Devlet YardımlarıYardım Başvurusu

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulaması

Kızılay Gıda Yardımı Nasıl Alınır? 

Ülkemizde afet dönemleri başta olmak üzere afetzedelere gıda ve barınma yardımları ile birçok yardımlar sunmakta olan Kızılay; ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve erzak yardımı yapmaya devam etmektedir.

Muhtaçlık sınırının altında ikamet eden vatandaşları gözeterek, Kızılay’ın 81 ilindeki temsilciliklerine gıda yardımı almak adına başvurabilmek mümkündür. Bu yazımızda ise  Kızılay gıda yardımı almayı düşünen vatandaşlar için de Kızılay gıda ve erzak yardımı nasıl alınır? Ya da Kızılay gıda yardımı başvuru sorgulama işlemi nasıl yapılır? gibi konulara dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye yönelik açıklamalarda bulunacağız.

Kızılay Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Hangileridir?

Ülkemizin en önemli hayır kurumlarından başında gelen Kızılay; kurulduğu ilk günden günümüze dek muhtaç ve yoksul vatandaşlara yardım eli uzatan ve hatta en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olma özelliğini taşımaktadır.

Deprem, sel gibi doğal afetlerde kurduğu çadırları ile mağdur vatandaşların barınma ihtiyaçlarını karşılamakta olan Kızılay, afetzedelere gıda ve erzak yardımında da bulunmak üzere hep görev başındadır.

Kızılay tarafından yapılan en önemli sosyal yardımları, açıkça söylemek gerekirse, ihtiyaç sahiplerinin başvurabilecekleri yardım türlerini aşağıdaki şekilde sıralamamız mümkün;

  • Para yardımı yapılır.
  • Gıda ve erzak yardımı yapılır.
  • Barınma yardımı yapılır.
  • Kızılay kart sosyal destek kartı yardımı yapılır.
  • Aşevi yardımı yapılır.

İhtiyaç sahibi ailelere zaman zaman para yardımı yapan Kızılay; kendi bütçesi ile nakdi yardımlarda bulunmasının beraberinde hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanan yardımları da muhtaç vatandaşlara dağıtmak üzere rol oynamaktadır. Özellikle pandemi sürecini ele alacak olursak, işten çıkarılan, işleri durma noktasına gelen esnaf vatandaşlar, Kızılay tarafından yapılan para yardımına başvurabilme imkanına sahipti. Başvurusu kabul edilen kişilere Kızılay tarafından 400-500-600 TL gibi farklı rakamlarda para yardımı sağlanmaktadır. Yardımlar, tek seferli olabileceğinin yanı sıra, yardım başvurusu yapılan Kızılay şubesinin bütçesine göre daha uzun süreli ya da sürekli de değişkenlik göstere bilmektedir. Bu noktada başvuru sahiplerinin muhtaçlık durumları daha belirleyici olmaktadır.

Muhtaç ve yoksul aileler için gıda ve erzak yardımı yapan Kızılay; makarna, bulgur, pirinç, peynir, zeytin gibi daha çok yemeklik malzemeleri içeren erzak kolilerini ihtiyaç sahiplerine dağıtmaya sürekli devam eder. Hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanan gıda ve erzak kolilerini de muhtaç vatandaşların ev adreslerine kadar teslim ederek, ekstra iş yükünü yüklenir ve gerçek ihtiyaç sahipleriyle buluşturur.

Bunların yanı sıra, ihtiyaç sahiplerine Kızılaykart isimli yardım kartları dağıtmakta olan Kızılay, muhtaç vatandaşların BİM gibi anlaşmalı olduğu marketlerden kartlarla alışveriş yapabilmelerini mümkün bir hale getirerek, kişisel ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamaktadır. Vatandaşlar, hayırseverler tarafından Kızılaykart isimli yardım kartlarına bağışlanan miktarlar ile marketlerden yalnızca tütün ve gıda malzemeleri satın alamazlar.

Aşevi yardımı ise kimsesiz ve sahipsiz vatandaşlara her gün sıcak ev yemekleri dağıtmakta olan Kızılay’a aittir; kendine ait huzur evlerinde yaşlı ve sahipsiz vatandaşların konaklamasına öncülük ederek bu konuda da elini taşın altına koyarlar. Kızılay bünyesindeki öğrenci yurtları ise yoksul ailelerin üniversite eğitimi gören çocuklarının da ücretsiz olarak yurtlarda konaklayabilmelerine aracılık etmektedir.

Kan hizmeti dahilinde acil kana ihtiyacı bulunan hasta ve yaralı vatandaşlara yardımcı olarak bildiğimiz Kızılay, ilk yardım,  sağlık, göç ve mülteci hizmetleri ile de yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım eli uzatmaktadır.

Kızılay tarafından yapılan yardımlarla ilgili olarak ayrıntılı bilgi edinmek adına hemen https://www.kizilay.org.tr/neler-yapiyoruz linkini tıklayarak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Muhtaç ve yoksul ailelerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak adına onlara gıda ve erzak içeren koliler dağıtan Kızılay’ın gıda yardımını almak isteyen vatandaşlar için ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Kızılay temsilciliğine başvurmalarını talep etmektedir.

Vatandaşlar başka bir yol olan: ALO168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni arayarak, ön başvurularını gerçekleştirebilir. Aynı zamanda Kızılay yardımlarıyla ilgili olarak daha detaylı bilgi edinebilirler.

Kızılay resmi internet sitesi üzerinden de gıda yardımı başta olmak üzere tüm sosyal yardımlara başvurabilmeleri de mümkündür.

Kızılay resmi sitesi üzerinden başvurusunu gerçekleştirmek isteyen vatandaşların ise https: //www.kizilay.org.tr/iletisim linkini tıkladıktan sonra formu doldurmaları ilk aşamada yeterli olacaktır.

Kızılay Ramazan Yardımı Başvurusu Hakkında 

Kızılay her sene olmakla birlikte bu sende Ramazan ayında dar gelirli vatandaşlara gıda yardımı yapacağını duyurmaktadır. Bu seneki sloganı ise yine kendine has “Ramazan Bereketini Paylaşan Tüm Kalplere Hilal Olsun Türkiye!” Şeklindedir. Kızılay her sene binlerce aileye gıda yardım kolisi vermeye başlamıştır. Tüm başvuruları detaylı incelemeye alan Kızılay yardım başvurusu taleplerinin ardından uygun görülen ailelerin evlerine gıda kolilerini teslim etmektedir.

Kızılay Ramazan yardım başvurusu ve Kızılay Ramazan kolisi başvurusu mutlaka başvuru formu doldurulmalıdır. Bunun dışında alternatif olarak Kızılay ALO 168 çağrı merkezi aranabilir. Eğer sizde ; Kızılay gıda yardımı başvurusu yapmak istiyorum diyorsanız Kızılay gıda yardımı ve Kızılay erzak yardım başvurusu formunu doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kızılay Ramazan Yardımı Başvuru Formu Hakkında Bilgilendirme

Kızılay Ramazan yardımı kolisi almak için mutlaka Kızılay Ramazan yardımı başvuru formu doldurulması uygun görülmüştür. Tüm başvuruları detaylı olarak inceleyen Kızılay uygun görülen ailelere hem yardım kolisi hem para yardımı ile gereken desteği sağlamaktadır.

kizilay yardim kolisi icinde neler bulunur nereden alinir 1 - Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulaması

Kızılay Yardım Kolisi Başvuru Sorgulamak Nedir ?

Vatandaşlar yardım kolisi ya da diğer yardım başvurularının Kızılay tarafından kabul edilip edilmediğini öğrenmek adına açıkçası, yardım alıp alamayacaklarını sorgulamak amacıyla ALO168 Çağrı Merkezi’ni arayabilmektedirler.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Kızılay gıda yardımı ile ilgili ve diğer yardımlara dair bilgi edinmek amacıyla başvuru için gerekli belgeleri ve başvuru şartlarını öğrenmek üzere Kızılay 168 Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Dilerseniz, başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz Kızılay şubesini de arayarak yetkili kişilerden bilgi edinebilirsiniz.

E-Devlet Kızılay Yardım Başvurusu

Vatandaşlar, Kızılay tarafından ihtiyaç sahipleri için sunulan yardımlara e-devlet üzerinden başvurup başvuramayacaklarını da merak etmektedirler. Şu an için vatandaşların e-devlet üzerinden Kızılay yardımlarına başvurma şansları maalesef bulunmamaktadır. Aynı zamanda yardım sonuçları da e-devlet üzerinden öğrenilememektedir.

kizilay kart basvurusu nasil yapilir 1 - Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulaması

Kızılaykart Nedir?

Kızılay tarafından gıda yardımına başvuran vatandaşlara dağıtılan Kızılaykart; belediyeler tarafından muhtaç vatandaşlara dağıtılan sosyal destek kartlarıyla aynı anlama sahiptir. Bu kartlara hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanan miktarlar, ihtiyaç sahiplerinin kartlarına kısa bir süre içerisinde yüklenerek istekleri için kullanılmak üzere yüklenir. Ardından kartlarına para yüklenen muhtaç vatandaşlar, kızılay kartlarla Kızılay anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabilirler. Gıda, kişisel bakım, temizlik malzemesi vb. birçok ihtiyaçları için post cihazlarına Kızılaykart’larını okutarak işlemlerini tamamlayabilirler.

5/5 - (1 vote)

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Devlet Yardımları araştırırken konunuzu gördüm Kayseri Belediyesi yardımları için bilgi bekliyorum

  2. Merhaba Amasya Belediyesi yardım kartı başvurusu yapmak istiyorum. Yardım kartı konularında bulamadım bana yazabilir misiniz.?

  3. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Bolu Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

  4. Merhaba ben HAMİT. Adıyaman Belediyesi sosyal destek yardımları konusunda yardım başvurusu yapmak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu