Devlet Yardımları
Trend

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim ?

Pandemi sebebi ile işsizlere ve yardıma muhtaç vatandaşlara sosyal destek ödemeleri yapan Kızılay; nakdi yardımlarını sürdürmeye devam etmektedir. Fakir ve muhtaç vatandaşlara para yardımının yanında ek olarak gıda ve erzak, barınma yardımı gibi pek çok alanda da yardımlar sunmakta olan Kızılay; 81 ildeki temsilcilikleri ile birlikte ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmaktadır.

kizilay gida yardimi basvurusu nasil yapilir 1 - Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim ?

Kızılay Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Hangileridir ?

Ülkemizde özellikle sosyal yardımlar denildiğinde ilk akla gelen sivil toplum örgütlerinden biri olarak bildiğimiz Kızılay tarafından yapılan en önemli yardımlar:

 • Para yardımı yapılır.
 • Gıda ve erzak yardımı yapılır.
 • Aşevi yardımı sağlanır.
 • Giyim yardımı sağlanır.
 • Barınma yardımı sağlanır.

81 ilde yer almakta olan temsilcilikleri vasıtasıyla gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmakta olan Kızılay’ın; muhtaç ve yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara belirli aralıklarla olmak suretiyle gıda ve erzak içeren koliler dağıtmaktadır. Bu yardım kolilerinde ise makarna, bulgur, pirinç, mercimek, zeytin, peynir gibi yemeklik ya da kahvaltılık malzemeler yer alarak temel ihtiyaca yönelik hazırlanmaktadır. Kızılay; kendi bütçesiyle hazırlamış olduğu gıda paketlerinin yanında hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanmakta olan kuru gıda ve erzak paketlerini de fakir ailelere ulaştırdığı bilinmektedir.

BİM gibi büyük marketlerle işbirliği içerisinde olarak hareket eden Kızılay; kişilere gıda ve erzak ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri açısından alışveriş çekleri dağıtmasıyla bilinmektedir. Şu an mevcut olarak bilinen 13 aşevi ile her gün kimsesiz ve sahipsiz vatandaşlara sıcak ev yemekleri dağıtılarak gerekli yardım sağlanmaktadır.

Kızılay’a ait olan 3 huzurevinde de kimsesiz yaşlılar, ücretsiz bir şekilde konaklayabilme imkanı bulabilmektedirler.

Kimsesizler evi ile sokakta yaşayan kimsesiz vatandaşlar adına sahip çıkmaktan geri kalmayan Kızılay; 8 adet öğrenci yurdunda, fakir ailelerin çocuklarının ücretsiz bir şekilde   kalabilmelerine ve eğitim hayatlarına devam etmek suretiyle ileride meslek sahibi olabilmelerine olanak sağlayarak bu anlamda da yardımlarını esirgememektedir. Kızılay; kış ayları yaklaştığı vakitlerde yoksul kişilere ve ihtiyacı olan ailelere giysi yardımında bulunması ile bilinmektedir. Hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanmakta olan giysilere ücretsiz olarak sahip olmak isteyen vatandaşların Kızılay giyim yardım merkezlerine gitmeleri yeterli olacaktır. Kızılay, yoksul ve muhtaç aileler adına zaman zaman para yardımında da bulunabilmesi ile bilinir. Özellikle pandemi süreci boyunca işsiz kalan vatandaşlara ulaşmak suretiyle, onlara 400-450 TL gibi tutarlar veren Kızılay’a vatandaşlar, para yardımı almak adına da başvuruda bulunabilirler.

Yoksul ve muhtaç vatandaşlar için saydığımız sosyal yardımlarda bulunmakta olan Kızılay; Kan Bağış Merkezleri sayesinde acil kana ihtiyacı bulunan kişiler adına da gönüllülerden kan bağışlarını kabul ederek gerekli desteği sağlamaktadır. Söz konusu afetler olduğunda ise yaraların daha kısa sürede sarıp sarmalanmasına destek olmak üzere afet bölgelerindeki acil ihtiyaçları karşılamak amacı ile çalışmalarda bulunarak destek sağlamaktadır. Bu noktada afetzedelerin konaklayabilecekleri çadırlar kurmakta olan Kızılay, afetzedelere ekmek, su, yemek dağıtımı da gerçekleştirmesi ile bilinir.

Sağlık hizmetinden de geri kalmayan  Kızılay; özellikle büyük afetler sonrasında yaralanan kişilere uzman ekibi ve sağlık çalışanları ile müdahale ederek, cömert bir tutum sergilemektedir. Göç ve mülteci hizmetleri olanağında, ülkemize geçici olarak sığınan kişilere de destek sağlayarak, onlara barınma, beslenme ve psikososyal hizmetler sunarak yardım eli uzatması ile bilinir.

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Bilgileri

Kızılay para yardımına başvuruda bulunmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, Kızılay’ın 81 ilindeki temsilciliklerine giderek gerekli başvuruda bulunabilirler.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, burada başvuru formu doldurarak, para yardımı dahil diğer ihtiyaç duydukları yardımları da belirterek bu konuda gerekli başvuruda bulunabilirler.

Kızılay Yardımlarından Kimler Yararlanabilmektedir?

Söz konusu yardımlar, öncelikli olarak gerçek ihtiyaç sahipleri başta olmak üzere işsiz ve muhtaç kişilere yapıldığı bilinmektedir. Fakat zor durumda olanlar, muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişiler olarak da tanımladığımız vatandaşlara zaman zaman yardımlar yapılabilmektedir. Hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında kalanlar da para yardımı, gıda yardımı, giysi yardımı gibi temelde söz konusu olan yardımlardan faydalanabilmektedirler.

Ülkemizde yardıma muhtaç ve işsiz kişiler, yoksul ve dar gelirliler, gelirsiz ve kimsesiz dul kadınlar, engelliler, kronik hastalar, yetim ve öksüzler, afetzedeler de Kızılay’a yardım almak üzere başvuruda bulunabilme olacağına sahiptir.

Kızılay Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ülkemizde bir çok belediye, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları gibi ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımlar yapan kurumlar tarafından talep edilen belgelerin, Kızılay tarafından da talep edilmesi söz konusudur.

Söz konusu olan belgeler ile kişilerin gerçek ihtiyaç sahibi olduklarını kanıtlamaları talep edilmektedir.

Kızılay yardım başvurusu sırasında talep edilen evraklar ise şöyledir; 

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi istenir.
 • İkametgah belgesi istenir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği talep edilir.
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi istenir.
 • Gelir belgesi talep edilir.
 • İşsiz kişilerin SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge istenir.
 • Engelli bireyler için 2022 engelli raporu talep edilir.
 • Kronik hastalar için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu istenmektedir.

Yardıma muhtaç kişilerin yukarıdaki belgelere ek olarak, özel durumlarına göre de ek belgeler teslim etmelerini gerektirecek durumlar söz konusu olabilir.

Mesela; eşi kısa bir süre önce vefat eden ve çocuklarının bakımıyla ilgilenen dul kadınlardan eşlerine dair ölüm belgesi talep edilebilmektedir. Bu sık karşılaştığımız bir durumdur. Teslim edilmesi gereken belge; başvurulan yardım türüne göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Kızılay yardım başvurusu sırasında sizden istenilen belgelerle ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak amacı ile 168 Çağrı Merkezi’ni arayabilir ve sorularınız hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-Devlet Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, e-devlet Kızılay yardımlarına başvurup, başvuramayacaklarını da öğrenmek istemektedirler. Şu an için Kızılay yardımlarına e-devlet üzerinden başvuru maalesef söz konusu değildir.

2022 Yılına Ait Kızılay Para Yardımı Bilgisi

Kızılay tarafından yoksul kişiler ve aileleri için sağlanan para yardımı miktarı,  Kızılay bütçesine, başvuru sahibinin muhtaçlık durumu başta olmak üzere, ailesinde bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre değişkenlik göstermektedir.1-2 kişilik aileler adına yapılan nakdi yardım miktarı ile 5 ve üstü kişilik aileler olarak yapılan nakdi yardım miktarı, farklılık gösterebilmektedir.

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Kızılay para yardımı nasıl alınır ? sorusuna cevap vermek üzere, tüm işlerde bulunan temsilciliklerine bizzat başvuruda bulunabilmenizin yanında, isterseniz internet üzerinden de para yardımı talep formu doldurabilir veya Kızılay 168 yardım hattını arayarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

kizilay yardimlari yardimbasvuru net 1 - Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim ?

Kızılay Para Yardımı Ne Zaman Verilir ?

Kızılay para yardımı ne zaman verilir ve Kızılay para yardımı ne zaman hesaba yatar gibi sorulara cevap vermek üzere, yılın belli dönemlerinde olmak üzere, tek seferlik yardım alan kişilere para yardımı Ramazan ayında yapılmakla birlikte, Kurban Bayramına girmeden 1 hafta içinde ödemeler gerçekleştirilmektedir. Düzenli olarak Kızılay para yardımı alan kişilerin ödemeleri kişisel banka hesaplarına veya Kızılay kartına  bildirilen tarihte otomatik olarak yatırılması söz konusudur.

Kızılay Para Yardım Başvurusu Telefon Numarası Nedir ?

Kızılay Para Yardımı, Kızılay Gıda Yardımı ve Kızılay Maddi Yardım başvurusunda bulunmak amacı ile ALO 168 hattını ücretsiz arayarak veya  iletişim sayfası üzerinden başvuru formunu doldurmak sureti ile gerçekleştirebilirsiniz.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Merhaba Kırşehir Belediyesi yardım kartı başvurusu yapmak istiyorum. Yardım kartı konularında bulamadım bana yazabilir misiniz.?

 2. Merhaba Tokat Belediyesi yardım kartı başvurusu yapmak istiyorum. Yardım kartı konularında bulamadım bana yazabilir misiniz.?

 3. Çocuklarım için yardım talep ediyorum. Artvin Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapabilirim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

 4. Kolay gelsin. Muğla Belediyesi evde hasta bakım hizmetleri iletişim numarası verebilir misiniz.

 5. S.a. Van Belediyesi yardımları konusunda arayabileceğim bir numara var mıdır ? Evde yatalak hastam var lütfen bu konuda destek almam lazım.

 6. Kolay gelsin. Site çok işimize yaradı ben de bir şey sormak istiyorum. Balıkesir Belediyesi süt yardımı yapıyor mu acaba eğer yapıyorsa süt yardımı için nereye başvuru yapmamız gerekiyor.

 7. Kolay gelsin. Aydın Belediyesi evde hasta bakım hizmetleri iletişim numarası verebilir misiniz.

 8. Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim ? Konusundaki bilgileriniz için teşekkürler. Bu konuda çok bilgilendim.

 9. Nevşehir Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

 10. Yardım Habercisi teşekkür ederim yazınız için Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim ? konusunda tüm aradığım cevapları buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu