Sosyal YardımlarYardım Kartı
Trend

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kart Başvurusu

Konya Büyükşehir belediyesi sosyal yardım kart başvurusu nasıl yapılır, Konya Belediyesi kart başvurusu, Konya Büyükşehir Yardım Destek Kartı Başvuru  konularında soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu

Günümüzde bir çok belediye tarafından gerçekleştirilen yardımlar bulunmaktadır. Konya Belediyesi’ de bu yardımlara ev sahipliği yapan yerlerin başında gelir. Gönül Vererek Birlikte Başaracağız, sloganı ile sosyal yardım çalışmalarını sürdürmekte olan Konya Büyükşehir Belediyesi; 2022 yılında da bu yardımlarına devam ederek, muhtaç ve fakir vatandaşlara yardım eli uzatma konusunda cömert davranmaktadır.

Muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara çeşitli gıda ve erzak yardımında bulunmakla birlikte, yoksul ailelerin çocuklarına eğitim ve burs desteği sunmaktan da geri kalmayan Konya Büyükşehir Belediyesi; yoksul vatandaşlarına ise ek olarak sosyal yardım kartı dağıtması ile gündeme gelmektedir.

Belediye’nin sunduğu hizmetlerden biri olan sosyal yardım kartına başvuran ve başvurusu kabul edilen Konyalı ihtiyaç sahibi vatandaşlar için ; kartları ile birlikte Konya Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu BİM, Migros, Carrefoursa, ŞOK gibi marketlerden alkol ve tütün ürünleri haricindeki tüm ürünleri sahip oldukları sosyal yardım kartlarını kullanarak, satın alabilme imkanı sunulmaktadır.

Sosyal yardım kartı kimlere verilir? Gibi belediyelerin gerçekleştirdiği çeşitli konularla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye özen göstereceğiz.

konya belediye sosyal kart - Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kart Başvurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nedir?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara uygun olarak gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı gibi çeşitli yardımlarda bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli yardımlarından biri olanrak bilinen sosyal destek kartı; belediyenin anlaşmalı olduğu marketlerde geçerli olması şartı ile, ön ödemeli bir kart olma özelliği taşımaktadır.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; bu kartlarını post cihazlarını okutarak farklı bir işlem gerekmeksizin kullanımını sağlayabilmektedirler. Şayet isterlerse karttaki yardım parasını nakit olarak da kullanabilme olanağına sahipler.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen, yardıma muhtaç vatandaşlara dağıtılan sosyal destek kartlarına birkaç ayda bir kere olacak şekilde para yatırma işlemi gerçekleşmektedir. Yatırılan bu para ile; tek seferde kullanılabilme olanağının yanı sıra farklı alışverişlerde de kullanılmak üzere düzenlenmiştir.

Yardım Kartına yüklenen paranın miktarı, bu alışveriş kartlarının limiti; muhtaç ailedeki kişi sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Kart kullanıcıları ise, onlara temin edilen bu kartları ile makarna, ekmek, bulgur gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra;  şampuan, sabun gibi ürünleri içeren kişisel bakım ürünlerini, deterjan, çamaşır suyu başta olmak üzere temizlik ürünlerini yani anlaşmalı marketlerde satılan tüm ürünleri satın alabilmektedirler.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır ?

Maddi anlamda zorluklar çekmekte olan Konyalı vatandaşlar için; sosyal destek kartına ve belediyenin diğer yardımlarına ulaşmak amacı ile, bağlı oldukları, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki ilçe belediyesine giderek, buradaki sosyal yardım başvuru formu doldurmak suretiyle başvurularını tamamlayabilirler.

Başvurular ise ; Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gitmek suretiyle de gerçekleştirilebilir. E-devlet platformu üzerinden de yardıma muhtaç Konyalı vatandaşlar; sosyal yardım ön başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Gerçekleştirilen başvuruların ardından ise uygulamaya git butonuna tıklayarak, sonrasında sosyal yardım başvuru formunda başvurmak istediğiniz belediyeyi seçmek suretiyle formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Son aşamaya geldiğinizde ise sayfanın alt kısmındaki sosyal yardım türleri kısmında bulunan seçenekler arasından ‘SOSYAL KART(ÖN ÖDEMELİ)’ seçeneğine tıklayarak başvuru formunu göndermeniz söz konusudur.

Sosyal yardım türleri arasında bulunan, ’Belediye bursu, Muhtaç ailelere kira yardımı, Kırtasiye yardımı, Gıda ve erzak yardımı, Odun, Kömür yardımı gibi temelde bulunan yardım türleri arasından ihtiyacınıza yönelik yardımları işaretlemekle birlikte, bu yardımlara da başvurmanız mümkündür. Eğer henüz e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek, şifrenizi alabilir ve devlete bağlı tüm işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal destek kartı başvurusuna dair bilgi edinmek isterseniz ise; ALO153 Beyaz Masa hattını da arayarak, gerekli desteği bulabilirsiniz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Sorgulama Hakkında

Konya Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvuru sonucunuzu öğrenmek isterseniz, başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz ilçe belediyesini aramak suretiyle ya da şahsen belediyeye giderek işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

 

 • Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek gerçekleştirdiğiniz başvurularınız için müdürlüğü arayabilir ya da müdürlüğe gidebilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden gerçekleştirdiğiniz başvurularınızı yukarıda sizlerle paylaştığımız başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden takip edebilirsiniz.
 • ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak da yetkili kişilerden başvurunuzun son durumuna dair bilgi alabilirsiniz.

konya sosyal destek karti basvuru - Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kart Başvurusu

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvuru Formu

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal destek kartından veya diğer tüm sosyal yardımlarından yararlanmak üzere kişilerin mutlaka başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekmektedir. Bu aşamada kişilerin başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları ile ilgili belediyenin değerlendirme yapabilmesi amacıyla, başvuru sahiplerinin başvuruları esnasında sosyal yardım başvuru formu doldurmaları mutlaka şarttır.

Doldurulan bu form; kişinin resmi olarak kayıtlı olduğu ikametgah adresine, mesleğine, medeni durumuna kısacası ,kişisel bilgilerine yönelik soruların yanı sıra hanedeki kişi sayısına, hanedeki çalışan sayısına, aylık hane kazancına yönelik sorular da içererek o kişiler hakkında yeterince bilgi sahibi olmaya yöneliktir.

Konya Büyükşehir Belediyesi; başvuran kişilerin formda kendi kişisel bilgilerine ve kazançlarına dair sorulara yönelik vermiş oldukları yanıtları değerlendirmek suretiyle, bu kişilerin muhtaç olup olmadıklarına karar vererek, yardıma ihtiyaçlarının olup olmadığını tespit etmek suretiyle karar vermektedirler. Bu konuda gerekli titizlik gösterilerek, detaylı bir araştırma sonrasında yardım edeceği kişileri belirlenmektedir. Bu sebeple, başvuru sahiplerinin formu eksiksiz bir şekilde doldurmaları ya da  formda gerek kişisel bilgilerine gerekse aylık kazanç ve giderlerine dair soruları kesinlikle doğru cevaplar vererek sürece devam etmeleri gerekmektedir.

Bunun yanı sıra yalnızca sosyal destek kartı alabilmek adına muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç gösterenlerde bulunduğu gibi, sosyal destek kartı alanlar, sonradan muhtaç olmadıklarının belediye tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma maruz kalacakları detayını unutmamalılar. Bu kişiler devlet tarafından ceza olarak aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri şartı ile cezalandırılırlar. Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye verilerek gerekli talepler gerçekleştirilmektedir.

E-devlet üzerinden sosyal destek kartına ya da diğer herhangi bir sosyal yardımlara başvurmayı düşünen kişilerin mutlaka başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Limit Hakkında

Sosyal kart limiti; başvurusu onaylanan hak sahibinin hanesindeki kişi sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

2022 yılı için söz konusu olan bu tutarlar ;

 • ​3 kişilik ailelere 225 TL ödenir.
 • ​4 ve 5 kişilik ailelere 300 TL ödenir.
 • ​6 ve daha fazla kişilik ailelere 450 TL ödenir.

Yardım paraları, hak sahiplerinin kartlarına birkaç ayda bir yatırılacak şekilde düzenli olarak ödenmek amacıyla planlanmaktadır. Ödemelerde gecikme olması durumunda geçmiş aylarının paraları, toplu bir şekilde kart sahiplerinin kartlarına yatırılarak temin edilmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sosyal destek kartına başvuran kişilerin başvuru sırasında yanlarında götürmek üzere, teslim etmeleri gereken belgeler ;

 • ​TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi istenir.
 • ​Aile bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi istenir.
 • ​Vukuatlı nüfus kayıt örneği istenir.
 • ​İkametgah belgesi istenir.
 • ​SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi istenir.
 • ​Kira sözleşmesi istenir.
 • ​Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi istenir.
 • ​Mal beyanına ilişkin belgeler istenir.

Başvuru sahiplerinden yukarıdaki belgelerin haricinde ek belgeler de talep edilmesi söz konusudur.

Bu konuya ilişkin, sosyal destek kartına ya da diğer sosyal yardımlara başvuran engelli bireylerin en az %40 engel oranına sahip olduklarını belgeleyen, 2022 engelli raporunu teslim etmeleri talep edilmektedir.

Oy Verin !

Yardım Habercisi

Devlet yardımları, belediye yardımları ve yardım yapan dernekler hakkında zengin makale ve haber paylaşımları yapıyorum...

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. İstanbul Belediyesi tarafından aldığım yardım kartıma her ay para yatıyordu. Bu ay yardım paramın kesildiğini öğrendim bu konuda nereye başvuru yapılabilir. Teşekkür ederim.

 2. Yalova merkezden ben ELİF. selam arkadaşlar web siteniz harbiden hayran bıraktı, sosyal medyada paylaştım 12-07-2022 15:20:00

 3. Kolay gelsin yazılarınızı takip ediyorum Uşak Belediyesi erzak yardımı konusunda destek olabilir misiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu