek üzere destek sağlamaktadır, bunu özellikle belirtmek isteriz. Bunun yanı sıra, kırtasiye yardımı almak üzere, belediyelerin sosyal yardım birimine başvuruda bulunabilmeniz söz konusudur.

Kırtasiye yardımı almak üzere, pek çok dernek ve vakıfa başvuruda bulunabilmeniz mümkündür. Kırtasiye yardımı gerçekleştiren belediyeler kırtasiye yardımının yanı sıra maddi durumu kötü öğrencilere eğitim bursu imkanı tanıyarak destek olmaktadır.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Kırtasiye yardımına başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi veliler, kaymakamlıklara bağlı olarak bilinen sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmelidirler.

İhtiyaç sahibi Vatandaşlar; ikametgahlarının yer almış olduğu kaymakamlık binalarında hizmet vermekte olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmek suretiyle Bakanlık tarafından yapılan kırtasiye yardımına başvuruda bulunabilirler.

Belediyenin kırtasiye yardımına başvurmayı düşünmekte olan velilerin ise şahsen belediye binasına giderek, burada başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

Kırtasiye Yardımı İçin Nereye Başvurulmalıdır ?

Kırtasiye yardımı olarak nereye başvuruda bulunulur? sorusuna cevap olarak; Kırtasiye Yardımı Bulunduğunuz il ve ilçedeki belediyelere ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına şahsen başvuruda bulunabilmeniz söz konusudur. Özellikle pekçok belediye her yıl düzenli olarak, eğitim ve öğretim başında maddi durumu kötü olarak belirtilen ailelere kırtasiye yardımı sağlamaktadır.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu Hakkında

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına veya belediyeye kırtasiye yardımına başvurmak üzere gitmekte olan velilerin burada başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

Söz konusu formda velilerin maddi durumlarına, muhtaçlık seviyelerine, aylık gelir ve giderlerine dair sorular bulunmaktadır.

Gerek belediye gerekse Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; sadece muhtaç ya da dar gelirli kişilere yardımcı olmaktadır.

Başvuru sahibi kişilerin ise kırtasiye yardımına başvuruda bulunurken, doldurdukları formda mutlaka doğru ve gerçekçi bilgiler paylaşmaları gerekmektedir. Aksi takdirde cezai yaptırımlar mevcuttur.

Maddi durumu iyi olmasına karşın, kendini fakir ve işsiz gösteren çeşitli veliler; sonradan Bakanlık veya belediye tarafından tespit edilmeleri durumunda cezai yaptırıma maruz kalmaktadırlar.

Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilmektedir ?

Kırtasiye yardımı; işsiz, muhtaç olarak belirlenen velilerin çocuklarına, öksüz ve yetim çocuklara, herhangi bir işi ve düzenli geliri bulunmayan dul kadınların velayeti altındaki çocuklarına, dar gelirli, kısacası yoksul ailelerin çocuklarına yapılması ile bilinmektedir.

Bu durumda aile kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ü altına denk gelmekte olan çocuklar için sağlanması durumu söz konusudur.

Pandemi sebebiyle işyerini kapatmak zorunda bulunan esnaflarla işten çıkarılmakta olan personeller tarafından da çocukları adına,  bu yardıma başvurabilir durumdadırlar.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kırtasiye yardımına veya belediye sosyal hizmetlerine başvuruda bulunmakta olan kişilerden daha sonra da muhtaçlıklarını kanıtlamaları adına birtakım belgeler istenmesi söz konusudur.

Bakanlık ve belediyeler; söz konusu belgeleri denetlemelerinin ardından başvuruda bulunan kişinin evine bir inceleme komisyonu gönderilmektedir. İnceleme komisyonu; başvuru sahibi velinin ve ailesinin söz konusu olan yardıma ihtiyacı olup olmadığına dair araştırma yapmak amacıyla onların ikametgah adreslerinde inceleme yapmaktadırlar.

Bakanlık il ve ilçe müdürlükleri veya belediye tarafından oluşturulmakta olan kurul; daha sonraları başvuran kişinin teslim etmiş olduğu belgeleri ve inceleme komisyonunun hazırladığı belgeleri kontrol ederek, kırtasiye yardımı yapacağı kişilere karar vermektedirler.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Hakkında

Hem belediyeler hem de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; kırtasiye yardımına başvuran velilerden birtakım belgeler talep etmektedirler.

Başvuru üzerine, talep edilen bu belgeler :

 • Başvuru sahibi veliye ait TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı istenmektedir.
 • Çocuğa ait TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı istenmektedir.
 • Çocuğun öğrenci olduğunu gösteren, eğitim gördüğü okuldan alınacak öğrenci belgesi istenmektedir.
 • Veli için gelir belgesi veya işsiz olduğuna dair SGK’dan alınması gereken belge istenmektedir.
 • Ailenin ikametgah adresi ve aile bireylerine ait nüfus kayıt örneği istenmektedir.
 • Aile kirada oturuyorsa eve ait kira sözleşmesi istenmektedir.
 • Evin mülkiyeti aileden birine ait ise tapu fotokopisi istenmektedir.
 • Öğrenci velisi, çalışmak için iş başvurusunda bulunduysa İŞ-KUR kayıt belgesi istenmektedir.
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi istenmektedir.

Muhtarlıktan alınmakta olan fakirlik belgesi’; gerek belediye gerekse bakanlık sosyal yardımlarına başvuran adayların yardım alma şansını arttırması ile bilinmektedir.

Kırtasiye Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gerek belediye gerekse Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il veya ilçe müdürlükleri; yardım başvurularını ve başvuru sahibinin teslim ettikleri belgeleri detaylıca incelemesini gerçekleştirmektedirler.

Belediye ve müdürlüklere yüzlerce ihtiyaç sahibi kişi başvurduğundan dolayı yetkili kişiler; tüm belgeleri inceleyerek, en muhtaç velilere karar verilmesinin ardından başvuru sonuçlarını açıklamaktadır.

Bu sebeple de velilerin kırtasiye yardımı sonuçlarını öğrenmek üzere, en az 3-4 hafta beklemeleri gerekmektedir. Belediyeye gitmek suretiyle gerçekleştirdiğiniz kırtasiye yardımı konusunda, başvurunuzu sorgulamak üzere tekrar belediyeye gidebilir veya belediyeye ait olarak bilinen telefon numarasını aramak suretiyle yetkili kişilerden bilgi sahibi olabilrsiniz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru sonucunuzu öğrenmek için vakfa şahsen gidebilir veya vakfa ait telefon numarasını arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu Yapma

Pek çok belediye eğitim öğretim dönemin başlaması ile birlikte kırtasiye yardımında bulunması söz konusudur. Bu belediyelerden biri olarak bilinen İstanbul Büyükşehir Belediyesi okulların açılmasına 1 ay kala başvuruda bulunmuş olan kişiler hem kırtasiye yardımı hem eğitim bursu imkanı tanıması ile bilinmektedirler.

İBB kırtasiye başvurusu yapmak üzere https://senokudiye.ibb.istanbul/Login.aspx linkine tıklayarak başvuruda bulunabilmeniz mümkündür.

3/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Yardım Habercisi teşekkürler. Öğrenciye Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar Yatar ? 2022-2023 konusunda gerekli ve detaylı bilgi aldım.

 2. Ben epleks hastasıyım ve sağ elim donduralacak çalışamıyorum aile ihtiyacımız var. 2 tane kız çocuğu var. Birisi 9yaşında ilkokul öğrenci 3 sınıfa geçti kırtasiye malzemesi ve tablet alamıyorum ihtiyacı var. Sizlerden yardım etmenizi istiyorum ederseniz hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu