Belediye YardımlarıYardım Haberleri

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Büyükşehir Belediyeleri, sayısı gittikçe fazlalaşan dar gelirli ve ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmektedir. Korana virüs salgını ile artan yardımlar sistemleştirilmiş ve çeşitli yardım faaliyetleri düzenlenmeye başlanmıştır. Bu yazımızda sizlere, Konya Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu yardımları anlatarak nasıl ve nereden yardım başvurusu yapabileceğinizi göstereceğiz.

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

Ülkemizin en kalabalık 7. şehri olan Konya, Büyükşehir Belediyesinin ve ilçe belediyelerinin vatandaşlarına yardım ulaştırmak için yoğun bir çaba gösterdiği illerdendir. Büyükşehir Belediyesi pandemi döneminde ve Ramazan aylarında Konya il sınırlarında ikamet eden yetim, muhtaç, dar gelirli ve yoksul kişi ve ailelere ayni ve nakdi yardımlar yaparak onlara umut olmaktadır. Aşağıda sizler için, Konya Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu yardımları listeledik.

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı, sosyal kart yardımı vb.)
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Kira yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yönelik yardımlar
 • Dul kadınlara yönelik yardımlar
 • Engelliler için yapılan sosyal yardımlar
 • Doğal afetlere maruz kalanlara yapılan yardımlar
 • Yoksul aile çocukları için kırtasiye ve tablet yardımları
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı

Konya Büyükşehir Belediyesinin Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Konya Büyükşehir Belediyesi vatandaşlarında sosyal yardımlarda bulunurken bazı kriterler aramaktadır:

 • Herhangi bir geliri olmayan, düzenli sabit bir işte çalışmayan, SGK kaydı bulunmayan kişiler
 • Hane halkı aylık kişi başı düşen ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan kişi ve aileler
 • Engelliler, kimsesi olmayan yaşlılar, çalışmayacak durumda olan kronik hastalar, herhangi bir geliri olmayan dul kadınlar
 • Pandemi döneminde evden çıkamayacak halde olan hastalar ve yaşlılar
 • Yoksul ailelerin ilköğretim ya da lise eğitimi gören ya da üniversite kazanmış çocukları
 • Doğal afetlere maruz kalan ya da ciddi bir kaza sonrasında çalışma yeteneğini kaybeden, maddi açıdan zor duruma düşen hem kendisine hem de ailesine bakmakta zorlanan kişiler
 • Eşinden ya da ailesinden şiddet gören ya da eşinden ayrılmış ve geliri olmayan kadınlar
 • Barınma ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişiler

Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konya Büyükşehir Belediyesi,  vatandaşlarının yoğunluk oluşturmaması için sosyal yardımla ilgilenen birimlerin halka açık bürolarını hizmet dışı bırakarak ve sistematik bir düzen için yalnızca e-sistemlere yönelmiştir. Okuma yazma bilmeyen, engelli veya ileri yaşa sahip olması sebebiyle sorunlar yaşayan vatandaşlarımızın başvurularını  üçüncü bir kişi yaparak yine aynı kişiler aracılığıyla adres ziyareti ile yardımlar ulaştırılmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. https://sosyalyardim.konya.bel.tr/ adresinden detaylı bilgi alarak https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu ön başvuru formunu doldurmak gerekmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi eğitim desteğine başvurmak isteyen vatandaşlarımızın https://egitimedestek.konya.bel.tr/sodem/ adresinden yetkililere ulaşması sağlanabilir. Eylül ve Ekim aylarında yani eğitim-öğretim dönemi başında açılan başvurular, yetkililerin incelemesi sonucunda dağıtılmaktadır. https://www.konya.bel.tr/sayfadetay.php?sayfaID=1584 adresinden başvuru veya burs ödemesi tarihlerini takip edilebilmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Hoş Geldin Bebek projesine başvuracak olan ve Karatay ilçesinde yaşayan yeni bebek sahibi olan vatandaşlarımızın ise paket talebi için https://www.karatay.bel.tr/hosgeldinbebek adresine tıklayarak gerekli bilgileri doldurmaları gerekmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Destek almak isteyen vatandaşlarımızın http://uygulama.konya.bel.tr/TarimsalDestekleme/bas2018/ adresi üzerinden ilgili şartları karşıladığını beyan edeceği formu doldurmaları gerekmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesinin başvuruları kabul ettiği Kaysis isimli online sistem ile ilgili bilgi almak veya sorun iletmek isteyenler  (312) 403 65 00 numaralı telefondan iletişim kurabilmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi kart başvurusu sorgulama gibi tüm diğer işlemler için ise direkt Belediye yetkililerine ulaşmak isteyen vatandaşlarımızın  444 55 42’yi arayıp 6’yı tuşlaması gerekmektedir.

konya buyuksehir belediye sosyal destek karti 1 - Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Konya Büyükşehir Belediyesi, maddi açıdan geçimini sağlayamayan vatandaşlarına yardımlar düzenlemektedir. İşsiz olan, herhangi bir geliri bulunmayan ve hane  geliri asgari ücretin altında olan vatandaşlarına maddi yardımlar yapmaktadır. Bu sebeple başlatılan Sosyal Yardım Kartı uygulamasıyla maddi durumu kötü olan ailelere A101, BİM ve ŞOK mağazalarından gıda alışverişi yapma imkanı tanımaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesinin Sosyal Yardım Kartından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın  https://sosyalyardim.konya.bel.tr/ adresi üzerinden başvuru talebi oluşturması gerekmektedir. Vatandaşlarına en çok yardımda bulunan belediyelerden biri olan Konya Büyükşehir Belediyesi, gıda  ve nakit yardımlarını Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı üzerinden yapmaktadır.

Konya Buyuksehir Belediyesi Yardim Kolisi Basvurusu 1 - Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Konya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Konya Büyükşehir Belediyesi, her sene ramazan aylarında ve kurban bayramlarında olmak üzere yılda iki kere ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımları yapmaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardım Kolisi nin içinde 5 kg sıvı yağ, 1 kg nohut, 4 kg un, 4 paket makarna, 500 gr çay, 3 kg şeker, 3 kg pirinç, 2 kg bulgur, 1 kg mercimek, 2 kg tahin, 1 kg salça ve 2 kg fasulye bulunmaktadır. Gıda yardımı koli olarak muhtaç ailelerin evlerine teslim edildiği gibi sosyal yardım kartlarına bakiye yüklenerek de yapılmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızın https://sosyalyardim.konya.bel.tr/ adresi üzerinden ya da aşağıdaki iletişim adreslerinden erzak yardım talebi oluşturması gerekmektedir.

Telefon: 444 55 42

Açık Kapı: 153

Fax: +90 332 211 15 76

Konya Büyükşehir Belediyesi Eğitim Desteği Başvurusu

Konya Büyükşehir  Belediyesi eğitim desteği başvurusu yapmak ve detaylı bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın https://egitimedestek.konya.bel.tr/sodem/ adresine gitmeleri gerekmektedir. Eğitim desteği başvurusu için gerekli belgeler ve gerekli şartlara dair bilgileri link üzerinden edinilebilmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımı

Konya Büyükşehir Belediyesi  engelli vatandaşlarına çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Engelli Destek Merkezi’ne kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın https://endem.konya.bel.tr/  adresi üzerinden kayıt oluşturmaları gerekmektedir.

Konya Buyuksehir Belediyesi Evde Saglik Hizmetleri - Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023

Konya Büyükşehir Belediyesi Evde Sağlık Hizmetleri

Konya Büyükşehir Belediyesinin evde bulunan vatandaşlarına yaptığı yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın:

T.C. Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleri iletişim Merkezi 444 38 33 telefon numarasını  arayarak başvuru yapması gerekmektedir.

Konya Belediyesi Sosyal Destek Grubu Yardım Başvurusu

Konya’da faaliyetlerine devam eden Vefa Sosyal Destek Grubu gönülleri; ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşmaya çalışmaktadır. Vatandaşlarımız 112, 155 ya da 156 hatlarından birini arayarak yardım taleplerini Vefa Sosyal Destek grubuna iletebilmektedir.

65 yaş üstü yaşlılar ve kronik hastalığı yüzünden evden çıkmaları sakıncalı olanlar vatandaşlarımızın gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım, ilaç vb. her türlü zaruri ihtiyaçları kendilerine alışveriş yapılarak karşılanmaktadır. Vatandaşlarımızın grup gönülleri tarafından ödenen alışveriş tutarı ise evlerine teslime gelen gönüllülere ödemeleri gerekmektedir.

Yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın; bankacılık ve kamu kurumlarına dair işlemleri de Sosyal Destek Grubu gönüllüleri tarafından karşılanmaktadır.

Konya Sosyal Destek Paketi Yardım Başvurusu 

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından pandemi döneminde başlatılan Sosyal Destek Paketi kapsamında esnaflara 1000 TL para yardımında bulunulmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza Sosyal Destek paketi kapsamında gıda kolisi ve sosyal yardım kartları dağıtılmaktadır.

Ancak vatandaşlarımız tarafından çok sayıda başvuru alınması itibariyle online başvuru alımları sona ermiştir. Pandemi sürecinin ve korona virüsün vatandaşlarımızı mağdur etmeye devam etmesi durumunda Sosyal Destek Paketi Yardım Başvurusu nun ilerleyen süreçte tekrar vatandaşlara açılması beklenmektedir.

Konya Büyükşehir Belediyesi İletişim

Telefon:444 55 42
Açık Kapı:153
Fax:+ 90 332 211 15 76
Web:http://www.konya.bel.tr
AÇIK KAPI 153
Büyükşehir Belediyesi444 55 42Alo İtfaiye112
Kar ve Buzlanma444 55 42Alo Su Arıza185
Alo Cenaze188
Whatsapp İletişim Hattı0534 404 4242
Oy Verin !

Belediye Yardımları

Yardım haberleri ve güncel yardım bilgileri hakkında makaleler paylaşıyorum. Yardım bilgisi veren kurum haberleri.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Belediye Yardımları araştırırken konunuzu gördüm Kahramanmaraş Belediyesi yardımları için bilgi bekliyorum

 2. Kolay gelsin. Muş Belediyesi evde hasta bakım hizmetleri iletişim numarası verebilir misiniz.

 3. Belediye Yardımları teşekkür ederim yazınız için Konya Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2022-2023 konusunda tüm aradığım cevapları buldum.

 4. S.a. Batman Belediyesi yardımları konusunda arayabileceğim bir numara var mıdır ? Evde yatalak hastam var lütfen bu konuda destek almam lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu